اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو

اخذ گواهینامه ISO اصلی
4.3/5 - (150 امتیاز)

اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو

اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو

راهنمای دریافت گواهینامه ایزو ISO

IAF چیست؟

AB چیست؟

CB چیست؟

مدت زمان اعتبار گواهینامه‌ ایزو چقدر است؟

مراکز صدور گواهینامه ایزو

عوامل مؤثر بر صدور گواهینامه‌های ایزو

برخی از محبوب‌ترین استانداردهای ایزو

 

دریافت گواهینامه ISO – اخذ گواهینامه ایزو دغدغه غالب شرکتهای متقاضی ایزو به هر نحوی هست. سازمان استاندارد جهانی ایزو یک سازمان غیر دولتی اما بسیار معتبر در حوزه اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو می‌باشد. در سازمان‌ جهانی ایزو استانداردهای زیادی در حوزه‌های عمومی و تخصصی تهیه و تدوین شده است. همچنین بعلت کامل بودن و جامع بودن قوانین و ملزومات گواهینامه HSE این گواهی هم مورد قبول نمایندگان سازمان ایزو قرارگرفته و مراجع صدور گواهینامه ایزو بغیر از صدور استانداردهای ISO ، صدور گواهینامه HSE‌ را نیز انجام می‌دهند. گواهینامه‌های ایزو برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی مورد استفاده قرار میگیرد که میخواهند یک نظام مدیریتی یکپارچه و منسجم با حفظ کیفیت محصولات و خدماتشان داشته باشند. گواهینامه HSE برای سازمان‌هایی به کار برده می‌شود که قصد پیاده سازی یک سیستم مدیریتی منسجم و یکپارچه را در مجموعه خود داشته باشند و در کنار آن به حفظ امنیت محیط کار و ایمنی پرسنل و نیروی انسانی نیز توجه کامل داشته باشند.

 

راهنمای دریافت گواهینامه ایزو

جهت اخذ و دریافت گواهینامه ایزو آشنایی با یکسری از تعاریف و اصطلاحات تخصصی در روند بهبود کار اثر گذار خواهند بود. بارها پیش آمده است متقاضیان ایزو در میان مطالب سایتهای مختلف با کلماتی همچون IAF و AB و CB روبرو شده‌اند. جهت اطلاع رسانی بهتر و مؤثرتر در مطلب زیر به تعریف اصطلاحات فوق می‌پردازیم.

 

اصطلاح CB چیست؟

CB مخفف عبارت Certification Body بمعنی مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو هست. شرکت‌های زیادی تحت عنوان CB انواع گواهینامه‌های ایزو را ثبت و صادر می‌نمایند. اما هر CB تحت اعتبار یک نهاد بالا دستی بنام AB فعالیت می‌کند.

 

اصطلاح AB چیست؟

AB مخفف عبارت Accreditation Body هست. AB ها همان مراکز اعتبار دهنده به مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو CB ها هستند. مراکز ملی استاندارد در هر کشوری یک مرکز اعتبار دهنده یا AB رسمی و قانونی دارد. مثلاً AB کشور ایران NACI می‌باشد. NACI مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران نماینده قانونی استاندارد گذاری در ایران هست. AB های معتبر و رسمی تحت اعتبار یک نهاد بالا دستی بنام IAF فعالیت می‌کنند.

 

اصطلاح IAF چیست؟

IAF نام اختصاری انجمن اعتبار دهندگان بین المللی International Accreditation Forum می‌باشد. نهاد بین‌المللی IAF توسط سازمان ISO جهت اعتبار دهی و نظارت بر روی شرکت‌های ثبت و صدور گواهینامه ایزو ایجاد گردید. انجمن IAF وظیفه ایجاد یک برنامه جهانی واحد برای ارزیابی انطباق و‌ صدور گواهینامه‌های معتبر ایزو را دارد.

تنها نهاد معتبر و رسمی و مورد تأیید سازمان ISO مجمع جهانی IAF می‌باشد. تمامی مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو در دو حالت IAF دار و غیر IAF هستند. نهاد IAF تنها یک سایت رسمی و معتبر به نشانی WWW.IAF.NU دارد. نام تمام AB های قانونی و دولتی هر کشور در این سایت اطلاع رسانی شده است.

 

مدت زمان اعتبار گواهینامه‌ ایزو چقدر است؟

سؤال اکثر دریافت کنندگان گواهینامه ایزو این است که بر روی گواهینامه‌هایی که گرفته‌اند سه سال اعتبار خورده است. پس چرا هر سال موظف به تمدید اعتبار هستند؟ اکثر مراجع صادر کننده مدت اعتبار گواهینامه‌های ایزو را سه ساله به شرط تمدید سالیانه صادر می‌نمایند.

مجموعه‌های دارنده گواهینامه ایزو باید سالی یکبار الزامات و قوانین اجرا شده را مورد ممیزی و بازرسی قرار دهند. اگر سازمانی در ممیزی مراقبتی تأییدیه گرفت همچنان اعتبار گواهینامه ایزو را دارد. اما اگر سازمانی تمایلی به ممیزی مراقبتی سالیانه نداشت و یا توجهی نکرد گواهینامه‌اش از اعتبار ساقط می‌شود. بدین صورت که نام سازمان از سایت مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو خارج می‌شود.

مراکز صدور گواهینامه ایزو

مراکز صدور گواهینامه ایزو در تمام کشورهای دنیا به نمایندگی سازمان ایزو فعالیت می‌کنند و کار ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند. البته کار تمامی مراکز صدور گواهینامه ایزو معتبر و قانونی نیستند. یک نهاد رسمی و قانونی بزرگ در جهان بنام انجمن اعتبار دهندگان بین المللی از طرف سازمان ایزو منتخب گردید. که بر روی کار مراجع و مراکز صدور گواهینامه ایزو نظارت دارد. و به مراجع صدور رسمی و بین‌المللی اعتبار ببخشد. انجمن اعتبار دهندگان بین المللی International Accreditation Forum که با نام مخفف IAF معروف هست. در تنها سایت رسمی خود لیست تمام کشورهای عضو سازمان ایزو را بهمراه لیست مراجع بین المللی صدور گواهینامه ایزو را دارد. مراکز صدور گواهینامه ایزو هم که بصورت خصوصی فعالیت می‌کنند. عضو هیچ نهاد و سازمان اعتبار دهنده‌ای نیستند.

عوامل مؤثر بر صدور گواهینامه‌های ایزو

سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در هر حوزه و کسب و کاری با عوامل متعدد درون سازمانی و برون سازمانی زیادی برای اخذ گواهینامه‌های ایزو مواجه هستند. میزان سطح آگاهی و توجه مدیران و مسئولان در هر نوع کسب و کاری، میزان حجم و اندازه فرآیندها و اهداف و چشم‌اندازهای سازمان، میزان تولید محصولات و ارائه خدمات و میزان سطح همکاری و مشارکت کارکنان و مدیریت مجموعه و میزان سطح دانش و علم مدیریت و پرسنل فعال در یک سازمان، میزان سطح توقع مصرف کنندگان و کارفرمایان، انتخاب نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو و میزان سطح اعتبار مراجع صدور گواهینامه ایزو و میزان بودجه سازمان و هزینه‌های صدور گواهینامه ایزو و در نهایت میزان سطح رقابت و ارائه محصولات در بازارهای داخلی و خارجی از عوامل مؤثر بر صدور گواهینامه‌های ایزو و طراحی و اجرای مستندات استاندارد‌های ایزو هستند.

برخی از محبوب‌ترین استانداردهای ایزو

آمار استانداردهای تدوین شده از سوی سازمان ایزو بسیار زیاد می‌باشد. اما یکسری استانداردها و الزاماتی که سازمان ایزو تهیه کرد. بیشتر از بقیه مورد استقبال و کاربرد سازمان‌ها و مجموعه‌های کوچک و بزرگ قرار گرفت.‌

اولین و محبوبترین استاندارد ISO 9001 با نام سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. قوانین و الزامات مدون در این استاندارد بسیار جامع و کامل می‌باشند. به طوری که نام مادر گواهینامه‌های ایزو را به خود اختصاص داد. ایزو ۹۰۰۱ موجب شناسایی فرآیندهای بیهوده و تکراری در سطح یک مجموعه می‌شود. و کیفیت کار فرآیندهای مهم و اصلی را افزایش می‌دهد.

ISO 14001 تحت عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی یکی دیگر از استانداردهای محبوب سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌باشد. مجموعه‌هایی که قصد دارند در سطح جهانی شناخته شوند و برای خود و ذینفعان ارزش افزوده ایجاد کنند. و همچنین حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی برایشان مهم می‌باشد. متقاضی اخذ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱می‌شوند.

ISO 45001 با نام سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم یکی دیگر از محبوب‌ترین نوع گواهینامه‌های ایزو می‌باشد که سازمان‌ها و شرکت‌هایی که قصد رعایت اصول ایمنی در محیط کار و حفظ سلامت نیروی انسانی را دارند استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ را دریافت می‌کنند. یکی از عوامل دیگری که اخذ و دریافت سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ را بسیار مهم و کاربردی کرده است تشکیل مثلث IMS است. IMS مخفف Integrated Manegment systems به معنی سیستم مدیریت یکپارچه است. تمامی سازمانها و شرکتها می‌توانند با اجرای سه گواهینامه عمومی فوق یک سیستم منسجم و یکپارچه را در سطح مجموعه‌شان پیاده نمایند. و قدرت و توان و عملکردشان را افزایش دهند.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

One Response

  1. اخذ گواهینامه ISO – دریافت گواهینامه ایزو دغدغه غالب شرکتهای متقاضی ایزو هست. ایزو ها توسط سازمان جهانی ایزو تهیه و تدوین میشن. اعضای عضو توی سازمان آیا از ایران هم هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط