اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

چه جوری گواهینامه ISO بگیریم؟

چه جوری گواهینامه ISO بگیریم؟
4.2/5 - (253 امتیاز)

چه جوری گواهینامه ISO بگیریم؟

چه جوری گواهینامه ISO بگیریم؟ از کجا ایزو بگیریم؟ سؤال اکثر سازمانهای خواهان ایزو است. جایگاه ایزو با وجود پیشرفت تکنولوژی و عصر ارتباطات هنوز برای خیلی سازمان‌ها و شرکت‌ها نامفهوم و ناشناخته مانده است.

عدم آگاهی و عدم اطلاعات از مدرک ایزو‌ ، گواهی ایزو باعث گردید هنگامی که سازمانی مثلا جهت حضور در مناقصات ملزم به ارائه مدرک ایزو می‌باشد، دچار دغدغه و استرس شود. و اصلا نمی‌داند که ایزو چیست؟ برای گرفتن گواهینامه ایزو باید چکار کند؟ چه مدارک و اسنادی برای داشتن گواهینامه ایزو باید ارائه دهد؟

مرکز سیستم کاران با مدیریتی متعهد و کادری مجرب و حرفه‌ای آمادگی پاسخگویی به تمام سؤالات و ابهامات مشتریان و کاربران محترم می‌باشد. مرکز سیستم کاران با هدف اشاعه فرهنگ بکارگیری استاندارد‌های ایزو با ارائه خدمات مطلوب و مشاوره‌های کاربردی و رایگان فعالیت می‌کند.

 

دستاوردهای اخذ و دریافت گواهینامه ایزو

اخذ و دریافت گواهینامه ایزو ابزار قدرتمند و مفیدیست برای اینکه بتوانید مطمئن شوید محصولات یا خدماتتان کلیه نیازهای مشتریان و مصرف کنندگان را برآورده می‌سازد. صدور گواهینامه ایزو موجب افزایش سطح اعتبار یک سازمان و مجموعه می‌شود.

اخذ ایزو دسترسی به بازارهای بین المللی را آسانتر می‌کند.‌ همچنین گرفتن و داشتن انواع گواهینامه‌های ایزو ابزار قدرتمندی هست برای انجام تبلیغات و برندسازی مخصوصا برای شرکتها و سازمانهایی که تازه وارد بازار مشاغل و کسب و کاری شده‌اند.

اخیرأ سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که قصد دارند بعنوان تامین کنندگان مجاز کارفرمایان شوند و در وندور لیست vendor List شرکت کنند با داشتن گواهینامه ایزو تضمین بیشتری برای تحقق اهدافشان ایجاد می‌کنند. شرکت در مناقصات هم که یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی در ایران شده است که اخذ و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو برایش امری ملزم و ضروری شده است.

 

نهادها و شرکتهای مرتبط با اخذ و دریافت گواهینامه ایزو کدامند؟

چه جوری گواهینامه ISO بگیریم؟ از طریق چه نهادهایی باید جهت دریافت ایزو اقدام کنیم؟ نهادها و شرکت‌های مرتبط از اقدام تا دریافت گواهی نامه ایزو شامل سازمان بین المللی استاندارد ( International Organisation for Standardiztion ) ، انجمن اعتبار دهندگان بین المللی ( International Accreditation Forum ) ، مراکز اعتبار دهنده ( Accerdiation Body ) ، مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو ( Certification Body ) و مرکز مشاوره ایزو (ISO Consulting Center ) می‌باشند.

 

وظایف شرکتها و نهادهای مرتبط با اخذ و دریافت گواهینامه ایزو

اکثر سازمانها و مجموعه‌های خواهان ایزو هنگامی که عنوان ( اخذ و دریافت گواهینامه ایزو ) می‌آید اولین تصوری که به ذهنشان خطور می‌کند این است که جهت گرفتن انواع گواهینامه‌های ایزو باید از طریق سایت سازمان بین المللی استاندارد ایزو اقدام به گرفتن گواهی ایزو نمایند. این تصور کاملا اشتباه است. اکنون با ارائه وظایف تک تک نهادها در این مقاله متوجه می‌شوید که از کجا باید گواهی ایزو بگیرید.

سازمان ایزو
سازمان جهانی ایزو ISO واقع در ژنو سوییس می باشد و تمامی استانداردها در آنجا تهیه و تدوین میگردند
وظیفه سازمان بین المللی استاندارد ایزو ISO

ISO مخفف لاتین عبارت سازمان بین‌المللی استاندارد می‌باشد که همانند معنای کلمه ISO بجهت همسو‌سازی و یکسان سازی استانداردهای ایزو در تمام کشورهای دنیا وظیفه تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو را برعهده گرفته است.

اعضای اصلی سازمان ایزو با توجه به خواسته و نیاز افراد جامعه و همچنین با توجه به پیشرفت علم و صنعت هرساله انواع استانداردهای ایزو را تهیه و استانداردهای قبلی را ویرایش می‌کنند. لیست کامل استانداردهای ایزو در سایت رسمی ایزو به نشانی WWW.ISO.ORG منتشر شده است.‌

 

وظیفه مجمع اعتبار دهندگان بین المللی IAF

جهت نظارت و مدیریت بر روی اعضا و نمایندگان قانون گذار کشورهای دنیا که بدنبال تبعیت از استانداردهای ایزو هستند، سازمان بین المللی استاندارد ایزو یک نهاد کاملا رسمی و معتبر ایجاد نمود تا نمایندگان و مراکز رسمی و دولتی هر کشوری با عضویت در آن نهاد بر کارشان رسیدگی و بازرسی شود.

مجمع اعتبار دهندگان بین المللی با نام اختصاری IAF تنها نهاد بزرگ و رسمی اعتبار دهنده می‌باشد. هرساله اعضای انجمن IAF مراکز اعتبار دهنده یعنی AB هر کشور را ممیزی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند قوانین و دستورالعمل‌های ایزو بدرستی اجرا می‌شوند.

 

وظیفه مرکز اعتبار‌ دهنده رسمی و دولتی AB

وظیفه AB اعتبار دهی به یکسری شرکتها و مراجعی هست که کار ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند. هر AB می‌تواند برروی تعداد مراجع صدور زیادی نظارت و کنترل داشته باشد. هر کشور حداقل یک AB دولتی و رسمی دارد. نام AB کشور ایران مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران NACI می‌باشد.

 

وظیفه مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو CB

وظیفه CB ها کنترل و نظارت برروی طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو توسط مجموعه خواهان ایزو می‌باشد. بازرسین CB بعد از پیاده سازی مستندات ایزو با انجام مراحل ممیزی اصول و قواعد اجرای قوانین و الزامات ایزو را مورد ممیزی قرار می‌دهند. در نهایت با نبود هیچ گونه مشکل و نقصی گواهینامه ایزو ، مدرک ایزو ، Certificate ISO را ثبت و برای سازمان متقاضی صادر می‌کند.‌

 

وظیفه مرکز مشاوره ایزو ISO

چه جوری گواهینامه ISO بگیریم؟ سوالی که متقاضیان اخذ ایزو را به سمت مراکز مشاوره سوق میدهد. مشاوران و کارشناسان مرکز مشاوره ایزو و معتبر درست است که مجوز صدور مدارک و گواهینامه‌های ایزو را ندارند ولی می‌توانند بعنوان یک عنصر و عامل مهم از صفر تا صد مراحل و پروسه صدور گواهینامه ایزو ، درکنار متقاضیان ایزو باشند.

خیلی از مراکز مشاوره ایزو فقط با انجام اطلاع رسانی به مشتری کارشان را به اتمام می‌رسانند ولی مرکز مشاوره سیستم کاران در تمامی مسیر اخذ و دریافت گواهینامه ایزو و همانطور که گفته شد مشاوره و اطلاع رسانی و ارائه خدمات را از صفر تا صد برای درخواست کنندگان گواهینامه ایزو انجام میدهد.

ثبت و صدور گواهینامه ایزو بر عهده مراجع صدور ایزو بین‌ المللی و مراجع صدور ایزو با اعتبار داخلی انجام می‌شود. مرکز مشاوره ایزو با شناسایی مراجع صدور ایزو ، بررسی اعتبار و رجیستر اصالت و صحت کار مراجع صادر کننده ایزو پاسخگوی نیازهای متنوع سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه ایزو می‌شود.

 

اخذ و دریافت گواهینامه ایزو چه مراحلی دارد ؟

گواهینامه ایزو ، گواهینامه ISO یک مدرک بین المللی جهت اثبات رعایت اصول قوانین و الزامات تدوین شده از سوی سازمان بین‌المللی استاندارد به سازمانها و مجموعه‌های خواهان ایزو ارائه می‌شود.

اخذ و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو متناسب با انتخاب نوع مرجع صادر کننده گواهی ISO با طی مراحل متعددی انجام می‌شود. تشخیص و انتخاب درست شرکتهای ثبت و صدور گواهی نامه ایزو در گرو تعیین اهداف و چشم اندازهای سازمان درخواست کننده انواع استانداردهای ایزو می‌باشد.

 

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو
مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو معتبر در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه درخواست متقاضیان اخذ ایزو هست

مراکز ثبت و صدور گواهینامه ایزو

مراجع و شرکتهای صدور ایزو بطور کلی به مراجع تحت اعتبار IAF مراجع بدون اعتبار IAF تقسیم می‌شوند. سازمانها و مجموعه‌هایی که اهدافی همچون صادرات و طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو را مد نظر دارند باید توسط مراجع صدور با تأییدیه IAF اقدام به اخذ ایزو نمایند.

 

روش کار مراجع صادر کننده ایزو IAF چگونه است؟

CB های تحت اعتبار IAF بصورت اصولی کار ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند و مجموعه خواهان ایزو را ملزم به اجرای تک تک قوانین و دستورالعمل‌های ایزو می‌کنند. سطح اعتبار CB های با اعتبار IAF بسیار بالا و بین‌المللیست.

هنگامی که یک CB تحت اعتبار و نظارت یک AB رسمی و دولتی عضو انجمن IAF ثبت و صدور ایزو را انجام دهد در اصطلاح گفته می‌شود مرجع صدور گواهینامه ایزو اعتبار IAF دارد.

 

مراحل اخذ و دریافت گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار IAF

چه جوری گواهینامه ISO بگیریم؟ اولین اقدام جهت اخذ ایزو جستجو در گوگل و انتخاب یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و رسمی و دریافت فرم ثبت نام گواهینامه ایزو می‌باشد. مجموعه متقاضی با انجام مشاوره و راهنمایی‌های لازم مشخصات و آیتم‌های فارسی و انگلیسی فرم را باید تکمیل نماید.

آیتم ها و سؤالات فرم درخواست ایزو شامل مشخصات مدیر‌عامل و مجموعه خواهان ایزو می‌باشد. در قسمت دیگر فرم انتخاب نام CB و انتخاب نام گواهینامه ایزو باید مشخص شود. مرکز سیستم کاران فرم درخواست گواهی ایزو را بصورت رایگان از راه‌های ارتباطی مختلف در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و برای تکمیل آیتم‌ها مشتری را همراهی و مشاوره می‌کند.

تهیه نمونه مستندات ایزو مرحله بعد از انتخاب استاندارد ایزو می‌باشد. مستندات ایزو همان قوانین و الزامات استاندارد ایزو می‌شوند که باید توسط افراد متخصص و کاربلد تهیه و آماده شوند. اصولاً تهیه نمونه مستندات کاری زمان بر و پر هزینه می‌باشد که مرکز سیستم کاران جهت رفاه حال مشتریان در طی چندین سال تجربه کاری کلیه مستندات ایزو را تهیه و جمع‌آوری کرده و بصورت یک پکیج کامل و‌ رایگان در اختیار درخواست کنندگان گواهینامه ایزو قرار می‌دهد.

طراحی و اجرای مستندات ایزو و استقرار سیستم‌های مدیریتی مرحله بعدی می‌باشد. در این قسمت کارشناسان مجموعه متقاضی می‌توانند با کمک مشاوره‌های رایگان تک به تک قوانین و الزامات را در سطح فرآیندهای مجموعه پیاده و اجرا نمایند.

ممیزی مستندات اجرا شده مرحله پایانی پروسه ثبت و صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. جهت رفع نواقص و معایب باقی مانده ابتدا توسط یک کارشناس داخلی ممیزی داخلی انجام میگیرد. در نهایت ممیزی نهایی و خارجی توسط کارشناس مرجع صدور گواهینامه ایزو انجام میگردد و ثبت و صدور گواهینامه ایزو صورت میپذیرد.

 

روش کار مراجع صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF چگونه است؟

مراجع صادر کننده گواهی ایزو غیرIAF بدون هیچ‌گونه سخت‌گیری و نظارتی ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند. هنگامی که یک CB تحت اعتبار یک AB بدون عضویت در انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF گواهینامه ایزو صادر کند. یک گواهی نامه ایزو با اعتبار داخلی و بدون اعتبار بین المللی را صادر می‌کند.

گواهی‌نامه‌های ایزو بدون اعتبار IAF فقط در کشور ایران معنا و مفهوم دارند و پاسخگوی نیاز داخلی اکثر سازمان‌ها و شرکتهای ایرانی می‌باشند. مزیت اصلی مراجع صدور ایزو بدون اعتبار IAF این است که گواهی نامه‌های ایزو را ارزان و فوری صادر می‌کنند ولی متأسفانه مزایا و فواید بسیار مهم پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو را ایجاد نمی‌کنند.

 

مراحل اخذ و دریافت گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF

قدم اول شامل انتخاب مرکز مشاوره ایزو و دریافت فرم درخواست ایزو و تکمیل فرم سفارش ایزو می‌شود. در مرحله بعد انتخاب نوع مرجع صدور ایزو غیر IAF و انتخاب نوع گواهی نامه ایزو انجام می‌شود و مرحله تهیه نمونه مستندات و اجرای قوانین و الزامات اجباری و الزامی نمی‌باشد و بدون هیچ گونه سختگیری گواهینامه ایزو برای سازمان خواهان ایزو صادر می‌شود.

 

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

2 Responses

  1. برای شرکت توی وندوورلیست نیاز به دریافت گواهینامه های ایزو 9001 و ایزو 14001 و ایزو 45001 داریم و همینطور ایزو 22000 و haccp ، چطوری می تونیم اقدام کنیم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  2. برای حوزه IT چه گواهینامه های ایزویی میتونیم دریافت کنیم. مستندات قابل استفاده در حوزه it موجود هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط