اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001
5/5 - (1 امتیاز)

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001 از انواع عمومی استانداردهای پر کاربرد شرکتهاست و الزامات مشترک بسیاری با ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی دارد و به نوعی مکمل هم هستند و ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت نیز در کنار این دو استاندارد و به عنوان مادر تمامی استانداردها یار همیشگی این سه استاندارد هست و پیاده سازی این سه سیستم کنار هم تشکیل یک سیستم مدیریت یکپارچه را می دهد. هدف از پذیرش یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ، توانایی سازمان در فراهم نمودن محل کار ایمن و بهداشتی، پیشگیری از صدمات و بیماری مرتبط با کار و بهبود مستمر عملکرد ایمنی و بهداشت حرفه ای خودش است.

اهداف سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای

هدف سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ، فراهم آوردن یک چهارچوب برای مدیریت ریسکها ، فرصتهای ایمنی و بهداشت حرفه ای ست. هدف و نتایج مورد انتظار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ، پیشگیری از صدمات و بیماری مرتبط با کارکنان و فراهم آوردن محل کار ایمن و بهداشتی است در نتیجه، از بین بردن خطرات و به حداقل رساندن ریسکهای ایمنی و بهداشت حرفه ای با در نظر گرفتن اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه موثر برای سازمان بسیار حائز اهمیت هست. هنگامی که این تمهیدات توسط سازمان، از طریق سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ، به کار گرفته می شوند، بهبود عملکرد ایمنی و بهداشت را موجب می گردند.

عوامل موفقیت

استقرار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای یک تصمیم راهبردی و عملیاتی برای یک سازمان است. موفقیت یک سیستم ایمنی و بهداشت حرفه ای به رهبری ، تعهد و مشارکت تمامی سطوح و بخش های سازمان بستگی دارد.

اثبات اجرای موفقیت آمیز این استاندارد توسط سازمان می تواند این اطمینان را به کارکنان و سایر طرفهای ذینفع بدهد که سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای اثر بخش را مستقر نموده است.

چرخه طرح ریزی ، اجرا ، بررسی و اقدام

رویکرد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای مورد استفاده در این استاندارد در مفهوم طرح ریزی ، اجرا ، بررسی و اقدام ( PDCA ) متمرکز شده است.

مفهوم ( PDCA ) فرآیند تکرار شونده ای است که سازمانها با استفاده از آن می توانند به بهبود مستمر دست یابند. این مفهوم را می توان در یک سیستم مدیریت و تک تک عناصر آن به شرح ذیل به کار میگیرد.

طرح ریزی: تعیین و ارزیابی ریسک های ایمنی و بهداشت حرفه ای ، فرصتهای ایمنی و بهداشت حرفه ای و سایر ریسکها و فرصتها.

اجرا: پیاده سازی فرآیندها به گونه ای که طرح ریزی شدند.

بررسی: پایش و اندازه گیری فعالیتها و فرآیندها با توجه به خط مشی ایمنی و بهداشت حرفه ای و اهداف ایمنی و بهداشت حرفه ای و گزارش نتایج.

اقدام: انجام اقدامات به منظور بهبود مستمر عملکرد ایمنی و بهداشت حرفه ای برای وصول به نتایج مورد نظر.

محتویات استاندارد

این استاندارد شامل الزاماتی است که می تواند توسط یک سازمان برای پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای و ارزیابی انطباق استفاده شود. یک سازمان که می خواهد میزان انطباق را با این استاندارد نشان دهد می تواند این امر را با اقدامات زیر به انجام برساند.

ایجاد یک خود ارزیابی یا خود اظهاری

اخذ تایید انطباق از طرفهای ذینفع سازمان

دریافت تایید خود اظهاری توسط یک طرف برون سازمانی

اخذ گواهی نامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای خود از یک سازمان بیرونی

دامنه کاربرد

این سند در هر سازمانی که تمایل به ایجاد، پیاده سازی و نگهداری سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای در جهت بهبود سلامت و ایمنی شغلی موثر هست. خطرات را از بین میبرد و خطرات ایمنی و بهداشت صنعتی را به حداقل میرساند.

مطابق خط مشی ایمنی و بهداشت حرفه ای سازمان نتایج مورد انتظار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شامل موارد زیر است:

الف) بهبود مستمر عملکرد ایمنی و بهداشت حرفه ای

ب) برآورد سازی الزامات قانونی و سایر الزامات

ج) دستیابی به اهداف ایمنی و بهداشت حرفه ای

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط