اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

شرایط ثبت ایزو چیست؟

شرایط ثبت ایزو چیست؟
3.8/5 - (201 امتیاز)

شرایط ثبت ایزو چیست؟

شرایط ثبت ایزو ارزان و فوری چیست؟ مراحل ثبت ایزو ارزان و فوری چگونه است؟ نحوه ثبت ایزو ارزان و فوری چگونه است؟ امروزه سازمان‌ها و شرکت‌های زیادی با مشکلات اقتصادی متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند. اکثراً جهت اخذ و دریافت گواهینامه ایزو توان پرداخت مالی کمی دارند. در نتیجه بدنبال مراکز و شرکت‌هایی هستند که بتوانند انواع گواهینامه‌های ایزو را با هزینه کمی بگیرند.

 

چرا ثبت ایزو مهم است؟

شرایط ثبت ایزو چیست؟ چرا گواهی ایزو اهمیت دارد؟ استاندارد‌های ایزو کلید رشد و ترقی تمام مشاغل با هر نوع زمینه فعالیتی هستند. گواهینامه‌های ایزو موجب بهبود اعتبار هر کسب و کاری می‌شوند. افزایش کیفیت، ایمنی و کارایی، سود آوری بیشتر و توسعه پایدار از فواید ثبت ایزو می‌باشند. افزایش سطح اعتبار در میان بازارهای داخلی و خارجی از دیگر عوامل مهم جهت گرفتن انواع گواهینامه‌های ایزو می‌باشد.

سازمان جهانی ایزو استانداردهای ایزو را برای تمام مشاغل بزرگ و کوچک طراحی کرده است. ثبت ایزو بعنوان یک ابزار رقابتی بسیار قدرتمند در میان انواع مشاغل بکار برده می‌شود. استاندارد‌های ایزو نیاز تمامی افراد جامعه اعم از مصرف کننده و تولید کننده را برطرف می‌سازند. مصرف کنندگان می‌توانند محصولات و خدمات با کیفیت و مطمئن را دریافت نمایند.

تولید کنندگان می‌توانند در بازارهای جهانی و داخلی کیفیت بالای محصولات و اجناسشان را براحتی اثبات نمایند. ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارزان و فوری به جهت عدم طراحی و اجرای مستندات ایزو نتایج فوق را بهمراه ندارد. اما پاسخگوی موقت نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو با هزینه و زمان کم می‌باشد.

 

مراحل ثبت ایزو ارزان و فوری

شرایط ثبت ایزو چیست و مراحل ثبت و صدور گواهینامه ایزو بطور کلی شامل سه مرحله می‌شود:

انتخاب مرجع ثبت و صدور متناسب با اهداف سازمان

تعیین نوع گواهینامه ایزو متناسب با زمینه فعالیت سازمان

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

 

لیست شرکتهای گواهی دهنده ایزو در ایران
لیست شرکتهای گواهی دهنده ایزو در ایران متعددند.

انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارزان و فوری

اولین قدم جهت ثبت ایزو و شرایط ثبت ایزو چیست؟ انتخاب یک مرجع یا شرکت هست. ولی حتما به این نکته باید دقت نمود که هدف مجموعه متقاضی برای چه کاری هست؟ همچنین میزان زمان و مقدار هزینه‌ها نیز به این موضوع بستگی دارند. سازمان خواهان ایزو قصد دارد چقدر هزینه کند؟ مدیر مجموعه برای اثبات و ارائه مدرک ایزو چقدر زمان نیاز دارد؟

حضور در مناقصات، صادرات، تبلیغات و برند سازی و رقابت و بازاریابی از اهداف اکثر سازمان‌ها می‌باشند. سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی ایزو جهت حضور در مناقصات بیشتر مواقع عجله دارند. یعنی جهت ارائه گواهینامه ایزو به کارفرمایان فرصت کمی دارند. اکثر سازمانهای تازه تأسیس و نوپا بخاطر درآمد و بودجه کمی که دارند دوست دارند با کمترین هزینه ثبت ایزو داشته باشند.

اکثر مجموعه‌ها و کسب و کارها جهت رقابت و بازاریابی متمایل به ثبت ایزو ارزان و فوری هستند. بنابراین بدنبال مراجع و شرکت‌های هستند که هزینه کمتری را درخواست نمایند. اما ثبت ایزو برای صادرات محصولات و خدمات به هیچ وجه در مدت زمان کوتاهی اماده نمی‌شود. حتی از نظر مالی نیز به هزینه بیشتری نیاز دارد.

با توجه به توضیحات فوق مراجع و شرکت‌های ثبت و صدور ایزو در دو حالت انواع گواهینامه‌های ایزو را ثبت می‌کنند. حالت اول را نوع IAF دار و حالت دوم نوع غیر IAF می‌گویند. مراجعی که IAF دار هستند مناسب صادرات و اجرای واقعی استانداردهای ایزو هستند. اما مراجعی که غیر IAF هستند مناسب ثبت و صدور گواهینامه‌های ایزو ارزان و فوری هستند.

 

IAF چیست؟

انجمن IAF یک نهاد رسمی و دولتی بسیار معتبر است. وظیفه سازمان ایزو تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو می‌باشد. در نتیجه انجمن IAF را تأسیس نمود. بنابراین نهاد IAF مدیریت و نظارت بر روی مراکز اعتبار دهنده به مراجع ثبت و صدور ایزو را عهده‌دار شد. بنابراین اخذ و دریافت گواهینامه ایزو اصل و معتبر تنها با نهاد IAF محرز می‌گردد.

WWW.IAF.NU آدرس سایت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی یا همان IAF هست. کلیه کشورهای تابع قوانین و الزامات سازمان ISO عضو انجمن IAF هستند. کاربران و متقاضیان ایزو توجه فرمایید هیچ نهاد رسمی دیگری بغیر از IAF مورد تأیید سازمان ISO نیست.

 

مراجع IAF دار و مراجع غیر IAF را تعریف کنید؟

شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو را اصطلاحاً CB می‌نامند. این CB ها هر کدام زیر نظر و تحت اعتبار بالاتری اعتبار دهی می‌شوند. یعنی قابلیت صدور و ثبت انواع گواهینامه‌های ایزو را بدست می‌آورند. AB نام مراکز بالادستی CB ها هستند. AB ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. یکسری بصورت خصوصی هستند. اما یکسری بصورت کاملا رسمی و قانونی فعالیت می‌کنند.

AB ها رسمی و دولتی تحت اعتبار و مدیریت یک نهاد بین‌المللی بنام IAF هستند. AB های خصوصی ساخته دست خود ایرانی‌ها هستند. زیرا ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارزان و فوری از طریق CB های تحت اعتبار AB های عضو IAF امکان پذیر نیست. مراجع IAF دار یعنی CB هایی که تحت اعتبار یک AB رسمی با عضویت در انجمن IAF هستند. اما مراجع غیر IAF یعنی CB هایی که تحت اعتبار یک AB بدون عضویت در انجمن IAF هستند.

تعداد CB های بدون اعتبار IAF بسیار زیاد است. سطح اعتبار تمامی CB های غیر IAF یکسان است. اما برخی شرکتها و مراکز سودجو با ادعای صدور گواهینامه معتبرتر قیمت‌های بالاتری را اعلام می‌کنند. مشتریان و متقاضیان محترم اخذ و دریافت ایزو باید حواسشان را جمع کنند. آنها باید بدانند تنها فرق گواهینامه ایزو غیر IAF در نوع برند و شکل و قیافه مدرک و هزینه و زمان اخذ هست.

 

تعیین نوع گواهینامه ایزو متناسب با زمینه فعالیت سازمان

منظور از تعیین نوع گواهینامه ایزو یعنی انتخاب همان استاندارد‌های ایزو مورد نیاز سازمانها و شرکتها می‌باشد. برخی استانداردهای ایزو عمومی و برخی تخصصی هستند. همچنین استاندارد‌های ایزو در دو بخش سیستم‌های مدیریتی و محصولات و خدمات تقسیم شده‌اند. قوانین و الزامات مرتبط با سیستمهای مدیریتی ایزو فارغ از نوع فعالیت یک مجموعه تهیه شده‌اند. نوع محصول یا خدمت در استانداردهای سیستم‌های مدیریتی ایزو مطرح نیستند.

 

گواهینامه ایزو
انواع گواهینامه های ایزو معتبر و ارزان و فوری برای شرکت در مناقصات ضروری است

 

برخی از مهمترین و پرکاربردترین استاندارد‌ها و گواهینامه‌های عمومی ایزو عبارتند از:

ISO 9001 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

سیستم مدیریت کیفیت باعث طرح ریزی مدیریتی مؤثر جهت افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات می‌باشد. الزامات و قوانین ایزو ۹۰۰۱ با حذف فرآیندهای تکراری موجب افزایش عملکرد درست پرسنل و نیروی انسانی می‌شود. در نتیجه سودآوری و توسعه یک مجموعه افزایش می‌یابد.

 

ISO 14001 استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱

سیستم مدیریت زیست محیطی بیان کننده الزامات و قوانین مرتبط با حفظ و صیانت از محیط زیست می‌باشد. یعنی سازمان مربوطه در طی تولید محصول و کارهای اجرایی و خدماتی قوانین حفاظت از منابع طبیعی را باید رعایت کند. دفع صحیح پسماندهای صنعتی از دیگر مزایای این استاندارد می‌باشد. ایزو ۱۴۰۰۱ مکمل ایزو ۴۵۰۰۱ می‌باشد.

 

ISO 45001 استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای بیان کننده الزامات‌ مرتبط به حفظ و ارتقاء سطح بهداشت شغلی و ایمنی نیروی انسانی هست. ایزو ۴۵۰۰۱ با ایجاد زیر ساخت‌ها و آموزش‌های لازم ایمنی و بهداشت کارکنان را ضمانت می‌کند. در نتیجه رضایت و توانمندی نیروی انسانی افزایش می‌یابد.

 

ISO 10002 استاندارد سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات مشتریان گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۲

سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات مشتریان مورد نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های مشتری مدار می‌باشد. این استاندارد مناسب مجموعه‌هایی هست که بطور مستقیم با مشتریان خود سر و کار دارند. قوانین و الزامات مرتبط با مشتری مداری چهار مورد هستند. مهم‌ترین آنها ایزو ۱۰۰۰۲ هست.

ایزو ۱۰۰۰۴ سیستم مدیریت کیفیت سنجش رضایت مشتریان و ایزو ۱۰۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت رضایت‌مندی مشتریان و منشور سازمان و ایزو ۱۰۰۰۳ سیستم مدیریت کیفیت حل اختلاف مشتریان سه استاندارد دیگر در حوزه احترام به حقوق مشتریان و مصرف کنندگان هستند. پیش نیاز گواهی نامه‌های فوق اخذ ایزو ۱۰۰۰۲ می‌باشد.

سازمان‌ها و مجموعه‌های خواهان ایزو در کنار اخذ گواهی ایزو عمومی می‌توانند گواهی تخصصی ایزو متناسب با زمینه فعالیتشان را نیز بگیرند. اما پیش نیاز اخذ و دریافت تمام استانداردهای ایزو اخذ گواهی ایزو ۹۰۰۱ بعنوان گواهی پایه و مرجع می‌باشد. برخی از مهمترین استانداردهای ایزو تخصصی عبارتند از:

ISO 29001 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی گواهی نامه ایزو ۲۹۰۰۱

ایزو 13485 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات پزشکی گواهی نامه ISO 13485

ISO 22000 استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی گواهی نامه ایزو ۲۲۰۰۰

 

تعداد استانداردهای ایزو بسیار زیاد هست. چیزی بالغ بر ۲۳۰۰۰ استاندارد از طرف سازمان ایزو تاکنون تهیه شده است. لیست کامل استانداردهای ایزو در سایت رسمی سازمان ISO به نشانی WWW.ISO.ORG منتشر شده است. لیست مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو نیز توسط کارشناسان این مرکز نیز جمع‌آوری و اطلاع رسانی شده است.

 

ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارزان و فوری

درخواست کنندگان انواع گواهینامه‌های ایزو ارزان و فوری با انتخاب نام CB و نوع گواهینامه ISO کارشان به اتمام می‌رسد. گاهی اوقات برخی مجموعه‌ها دوست دارند بصورت اختیاری نمونه مستندات ایزو را اجرا نمایند. در راستای همین تقاضا کارشناسان این مرکز نمونه مستندات مهم‌ترین استانداردهای ایزو را در یک پکیج تهیه و تنظیم کرده‌اند. علاقه مندان می‌توانند بصورت رایگان نمونه مستندات مورد نظرشان را دریافت و استفاده نمایند.

بنابراین بطور خلاصه سازمان خواهان ایزو ابتدا با یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و رسمی باید ارتباط برقرار نماید. در مرحله بعد فرم یا نامه ثبت نام ایزو را دریافت و تکمیل نماید. با تکمیل آیتم‌های فرم و انتخاب نام CB و نوع استاندارد گواهینامه ایزو ارزان و فوری برایش صادر می‌شود.

 

شرایط ثبت ایزو ارزان و فوری چگونه است؟

ثبت ایزو ارزان و فوری هیچ گونه شرایط سخت و پیچیده‌ای ندارد. سخت گیری در مورد طراحی و اجرای واقعی استانداردهای ایزو در انتخاب مراجع IAF وجود دارد. در صورتیکه CB های غیر IAF هیچ گونه الزام و اجباری در استقرار سیستم‌های مدیریتی ایزو ندارند. در نتیجه شرایط ثبت و صدور ایزو بسیار آسان می‌شود.

بطور کلی می‌توان گفت حجم سازمانی و تعداد پرسنل و تعداد گواهینامه‌های ایزو اثری در زمان و هزینه اخذ ایزو ارزان و فوری ندارند. همین شرایط ساده باعث استقبال اکثر سازمان‌ها از مراجع غیر IAF شده است.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

3 Responses

 1. برای گرفتن گواهینامه ایزو چه شرایطی لازم هست؟ شرایط و ضوابط ثبت و صدور گواهینامه ایزو برای همه شرکتها با هر زمینه فعالیتی به یه شکل هست؟

  1. شرایط گرفتن گواهینامه ایزو به عوامل زیادی بستگی دارد.
   ازجمله هدف شما از گرفتن گواهینامه ایزو
   تعداد گواهینامه ایزو که خواهان درافت آن هستید.
   مرجع صدور گواهینامه ایزو یی که انتخاب می کنید.
   زمینه فعالیت و دامنه فعالیتی که اختیار کردید.
   و خیلی عوامل دیگر..
   پیشنهاد میشه که برای کسب اطلاعات کامل با کلرشناسان مرکز مشورت نمایید. کارشناسهای مرکز با توجه تخصص و تجاربشون بهترین گزینه را جلوی پای شما قرار میدهند. نمونه مستندات ایزو رو هم از مرکز رایگان تحویل بگیرید.

 2. گواهینامه های ایزویی که صادر میشن میفرمایید ثبت میشن یعنی چی ؟ جای خاصی باید ثبت بشن؟
  و اینکه اجرای سیستم مدیریتی چیه که شما در سایت ازش نام بردید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط