اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو

مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو
5/5 - (1 امتیاز)

مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو

مستندات ایزو ، گواهینامه ایزو از الزامات مهم در خصوص اخذ گواهی ایزو هست.

گواهینامه ایزو چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد متشکل از نهادهای ملی اکثر کشورهای دنیا است. این سازمان طیف گسترده‌ای از استانداردهای عمومی، اختصاصی، صنعتی و تجاری را شناسایی و توسعه می دهد و منتشر میکند. همچنین سازمان ISO علاوه بر تنظیم و تولید استانداردها ، گزارشهای فنی، مشخصات فنی و اصلاحات فنی را نیز تهیه و منتشر کرده است. سازمان ایزو با ارائه استاندارد‌های مشترک بین کشورهای مختلف نقش مهمی را در تسهیل تجارت جهانی ایفا کرده است. همچنین استانداردهایی که سازمان بین المللی ایزو تدوین نموده است، برای اطمینان از ایمن و قابل اعتماد بودن و با کیفیت بودن محصولات و خدمات در نظر گرفته شده‌اند.

مزایای ایزو

استانداردهای ایزو در واقع گواهی و ضمانتی هستند برای کاربران نهایی محصولات و خدمات تا با خیال راحت نیازهایشان را رفع نمایند و به سازمان‌ها و شرکت‌های تولید کننده اعتماد کنند. در نتیجه گواهینامه ایزو همان مدرکی است که با یک کد اختصاصی به عنوان استانداردهای سازمان بین المللی استاندارد تهیه شده است تا سازمانها و شرکت‌هایی که تقاضای منطبق شدن با الزامات روز جهانی را دارند بسته به نوع حرفه و شغلشان گواهینامه ایزو مورد نظرشان را دریافت نمایند. ISO مخفف عبارت International Organisation for Standardiztion می باشد که با لفظ فارسی ایزو در میان مردم ایران رواج پیدا کرده است.

مستندات ایزو چیست؟

مستندات ایزو در واقع همان قوانین و الزاماتی می باشد که سازمان جهانی ایزو به هنگام تهیه و تدوین هر استاندارد تنظیم نموده است. شرط مطابقت با استانداردهای جهانی ایزو پیروی از قوانین و دستورالعملهایی می‌باشد که سازمان ایزو آن را به صورت جهانی تهیه و تنظیم نموده است. مستندات ایزو با توجه به نوع گواهینامه ایزو به دو صورت عمومی و تخصصی ایجاد شده‌اند. استانداردهای ایزو هم نیز دو نوع می‌باشند. یعنی یکسری از مستندات شامل استانداردهای عمومی ایزو می‌شوند. که در تمام مشاغل و کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. و مستندات خصوصی که فقط مرتبط به یک استاندارد خصوصی و یک کسب و کار میشوند و به صورت تخصصی قابل اجرا می‌باشند.

رابطه مستندات ایزو با گواهینامه ایزو چیست؟

هر سازمان و ارگانی که درخواست گواهینامه ایزو نماید صرفاً با دریافت یک مدرک نمی‌تواند ادعا کند مطابق با استانداردهای ایزو رفتار می کند. ادعای سازمان متقاضی هنگامی درست و به جا است که بسته به نوع شغل و نوع گواهینامه ایزویی که انتخاب می‌کند، بتواند قوانین و دستورالعمل های مرتبط با سطح استانداردی را که درخواست می کند، را در سطح مجموعه‌اش اجرا و پیاده سازی نماید. یکی از ارکان مهم در مراحل اخذ گواهینامه ایزو بین المللی طراحی و اجرای مستندات و پیاده سازی استاندارد های ایزو میباشد. پس مستندات ایزو با گواهینامه ایزو یک رابطه‌ی مستقیم و تنگاتنگ دارد و دریافت یک گواهینامه ایزو بین المللی و رسمی یک سازمان را قدرتمند و جهانی می‌کند و دستیابی به اهداف متعالی در گرو طراحی و پیاده‌سازی مستندات ایزو می‌باشد.

مستندات ایزو را باید از کجا تهیه نمود؟

مستندات ایزو باید با توجه به میزان سطح فعالیت هر سازمان تهیه شود. مثلاً سازمان استاندارد جهانی گواهینامه عمومی به نام ایزو ۹۰۰۱ را تدوین نموده است و برای آن قوانین و دستورالعمل هایی را نیز تهیه و تنظیم کرده است. تمام سازمان‌ها می‌توانند استاندارد سیستم مدیریت کیفیت را اخذ نمایند و مستندات ایزو ۹۰۰۱ را به صورت مشترک در حوزه مدیریتی خود به اجرا درآورند. مثلاً نمونه مستنداتی که با توجه به اصل مستندات سازمان ایزو باید برای یک کارخانه مواد غذایی نگارش و طراحی شود با مستنداتی که باید برای یک کارخانه فرش بافی طراحی شود شبیه هم می باشد. برای مثال دستورالعمل خط مشی کیفیت برای کارخانه مواد غذایی شامل اهدافی است که قصد دارند به آن برسند.

اهداف شرکتها از پیاده سازی سیستمهای مدیریتی

اهدافی همچون تولید محصولات بیشتر و با کیفیت و حضور موفق در بازارهای داخلی و خارجی و همین اهداف در خط مشی کیفیت کارخانه فرش بافی نیز وجود دارد. یعنی تولید محصولات بیشتر و با کیفیت بهتر و حضور موفق در بازارهای داخلی و جلب رضایت مشتریان و صادرات محصولات به بازارهای خارجی می‌باشد.

مهم‌ترین نوع گواهی ایزو بهمراه قوانین و دستورالعمل‌هایش

ایزو ۹۰۰۱ به عنوان اولین و اصلی ترین نوع استاندارد در بین گواهینامه های ایزو است. اکثر افراد جامعه ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت را به خوبی می‌شناسند. قوانین و دستورالعمل‌های ایزو ۹۰۰۱ در سیستم های مدیریتی مطرح می باشد. البته مستندات گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به غیر از خط مشی کیفیت، نظامنامه کیفیت و چارت سازمانی و روش اجرایی وظایف هر یک از افراد مشتغل در سازمان و ارائه دستورالعمل‌های کاری از دیگر الزاماتی می‌باشد که در مستندات ایزو ۹۰۰۱ به کار برده شده است. برای دریافت فایل کامل مستندات ایزو با مرکز سیستم کاران تماس حاصل نمایید. ما کلیه مستندات ایزو را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهیم.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط