اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ايزو
5/5 - (1 امتیاز)

صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ايزو مهمترین دغدغه شرکتها در خصوص اخذ ایزو هست. تمامی شرکتها و ارگانها که قصد دارند که وارد بازار رقابت با ديگر رقباي همکار خود شوند. و يا كارخانه هاي توليدي برای اينكه با ارائه و همچنین تولید كالاي استاندارد ، بتوانند اعتماد مشتري را به سمت خود جلب كنند. و تقاضاي بيشتر و به طبع آن فروش بيشتري داشته باشند. به استاندارد كالا و خدمات خودشان توجه بیشتری نشان ميدهند.

به عبارتي زمانی که كالا و خدمات سازمانی بخواهد بهترین باشد و مشتری را جلب کند بايد استاندارد سازي انجام بگیرد. و جهت همين امر و همین طور استاندارد سازی واقعی و بهبود کیفیت خدمات و محصولات مقوله ی پياده سازي ایزو کمک شایانی خواهد کرد. این امر بسیار حائز اهمیت هست. وقتی یک شرکت می خواهد برای اخذ ایزو اقدام نماید در ابتدا باید یک شناختی ابتدایی درباره مقوله ایزو و گواهی نامه ایزو داشته باشد. سپس برایش این سوال پیش خواهد آمد که شرایط صدور ایزو چیست؟

گواهينامه ايزو چيست و شرايط و مراحل صدور ایزو كدام است؟

ايزو يك استاندارد بين المللي در سطح جهان ميباشد كه وظيفه اش یکپارچه سازی و يكسان سازي و استاندارد سازي عوامل و كارهاي قانوني در حوزه توليد و خدمات بهتر بر پايه ی استاندارد جهاني را شامل ميشود.iso  یك سازمان بين المللي هست که کلیه ی کشورها در آن عضویت دارند و ايران نیز يكي از اعضاي سازمان ایزو هست. استانداردها درون سازمان ایزو تدوین شده و منتشر می گردند.

سازمان ایزو تنها نهاد IAF را در مقوله ی ایزو معتبر می داند و گواهینامه ایزو یی را قبول دارد و مورد قبولش هست كه در نهایت تحت اعتبارIAF باشد و اصطلاحا به آن IAF ی گفته می شود و چنانچه که ایزو صادره تحت اعتبار IAF نباشد و در نهایت اصالت اعتبارش به IAF نرسد و همچنین در اصطلاح غیر IAF باشد در سطح داخلی اعتبار دارد و اما چیزی که مشخص هست قطعا اعتبارش به حد گواهی IAF نیست و دارای اعتبار داخلي هست و جهت فعالیت درون بازارهای جهانی یا همان مناقصات در اکثریت موارد نوع غیر IAF کافی خواهد بود، اما بابت شرکت درون مناقصات ، تبلیغات و برند سازی ، رقابت با رقبای همکار و همین طور بسیاری موارد دیگر شرکتها و سازمانها می توانند از انواع گواهینامه ایزو غیر IAF استفاده کرده و بهره ببرند.

مزایای دريافت گواهينامه ايزو بابت شرکتها

مزایای دريافت گواهينامه ايزو بابت شرکتها براي تمامی جامعه هم قطعا سود خواهد داشت. يعني وقتي شرکتی گواهينامه ايزو ميگيرد. این بدين معناست كه محصولات و خدماتش از نظر ایمنی و کیفیت استاندارد هست. و خیال جامعه من باب استفاده از خدمات و محصولات آن سازمان و موسسه و شرکت راحت خواهد شد. همچنین پیاده سازی استانداردهای ایزو ، باعث می شود که سازمان و شرکت دریافت کننده ایزو در بین رقبای همکار خودش از همه موفق تر باشد. و مشتریان را به طرف خود جلب نماید. مزیت بزرگ دیگر صادرات به ديگر كشورهاي جهان خواهد بود که شرکتهای دارای گواهینامه ایزو می توانند به راحتی و سهولت با داشتن گواهینامه ISO به کشورهای دیگر صادرات نمایند. حتی دولت نیز روي اين سازمانی که استاندارد سازی کرده و ایزو دارد، سرمايه گذاري خواهد كرد.

در جامعه امروزی بر حسب تنوع و گوناگونی كالاها و خدمات و اينكه مصرف كننده نميداند که كدام كالا و خدمات دارای كيفيت بهتري هست و به سراغ كدام خدمات بايستی برود كه دارای كيفيت برتری باشد، در اينجا گواهي نامه ايزو و استاندارد بودن خدمات یک شرکت و سازمان اين مساله را براي مشتري روشن ميكند. برای اخذ گواهینامه ايزو در ابتدا شرکتها بايد که بدانند گواهينامه ايزو انواع مختلف و متعددی دارد و اينكه به چه منظوری می خواهند گواهينامه ايزو بگیرند. در این مرحله، مراجع صادر کننده ایزو ، سازمانها و موسسات و شرکتها را راهنمایی و هدايت مي كند كه كدام نوع از انواع گواهينامه ایزو را تقاضا كنند.

انواع گواهینامه های ایزو

از میان انواع گواهینامه ایزو گواهينامه ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت و ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و همچنين ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای به عنوان عمومي ترین و مهمترین انواع گواهی ایزو برای تمامی مشاغل و حوزه های کاری قابل دريافت بوده و مثمر ثمر خواهد بود. تمامی سازمانها و شركتها مي توانند بر طبق شرايط و ضوابط و رعايت تعهدات لازم يك يا چند نوع از گواهينامه هاي ايزو را دريافت كنند.

به عنوان مثال شرکت متقاضی می تواند انواع ایزو عمومی را بگیرد و در کنار آن ایزو عمومی یا انواع ایزو تخصصی متناسب با صنایع و حوزه کاری و فعالیتشان را دریافت کند. مثلا شرکتهای فعال در حوزه ی صنایع غذایی می توانند در کنار سه گواهینامه ایزو عمومی ، ایزو22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی را دریافت کنند. شرکتهای فعال در زمینه ی صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو 13485 و شرکتهای فعال زمینه ی نفت و گاز و پتروشیمی ایزو 29001 و همچنین هر سازمان دیگری متناسب با نوع فعالیت خودش می تواند که از انواع ایزو تخصصی متناسب خودش به همراه انواع گواهینامه ایزو عمومی که بیان شد بهره بگیرند.

انواع گواهینامه های ایزو پر کاربرد

گواهينامه ايزو 9001 به عنوان عمومي ترين نوع استاندارد ایزو مطرح بوده و به عبارتی مادر تمامی استانداردها می باشد كه شامل كنترل كيفيت خدمات و محصولات مي شود و اينكه ويژگيهای محصول و خدمات بايستی به گونه اي باشند كه مصرف كننده يك فرآيند خوب را دريافت كند و بعد از اين نیز به دنبال همان خدمات باشد چرا كه كيفيت بهتري داشته است. بعد از ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ايزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ايزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نیز از مهمترین استانداردها و سیستمها هستند و بسیار مهم هستند و عمومی ترین انواع استاندارد ایزو به شمار میایند و مکمل یکدیگر هستند و اصلا در کنار هم معنا پیدا می کنند و خیلی کم پیش میاید که شرکتی ایزو 14001 را داشته باشد و ایزو 45001 را نداشته باشد ویا ایزو45001 را داشته باشد و ایزو14001 را نداشته باشد.

صدور گواهينامه ايزو

صدور گواهينامه ایزو ، همانطوری كه در مبحث بالا ذكر گردید سازمان متقاضي صدور گواهينامه ابتدا بايستی بداند که به چه منظوری دنبال اخذ گواهينامه ايزو هست.

تعیین هدف از دریافت گواهینامه ایزو

یعنی اولین گام تعیین هدف از دریافت گواهینامه ایزو می باشد. بعد از آن شركت متقاضی ایزو بایستی بداند که کدام نوع گواهی ایزو را می خواهد. و سپس شرکت صادر كننده ایزو بداند که چه نوعی از گواهينامه ایزو را براي سازمان بایستی صادر كند.

تعیین نوع گواهینامه ایزو

یعنی گام دوم انتخاب و تعیین نوع گواهینامه ایزو هست. در مرحله ي بعدی شرکت متقاضی ایزو با رعايت يكسري شرايط و عوامل بايد که در دورههاي آموزشي مركز شركت و از قوانينشان مطلع شود و در همان حوزه آنها را به كار ببرد به عنوان مثال در خصوص گواهينامه ايزو 45001 كه مربوط به ايمني و بهداشت شغلي هست بايد تمامی نكات مرتبط با ايمني و بهداشت رعايت شده باشد و نتيجه ي دورههاي آموزشي در كلیه خدمات و توليدات اين سازمان نمايان گردد.

 مستند سازی و پیاده سازی ایزو

آموزشهای لازمه توسط یک مشاوره خبره ، می تواند به عنوان گامی دیگر در جهت دریافت گواهی نامه ایزو و صدور ایزو باشد. که سازمان متقاضی را در خصوص پیاده سازی ایزو یاری می کند. پس گام بعدی مستند سازی و پیاده سازی ایزو خواهد بود. در مرحله بعد بايد که كارشناساني كه از سوی مركز ثبت و صدور گواهينامه ایزو اعزام ميشوند. و به آنها ممیز و افسر مميزي نیز گفته ميشود. سازمان متقاضی را مورد ارزیابی قرار دهد. و انطباقها و عدم انطباقها را مورد بررسی قرار دهد و جهت رفع عدم انطباقها اقدامات لازم را انجام بدهند، ممیز با دقت و تبحر كامل باید جوانب كار را بسنجد و عدم انطباقها را بگیرد و وقتی که عدم انطباقها رفع شد.

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی و صدور گواهینامه ایزو

پس گام بعدی ممیزی داخلی و ممیزی خارجی شد. در نهایت گام بعدی بعد از رفع عدم انطباقها ممیزی نهایی هست. در نهایت چنانچه که سازمان مربوطه از طریق ممیز مورد تاييد بود گواهينامه ایزو صادر می گردد. سپس ممیز اجازه صدور ایزو را خواهد داد پس گام نهایی صدور گواهینامه ایزو خواهد بود.

البته در بعضي موارد موسسات نوپا وقت و هزينه كافي جهت اخذ گواهينامه ايزو را ندارند كه در اين خصوص مراجع صادركننده ایزو غیر IAF پيشنهاد اخذ گواهينامه ارزان وفوري را به سازمان متقاضي ميدهند و يك مورد ديگر كه بايد در اين مبحث ذكر شود اينكه شركتهاي زيادي گواهينامه iso صادر ميكنند اما در بعضي مواقع اين گواهينامه ها نامعتبر ميباشد پس جهت اخذ گواهينامه هاي ايزو بايد به شركتهاي معتبر مراجعه كرد.

مرکز سیستم کاران به عنوان مرکزی عام المنفعه در خصوص گواهینامه ایزو و ثبت و صدور و اخذ ایزو با خدمات مشاوره رایگان و بسیاری خدمات رایگان دیگر در خدمت متقاضیان صدور گواهی ایزو می باشند تا گواهی ایزو معتبر متناسب نیاز آنها برایشان صادر گردد.

با ما در تماس باشید

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط