اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

مراحل اخذ ایزو ISO

مراحل اخذ گواهینامه ایزو
5/5 - (1 امتیاز)

مراحل اخذ ایزو ISO

مراحل اخذ ایزو ISO چیست؟ چگونه میتوانم گواهینامه ایزو بگیرم؟

اخذ ایزو

کسانی که به دنبال ارتقای اعتبار کسب و کار خود هستند. می دانند که یکی از عواملی که باعث می شود به این مهم دست پیدا کنند. وجود علائم استاندارد بین المللی ایزو بر روی محصولات و خدمات آنهاست. اینکه بدانند از چه طریقی می توانند ایزو را به دست بیاورند. اینکه بدانند از کدام مراجع، برای گرفتن ایزو اقدام کنند. و اینکه کدام یک از گواهینامه های ایزو برای تجارت آنها مناسب است ، مراحل اخذ گواهینامه ایزو، اطلاعاتی است که در این مسیر می تواند برای آنها بسیار ضروری باشد. در این مقاله سعی کرده ایم نکاتی را بیان کنیم که تمام این موضوعات را برای شما روشن کند.

سازمان بین المللی ایزو

سازمان جهانی ایزو، استاندارد هایی را معین کرده تا سطح کیفیت تجارت بین المللی بالاتر رود. انجمن IAF عضو فعال این سازمان، در هر کشور به AB های موجود در آن کشور، اعتبار دهی می کند و آن AB ها نقش تایین اعتبار CBهایی را دارند که به صدور گواهینامه های ایزو می پردازند. در ایران، بجز این CB ها، مراجع دیگری هستند که اقدام به صدور گواهینامه های ایزو می کنند اما از آنجا که زیر نظر انجمن IAF فعالیت نمی کنند، ایزو های صادر شده توسط این مراجع از اعتبار کمتری برخوردار است اما سختگیری چندانی در اجرا و پیاده سازی استاندارد های ایزو به خرج نمی دهند.

مواردی هست که برخی پیمانکاران و شرکتها تمایل به اخذ ایزو از این مراجع دارند. برای مثال، شرکتهای تازه تأسیس یک دسته از این موارد به شمار می روند. این شرکتها، برای اعتبار بخشی به تجارت خود و برای اینکه هزینه بالایی را متقبل نشوند، به این مراجع روی می آورند. اخذ گواهینامه های ایزو با اعتبار IAF مزایای فراوانی دارد و اجرای این استاندارد ها باعث پیشرفت تجارت بین المللی شده و در نتیجه به ارتقای سطح کیفیت جامعه کمک خواهد کرد.

انواع گواهینامه ایزو

گواهی ایزو انواع گوناگونی دارد و دریافت هرکدام از آنها نیازمند مراحل متفاوتی می باشد. گواهینامه ایزو 9001 ( ISO9001 ) یکی از عمومی ترین گواهی های ایزو است به طوری که برای اخذ بسیاری از گواهی های ایزو، می بایست ابتدا ایزو 9001 را دریافت کنند تا بتوانند به اخذ گواهینامه ایزو تخصصی تر بپردازند. برای دریافت گواهینامه ایزو 9001 می بایست ابتدا اقدام به انتخاب مرجع صادر کننده این گواهی کنند. انتخاب این مراجع بستگی به اعتبار مدرک ایزو درخواستی شما دارد که آیا گواهی ایزو تحت اعتبار انجمن IAF باشد یا خیر.

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

لازم به ذکر است که مراکز مشاوره می توانند در این مسیر شما را از ابتدا تا اخذ گواهینامه ایزو همراهی کنند. بسیاری از شرکتها به دلیل اینکه مراحل اخذ گواهینامه ایزو دارای پیچ و خم های فراوانی می باشد، درخواست خود را به این مراکز اعلام می کنند. اما بعد از اینکه مرجع صادر کننده مشخص شد، فرم درخواستی متقاضی به این مرکز تحویل داده می شود.

در مرحله بعد و پس از تایید فرم متقاضی، اقدام به طراحی و تدوین مستندات و الزامات استاندارد های ایزو درخواستی می کنند. مرحله بعد اجرای مستندات طراحی و پیاده سازی تمامی بند های معین استاندارد ایزو می باشد. این فرایند به میزان اعتبار گواهینامه ایزو درخواستی شما مرتبط است. چنانچه گواهی ایزو از مراجع IAF درخواست شده باشد، این پیاده سازی و مستند سازی می بایست واقعی تر باشد و بطور کامل انجام شود.

اقدامات لازم برای مستند سازی و پیاده سازی ایزو

بررسی اهداف مجموعه و خط مشی سیستم مدیریت، بررسی ساختار سازمان، آموزشهای کارکنان و مدیران، برقرار کردن دستورالعمل استاندارد، اعمالی است که در این زمینه می باید انجام شود. بعد از آن نوبت به ممیزی می رسد. مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو ، افسر ممیزی را جهت ارزیابی اقدامات انجام شده، به مجموعه روانه می کند و بعد از بررسی های فراوان، در صورتی که مغایرتی در ارتباط با الزامات سیستم مدیریت مشاهده نشود، گواهینامه ایزو درخواست شده صادر می گردد.

چنانچه هر کدام از بند های استاندارد، مطابق با استاندارد های معین نباشند، ممیزی به زمان دیگری موکول میشود. و سازمان موظف است تمام تمهیدات لازم را انجام دهد. در صورتی که درخواست گواهینامه ایزو از مراجع با اعتبار پایین تر باشد سختگیری کمتری خواهد شد و ساده تر و آسان تر می توان مراحل اخذ گواهینامه ایزو را به انجام رساند. اما پیاده سازی واقعی این مراحل به کارشناسان مجرب و متخصص نیاز دارد تا بتوان گواهینامه ایزو را دریافت کرد.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط