اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

مراحل اخذ ایزو | چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟
5/5 - (305 امتیاز)

مراحل اخذ ایزو | چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

مراحل اخذ ایزو ، چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟ روند گرفتن ISO و چگونگی اخذ و دریافت گواهینامه ISO مهم‌ترین دغدغه‌ و سؤال اکثر سازمانها و شرکتهای خواهان ISO می‌باشد.

مراحل اخذ و دریافت گواهینامه ایزو همراه با مشاوره و آموزش و طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو و معرفی مراکز و شرکتهای مرتبط با ثبت و صدور ایزو و معرفی انواع استانداردهای ایزو در این مقاله اطلاع رسانی شده است.

سازمان‌ها، شرکت‌ها و ارگان‌های خواهان ایزو تصور می‌کنند پروژه اخذ و دریافت گواهینامه ایزو با ثبت نام در سایت سازمان بین المللی استاندارد ISO انجام داده می‌شود و این تصوری اشتباه است. سایت ثبت نام گواهینامه ایزو یک عنوان و جمله‌ای تبلیغاتی است و عملاً سایت واحد و مشخصی برای ثبت‌نام و اخذ گواهینامه ایزو وجود ندارد.

 

سازمان ایزو

نهاد بین‌المللی استاندارد ایزو با نام جهانی International Organisation for Standardiztion دارای یک سایت رسمی و معتبر به نشانی WWW.ISO.ORG است. سازمان ایزو توسط سایت مذکور به انتشار لیست استانداردهای ایزو پرداخته است. وظیفه سازمان جهانی ایزو تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو و ویرایش و بازنگری قوانین با توجه به نیاز افراد جامعه می‌باشد.

ز

مراکز و مراجع مرتبط با ثبت و صدور گواهینامه ایزو کدامند؟

سازمان‌ها و نهادهای مختلفی بصورت مستقیم و غیر مستقیم با ثبت و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو در ارتباط هستند. سازمان ایزو که با تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو فعالیت می‌کند. این سازمان جهت نظارت و بازرسی بر روی ثبت و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو یک نهاد بین‌المللی و بسیار معتبر بنام International Accreditation Forum بمعنی انجمن اعتبار دهندگان بین المللی را ایجاد نمود.

 

IAF چیست؟

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی را اصطلاحاً IAF می‌نامند. کلیه کشورهای دنیا جهت تابعیت از استانداردهای جهانی ایزو توسط یک نماینده با نام Accerdiation Body بمعنی مراکز اعتبار عضو انجمن IAF می‌باشند.

 

AB چیست؟

مراکز اعتبار دهنده را اصطلاحاً AB می‌نامند. هر کشور حداقل یک AB رسمی و دولتی دارند. وظیفه AB ها اعتبار دهی و نظارت برروی شرکتها و مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو است.

 

CB چیست؟

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو را Certification Body یا اصطلاحاً CB می‌نامند. CB های زیادی در سطح شهرهای دنیا از جمله ایران فعالیت می‌کنند ولی با سطوح اعتباری مختلف. جهت اخذ و دریافت گواهینامه ایزو باید با آگاهی و‌ شناخت کافی مراجع ثبت و صدور ایزو را انتخاب نمایید. در کشور ایران CB ها به سه دسته تقسیم می‌شوند.

CB های تحت اعتبار IAF یعنی مراجع و شرکت‌هایی که تحت اعتبار یک AB با عضویت در انجمن IAF ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند.

مراجع CB بدون اعتبار IAF یعنی مراجع و شرکت‌هایی که تحت اعتبار یک AB بدون عضویت در انجمن IAF‌ ثبت و صدور گواهی ایزو را انجام می‌دهند.

CB های نامعتبر و جعلی که بدون هیچ نظارت و بازرسی انواع گواهینامه‌های ایزو فیک و تقلبی را صادر می‌کنند.

 

تشخیص اعتبار و اصالت مراجع صادر کننده گواهی ایزو

تشخیص اعتبار و اصالت مراجع صادر کننده گواهی ایزو از روی تبلیغات و مراجعه به سایتهای ساختگی غیر ممکن است. تنها راه معتبر و قانونی استعلام اعتبار و اصالت انواع CB ها رجیستری از طریق سایت انجمن IAF می‌باشد. مراحل نحوه استعلام ایزو به شرح زیر است:

ورود به سایت IAF به نشانی WWW.IAF.NU و‌ جستجوی نام AB

وارد شدن به سایت AB و جستجوی نام CB

ورود به سایت CB و جستجوی کد رهگیری بر روی گواهینامه ایزو

 

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟

اخذ و دریافت گواهینامه ایزو چه شرایطی دارد؟

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟ و دریافت گواهینامه ایزو متناسب با انتخاب هر نوع مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو شرایط و مراحلش متفاوت می‌شود. بطور کلی گرفتن انواع گواهی نامه ایزو مراحل سخت و پیچیده‌ای ندارد و هر سازمان و شرکتی با انواع کسب و کارها می‌تواند درخواست ISO داشته باشد. شرایط اخذ گواهی نامه ایزو چیست؟ شرایط گرفتن انواع گواهی ایزو چیست؟ اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو چه شرایطی دارد؟

گرفتن گواهینامه ISO شرایط خاص و پیچیده‌ای ندارد و هر مجموعه‌ای با هر نوع شغل و حرفه‌ای با هر اندازه و وسعتی و هر تعداد کارگر و کارمندی می‌تواند انواع گواهینامه‌های ایزو را درخواست کند. هر شرکت خواهان ایزو با داشتن یک دفتر مرکزی و یا مجموعه‌ای فعال می‌تواند انواع گواهینامه ISO را بگیرد.

 

اخذ گواهینامه ایزو فوری

میزان سطح دانش و همکاری مدیریت مجموعه خواهان ایزو و میزان همکاری مدیریت روند مراحل گرفتن گواهینامه ایزو را تسریع می‌بخشد. نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو که تحت اعتبار IAF باشد یا غیر IAF نیز در زمان و هزینه دریافت گواهینامه ایزو اثر گذار می‌باشد. تعداد گواهینامه‌های ایزو و تعداد فرآیندها در طراحی و اجرای مستندات ایزو بر زمان و هزینه صدور گواهینامه ایزو اثر می‌گذارند.

 

اخذ و دریافت گواهینامه ایزو چه مدارکی لازم دارد؟

مدارک اخذ و صدور گواهی ایزو بسیار کم و ساده می‌باشد. هر سازمانی طبق عرف باید ابتدا فرم درخواست گواهینامه ایزو را درخواست و مشخصاتش را تکمیل نماید. در فرم ثبت نام گواهینامه ایزو آیتم‌ها بصورت فارسی و انگلیسی باید تکمیل شوند. مشخصات حقیقی مدیر عامل و مشخصات حقوقی سازمان متقاضی ایزو با تعیین نام مرجع صدور گواهینامه ایزو و نام گواهینامه ایزو و آیتم‌ مرتبط با امور مالی در نامه درخواست ISO درج شده است.

تهیه نمونه مستندات ایزو دومین مدرک لازم جهت گرفتن گواهی ایزو می‌باشد. نمونه مستندات ایزو هم بصورت عمومی و هم بصورت تخصصی متناسب با نوع گواهی نامه‌های ایزو تهیه و تنظیم می‌شوند. همچنین نمونه مستندات ایزو همان نمونه قوانین و الزامات استاندارد‌های ایزو هستند که در هر فرآیندی باید اجرا شوند.

 

مراحل اخذ ایزو

نحوه اخذ قانونی اخذ گواهینامه ایزو شامل مراحل زیر می‌باشد:

مشخص کردن اهداف سازمان از گرفتن گواهی نامه ایزو

تشخیص زمینه فعالیت سازمان

انتخاب مرکز اعتبار دهنده و مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو

تعیین نوع گواهینامه ایزو

مستند سازی و استقرار سیستم‌های مدیریتی

انجام ممیزی و ثبت و صدور گواهینامه ایزو

دریافت گواهی نامه ایزو و استعلام اصالت و اعتباری مدرک ایزو

 

تعیین اهداف شرکتها از دریافت گواهینامه ایزو

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه ایزو ابتدا باید اهداف و برنامه‌هایی که از اخذ انواع استانداردهای ISO مدنظرشان است مشخص نمایند. اخذ گواهینامه ایزو جهت تبلیغات و برندسازی و اهداف مارکتینگی و بازاریابی بهتر و حضور در مناقصات از مهم‌ترین اهداف داخلی اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی ISO می‌باشد. طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو و انجام صادرات و رقابت با انواع مشاغل در بازارهای جهانی از جمله اهداف خارجی و بین المللی سازمان‌ها و شرکت‌های قدرتمند و پر طرفدار می‌باشد.

 

تعیین مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو

چگونه گواهینامه ایزو بگیریم؟ از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟ مشخص کردن اهداف در انتخاب مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو بسیار مؤثر می‌باشد. مجموعه‌‌های خواهان ایزو با اهداف بین المللی ملزم به انتخاب شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو با اعتبار IAF هستند ولی مجموعه‌های خواهان ایزو با اهداف داخلی متناسب با زمان و بودجه‌ای که دارند می‌توانند مراجع صدور ایزو IAF و یا غیر IAF را انتخاب نمایند.

مشخص کردن زمینه فعالیت سازمان باعث انتخاب درست نوع استاندارد ایزو می‌شود. سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو برای کلیه مشاغل تولیدی، خدماتی، صنعتی، عمرانی و فرهنگی، آموزشی و درمانی، تبلیغاتی و کامپیوتری قوانین و الزامات متنوعی را هم در حوزه سیستم‌های مدیریتی و هم برای محصولات و خدمات تهیه و تدوین نموده است.

 

انواع گواهینامه ایزو

استانداردهای سیستم‌های مدیریتی در دو طبقه عمومی و تخصصی تقسیم بندی شده‌اند. قوانین و الزامات استانداردهای عمومی ایزو مناسب با هر نوع فرآیند و کسب و کاری هستند ولی استانداردهای تخصصی ایزو فقط مناسب یک نوع حرفه و کسب و کار تهیه و تدوین شده‌اند. برخی از مهمترین استانداردهای عمومی ایزو عبارتند از:

گواهی ایزو ۹۰۰۱ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت کیفیت

ایزو ۱۴۰۰۱ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی

گواهی ایزو ۴۵۰۰۱ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای

اخذ همزمان سه گواهینامه فوق موجب ایجاد یک سیستم مدیریت یکپارچه در سطح یک مجموعه می‌شود. سیستم مدیریت یکپارچه تحت عنوان Integrated Manegment systems که اصطلاحاً IMS نامیده می‌شود یکی از استانداردهای سازمان ایزو نیست. گواهینامه IMS مدرکی جهت اثبات رعایت اصول و مقررات همزمان سه استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ است.

 

گواهینامه ایزو 22000

گواهی ایزو ۲۲۰۰۰ تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی و گواهی ایزو ۲۹۰۰۱ تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی از نمونه استاندارد‌های تخصصی ایزو می‌باشند. پیش نیاز و پایه تمامی گواهی نامه‌های عمومی و تخصصی اخذ ISO 9001 بعنوان گواهی مرجع و مادر می‌باشد.

 

نحوه اخذ ایزو با اعتبار IAF

سازمان خواهان ایزو با اعتبار IAF باید در فرم ثبت نام ایزو نوع مرجع صدور ایزو تحت اعتبار IAF و نوع گواهینامه ایزو را مشخص نماید و در مورد مفاد نامه درخواست گواهینامه ایزو با مرکز مشاوره ایزو به توافق رسیده و قرارداد ببندد. در مرحله بعدی مستندات ایزو را طبق استانداردی که انتخاب کرده است تهیه نماید و به اجرا و پیاده سازی استانداردهای ایزو بپردازد.

نمونه مستندات مهم‌ترین استانداردهای ایزو را توسط مرکز ما در قالب فرمت WORD بصورت کاملا رایگان دریافت نمایید. بعد از استقرار سیستم‌های مدیریتی نوبت به مرحله ممیزی می‌رسد. ممیزی در دو مرحله ممیزی ابتدایی توسط کارشناس داخلی و ممیزی نهایی توسط کارشناس مرجع صدور گواهینامه ایزو انجام داده می‌شود. ثبت و صدور گواهی ایزو با اعتبار IAF بعد از تأیید نهایی بازرس شرکت گواهی دهنده ایزو انجام داده می‌شود.

رجیستری و استعلام اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو بعد از دریافت مدرک ایزو بسیار مهم و ضروری است.‌ هر گواهی نامه ایزو دارای یک کد رهگیری می‌باشد. روش استعلام اصیل بودن گواهی نامه ایزو از روی شکل ظاهری غیر ممکن می‌باشد و‌ برای گرفتن نتیجه مطلوب و مطمئن همانطور که گفته شد باید توسط انجمن IAF اقدام نمود.

 

نحوه اخذ ایزو بدون اعتبار IAF

سازمان خواهان ایزو بدون اعتبار IAF نیز مراحل تکمیل فرم درخواست گواهینامه ایزو و انتخاب نوع گواهینامه ایزو و انتخاب مرجع صدور ایزو بدون اعتبار IAF را دارد. اما دیگر مراحل مستندسازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو را لازم نیست بصورت اجباری انجام دهد و شرکت صادر کننده گواهینامه ایزو بدون هیچ‌گونه سخت‌گیری و الزامی ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهد. اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو بدون تأییدیه IAF‌ فقط در حوزه داخلی پاسخگوی نیاز سازمان‌ها می‌باشد.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

3 Responses

  1. مراحل اخذ و دریافت گواهینامه ایزو به چه شکلی هست؟ چطوری گواهینامه ایزو بگیرم . چه ایزوهایی برای شرکتهای داروسازی مناسب هست؟

  2. گواهی ایزویی که گرفتیم برای تبلیغات و فروش بیشتر محصولات خیلی مؤثر واقع شد. اما الان قصد صادرات هم داریم و بعد از گفت و گو متوجه شدیم باید از مراجع معتبر و بین‌المللی اقدام کنیم . برای گرفتن گواهینامه ایزو قانونی حدودا چقدر زمان لازم هست؟

  3. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۲۹۰۰۱ را قبلا از یک شرکت مشاوره دیگه دریافت کردیم . ولی بدون پیاده سازی مستندات و الان جهت صادرات محصولاتمون به گواهینامه‌ معتبر همراه با اجرای مستندات ایزو نیاز داریم. آیا شرکت شما در این مورد کمک ما می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط