اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

روش دریافت گواهینامه ایزو

روش دریافت گواهینامه ایزو
4.6/5 - (492 امتیاز)

روش دریافت گواهینامه ایزو

روش دریافت گواهینامه ایزو چگونه است؟ نحوه دریافت گواهینامه ISO چطوری است؟ روش اخذ گواهینامه ISO چیست؟ نحوه اخذ گواهینامه ایزو به چه شکلی است؟ روش گرفتن گواهینامه ISO از مراجع معتبر چیست؟ همگی از مهم‌ترین سؤالات مسئولان و مدیران انواع مشاغل و کسب و کارها می باشد.

شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی هستند که با دلایل مختلفی بدنبال دریافت گواهینامه ایزو هستند. دریافت گواهینامه ISO برای مناقصات مهمترین دلیل آنهاست. گرفتن گواهی نامه ایزو جهت تبلیغات و برند سازی یکی دیگر از اهداف سازمانها بشمار میرود. ، اخذ گواهی ایزو برای انجام اهداف مارکتینگی و بازاریابی نیز از جمله عوامل سازمانها و شرکتها برای درخواست ایزو می‌باشند. اخذ و دریافت گواهینامه ISO جهت افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات از مهمترین اهداف دیگر سازمانهاست. همچنین طراحی و اجرای واقعی استانداردهای ایزو با هدف صادرات از جمله دیگر اهداف سازمانها جهت درخواست گواهی نامه ایزو می‌باشند.

روش دریافت گواهینامه ایزو از طریق سایت ایزو چگونه است؟ نام سایت رسمی ثبت نام و سفارش گواهینامه ایزو چیست؟ سایت سفارش گواهی نامه ایزو چه نام دارد؟

 

سایت دریافت گواهینامه ایزو

سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو تصور می‌کنند سایت واحد و مشخصی برای دریافت گواهینامه ایزو وجود دارد. ولی این تصور اشتباه است. اکثر متقاضیان ایزو سایت ایزو ISO را بعنوان سایت ثبت نام دنبال می‌کنند ولی سایت رسمی ایزو به نشانی WWW.ISO.ORG جهت اطلاع رسانی و بارگذاری استانداردهای ایزو و مشخصه‌های فنی هر قانون تدوین شده ایجاد شده است.

سازمان بین المللی استاندارد ایزو وظیفه تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو را دارد و هیچ گاه گواهی نامه ایزو صادر نمی‌کند. درخواست کنندگان ایزو هنگام سرچ در گوگل با تعداد زیادی اسامی و سایتهای مرتبط با ثبت و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو روبرو می‌شوند که بعنوان رابط و واسطه میان مشتریان و شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو فعالیت می‌کنند.

سازمان ایزو جهت نظارت و بازرسی بر روی کار شرکت‌هایی که انواع گواهینامه‌های ایزو را صادر می‌کنند یک نهاد رسمی و بین المللی بنام IAF را بنا نهاد. شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو متناسب با اعتباری که توسط IAF می‌گیرند گواهینامه‌های ایزو با اعتبار بین المللی و با اعتبار داخلی را صادر می‌کنند.

 

IAF چیست؟

نهاد IAF انجمن اعتبار دهندگان بین المللی نام دارد و با سایت رسمی WWW.IAF.NU فعالیت می‌کند و نام نمایندگی‌های استاندارد گذار هر کشوری را معرفی کرده است. International Accerdiation Forum وظیفه نظارت و بازرسی برروی مراکز اعتبار دهنده به شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو را دارد.

 

AB چیست؟

نمایندگان رسمی و قانون گذار هر کشوری را که در انجمن IAF عضویت دارند را AB می‌نامند‌. AB مخفف Accerdiation Body بمعنی مراکز اعتبار می‌باشد. AB سازمان ملی استاندارد ایران NACI دارد. NACI مخفف عبارت ترجمه شده مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران است. بعنوان مثال AB کشور انگلستان UKAS ، AB کشور آلمان DAKKS ، AB کشور سوئیس SAS ، AB کشور فرانسه COFRAK ، AB کشور آمریکا IAS می‌باشد.

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گواهی ایزو می‌توانند از AB هر کشوری که دوست دارند اقدام نمایند. اکثر کشورهای دنیا دارای حداقل یک AB رسمی و دولتی هستند که می‌توانند به تعداد زیادی شرکت‌ها مجوز ثبت و صدور گواهینامه ایزو را دهند.

 

CB چیست؟

شرکت‌ها و مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو که از AB هر کشوری مجوز گواهی دادن ایزو را می‌گیرند را Certification Body یا اصطلاحاً CB می‌نامند. تمامی CB ها توسط AB کشورشان مورد ممیزی و بازرسی قرار می‌گیرند. تا تمامی قوانین و دستورالعمل‌های مرتبط با ثبت و صدور گواهینامه ایزو و ممیزی‌‌ها را درست انجام دهند.

CB ها و AB هایی که به نهاد معتبر IAF ختم می‌شوند فعالیت قانونی و رسمی دارند و بالطبع انواع گواهینامه‌های ایزو را اصیل و قانونی صادر می‌نمایند. برخی CB ها و AB ها هستند که مستقل از اعتبار دهی و نظارت انجمن IAF کار می‌کنند و سطح اعتبار بین المللی را ندارند. بنابراین بطور کلی شرکت‌های ثبت و صدور گواهینامه ایزو در دو حالت با اعتبار IAF و بدون اعتبار IAF انواع گواهینامه‌های ایزو را صادر می‌کنند.

 

معنی CB با اعتبار IAF چیست؟

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ISO ایزو که تحت اعتبار یک AB با عضویت در انجمن IAF ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند را CB با اعتبار IAF می‌نامند.

 

معنی CB بدون اعتبار IAF چیست؟

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ISO ایزو که تحت اعتبار یک AB بدون عضویت در انجمن IAF ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند را CB بدون اعتبار IAF می‌نامند.

 

دریافت گواهینامه ایزو را چگونه باید انجام دهیم؟

جهت دریافت و اخذ و گرفتن گواهینامه ایزو در شرایط مطلوب و با هزینه مناسب در زمانی مناسب بهتر است ابتدا با یک شخص مشاور یا مرکز مشاوره معتبر صحبت کنید. اشخاص و مراکز مشاوره معتبر باید جهت ارائه بهترین خدمات نسبت به وضعیت اعتبار و اصالت شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو اطلاعات کافی داشته باشند.

شناخت و تسلط کافی برروی مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو در داخل و خارج ایران و آشنایی و دانش کافی نسبت به استانداردهای ایزو و طراحی و پیاده سازی قوانین و الزامات از مشخصات مراکز و شرکت‌های مشاوره ایزو می‌باشد. جهت دریافت گواهینامه ایزو باید یک راهنما و مشاور متخصص و کاربلد را انتخاب نمایید تا از صفر تا صد پروژه ثبت و صدور گواهینامه ایزو همراه شما باشد.

 

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه ایزو چیست؟

مدارک لازم جهت دریافت گواهینامه ایزو ، مدارک مورد نیاز جهت گرفتن گواهینامه ایزو شامل یکسری مستندات ایزو یا مشخصه‌های فنی استاندارد‌های ایزو و یک فرم ثبت نام گواهینامه ایزو می‌شود. مستندات ایزو در واقع همان نمونه قوانین و الزامات استاندارد‌های ایزو می‌باشد. که جهت دریافت گواهینامه ایزو اصیل و معتبر باید بطور واقعی طراحی و پیاده سازی شوند.

مستندات ایزو شامل نمونه خط مشی کیفیت، نمونه اهداف کیفیت، نمونه نظام نامه کیفیت، چارت سازمانی و نمونه روش‌های اجرایی بهمراه فرم‌ها و دستورالعمل‌ها و گزارش‌ها می‌باشد. فرم درخواست گواهینامه ایزو یا همان فرم ثبت نام ISO را نیز باید در همان ابتدای پروژه، سازمان خواهان ایزو تکمیل نماید تا با توجه به مشخصات فرم مراحل دریافت گواهینامه ایزو به درستی انجام شود.

مشخصات مدیر عامل و فرد هماهنگ کننده و مشخصات حقوقی سازمان متقاضی ایزو بهمراه نام CB و نام گواهینامه‌های ایزو به اضافه یکسری قوانین و مقررات که به توافق طرفین قرارداد می‌رسد از سری آیتم‌های نامه ایزو می‌باشند. سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گواهینامه ایزو می‌توانند کلیه مدارک لازم را بصورت رایگان از مشاوران و کارشناسان این مرکز دریافت نمایند.

 

روش دریافت گواهینامه ایزو توسط مراجع صدور ISO با اعتبار IAF

اهداف سازمان و نوع مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو مشخص گردد.

زمینه فعالیت سازمان و نوع گواهینامه ایزو تعیین گردد.

مجموعه‌های خواهان ایزو با مشخص کردن دو آیتم نام مرجع صدور ایزو و نام استاندارد ایزو در فرم درخواست ایزو ISO اولین اقدام عملی جهت دریافت گواهینامه را انجام می‌دهند. طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو با انتخاب CB های با اعتبار IAF الزامی و اجباری است. طراحی و تهیه نمونه مستندات ایزو باید توسط افراد و کارشناسان مجرب و متخصص و تحصیلکرده انجام داده شود.

اجرا و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو از مهم‌ترین مراحل دریافت گواهینامه ISO با اعتبار IAF می‌باشد. اجرای تک به تک استانداردهای ایزو در مرحله ممیزی مورد بازرسی و نظارت سرممیز و بازرس مرجع صادر کننده گواهی ایزو قرار می‌گیرد. انجام ممیزی اولیه توسط کارشناس داخلی در سطح مجموعه و رفع عدم انطباقات احتمالی باعث می‌شود نقاط ضعف و مشکلات کمتری باقی بماند و سر ممیز مرجع بهتر و سریعتر رأی به ثبت و صدور گواهی ایزو دهد.

رجیستری و بررسی اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو با اعتبار IAF مرحله مهم بعد از دریافت گواهینامه ایزو می‌باشد. تمام گواهینامه‌های ایزو با اعتبار بین المللی دارای یک کد رهگیری معتبر هستند که استعلام اعتبار کد رهگیری با مراجعه به سایت رسمی IAF براحتی انجام داده می‌شود.

 

روش استعلام اصالت و اعتبار گواهینامه ایزو با اعتبار IAF

مرحله اول ورود به سایت IAF و جستجوی نام AB عضو نهاد IAF می‌باشد.

دومین مرحله مشاهده نام AB و جستجوی نام CB تحت اعتبار AB می‌باشد.

مرحله سوم مشاهده نام CB و استعلام کد رهگیری بر روی مدرک ایزو می‌باشد.

 

روش دریافت گواهینامه ایزو توسط مراجع صدور ISO بدون اعتبار IAF

روش دریافت گواهینامه ایزو توسط CB بدون اعتبار IAF تنها با تکمیل فرم درخواست گواهینامه ایزو و تکمیل مشخصات مربوطه انجام داده می‌شود. مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF هیچ‌گونه سخت‌گیری و الزامی در طراحی و اجرای مستندات ایزو ندارند.

سازمانهای خواهان ایزو با مشخص کردن اهداف مجموعه و انتخاب نام مرجع صدور گواهینامه ایزو و با مشخص کردن زمینه فعالیت مجموعه و انتخاب نوع استاندارد ایزو براحتی ثبت و صدور گواهی ایزو برایشان انجام داده می‌شود.

 

لیست استانداردهای ایزو را از کجا باید تهیه کرد؟

لیست کامل استانداردهای ایزو همراه با نسخه‌های ویرایش شده بهمراه مشخصات فنی در سایت رسمی سازمان ایزو منتشر شده است. سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گواهی ایزو می‌توانند با پرداخت هزینه عضو سایت رسمی سازمان ISO شوند و از اطلاعات منتشر شده بهره‌مند گردند.

لیست پرکاربردترین استانداردهای ایزو نیز توسط همین سایت خدمت متقاضیان محترم بصورت رایگان ارائه شده است. استانداردهای ایزو هم شامل سیستم‌های مدیریتی و هم شامل محصولات و خدمات می‌شوند و در دو حوزه عمومی و تخصصی تهیه شده‌اند. برخی از مهمترین استانداردهای ایزو عبارتند از:

ایزو ۹۰۰۱ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت کیفیت اولین گواهی ایزو است که مرجع تمام استانداردهای ایزو می‌باشد. افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات از جمله مزایا و فواید طراحی و اجرای مستندات ISO 9001 می‌باشد. ایزو ۹۰۰۱ از سری استانداردهای سیستم‌های مدیریتی در حوزه عمومی می‌باشد که پیش نیاز تمام استانداردهای عمومی و تخصصی می‌باشد.

ایزو ۱۴۰۰۱ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی مورد نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های حامی حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌باشد. استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای مورد نیاز سازمان‌ها و شرکت‌ها جهت ایجاد امنیت و ایمنی در محیط کار و حفظ سلامت نیروی انسانی می‌باشد. دو گواهی ISO 14001 و ISO 45001 مکمل یکدیگر می‌باشند.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

 

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

3 Responses

  1. روش دریافت گواهینامه های ایزو برای شرکتها با هم فرق داره؟ زمینه فعالیت شرکتها در روش دریافت گواهینامه ایزو تاثیرگذار هست؟

  2. لیست کامل استانداردهای ایزو را چگونه میتونم بدست بیارم؟ نمیتونم وارد سایت رسمی ایزو بشم. من دانشجو هستم و یک پروژه تحقیقاتی در مورد استانداردهای ایزو و بررسی میزان استفاده و توجه مردم ایران به قوانین سازمان ایزو دارم. لطف میکنید بنده را راهنمایی کنید.

  3. گواهینامه ایزو میخوام که بتونم برای مناقصه برای شرکت نفتی استفاده کنم چه گواهینامه ایزویی میتونید برام صادر کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط