اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

شرکت ISO

شرکت ISO
5/5 - (1 امتیاز)

شرکت ISO

شرکت ISO یکی از دغدغه های مهم شرکتهاست. صدور گواهینامه ایزو مستلزم گذراندن مراحل متفاوتی می باشد. یکی از اولین گام های انجام کار، شناسایی شرکت ایزو است. اهداف دریافت گواهی نامه ایزو در اولویت های بعدی قرار دارد. اهدافی چون صادرات، مناقصه ها، بهره وری، رقابت، تبلیغات جذب مشتری و غیره.

صدور گواهینامه های IAF

گواهی نامه ISO از نظر نوع مرجعیت از پایین ترین سطح تا بالاترین سطح به ترتیب زیر می باشد:

CB

AB

IAF

شرکتی که یک گواهی نامه ایزو دریافت می کند درست است که این گواهی را یک مرجع CB صادر می کند ولی به دلیل اینکه این مراکزCB ( شرکت ایزو ) زیر نظر نهادهای AB فعالیت می کنند و نهادهای AB هم از طریق سازمان بین المللی استاندارد، تایید صلاحیت می شوند. پس میتوان نتیجه گرفت که شرکت درخواست کننده گواهی ISO ، استاندارد خود را به صورت مستقیم از CB و به صورت غیر مستقیم از شرکت ISO دریافت خواهد کرد. از این رو برای سنجش اعتبار گواهی نامه ایزو صادر شده از طریق شرکت ایزو CB می توان از سایت IAF به نهاد AB و از نهادAB به شرکت ایزو صادر کننده رسید.

شرکتهای CB :

مراکز صدور گواهی ایزو که به اختصار CB نام دارند، بسیار متعدد هستند و روزانه تعداد آنها تغییر می کند. به همین دلیل آمار دقیق و کاملی از نام و تعداد این مراکز نمی توان در این مقاله ارائه داد. برخی از شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو یا CB ، ایرانی هستند و برخی دیگر نمایندگی شرکت ایزو بین المللی هستند. از این نکته غافل نشویم که هیچ مرجع ایزو ایرانی خصوصی نمی تواند گواهینامه ایزو اصلی و معتبر تحت اعتبار IAF صادر کند و تنها نهادهای معتبر زیر نظر IAF  می توانند گواهینامه معتبر و اصلی ISO را صادر کنند.

به این شرکتهای اروپایی که ناحیه یورو قرار دارند و در ایران نمایندگی فعال قانونی دارند، NB گفته می شود.

  • شرکتهای AB :

شرکت های صادر کننده ایزو (CB) از نهاد دیگری به نام شرکت ایزو مادر یا همان AB اعتبار می گیرند و به خودی خود فاقد اعتبار هستند. نهاد های AB (Accreditation Body) اعتبار خود را از ( ISO ) سازمان بین المللی استاندارد می گیرند. در ایران به نهاد های AB، نهادهای تایید صلاحیت گفته می شود. نهاد های AB به صورت دوره ای مراکز صدور گواهی نامه ISO تحت نظر خود را ممیزی می کنند. برای مثال: در ایران سازمان ملی استاندارد برای ممیزی شرکت ایزو تحت نظارت خود، از طریق نظام ملی تایید صلاحیت ایران NACI این کار را انجام می دهد. در اینجا نظام ملی تایید صلاحیت ایران همان نهاد AB است.

برخی از مراکز تایید کننده اعتبار شرکت ایزو CB عبارت اند از :

·انگلستان UKAS

·ایتالیا ACCREDIA

·استرالیا JAS-ANZ

·آلمان DAKKS

·اسپانیا ENAC

·ایالات متحده آمریکا A2LA و ANAB

·سوئیس SAS

·و غیره

  • شرکتهای IAF :

کشور ها دارای یک نهاد AB اصلی هستند که از طریق نهاد بالاتری با عنوان IAF اعتبار پیدا می کنند. و این به آن معنا است که هر نهاد AB باید لوگوی خود، که عضو IAF است را در گواهینامه صادره خود درج نماید.

صدور گواهی نامه تحت اعتبار مراجع خصوصی غیر IAF

بعضی از نهاد های AB به صورت خصوصی فعالیت می کنند. تعداد زیادی نهاد AB معتبر خصوصی در ایران هستند. یکی از مزیت های گواهینامه های صادره از طرف این مراجع، مناسب بودن هزینه های این مرجع نسبت به سایر مراجع صدور گواهینامه است.

جهت کنترل اعتبار گواهینامه های صادره از طریق مراجع غیر IAF می توان وارد سایت این مراکز شد و از طریق سایت شرکت ایزو صادر کننده گواهینامه را جستجو کرد. ولی قبل از آن باید از اصالت CB صادر کننده گواهی نامه ایزو اطمینان خاطر حاصل کرد.

3.       صدور گواهی نامه تحت لیسانس NACI

مرکز ملی تایید صلاحیت ایران NACI خود یک AB است و زیر نظر IAF برای شرکت ایزو یا همان CB مجوز و تاییدیه صادر می کند. مرکز ملی تایید صلاحیت ایران به دلیل نوپا بودن تنها مجوز تایید گواهینامه ISO از نوع 9001 را دارد. از این رو هر شرکت ایزو ی ایرانی تنها مجوز صدور گواهینامه ISO9001 را دارند و گواهینامه های بالاتر مثل ایزو 27001 و ISO 22000 را نمی توانند صادر کنند.

برای صدور گواهینامه های بالاتر از ایزو 9001 در ایران باید به نمایندگی CB های خارجی در ایران مراجعه شود.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط