اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی ، گواهینامه HSE و تفاوت میان آنها
5/5 - (11 امتیاز)

تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران مبحث مهمی هست که در خصوص صلاحیت ایمنی پیمانکاران پیش میاید زیرا گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران را گواهینامه HSE پیمانکاران نیز میگویند. به همین جهت نیز آن را با گواهینامه HSE اشتباه میگیرند. در حالی که این دو مبحث، دو موضوع مجزا هستند که در ادامه به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم تا به تفاوت این دو موضوع به طور واضح پی ببرید و به درک درستی به اینکه گواهینامه HSE چیست؟ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟ تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران را درک کنید.

گواهینامه HSE چیست؟

گواهینامه HSE تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی الزامات دو سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی را در خود دارد و به تعریفی تلفیق الزامات دو استاندارد ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ، الزامات HSE را تشکیل میدهند. HSE به نوعی الزامات ایزو14001 و ایزو45001 را در خود دارد. با این تفاسیر مشخص هست که HSE به نوعی جزو استاندارد های عمومی دسته ایزو محسوب می شود پس قائدتا توسط مراجع صادر کننده ایزو به ثبت می رسند.

کاربرد گواهینامه HSE

گواهی HSE و یا HSE – MS برای تمامی شرکتها با هر نوع فعالیت کاربردی هست و مورد استفاده قرار می گیرد و کارفرمای مناقصه گزار از تمامی شرکتها به خصوص شرکتهای پیمانکاری درخواست این گواهی را جهت مناقصه می کند.

مراجع صادر کننده گواهینامه HSE

مراجع صادر کننده HSE را در اصطلاح و اختصار CB می نامند. این CB نمی تواند به طور مستقل و خودسرانه عمل کند. بایستی تحت نظر یک نهاد دولتی با عنوان AB فعالیت کند. اقدام به ثبت و صدور گواهینامه HSE کند. که خود این AB ها تحت نظارت یک نهاد بین المللی با عنوان IAF که تنها نهاد تایید شده توسط سازمان ایزو هست مجوز فعالیت می گیرند. تمامی کشورها در این نهاد IAF عضویت دارند. این IAF در هر کشور نمایندگانی ( AB ) دارد که بایستی از قواتین IAF تابعیت کنند. تحت قوانین IAF باشند. و مورد مهم دیگر اینکه این AB ها خودشان گواهینامه HSE صادر نمی کنند. بلکه زیر مجموعه های آنها ثبت و صدور گواهینامه ISO را بر عهده دارند. و تعداد زیادی CB زیر نظر هر AB اقدام به صدور HSE یا همان HSE – MS می کنند. این معتبرترین نوع صدور گواهی HSE محسوب می شود. گواهینامه صادر شده HSE تحت اعتبار IAF اصالت دارد. دارای بالاترین اعتبار هست. در میان این مراجع یکسری مراجع دیگر نیز هستند که CB و AB ساخته و پرداخته داخلی هستند. و زیر نظر IAF نیستند که به این دست مراجع اصطلاحا، مراجع غیر IAF گفته می شود.

اعتبار HSE

گواهینامه HSE سه ساله صادر می شود و اما هر سال قبل از سررسید سالیانه بایستی تمدید گردد. جهت توضیحات بیشتر و کاملتر در خصوص گواهینامه HSE اینجا کلیک نمایید.

گواهینامه HSE یا گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟

گواهینامه صلاحیت HSE اداره کار که اتفاقا ممکنست کارفرمای مناقصه گزار هم از شرکتی که میخواهد در مناقصه شرکت کند، گواهینامه HSE اداره کار بخواهد که این عنوان با گواهینامه HSE اشتباه گرفته می شود، به همین جهت هنگامی که یک شرکت با مرکز سیستم کاران تماس می گیرد و بیان می کند که HSE می خواهد ازش می پرسند که گواهینامه HSE اداره کار را می خواهد یا گواهینامه HSE ؟ سپس مشاوران ما اطلاعات لازم را به متقاضیان میدهند و متقاضی یرای ادامه کار اقدام میکند.

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران که گواهینامه HSE اداره کار نیز به آن میگویند. صدور گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران بر عهده وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هست. مطابق الزام اداره کار جهت محیط کاری ایمن و کاهش خطرات جانی و کاهش خسارات مالی، شرکتهای پیمانکاری ملزم به اخذ گواهینامه ایمنی پیمانکاران شدند. که قبلا عنوان تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران داشت و بعدا کلمه تایید را برداشتند. و به نام گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران تغییر کرد. و در طول زمان نیز ممکنست دوباره تغییر نام بدهد. اعتبار گواهینامه ایمنی اداره کار دو ساله هست و بعد از دو سال باطل میشود. مدارک مورد نیازی برای گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران نیز در طی زمان متغیر خواهد بود پس نمی توان گفت چه مدارکی لازم هست و جهت اطلاعات به روز در خصوص گواهینامه صلاحیت HSE اداره کار با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید. جهت اطلاعات لازم درباره دریافت مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران اینجا کلیک کنید.

تفاوت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

با توجه به توضیحاتی که در بالا گفتیم متوجه شدید که دو گواهینامه HSE و گواهینامه ایمنی پیمانکاری دو گواهینامه کاملا متفاوت هستند و درک درست از این دو گواهینامه بسیار مهم هست. شاید بتوان تفاوت دو گواهینامه HSE و صلاحیت HSE اداره کار را اینگونه بیان کرد:

1 – تفاوت در مرجع صدور گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

مرجع صدور گواهی HSE ( CB صادر کننده ISO و HSE ) ، مرجع صادر کننده گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ( وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی )

2 – اعتبار گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه HSE سه ساله بوده و هر سال باید تمدید گردد و اما اعتبار صلاحیت ایمنی پیمانکاران دو ساله می باشد و بعد از دو سال باید برای صدور مجدد اقدام گردد.

3 – حوزه فعالیت گواهینامه HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه صلاحیت HSE اداره کار تنها برای شرکتهای پیمانکاری فعال در حوزه های ساختمان ، آب ، راه و ترابری ، تاسیسات و تجهیزات ، نفت و گاز ، ارتباطات ، صنعت و معدن ، نیرو ، کاوشهای زمینی و مرمت آثار باستانی کاربرد دارد و اما گواهینامه HSE از گواهی نامه های عمومی مورد نیاز تمامی شرکتها با هر فعالیتی هست.

جهت هر گونه سوال در خصوص گواهینامه HSE و همچنین گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران با مرکز سیستم کاران با شماره 79165-021 تماس حاصل نموده و از خدمات رایگان مشاوره و راهنمایی استفاده نمایید. کارشناسان مرکز بطور 24 ساعته پاسخگوی شما هستند.

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط