گواهینامه ایزو ارزان چگونه اخذ میگردد؟

گواهینامه ایزو ارزان چگونه اخذ میگردد؟
5/5 - (200 امتیاز)

گواهینامه ایزو ارزان چگونه اخذ میگردد؟

گواهینامه ایزو ارزان چگونه اخذ میگردد؟ گواهی نامه ایزو ارزان را چگونه بگیریم؟ نحوه دریافت ایزو ارزان چگونه است؟ ایزو ارزان را چگونه بگیریم؟ چگونه گواهینامه ایزو ارزان بگیریم؟

گواهینامه ایزو ارزان امروزه به یکی از پرکاربردترین مدارک برای سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی تبدیل شده است. شجره نامه گواهینامه‌های ایزو ارزان از زمانی آغاز شد که در کشور ایران وجود تحریم‌های اقتصادی و مشکلات اقتصادی شدت گرفت و اکثر مجموعه‌های خواهان ایزو بدلیل عدم بودجه کافی نتوانستند انواع گواهینامه‌های ایزو اصلی و معتبر را با هزینه بالا اخذ نمایند.

حضور به موقع در مناقصات و از دست ندادن مزایده‌ها نیز از دیگر عواملی هستند که منجر به درخواست و دریافت گواهینامه ایزو ارزان می‌شوند. اکثر پیمانکاران جهت شرکت در مناقصات باید مرتب انواع گواهینامه‌های ایزو را دریافت کنند خب مسلما باید مبالغ زیادی را نیز صرف این کار کنند بهمین خاطر جهت اخذ گواهینامه ایزو ارزان ترغیب می‌شوند.

گواهینامه ایزو ارزان بعلت حذف مراحلی همچون طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو نیز در مدت زمان کوتاهی حداقل یک روزه آماده می‌شوند. مجموعه‌های شرکت در مناقصات بخاطر فوری آماده شدن گواهینامه ایزو ارزان بیشترین متقاضیان این تیپ گواهینامه‌‌های ایزو هستند.

گواهینامه ایزو ارزان چگونه اخذ میگردد؟ اخذ گواهینامه ایزو ارزان مورد درخواست اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های نوپا و تازه تأسیس جهت انجام تبلیغات و برند سازی و انجام بازاریابی وسیع‌تر می‌باشد. کسب مقام و شهرت در میان رقبا در بازارهای داخلی و جلب اعتماد و رضایت مشتریان با داشتن برچسب ایزو بر روی محصولات و خدمات از دیگر عوامل اخذ گواهینامه ایزو ارزان می‌باشند.

 

راهنمای دریافت گواهینامه ایزو ارزان

گواهینامه ایزو ارزان چگونه اخذ میگردد؟ دریافت گواهینامه ایزو ارزان و دریافت راهنمایی و مشاوره از منابع معتبر و رسمی و گرفتن پاسخ‌های صحیح و کاربردی از جمله مهمترین نیازهای سازمان‌ها و شرکت‌ها در انواع کسب و کارها می‌باشد. کلیه مدیران و مسئولان خواهان ایزو ارزان می‌توانند با مطالعه دقیق و کامل مطالب زیر پاسخ کلیه سؤالات و ابهاماتشان را دریافت نمایند.

مراجع و شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو بطور قطع نمی‌توانند بدون نظارت و مدیریت نتایج مطلوبی حاصل کنند و مثل هر سازمان و ارگانی نیازمند یک مدیر و ناظر هستند. اولین سازمان مرتبط با استانداردهای ایزو سازمان بین المللی استاندارد یا سازمان جهانی استاندارد سازی می‌باشد که با نام مخفف ایزو یا ISO در تمام جهان معرفی شده است.

 

معرفی سازمان ایزو ISO

ISO مخفف کلمات عبارت International Organisation for Standardiztion می‌باشد. ایزو یک سازمان غیر دولتی متشکل از نمایندگان قانون گذار اکثر کشورهای دنیا است که از سال 1947 تاکنون هر ساله در ژنو سوئیس گرد هم جمع می‌شوند و به تهیه و تدوین انواع قوانین و الزامات می‌پردازند.

اعضای سازمان ایزو ابتدا در مورد نیاز افراد جامعه متناسب با انواع مشاغل تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند و قانون پیشنهادی را در کمیته فنی به بحث و تبادل نظر می‌گذارند. قانون پیشنهادی بعد از تأیید اعضا تبدیل به یک استاندارد و دستورالعمل جهانی می‌شود و در لیست استانداردهای ایزو جهت استفاده تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها و انواع مشاغل منتشر می‌گردد.

وظیفه اصلی سازمان ایزو ISO همسان سازی و یکدست کردن انواع استانداردها در کشورهای مختلف جهان است. سازمان ایزو متناسب با هر نوع حرفه و کسب و کاری انواع استانداردهای ایزو را تهیه و تدوین نموده است. سازمان جهانی استاندارد سازی تنها با یک سایت رسمی به نشانی WWW.ISO.ORG در فضای مجازی گوگل فعالیت می‌کند.

مدیریت و نظارت بر روی مراجع و شرکت‌های ثبت و صدور گواهینامه ایزو بر عهده چه نهادی است؟ آیا سازمان ایزو بغیر از تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو میتواند بعنوان یک نهاد ناظر فعالیت کند؟ ثبت و صدور گواهینامه ایزو بر عهده چه مراکزی است؟ سازمان ایزو جهت رسیدگی بکار شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو یک نهاد بسیار معتبر و بین‌المللی به نام IAF را ایجاد نمود.

 

معرفی نهاد IAF

IAF مخفف International Accreditation Forum بمعنای انجمن اعتبار دهندگان بین المللی می‌باشد. تنها نهاد مورد قبول و مورد تأیید سازمان ایزو مجمع IAF است و اگر مراکز مشاوره و اشخاص مشاوره ایزو نهاد و مجمع دیگری غیر از IAF را به شما معرفی کردند اطمینان حاصل نکنید.

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی تنها با یک سایت رسمی و بین المللی به نشانی WWW.IAF.NU در فضای مجازی گوگل فعالیت می‌کند و نام اعضای خود را منتشر نموده است. اعضای انجمن IAF نمایندگان رسمی از مراکز ملی استاندارد کشورهای تابع استاندارد‌های ایزو می‌باشند. هر کشور حداقل با یک عضو در IAF فعالیت می‌کند. اعضای انجمن IAF را AB می‌نامند.

 

معرفی مراکز AB

AB مخفف Accerdiation Body بمعنی مراکز اعتبار دهنده می‌باشد. AB های هر کشور بعنوان نمایندگان رسمی از طرف مراکز ملی استاندارد وظیفه اعتبار دهی به مراجع صدور گواهینامه را انجام می‌دهند. کشور ایران یکی از کشورهای تابع سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو است که توسط نمایندگی و AB بنام NACI عضو مجمع IAF است.

AB کشور آلمان DAKKS و AB کشور انگلستان UKAS‌ و غیره از جمله AB های کشور‌های تابع استاندارد‌های جهانی ایزو هستند. هر AB به تعداد زیادی شرکتها و مراجع می‌تواند اعتبار دهی کند و مجوز ثبت و صدور گواهینامه ایزو را به آنها بدهد. شرکتهایی که تحت اعتبار AB ها فعالیت می‌کنند را CB می‌نامند.

 

معرفی مراجع CB

CB مخفف Certification Body بمعنی مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. CB های زیادی در سراسر دنیا مشغول صدور انواع گواهینامه‌های ایزو هستند اما لیست واحد و مشخصی از اسامی CB ها وجود ندارد. سود و زیانهای اقتصادی و شرایط سیاسی باعث کم و زیاد شدن CB ها می‌شود.

CB های فعال در کشور ایران بطور کلی در دو حالت کار می‌کنند. یکسری CB ها با اعتبار IAF و یکسری بدون اعتبار IAF کار می‌کنند. مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو که تحت اعتبار AB با عضویت در انجمن IAF فعالیت می‌کنند را CB های IAF دار می‌نامند. مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو که تحت اعتبار AB بدون عضویت در انجمن IAF کار می‌کنند را CB های غیر IAF می‌گویند.

CB با اعتبار IAF در مدت زمانی طولانی و با هزینه زیاد ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهد و CB بدون اعتبار IAF در مدت زمان بسیار کوتاهی و با هزینه خیلی کم ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهد. مراجع گواهی دهنده ISO تحت اعتبار IAF در اصطلاح عامه گواهی نامه ایزو را گران و مراجع گواهی دهنده ISO بدون اعتبار IAF در اصطلاح عامه گواهی نامه ایزو را ارزان صادر می‌کنند.

گواهینامه ایزو ارزان چگونه اخذ میگردد؟ با توجه به تعاریف و مطالب فوق کاملا برای شما مشهود و مشخص شد که گواهینامه ایزو ارزان توسط مراجع و شرکت‌های صادر می‌شوند که ساخته دست ایرانیها هستند و مقید و ملزم به قوانین و الزامات مجمع IAF نیستند. شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو ارزان سازمان متقاضی را نیز ملزم به طراحی و اجرای مستندات ایزو نمی‌کنند و بدون هیچ‌گونه سخت‌گیری گواهی نامه ایزو را صادر می‌کنند.

 

شرایط اخذ گواهینامه ایزو ارزان چیست؟

سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو ارزان نیازمند داشتن شرایط خاص و پیچیده‌ای نیستند. کلیه این سازمان‌ها و مجموعه‌ها باید حتما قبل از دریافت گواهینامه ایزو ارزان اهداف و برنامه‌هایشان را بررسی کنند و همچنین به درخواست کارفرمایانشان توجه نمایند. اگر اهداف بین المللی باشند یا شرکت متقاضی قصد پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو را داشته باشد به هیچ وجه نمی‌تواند مراجع صدور ایزو بدون اعتبار IAF را انتخاب کند.

اگر کارفرما در لیست مدارک اخذ گواهینامه ایزو معتبر و اصلی را خواسته باشد مجموعه خواهان ایزو باز هم نمی‌تواند از مراجع صدور غیر IAF گواهی نامه ایزو دریافت نماید. بنابراین اخذ گواهینامه ایزو ارزان صرف نظر از قید و شرط‌های فوق شامل حال تمامی سازمانها و شرکتها با هر نوع کسب و کاری می‌شود.

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو ارزان بخاطر اینکه در طراحی و اجرای مستندات ایزو الزامی ندارند. برای همین حجم سازمانی و تعداد پرسنل و تعداد فرآیندها تاثیری بر روی اخذ این نوع گواهینامه ندارند. البته بطور کلی همکاری و اهتمام مدیریت بر اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو و سطح دانش مسئولان و پرسنل از عواملی هستند که تاثیرات بسیار مثبت و سازنده‌ای بر روی شرایط اخذ و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو می‌گذارند‌.

 

اخذ و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو ارزان

سازمان جهانی استاندارد سازی برای هر نوع حرفه و کسب و کاری قوانین و الزامات متفاوتی را ایجاد کرده است. استانداردهای ایزو بطور کلی شامل سبستم‌های مدیریتی و محصولات و خدمات می‌شوند. استانداردهای سیستم‌های مدیریتی در دو قسمت عمومی و تخصصی تقسیم شده‌اند. تمام قوانین و الزامات سازمان ایزو شامل حال گواهینامه‌های ایزو ارزان می‌شوند.

مهم‌ترین و پرکاربردترین استانداردهای ایزو که عموماً توسط شرکتها و سازمانها خواهان ایزو ارزان درخواست می‌شوند به شرح زیر می‌باشند:

گواهینامه ایزو ارزان ISO 9001 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت

ایزو ارزان ISO 14001 استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی

گواهینامه ایزو ارزان ISO 45001 استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای

سه استاندارد مذکور از جمله استانداردهای سیستم‌های مدیریتی در حوزه عمومی هستند. ایزو ۹۰۰۱ که بعنوان گواهی پایه پیش نیاز تمامی استانداردهای عمومی و تخصصی ایزو می‌باشد. ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ که قوانین و الزاماتشان مکمل یکدیگر می‌باشند. هر مجموعه‌ای که با هدف افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات و رعایت اصول زیست محیطی با ایجاد محیطی امن و ایمن برای پرسنل و کارگران سه گواهی نامه ایزو فوق را اخذ و دریافت نماید. اصطلاحاً سیستم IMS را پیاده کرده است.

 

مراحل دریافت گواهینامه ایزو ارزان

اولین قدم در دریافت گواهینامه ایزو ارزان انتخاب یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و قانونی می‌باشد. چراکه به بهانه ارزانی یکسری مراکز سودجو و کلاهبردار هستند که به بهانه صدور گواهینامه ایزو ارزان از مراجع فیک و تقلبی بدون هیچ‌گونه اعتباری مدارک ایزو را صادر می‌کنند.

دومین قدم مشخص کردن اهداف و انتخاب مراجع و شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF می‌باشد. مراجع صدور ایزو بدون اعتبار IAF سطح اعتبار بین المللی را ندارند ولی در داخل کشور تاکنون پاسخگوی نیاز اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها بوده است.

سومین قدم مشخص کردن زمینه فعالیت سازمان و انتخاب نوع گواهینامه ایزو است. سازمان‌ها و شرکت‌ها متناسب با فعالیت و حرفه‌ و تولید و خدمتی که انجام می‌دهند می‌توانند یک یا چند گواهینامه ایزو ارزان را انتخاب و اخذ نمایند.

چهارمین قدم تهیه نمونه مستندات ایزو بطور اختیاری و انجام یک ممیزی اولیه توسط کارشناس داخلی و در نهایت ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارزان می‌باشد.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.