اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

نظم سازمانی با ایزو

نظم سازمانی با ایزو
5/5 - (1 امتیاز)

نظم سازمانی با ایزو

نظم سازمانی با ایزو چگونه ممکن هست؟ اگر به طور آماری از افراد پرسیده شود که ایزو چیست؟ خیلیها پاسخی ندارند و تعداد اندکی پاسخ خواهند داد این یک استاندارد هست. در رسانه ها مانند تلویزیون کلمه ایزو را شنیدند و اطلاعات کافی از ایزو ندارند. کلمه ایزو برای صاحبان کسب و کارها، شرکتها و سازمانها کمی ملموس تر هست و اصطلاح گواهی نامه ایزو را شنیدند. اما باز هم خیلیها از ایزو شناخت کافی ندارند. و دانش جامعه در حد همان عبارت گواهی ایزو هست. به دلیل تخصصی مبحث ایزو ، گواهی ایزو ناشناخته هست. و به همین جهت غالبا سطح اطلاعات در جامعه در خصوص مقوله ایزو کم و حتی به ندرت می باشد. و افراد کمی در خصوص این مقوله آگاهی لازم را دارند.

ایزو ISO چیست؟

ایزو چیست ؟ سوال خیلی از کاربران هست که به دنبال کسب اطلاعات درباره ایزو هستند. کاربران بنابر اهداف مختلفی نیازمند اخذ گواهی ایزو هستند. اخذ گواهی نامه ایزو جهت شرکت در مناقصات ، دریافت ایزو جهت بهره وری بیشتر ، اخذ ایزو برای مطرح شدن در بازار جهانی ، اخذ گواهی ایزو جهت صادرات ، دریافت گواهی ایزو جهت رقابت با رقبای همکار و بسیاری دلایل سری دیگر که خود سازمان می داند. ایزو یکسری استانداردها و الزاماتی می باشد که توسط یک سازمان بین المللی به نام سازمان ایزو در کل دنیا منتشر می شود.

سازمان استاندارد جهانی ایزو ، مقرش در ژنو سوییس هست و کشورهای بسیاری درون آن عضو هستند. در اکثر حوزه ها مانند حوزه های مدیریتی ، محصولات و خدمات هزاران استاندارد ایزو تهیه و منتشر کرد. پس می توان گفت ایزو یک استاندارد است و استاندارد ایزو در هر حوزه ای دارای یک شماره چهار و یا پنج رقمی هست. هر شماره ایزو نمایانگر یک استاندارد خاص در یک حوزه خاص هست. مثلا ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی ، ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای و …

ایزو مرتبط با نظم سازمانی

در لیست استانداردهای ایزو ، یکسری استانداردها مختص سیستمهای مدیریتی می باشد و به آنها استانداردهای سیستم مدیریتی اطلاق می شود. استانداردهای سیستمهای مدیریتی به دو بخش ایزوهای عمومی و ایزوهای تخصصی تقسیم می شود. استانداردهای ایزو عمومی برای هر مجموعه، شرکت و سازمانی کاربرد دارد و تمامی شرکتها با هر نوع فعالیت می توانند از ایزو عمومی استفاده کنند و بهره ببرند. از جمله انواع ایزو عمومی پر کاربرد به ترتیب پر کاربرد ترین ایزو می توان به موارد زیر اشاره کرد و موارد زیر را تعریف کرد:

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 ISO 9001

سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو 14001 ISO 14001

استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ایزو 45001 ISO 45001

همچنین استانداردهای ایزو تخصصی وجود دارند که متناسب با زمینه فعالیت شرکت و سازمان تعریف می گردد. مثلا شرکتهای فعال در حوزه مواد غذایی بعد و یا همزمان با اخذ استانداردهای ایزو عمومی ، استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ایزو 22000 را در مجموعه خود پیاده سازی می کنند. از جمله استانداردهای تخصصی دیگر هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایزو 29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

ISO 13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی

ایزو 27001 ISO/IEC 27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

از بین استانداردهای عمومی ، استاندارد سیستم مدیریت کیفیت به عنوان یک استاندارد مادر تعریف شده و باعث ایجاد نظم سازمانی می گردد.

ایزو 9001 چگونه نظم سازمانی ایجاد می کند؟

یکی از مشکلات مهم و اساسی در حوزه عدم درک و اجرای واقعی ایزو 9001 ، آموزش ندیدن و عدم آگاهی مدیران کسب و کارها، شرکتها و سازمانها از ایزو هست. کافیست فقط یکبار مدیران تصمیم گیرنده یک سازمان و یک مجموعه ، متن فارسی ایزو 9001 را با دقت مطالعه کنند. این مطالعه اگر واقعی باشد خواهیم یافت که استاندارد ایزو 9001 برای تمامی بخشهای سازمان حرف برای گفتن دارد و یک الگوی مدیریتی پیشرفته و تایید شده توسط سازمان استاندارد جهانی ارائه می دهد.

بطور مثال در استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 الزام شده که هر شرکتی بایستی کلیه مسئولیتها و اختیارات افراد و کارکنان شفاف بوده و پاسخگوی نیازهای مشتریان، کارفرمایان و سازمان باشد. به زبان ساده این همان چارت سازمانی ( نمودار سازمانی ) و شرح وظایف عمومی و خصوصی پرسنل می باشد. البته در متن استاندارد فقط گفته شده تعیین مسئولیتها و اختیارات، اما این وظیفه مشاور طراحی ، مستند سازی و پیاده سازی ایزو هست که کلیه بندهای استاندارد ایزو 9001 به همراه کلیه الزامات خواسته شده را متناسب با زمینه فعالیت شرکت تعبیر و تفسیر و جاری نماید.

همین یک فرآیند چارت سازمانی ، شرح وظایف و اختیارات و مسئولیتها به تنهایی می تواند باعث جلوگیری از اختلال کاری در بین امور محوله به کارکنان میشود و باعث ایجاد نظم و بالا رفتن سرعت کار شود. وقتی یک فرآیند ساده مطابق با الگوی استاندارد 9001 می تواند انقدر در نظم و بهره وری سازمان موثر باشد چرا از کلیه الزامات و دستورات آمده شده در متن استاندارد ایزو 9001 در ریز بخشها استفاده نکنیم.

یک مشاور ایزو خوب چگونه پیدا کنیم؟

امروزه با جستجو دار فضاهای مجازی مانند گوگل، اینستاگرام و … می بینید که خیلی از افراد حقیقی و حقوقی که در حوزه ایزو فعالیت می کنند. فقط دلال هستند و دانش ارائه مشاوره ایزو به متقاضیان را ندارند و همه آنها از یک پکیج عمومی تحت عنوان پکیج مستندات ایزو استفاده می کنند و با سواستفاده از عدم آگاهی متقاضیان به آنها القا می کنند که شرکت شما ایزو دارد در حالی که اینگونه نیست.

انتخاب مشاور ایزو در این دوره و زمانه کار سختی است. چون همه خود را مشاور ایزو معرفی می کنند در حالیکه دانش این کار را ندارند. شما می توانید با استفاده از راهنماییها و مشاوره های رایگان مرکز سیستم کاران ، یک مشاور خوب پیدا کنید که صرفا هدف شما گرفتن برگه و کاغذ گواهی نامه ایزو نباشد و به دنبال پیاده سازی واقعی استاندارد سیستم مدیریت کیفیت مطابق با ایزو 9001 باشید تا سازمان و یا مجموعه شما به یک نظم سازمانی برسد.

سیستم کاران بزرگترین مرجع مشاوره و اطلاع رسانی در حوزه طراحی ، مستند سازی، اجرا و بهبود سیستمهای مدیریتی در خدمت کلیه متقاضیان محترم می باشد.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط