اخذ گواهینامه ایزو

اخذ گواهی نامه ایزو

اخذ گواهی نامه ISO از دغدغه های مهم شرکتها و سازمانهای متقاضی اخذ و دریافت گواهی ISO به هر دلیلی گردیده است. شرکتها و سازمانهای متقاضی دریافت و اخذ ایزو اساسا در ابتدای امر و در اول راه اصلا نمی دانند که گواهینامه ISO چیست؟ ایزو چیست؟ اغلب آنها ممکنست وقتی برای مناقصه می خواهند اقدامی انجام بدهند، تازه با مبحث ISO مواجه شوند و بخواهند اصل ایزو را بشناسند و تا آن زمان احتمالا فقط یک نام و یک عنوان و اسم از ایزو شنیده اند و زمانی که از آنها گواهی ISO درخواست شود با سوالات و پرسشهای متعددی روبرو می شوند و در اینجا لازمست از ابتدایی ترین موضوع در خصوص مبحث اخذ ایزو شروع کنیم برای شرکتهایی که غالبا و اصولا نمی دانند که ایزو چیست؟

ISO سازمان و نهادی هست که همه ی استانداردها درون آن سازمان تهیه شده و تدوین گشته و گردآوری می گردند. سازمان جهانی ایزو ISO درون ژنو سوئیس واقع گردیده است. کلیه ی استانداردهای ایزو قبل از اینکه انتشار پیدا کنند، درون این سازمان تهیه و تدوین خواهند شد و سپس نشر داده می شوند. کلیه ی استانداردها ، شامل استانداردهای عمومی و استانداردهای تخصصی که همگی با یک مشخصه 4 الی 5 رقمی از یکدیگرب تشخیص داده می شوند و یک شاخصه دارند. درون این سازمان تهیه شده و تدوین می شوند و سپس منتشر خواهند شد. ISO ها همانطوری که گفته شد با یک مشخصه ی 4 الی 5 رقمی از یکدیگر مشخص می شوند، در اینجا جهت آگاهی بیشتر چند نمونه معروفترین انواع ایزو را برای شما تعریف خواهیم کرد.

ایزو9001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت عمومی ترین و اساسی ترین انواع گواهی ISO و مادر همگی استانداردهاست که شرکتها و سازمانها و نهادها فرای نوع و زمینه فعالیت خود به آن نیاز دارند. تمامی شرکتها و نهادها ، فارغ از اینکه چه نوعی از انواع گواهی نامه ISO متناسب نیازشان را می توانند دریافت و اخذ کنند نیاز بیشتری من باب اخذ گواهی ایزو9001 دارند و نظم سازمانی که از پیاده سازی ایزو9001 ایجاد می شود، به جرات می توان گفت حتی خودش به تنهایی برای یک سازمان کافیست و چنانچه سازمانی به تنهایی قصد دریافت یک گواهی ISO را دارد توصیه می گردد که قطعا بیاید و ایزو 9001 را دریافت نماید.

ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی از دیگر انواع عمومی گواهی نامه های ISO هست که مورد نیاز همه ی شرکتهاست و بعد از ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی به عنوان عمومی ترین انواع ISO مطرح می گردند که به تمامی شرکتها توصیه می گردد آن را دریافت نمایند. الزامات زیست محیطی تمامی سازمانها درون گواهینامه ISO14001 تعریف شده است.

ایزو45001 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی مطرح هست که از دیگر انواع گواهی نامه های مهم و عمومی برای شرکتها هست که به بهداشت شغلی کارکنان شاغل در یک مجموعه می پردازد. ایزو 45001 الزاماتی را برای سازمانها و شرکتها تعریف می کند که چگونه محیط کاری ایمن داشته باشند و همچنین از خطرات و ریسکهای احتمالی محیط کار و خسارتهای احتمالی جانی و مالی محیط که حتی غیر قابل جبران ممکنست باشد، جلوگیری شود.

لازم به ذکر هست زمانی که یک سازمان سه تا استاندارد ISO9001 سیستم مدیریت کیفیت ، استاندارد ISO14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی را در سازمان خودش طراحی و پیاده سازی نماید عنوان می شود که اصطلاحا سیستم مدیریت یکپارچه را داخل سازمان خودش طراحی و پیاده سازی کرده است و آن سازمان دارای یک سیستم مدیریتی یکپارچه می باشد که اصطلاحا بهش IMS گفته می شود.

ایزو22000 با عنوان سیستم مدیریت ایمنی درون صنایع غذایی که یکی از مهمترین انواع تخصصی ISO هست که عمومیت بالایی دارد و البته مورد نیاز کلیه ی شرکتهایی می باشد که با مواد و صنایع غذایی مرتبط می باشند. صنایع و مواد غذایی قسمت بزرگ و اعظمی از زندگی انسانها و جانداران را در برمی گیرند به همین جهت بسیار حائز اهمیت می باشد.

ایزو29001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در حوزه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی که این نوع گواهینامه نیز یکی از مهمترین انواع و اقسام گواهی نامه های ISO تخصصی هست که در زمینه ی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مطرح می باشد.

و بسیاری از انواع ISO هایی که به قدری تعدادشان زیادست که نمی توان از آنها در اینجا سخن به میان آورد و انواع استانداردهای ایزو درون سازمان جهانی ISO تهیه و تدوین شده اند و درون سایت ISO به آدرس WWW.ISO.ORG قابلیت مشاهده دارند.

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهی نامه ایزو گواهینامه ای هست که از پیاده سازی و استقرار و اجرای ایزو ها صادر می گردد و وقتی تمامی ایزو ها تدوین و منتشر شدند و اجرایی گردیدند، در قالب یک گواهینامه منتشر خواهند شد.

مراجع اخذ گواهی ISO

مراجع اخذ گواهی نامه ایزو ISO در اینجا مهمترین سوالی شاید باشد که برای متقاضیان دریافت و اخذ گواهی ایزو پیش میاید که برای اخذ گواهینامه ISO از کجا بایستی اقدام کنند و از طریق کدام نهاد و کدام مرکز می بایستی جهت اخذ و دریافت استاندارد ISO اقدام نمایند. مراجع صادر کننده ISO ایزو به طور کل دو گروه و دو تیپ می شوند که یا از نوع مراجع IAF هستند و یا اینکه از نوع مراجع غیر IAF . مراجع صادر کننده ایزو را در اصطلاح CB می نامند که خود این CB تحت اعتبار نهادی دولتی تحت عنوان AB مدیریت می گردند و اعتبار می گیرند. در نهایت امر یک نهاد بین المللی تحت عنوان IAF بر روی این AB ها نظارت می کند و به آنها مجوز صدور می دهد. AB و نهاد دولتی AB خودش گواهی نامه ISO صادر نمی کند بلکه نماینده ی IAF هست که به CB مجوز فعالیت برای صدور گواهی ایزو می دهد. در این میان یکسری مراجع هستند که از این قانون تبعیت نمی کنند یعنی CB و AB ها داخلی هستند و ساختگی می باشند و زیر نظر نهاد IAF نیستند و به این تیپ از گواهی نامه های ISO غیر IAF گفته می شود.

مراحل اخذ گواهی نامه ISO

مراحل اخذ گواهی نامه ایزو ISO مورد مهم و اصولی دیگری هست که من باب اخذ گواهی نامه ی ISO پیش می آید که به طور کلی می توان این مراحل را چنین طبقه بندی کرد:

مشخص کردن هدف از دریافت گواهی ISO ( اخذ ISO جهت مناقصات ، صادرات ، رقابت ، تبلیغات ، مطرح شدن در بازارهای داخلی و خارجی ، پیاده سازی واقعی و بسیاری اهداف دیگر ).

انتخاب انواع گواهی ISO ( ایزو 9001 ، ایزو14001 ، ایزو45001 ، ایزو22000 ، ایزو29001 ، ایزو 13485 ، ایزو 15001 ، ایزو 5001 ، ایزو 27001 و انواع گواهی های ایزو دیگر )

انتخاب مراجع صادر کننده ایزو ISO ( مراجع تحت اعتبار IAF ، مراجع غیر IAF )

مستند سازی و پیاده سازی و استقرار استانداردهای ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو ( بررسی انطباقها و عدم انطباقها و رفع عدم انطباقها )

ممیزی نهایی ISO

ثبت و صدور گواهی نامه ISO

مرکز سیستم کاران به عنوان یکی از مراکز بزرگ و عام المنفعه و از اولین مراکز جهت صدور انواع ISO ، پاسخگوی تمامی سوالات متقاضیان محترم در جهت گرفتن و اخذ گواهی نامه ISO می باشد. تمامی خدمات مشاوره مرکز رایگان می باشد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.