ایزو ISO گواهینامه ایزو گواهینامه ISO گواهینامه HSE یا HSE - MS گواهینامه CE انواع گواهینامه های ملی و بین المللی معتبر و ارزان و فوری در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه

بررسی اصالت گواهینامه ایزو

بررسی اصالت گواهینامه ایزو
5/5 - (12 امتیاز)

بررسی اصالت گواهینامه ایزو

بررسی اصالت گواهینامه ایزو

سازمان جهانی ایزو

گواهینامه ایزو 9001

استاندارد ایزو 14001

گواهی نامه ایزو 45001

انجمن IAF

مراجع اعتبار دهنده گواهینامه ایزو AB

شرکتهای صادر کننده گواهی ایزو CB ها هستند.

مراحل ثبت و صدور گواهینامه ایزو چیست؟

نحوه بررسی گواهینامه ایزو چگونه است؟

 

اصالت گواهینامه ایزو یکی از دغدغه‌های شرکت‌های خواستار ایزو می‌باشد. تشخیص اعتبار و اصالت مدارک ایزو از روی ظاهر غیر ممکن هست. زیرا جعل گواهینامه‌های ایزو توسط ابزاری همچون عکس رنگی، فتوشاپ و زدن لیبل و مهره برجسته بسیار آسان شده است.

چگونه اعتبار و اصالت مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو را تشخیص دهیم؟ راه استعلام اصلی بودن گواهی نامه ایزو چگونه است؟ رجیستری مرجع صدور و مدرک گواهی ایزو معتبر در گرو شناخت و آشنایی با سازمان‌ها و‌ مراجع تدوین کننده و صادر کننده ایزو می‌باشد.

 

سازمان بین المللی استاندارد ISO

ISO به عبارتی مخفف International Organizations for Standardization می‌باشد. ایزو تلفظ فارسی ISO بمعنای همسو سازی و یکدست کردن هست. در نتیجه میتوان گفت ISO نام سازمان جهانی استاندارد سازی با هدف یکدست کردن قوانین و الزامات می‌باشد. سازمان ISO یک مجموعه غیر دولتی هست. اما با اعتبار جهانی فعالیت می‌کند.

اعضای سازمان ایزو هر سال یکبار در ژنو سوئیس گرد هم جمع می‌شوند. هدف از این گردهمایی تهیه و تدوین استانداردهای جدید و ویرایش و بروز رسانی استانداردهای قدیمی می‌باشد. WWW.ISO.ORG آدرس سایت رسمی سازمان جهانی استاندارد سازی هست. لیست کامل تمامی استانداردهای ایزو و مشخصات فنی مرتبط با ایزو در این سایت منتشر و اطلاع رسانی می‌شود.

سیستم‌های مدیریتی و محصولات و خدمات از سوژه‌های کمیته فنی استاندارد برای تهیه و تدوین انواع قوانین و الزامات می‌باشند. استانداردهای سیستم‌های مدیریتی در دو حوزه عمومی و تخصصی تقسیم بندی شده‌اند. قوانین و دستورالعمل‌های سیستم‌های مدیریتی ایزو صرف نظر از نوع محصول و خدمت ارائه می‌شوند.

 

مهم‌ترین و پرکاربردترین استانداردهای ایزو
مهم‌ترین و پرکاربردترین استانداردهای ایزو چه نام دارند؟ ایزو 9001 ، ایزو 14001 و ایزو 45001

مهم‌ترین و پرکاربردترین استانداردهای ایزو چه نام دارند؟

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001

سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو جهت تهیه و تدوین قوانین و الزامات تمامی مشاغل و کسب و کارها را در نظر گرفته است. اما در میان تمامی استانداردها ISO 9001 بسیار اساسی و پر کاربرد بوده است. قوانین و الزامات کامل و جامع استاندارد سیستم مدیریت کیفیت بصورت عمومی تهیه و تدوین شده‌اند. در نتیجه در تمامی سازمانها و شرکتها با هر نوع کسب و کاری به کار برده می‌شود.

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت باعث منظم شدن محیط کار و فرآیندها و مشخص شدن وظیفه هر شخص می‌شود. ایزو ۹۰۰۱ موجب افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات و بهبود مستمر کارها می‌گردد. ISO 9001 با کاهش اشتباهات در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی می‌کند. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ موجب بهبود کیفیت و خدمات می‌شود. در نتیجه شکایات مشتریان کاهش می‌یابد و برگشت محصولات کمتر می‌شود.

تبلیغات و برند سازی برتر از مهم‌ترین نیازهای یک کسب و کار می‌باشد. اخذ استاندارد‌های ایزو و بویژه اخذ ISO 9001 موجب رشد و ترقی یک مجموعه در بازارهای جدید می‌گردد. کسب فرصت‌های بازاریابی و فروش بیشتر محصولات از امتیازات اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ می‌باشند. بطور کلی هر سازمانی با هر نوع فعالیتی با گرفتن استاندارد ایزو ۹۰۰۱ کارایی و درآمد بالا و توسعه پایدار را کسب می‌نماید.

 

استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001

ایزو ۱۴۰۰۱ بعنوان یک گواهی عمومی در حوزه سیستم‌های مدیریتی مورد توجه اکثر مشاغل می‌باشد. هر سازمانی با بهره گیری از سیستم مدیریت زیست محیطی می‌تواند اصول حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی را اثبات نماید. مدیریت مصرف صحیح انرژی و مدیریت صحیح پسماندها از دیگر مزایای این استاندارد می‌باشند.

اجرای قوانین و دستورالعمل‌های ISO 14001 باعث کاهش ضایعات و خرابی‌ها و نواقص می‌شود. هر مجموعه‌ای با پیاده سازی استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی می‌تواند عوامل آلودگی را شناسایی و از تخریب محیط زیست و محیط کار جلوگیری نماید. بطور قطع حمایت از محیط زیست و منابع طبیعی باعث کاهش عوامل بیماری زا می‌شود.

 

استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO 45001

ایزو ۴۵۰۰۱ مورد نیاز اکثر مشاغل مخصوصاً شرکت‌های پیمانکاری می‌باشد. هر مجموعه‌ای که به موضوع ایمنی و بهداشت کار پرسنل و کارکنان اهمیت دهد گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ را می‌گیرد. یعنی با اخذ استاندارد ISO 45001 می‌تواند ایمنی در محیط کار و‌ بهداشت فردی و جمعی نیروی انسانی را اثبات نماید.

حوادث و اتفاقات ناشی از کار با طراحی و اجرای مستندات ایزو ۴۵۰۰۱ کاهش می‌یابد. در نتیجه انگیزه کارکنان و کارگران افزایش پیدا می‌کند. بطور قطع با افزایش توانمندی پرسنل بهره‌وری و پیشرفت سریع کار محقق می‌گردد. دو گواهی نامه ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ مکمل یکدیگر هستند. سازمان ‌ها و شرکت‌ها با اخذ همزمان سه استاندارد عمومی و‌ مطرح ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ یک سیستم مدیریت یکپارچه IMS را اجرا می‌نمایند.

مراجع IAF
مراجع IAF معتبرترین مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو محسوب میگردد.

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF

IAF مخفف International Accreditation Forum معتبرترین نهاد بین‌المللی می‌باشد. نام فارسی نهاد IAF انجمن اعتبار دهندگان بین المللی هست. انجمن IAF توسط سازمان ایزو ایجاد شد. زیرا اعضای سازمان جهانی استاندارد سازی فقط موظف به وضع قوانین و الزامات هستند. در نتیجه برای نظارت و رسیدگی بر ثبت و صدور گواهینامه‌های ایزو باید یک نهاد ناظر ایجاد می‌گردید.

نظارت و اعتبار دهی نهاد IAF موجب رعایت حقوق هم مصرف کنندگان و هم تولید کنندگان می‌شود. در واقع اعتبار دهی یک عنصر اثر بخش در پیشبرد اهداف یک جامعه می‌باشد. اعضای نهاد بین‌المللی IAF یک نماینده رسمی و دولتی از تمامی کشورهای تابع استاندارد‌های ایزو می‌باشند.

 

مراکز اعتبار دهنده AB

AB مخفف Accreditation Body بمعنی مراکز اعتبار دهنده می‌باشد. در واقع انجمن IAF از طریق اعضایش یعنی AB ها کار نظارت و اعتبار دهی را عملی می‌نماید. هر کشور حداقل یک AB رسمی و دولتی دارد. اما در کشور ایران برخی AB ها بدون عضویت در انجمن اعتبار دهندگان بین المللی فعالیت می‌کنند.

 

مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو CB

CB مخفف Certification Body بمعنی مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. در هر کشور تعداد CB های زیادی فعالیت می‌کنند. هر CB متناسب با اعتباری که از AB می‌گیرد به ثبت و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو می‌پردازد. بطور کلی مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو در دو حالت کار می‌کنند.

یک حالت شامل مراجعی می‌شود که تحت اعتبار AB های عضو انجمن هستند. حالت دوم شامل مراجعی می‌شود که تحت اعتبار AB های بدون عضویت در انجمن IAF هستند. CB های تحت اعتبار IAF را مراجع ثبت و صدور ایزو IAF دار می‌نامند. اما CB های بدون اعتبار IAF را مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF می‌نامند.

 

مدارک و شرایط دریافت گواهینامه ایزو چیست؟

سازمان ایزو مدارک و شرایط اخذ این گواهی نامه بین المللی را برای تمامی مشاغل آسان گرفته است. طبق اصول، هر سازمان و ارگانی برای ارائه یک گواهی یا سند یکسری مدارک مشخصی را دریافت می‌نماید. مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه ایزو شامل فرم ثبت نام و نمونه مستندات ایزو می‌باشد.

فرم سفارش، درخواست و ثبت نام گواهینامه ایزو یک نامه بسیار ساده هست. آیتم‌های فرم به صورت دو گزینه فارسی و انگلیسی مشخص شده‌اند. با تکمیل این فرم مشتری به صورت کتبی درخواستش را اعلام می‌کند. در نتیجه پروژه اخذ با سرعت زیاد و بدون نقص به حاصل می‌رسد.

نمونه مستندات ایزو نیز برای اخذ گواهینامه‌های معتبر و IAF دار لازم و ضروری می‌باشد. استانداردهای ایزو هر کدام شامل یکسری قوانین و الزامات هستند. مجموعه‌های خواهان ایزو اصلی باید نمونه قوانین و الزامات استاندارد مورد نظرشان را تهیه و نسبت به اجرای آن اقدام نمایند.

شرایط ثبت گواهینامه ایزو نیز متناسب با انتخاب نوع CB برای هر سازمانی تغییر می‌کند. مجموعه‌های متقاضی گواهی ایزو غیر IAF صرف نظر از تعداد فرآیندها و پرسنل و حجم سازمانی بدون داشتن شرایط خاصی می‌توانند انواع مدارک ایزو را بگیرند. زیرا ملزم به طراحی و اجرای نمونه مستندات ایزو نیستند.

اما مجموعه‌های خواهان ایزو IAF دار باید شرایطی همچون تعداد نفرات شاغل و فرآیندهای سازمانی و بزرگی و کوچکی سازمان را در نظر بگیرند. حتی تعداد گواهینامه‌های ایزو و میزان بودجه و زمان سازمان بسیار مهم می‌باشد.

 

نحوه دریافت گواهینامه ایزو چگونه است؟

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی ایزو بعد از برقراری تماس با مراکز مشاوره با یک موضوع مهم روبرو می‌شوند. موضوع مهم تعداد بالای اسامی CB هایی هست که به آنها معرفی می‌شود. اما سازمان‌های درخواست کننده گواهی ایزو نمی‌توانند هر CB یا مرجعی را انتخاب کنند. مشاوران و کارشناسان مرکز مشاوره موظف هستند روش انتخاب نوع مراجع صدور ایزو را بدرستی توضیح دهند.

انتخاب مرکز مشاوره معتبر و رسمی

تعیین نوع CB‌‌ با مشخص نمودن اهداف سازمانی

مشخص نمودن گواهینامه ایزو متناسب با زمینه فعالیت مجموعه

طراحی و اجرای نمونه مستندات ایزو

ممیزی داخلی و خارجی

ثبت و صدور گواهینامه ایزو و بررسی اصالت گواهینامه ایزو

استعلام اصالت گواهینامه ایزو

نحوه بررسی اصالت مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو را توضیح دهید؟

مهم ترین نکته قبل از اخذ گواهینامه ISO‌ اطمینان از اعتبار آن می‌باشد. ساده‌ترین و تنها راه مطمئن مراجعه به سایت IAF می‌باشد. نحوه کار به این صورت هست که طبق گفته مرکز و شرکت صادر کننده گواهینامه ایزو نام CB به شما معرفی می‌شود. CB یا مرجع ثبت و صدور گواهی ایزو با اعتبار بین المللی تحت اعتبار یک AB فعالیت می‌کند. بنابراین نام AB نیز باید مشخص گردد.

تمام CB ها و AB ها دارای یک سایت هستند. نهاد IAF نیز دارای یک سایت رسمی به نشانی WWW.IAF.NU دارد. متقاضیان محترم ابتدا باید وارد سایت IAF شوند. در مرحله دوم نام AB مورد نظر را در سایت IAF جستجو کنند. با مشاهده نام AB بر روی آن کلیک نمایید. در نتیجه وارد سایت AB می‌شوید. در نهایت باید نام CB مورد نظر را در سایت AB جستجو و مشاهده نمایید.

جستجو و حرکت در این زنجیره در مدت زمان کوتاه و بدون هزینه اصالت مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو را ثابت می‌نماید. اما بررسی اعتبار گواهینامه ایزو بعد از صدور نیز بسیار مهم است.

 

نحوه بررسی اصالت گواهینامه ایزو چگونه است؟

مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو یا همان CB ها بر روی تمام گواهینامه‌ها یک کد رهگیری درج می‌نمایند. شماره و کد هر مدرک ایزو بعد از صدور در سایت CB اطلاع رسانی می‌شود. نحوه رجیستری اصلی بودن یا فیک بودن گواهی ایزو با جستجو از سایت IAF آغاز می‌شود.

دریافت کنندگان گواهینامه ایزو بعد از ورود به سایت IAF باید نام AB را جستجو نمایند. با مشاهده نام AB بر روی آن کلیک نمایید و نام CB صادر کننده را جستجو و مشاهده نمایید. با ورود به سایت CB باید کد رهگیری بر روی مدرک ایزو بعد از جستجو مشاهده شود. بطور قطع اگر کد درج شده در سایت CB مشاهده نشود گواهینامه ایزو فیک و تقلبی می‌باشد.

One Response

  1. عالییییییییییییییییییییییییی
    فرق بین IAF و غیر IAF مشخص شد اینجوری گواهینامه ایزو 9001 با اصالت بخوایم دیگه گول نمیخوریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینکهای مفید و مرتبط