اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

نحوه استعلام گواهینامه ایزو معتبر

نحوه استعلام گواهینامه ایزو معتبر
5/5 - (1 امتیاز)

نحوه استعلام گواهینامه ایزو معتبر

نحوه استعلام گواهینامه ایزو معتبر در دنیای امروزی که هر شرکتی و یا هر فردی اقدام به ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO میکند امری طبیعی و حساس از طرف متقاضی گواهینامه ایزو میباشد.

چگونه گواهینامه ایزو معتبر را تشخیص بدهیم؟

برای تشخیص اعتبار یا عدم اعتبار گواهینامه ایزو باید ابتدا موارد زیر را بدانیم تا بتوانیم اعتبار گواهینامه ایزو را تشخیص بدهیم.

IAF چیست؟

IAF مخفف عبارت International Accreditation بمعنای انجمن اعتبار دهندگان بین المللی است. نهاد IAF بالاترین نهاد رسمی در کل دنیاست که توسط سازمان استاندارد جهانی ایزو ISO به آدرس WWW.ISO.ORG میباشد. وظیفه IAF آی ای اف حفظ رضایت از اعتبار نهادهای دولتی هر کشوری جهت ثبت و صدور گواهینامه ایزو ISO می باشد. در واقع اکثر کشورهای دنیا با عضویت در این انجمن اعتبار دهندگان بین امللی IAF اعتبار و صلاحیت خود را جهت ثبت و صدور گواهینامه های ایزو را اعلام می کنند. طبیعی است کلید اعضای IAF بایستی تابع قوانین و الزامات معین از سوی IAF باشند. همچنین کلیه فعالیتهای خود را منطبق با خواسته های این انجمن نمایند.

سایت IAF چیست؟

سایت اصلی IAF به نشانی WWW.IAF.NU توسط خود سازمان استاندارد جهانی ISO هست. مراتب باشید که سایت اصلی IAF فقط و فقط سه حرف IAF دارد. دامنه دو حرف NU میباشد. چون خیلی از افراد و شرکتهای سودجو با کپی برداری و تقلید از حروف IAF اقدام به تعریف برندهای غیر اصلی می نمایندکه قطعا اعتبار سایت اصلی IAF را ندارند. آدرس به روز سایت IAF را همیشه از سیستم کاران بپرسید. مرکز سیستم کاران بعنوان یک مرکز عام المنفعه در خدمت کلیه علاقمندان به گواهینامه ایزو و استانداردهای ایزو می باشد.

AB چیست؟

به هریک اعضا و نهاد بین المللی IAF در اصطلاح AB گفته میشود. AB مخفف Accredi tation Body بمعنای موسسه اعتبار دهنده می باشد. در واقع هر کشوری حداقل یک AB رسمی و دولتی و قانونی دارد. AB های هر کشوری به نمایندگی از آن کشور در انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF عضویت دارد و تابع قوانین جامع و بین المللی IAF هستند. معمولا AB هر کشوری با حروف اختصاری چند حرفی در IAF نمایش داده می شود. در زیر به تعدادی از A.B های دنیا اشاره شده است.

ایران : مرکز ملی تایید صلاحیت ایران NACI

انگلستان : UKAS

آلمان : DAKKS

سوئیس : SAS

ایتالیا : ACCREDIA

آمریکا : ANAB-IAF

برای مشاهده ی AB هر کشوری وارد سایت اصلی IAF شده و از آنجا کلید AB های کشورها را ملاحظه بفرمایید. اگر وارد سایت اصلی IAF شدید. و نتوانستید AB ها را ملاحظه بفرمایید با مرکز سیستم کاران تماس حاصل فرموده تا کارشناسان مرکز بطور رایگان بهتون راهنمایی میدهند تا AB های معتبر دنیا را ملاحظه بفرمایید.

CB چیست؟

به موسسات شرکت ها و مراکز ثبت و صدور گواهینامه ISO در دنیا CB گفته می شود. CB مخفف عبارت Certification Body بمعنای موسسه صدور گواهینامه است. CB ها عاملین صدور گواهینامه ایزو هستند. اما هر فردی و یا شرکتی نمی تواند مدعی صدور گواهینامه ایزو باشد. چون هر CB بایستی حتما حتما از طرف یک AB نهاد اعتبار دهنده های دولتی و قانونی اعتبار دهی شده باشد. و اصطلاحا مجوز فعالیت داشته باشد. هر CB می تواند از AB هر کشوری اعتباردهی شده باشد. برای مشاهده لیست CB های معتبر کافیست وارد سایت AB شده و اصالت CB مدعی صادر کننده گواهینامه ایزو را بررسی نمایید.

حال با توجه به سه عنوان تعریف شده فوق IAF و AB و CB میتوان براحتی گواهینامه ایزو معتبر شناسایی کرد.

نحوه شناسایی گواهینامه ایزو معتبر

ابتدا وارد سایت اصلی IAF به آدرس WWW.IAF.NU شوید. روی منوی اعضا کلیک کنید تا تمامی کشورها را ببینید. مراکز صدور گواهی ایزو را در لیست کشورها پیدا کنید. سپس بر روی کشور ثبت و صدور کلیک نمایید تا AB یا AB های معین را نمایش دهید. هر AB یک سایت معرفی دارد. بعد وارد سایت AB مد نظر شوید. مراقب باشید که صادر کننده گواهینامه ایزو نباید آدرس سایت AB را به دلخواه بدهد. بلکه باید دقیقا وارد سایت AB شوید که در IAF هست. بعد از ورود به سایت اصلی هر AB می توانید براحتی لیست CB های مجاز جهت ثبت و صدور گواهینامه ایزو را ببینید. و بررسی اعتباری از نظر زمان اعتبار بفرمایید.

پس از دریافت نام CB مربوطه در سایت AB کشور مورد انتخابتون دوباره وارد سایت CB شوید که دقیقا آدرسش در سایت AB هست. نه یک حرف کمتر و یا یک بیشتر. مراقب باشید بعضی از CB ها با تخلف یک سایت دیگری خودشان بوجود می آورند. و متقاضیان خود را بجای اینکه به سایت اصلی موجود در AB ببرند به سایتهای فرعی هدایت می کنند.

چگونه اعتبار گواهینامه ایزو را بسنجیم؟

مرکز سیستم کاران بعنوان بزرگترین و اولین مرکز در ایران راهنما و امین شماست تا بصورت تلفنی و آنلاین راهنمایی کند. و همزمان با راهنمایی گواهینامه ایزو مورد نظر خودتون را استعلام بگیرید. که آیا گواهینامه ایزو در دستتان اصلی است یا اصیل نیست.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط