اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

دلیل تمدید نکردن مراقبتی ایزو چیست؟

مراحل تمدید ایزو
5/5 - (65 امتیاز)

دلیل تمدید نکردن مراقبتی ایزو چیست؟

دلیل تمدید نکردن مراقبتی ایزو چیست؟ تمدید سالیانه ایزو هر ساله ضروریست. صدور گواهینامه های ایزو توسط مراجع خصوصی یا مراجع تحت اعتبار IAF انجام میشود. این مراجع انواع گواهینامه های ایزو مانند  ISO 9001، ISO 14001 ، ISO 45001 ، HSE ، IMS ، ISO 22000 ، ISO 10002 ، ISO 10004 ، ISO 13485 ، IMS و حلال و غیره را صادر می کنند. تمدید گواهینامه های ISO با توجه به نیاز مشتریان و تمایل آنها به بصورت سالیانه انجام خواهد شد.

انواع گواهینامه های ایزو بسیار زیاد بوده و مشاغل مختلف با توجه به زمینه کاری خود می توانند گواهینامه های مورد نیاز خود را انتخاب کنند. بیشترین دریافت کنندگان گواهینامه ایزو شرکتهای نفت ، گاز ، پتروشیمی هستند. همچنین مشاغلی که قصد تولید محصول یا صادر کردن آن را دارند میتوان نام برد که با توجه به مناقصات و رجیستری که دارند نیاز به دریافت گواهینامه ایزو خواهند داشت.

 

هزینه اخذ گواهینامه ایزو

هزینه گواهینامه های ایزو متفاوت هست و بعضی از برندها ارزانتر و بعضی ها هم گرانتر گواهینامه صادر میکنند. مشتریان درخواست کننده گواهینامه ایزو باید اطلاعات کامل جهت دریافت مدرک ایزو داشته باشند. که افراد سودجو که در بازار کار مشغول هستند قصد سواستفاده از مشتریان را دارند. مراجع صادر کننده گواهی نامه ایزو که مراجع اصلی هستند و با نام IAF شناخته میشوند.

مرجع دیگر که خصوصی و غیر IAF می باشند صدور گواهینامه ایزو را انجام می دهند. تمام مشاغل یا شرکتها اگر بخواهند گواهینامه ایزو دریافت کنند در مرحله اول باید گواهینامه ISO9001 که اصلی ترین و مادر تمام گواهینامه های ایزو می باشند را داشته باشند. سازمان استاندارد جهانی اولین گواهینامه که به ثبت جهانی رسانده گواهینامه ISO9001 می باشد.

پایه و اساس استاندارد ISO9001 در مورد کنترل کیفیت در محصول تولیدی می باشد. البته با دریافت این استاندارد شرکتها در بخشهای مختلف هم می توانند نظم مورد نیاز در شرکت را اجرا نموده و  پیاده سازی کنند.

استاندارد ایزو در تمام بخشهای دیگر سازمانها و شرکتها کاربرد خواهد داشت. و در پیشرفت و بالا بردن سطح کیفیت شرکت می تواند اثر گذار باشد. هر گواهینامه ایزو که از مراجع مختلف صادر می شود می تواند یک رجیستری در سایت مرجع داشته باشد و مشتریان با اطمینان از این موضوع می توانند گواهی نامه ایزو را دریافت کنند.

تمدید ممیزی مراقبتی سالیانه
تمدید ممیزی مراقبتی ایزو بایستی سالیانه صورت گیرد. اعتبار گواهینامه های ایزو سه ساله هست و اما بایستی هر ساله قبل از سر رسید سالیانه تمدید گردد.

تمدید ممیزی سالیانه ایزو

گواهینامه که صادر شد نوبت به زمان تمدید ممیزی مراقبتی ایزو می رسد که سالی یکبار اجرا خواهد شد. اصولا اگر سال اول تمدید ایزو انجام شود سال دوم مجدد جهت تمدید گواهینامه ها به متقاضیان ابلاغ خواهد شد. مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو طی نامه ایی به متقاضیان اعلام می کنند که زمان تمدید گواهینامه ها رسیده و جهت تمدید کردن یا منصرف شدن اطلاع رسانی کنند.

همچنین تمدید کردن گواهینامه ایزو منوط بر واریز مبلغ خواهد بود. معمولا اکثر متقاضیان تمدید ممیزی مراقبتی را انجام می دهند. اما چرا مشتریان تمایل به تمدید ممیزی مراقبتی ندارند؟

فرار مدیران از تمدید ممیزی مراقبتی

در این متن چند موارد عدم تمایل تمدید ممیزی مراقبتی را بیان می کنیم.

1- برگه پرینت گرفته شده برای مشتریان کفایت می کند و با همان برگه گواهینامه ایزو می توانند استفاده لازم را برای شرکت خود داشته باشند.

2- شرکت متقاضی مناقصه ندارد و همین امر باعث می شود که تمدید گواهینامه ایزو را انجام ندهد.

3- هیچ نهادی رجیستری گواهینامه را نمی خواهد و همین امر باعث می شود شرکتها تمدید ایزو را انجام ندهند.

4- هزینه تمدید ممیزی مراقبتی بسیار گران بوده و شرکتها ترجیح می دهند که تمدید ایزو را انجام ندهند.

از دیگر عوامل تمدید نکردن شرکتها تغییر مرجع صادر کننده می باشد. وقتی مرجع صادر کننده تغییر کند گواهینامه مجدد صادر میگردد. و دیگر نیاز به تمدید ممیزی مراقبتی از مرجع قبلی نیست و از مرجع جدید صدور گواهینامه ایزو انجام خواهد شد. این گواهینامه ها به مدت یکسال معتبر بوده و پس از یکسال تمدید ممیزی مراقبتی توسط مراجع صادر کننده ایزو به مشتری ابلاغ میشود. در مورد تمدید کردن ممیزی مراقبتی تصمیم بر عهده دارنده گواهینامه ایزو می باشد که اعلام کند نیاز به تمدید کردن دارند یا خیر.

موارد دیگر در مورد تمدید نکردن ایزو منحل شدن شرکت متقاضی می باشد که در این صورت نیاز به تمدید ممیزی مراقبتی نیست. تمدید ممیزی مراقبتی منوط به این است که شرکت فعال باشد و همچنان به انجام ممیزی مراقبتی نیاز داشته باشند.

شرایط تمدید گواهینامه ایزو
شرایط تمدید گواهینامه ایزو ، شرایط سختی نیست و بایستی هر ساله قبل از سر رسید سالیانه تمدید صورت گیرد.
شرایط تمدید ممیزی مراقبتی سالیانه گواهینامه ایزو

برای تمدید کردن ایزو اگر آدرس شرکت که در فرم درخواست ایزو درج شده تغییر یابد باید صدور مجدد گواهینامه ایزو انجام شود پس نیاز به تمدید ممیزی مراقبتی نیست چون با صدور مجدد گواهینامه ایزو رجیستری هم برای مشتریان انجام میشود.

شرکتها برای تمدید کردن ممیزی مراقبتی گواهینامه ایزو نیاز به تاییدیه مدیر عامل دارند و این زمان تاییدیه گرفتن بدلیل مشغله کاری مدیر عامل بیشتر شده و در نهایت تمدید ممیزی مراقبتی به ضیق وقت رسیده و زمانش به اتمام می رسد و دیگر تمدید ممیزی مراقبتی انجام نخواهد شد.

برای مراحل تمدید ممیزی مراقبتی مشتریان باید درخواست تمدید کردن یا منصرف شدن را اعلام کنند. هزینه تمدید ممیزی مراقبتی به مرجع صادر کننده بستگی دارد. مراجع اصلی تحت اعتبار IAF برای تمدید ممیزی مراقبتی هزینه بالاتر به مشتری اعلام می کنند. این مراجع از دو ماه قبل هزینه را به مشتریان ابلاغ کرده و تا قبل از زمان اتمام تمدید مشتری موظف به پاسخ می باشد. اما هزینه مراجع خصوصی و غیر IAF پایین تر بوده و دو هفته زمان دارند تمدید کردن ایزو را اعلام کنند.

مراحل تمدید ممیزی مراقبتی سالیانه

بحث تمدید ممیزی مراقبتی کار سختی نیست و متقاضیان فقط اعلام به تمدید گواهینامه ها داشته باشند مرجع صادر کننده صفر تا صد کار را برای مشتری انجام خواهد داد و مشتری فقط هزینه تمدید را واریز می کند. مراحل انجام تمدید ایزو طی یک ماه به نتیجه نهایی خواهد رسید دراین مدت متقاضی در مورد انجام یا کنسل کردن آن اطلاع رسانی میکند.

از دیگر موارد تمدید نکردن میتوان به صدور سه ساله بدون تمدید اشاره کرد مشتریانی که مدرک برایشان بصورت سه ساله صادر می شود نیاز به تمدید ایزو نخواهند داشت. موارد دیگر عدم تمدید ایزوها مشاغلی که فقط قصد جذب مشتری داشته و همان مدرک صدور برایشان کاربرد دارد و نیاز به رجیستری نخواهند داشت. از دیگر موارد عدم تمدید میتوان به مشاغل جهت استخدام در شرکتها نام برد که پرینت گواهینامه ایزو کفایت می کند.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

One Response

  1. مطالبتون درباره ایزو و گواهینامه ایزو و تمدید ایزو و تمامی فرآیندهای مرتبط با ایزو بسیار کامل هست. پکیجی کامل از کلیه اطلاعات مربوط به ایزو رو ارائه دادید. واقعا دستمریزاد و خسته نباشید. عالی هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط