اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

روش اخذ ایزو فوری

روش اخذ ایزو فوری
4.6/5 - (300 امتیاز)

روش اخذ ایزو فوری

روش اخذ ایزو فوری بسیار ساده است. اما مشکلات بسیاری وجود دارد که در صورت آگاهی نداشتن و عدم اطلاع کافی ممکن است گریبان گیر کسانی شود که در پی اخذ ایزو فوری می باشند. همیشه افراد سود جو در کمین این موقعیتها می باشند تا در صورت امکان بتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند. و این امر نتیجه آگاهی نداشتن از مسائل مربوط به ایزو فوری می باشد. بارها دیده شده که برخی از مراکز، هنگامیکه متوجه عجله و ضرورت گواهی ایزو درخواست کننده می شوند، با دریافت مبالغ بسیار بالا، گواهی ایزو  را برای آنها صادر می کنند. این در حالی است که بطور کل این نوع گواهینامه های ایزو ، نیاز به صرف هزینه چندانی ندارد.

روشهای اخذ ایزو فوری

چندین روش برای اخذ ایزو فوری وجود دارد. روش اول اقدام از طریق مراکز مشاوره می باشد که می تواند بسیار سودمند باشند. برخی شرکتها وقت و نیروی کافی برای صرف اینگونه موارد ندارند و می توانند با ارتباط با این مراکز مشاوره و عقد قرارداد همکاری با آنها، به طور کل انجام همه مراحل دریافت گواهی ایزو فوری را به آنها بسپارند. این مسئله از خیلی جهات برای متقاضی مناسب می باشد که از جمله آن می توان به انجام این کار در سریعترین زمان ممکن اشاره کرد. همچنین در صورت اقدام به این روش، دیگر نگرانیهای مربوط به طراحی و پیاده سازی بند های استاندارد مورد نظر را نخواهند داشت.

انواع گواهینامه ایزو متناسب صنایع مختلف

روش دیگر اخذ گواهی ایزو فوری، انجام تمامی مراحل آن توسط خود موسسه متقاضی می باشد. برای انجام این کار ابتدا می بایست نوع گواهی درخواستی خود را مشخص کنند. گواهی ایزو انواع گوناگونی دارد. بسیاری از آنها عمومیت بیشتری دارند و تقریبا در تمام زمینه های شغلی و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این ایزو ها می توان به گواهینامه ایزو 9001 ( سیستم مدیریت کیفیت ) اشاره کرد که در انواع کسب و کارها کاربرد دارد.

حتی در برخی موارد برای دستیابی به گواهینامه ایزو تخصصی، می بایست ابتدا این نوع گواهینامه های ایزو را دریافت کرد تا گواهی ایزو تخصصی مورد نظر را برایتان صادر کنند. از دیگر گواهینامه های کاربردی گواهی ایزو 45001 ( سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ) می باشد که در تمامی صنایع و حرفه ها مورد استفاده قرار می گیرد. گواهی ایزو 14001 ( سیستم مدیریت محیط زیست ) نیز جزء این دسته از ایزو ها می باشد.

البته گواهی ایزو دیگری وجود دارد که به نوعی ترکیب دو استاندارد ( ایزو 45001 ) و ( ایزو 14001 ) به نام گواهی HSE میباشد. از آنجاکه این دو گواهینامه ایزو 14001 و ایزو 45001 بطور معمول همراه با هم اخذ می شوند. گواهی HSE تشکیل شده است که به اجرای هر دو آنها بطور همزمان می پردازد و بدین گونه در زمان اجرای آنها صرفه جویی می شود. دسته دیگری از گواهینامه های ایزو، تخصصی تر هست و در صنایع خاصی به کار میروند. که البته همانطور که گفته شد، برای اخذ برخی از آنها، می بایست ابتدا ایزو های پایه ای را دریافت کرد.

انتخاب مرجع صادر کننده ایزو

بعد از تعیین نوع گواهی ایزو مناسب با فعالیت متقاضی، انتخاب مرجع صادر کننده گواهی ایزو فوری از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر بدان سبب است که همه مراجع صدور گواهی ایزو، نمی توانند اقدام به صدور ایزو فوری بنمایند. تعداد مراجع صادر کننده گواهی ایزو بسیار زیاد می باشد. برخی از آنها زیر نظر انجمن جهانی IAF فعالیت می کنند. انجمن IAF عضو سازمان جهانی ایزو می باشد و یکی از وظایف آن، معرفی AB های هر کشور می باشد. AB ها وظیفه اعتباردهی به CB ها را دارند که همان مراجع صادر کننده گواهی ایزو می باشند.

این CB ها برای صدور گواهی ایزو ، تمام مراحل اجرای استاندارد های آن را مورد بررسی دقیق قرار می دهند و پس از اطمینان از پیاده سازی کامل قوانین ایزو مورد نظر، اقدام به صدور گواهی ایزو می نمایند. بنابراین این مراجع نمی توانند گواهی ایزو فوری صادر کنند. اما CB هایی که زیر نظر انجمن جهانی IAF نمی باشند، هم سختگیری کمتری نسبت به اجرای استاندارد ها دارند و هم در زمان کوتاهتری می توانند اقدام به صدور گواهی ایزو نمایند. مراکز مشاوره با در اختیار داشتن طرحها و مستندات انواع گواهینامه های ایزو بصورت آماده، که بر اساس تجربیات قبلی خود اقدام به جمع آوری آنها کرده اند، می توانند در صورت تمایل متقاضیان، این مستندات را به دست موسسات رسانده تا برای اجرای آن اقدام کنند.

ممیزی ایزو

پس از اجرا و پیاده سازی استاندارد ها، ممیزی از طرف مرجع صادر کننده صورت می گیرد و بدنبال آن گواهی ایزو مورد نظر صادر خواهد شد. لازم به ذکر است که مراکز مشاوره می توانند در کوتاهترین زمان ممکن اقدام به اخذ گواهی ایزو نمایند که البته اعتبار این نوع گواهینامه های ایزو، بالا نیست و نمی توان از آنها در همه زمینه ای استفاده کرد. یکی از این موارد، بحث صادرات است که نیازمند گواهینامه ایزو با اعتبار IAF می باشد.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط