اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

گواهینامه ایزو چیست؟ | نحوه دریافت مدرک ISO

گواهینامه ایزو چیست؟ | نحوه دریافت مدرک ISO
4.7/5 - (507 امتیاز)

گواهینامه ایزو چیست؟ | نحوه دریافت مدرک ISO‌

گواهینامه ایزو چیست؟ نحوه دریافت مدرک ISO و چگونگی اخذ گواهینامه ایزو از عمده سؤالات و پرسشهای سازمان‌ها و شرکت‌ها هست. شرکت‌های پیمانکاری که میخواهند جهت حضور در مناقصات شرکت کنند.

شرکتهای پیمانکاری بدون آگاهی و اطلاعات لازم از گواهینامه ایزو عموما در حساس‌ترین برهه زمانی به دنبال اخذ ایزو هستند. مثلا وقتی برای شرکت در مناقصه از طرف کارفرمایان و مناقصه گذاران با لیستی از مدارک مواجه می‌شوند. مدرک ISO و HSE از مهمترین آنها محسوب می‌شوند.

عناوین و مطالب این مقاله به سازمان‌ها و شرکت‌های درخواست کننده گواهینامه ایزو کمک شایانی می کند. شرکتهایی که تاکنون هیچ اسمی از ایزو ، ISO و گواهینامه ایزو ، گواهینامه ISO نشنیده اند. با مطالعه دقیق این مقاله براحتی پاسخ تمام سؤالات خود را بگیرید. بدون هیچ‌گونه دغدغه و استرسی به اهداف و برنامه‌های مورد نظرتان برسید. نحوه دریافت مدرک ISO یکی از مهمترین سوالاتی هست که ذهن متقاضیان اخذ ایزو را به خود درگیر میکند.

 

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو مجوز و سندی است که به سازمان گیرنده کمک می‌کند تا رعایت یکسری اصول و قوانین را در سطح مجموعه‌اش و یا در حین کار اثبات نماید. ایزو کلمه فارسی لغت انگلیسی ISO می‌باشد.

ISO‌ نام عامیانه یک سازمان بین المللی استاندارد تحت عنوان International Organisation for Standardiztion می‌باشد که با تهیه و تدوین انواع قوانین و الزامات در سطح جهانی به رشد اقتصاد و توسعه فناوری و پایداری صنایع، تولیدات و خدمات در کشورها کمک می‌کند.

گواهینامه ایزو ابزار بسیار مفیدی برای افزایش اعتبار می‌باشد و اثبات می‌کند محصول یا خدمت شما خواسته مشتریان و مصرف کنندگان را برآورده می‌سازد. استانداردهای سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو هنگامی که در سطح یک مجموعه طراحی و اجرا می‌شوند جهت اثبات مستندسازی در سیستم‌های مدیریتی و محصولات و خدمات مدرک و‌ مجوزی تحت عنوان گواهینامه ایزو به سازمان‌ها و شرکت‌ها ارائه می‌دهند.

 

دلایل اهمیت اخذ و دریافت گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو و اخذ و‌ دریافت گواهینامه ایزو ، در دنیا مزایا و فواید بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه سازمان ایزو یک مجموعه قابل قبول در تمام جهان است. اعتماد و رضابت مشتریان و مصرف کنندگان را جلب می کند. همچنین اعتبار در کسب و کارتان افزایش پیدا می‌کند.

بهبود کیفیت و افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات و افزایش کارایی و بازار یابی آسان و حضور موفق در مناقصات از دیگر عوامل دلایل اهمیت ایزو محسوب می‌شوند. بهبود مستمر کیفیت موجب افزایش سطح بهره‌وری و سود آوری بیشتر و در نتیجه توسعه‌ای پایدار در مجموعه دریافت کننده گواهینامه ایزو می‌شود. جهت آگاهی از مراحل قانونی اخذ گواهینامه ایزو و نحوه دریافت مدرک ISO اینجا کلیک نمایید.

 

تهیه لیست انواع گواهینامه‌ ایزو

تهیه لیست انواع گواهینامه‌ ایزو ، گواهی ایزو ، گواهینامه ISO از طریق مراجعه به سایت رسمی سازمان ملی استاندارد ایزو به آدرس WWW.ISO.ORG امکان پذیر می‌باشد. کاربران و مشتریان محترم انواع گواهینامه ایزو با پرداخت حق عضویت می‌توانند وارد سایت ایزو شوند و از اطلاعات سایت استفاده کنند.

لیست مهم‌ترین گواهینامه‌های ایزو را در سایت رسمی مرکز مشاوره ایزو می توانید ببینید. مهم ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو که اکثر مراکز مشاوره ایزو نام آنها را معرفی و منتشر نموده است عبارتند از:

ISO 9001 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت گواهی ایزو ۹۰۰۱ بعنوان استاندارد مرجع عمومی ‌ترین و پر مصرف ترین استاندارد مورد تقاضای سازمانها و شرکت‌های خواهان ایزو می‌باشد که در حوزه ارتقاء سطح کیفیت محصولات و خدمات مطرح می‌باشد.

ایزو 14001 استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ بعنوان استاندارد مورد نیاز اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها در حوزه رعایت الزامات و قوانین محیط زیست مطرح می‌باشد.

ISO 45001 استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی گواهی ایزو ۴۵۰۰۱ بعنوان استاندارد مورد نیاز اکثر سازمانها و شرکتها در حوزه رعایت الزامات و قوانین ایمنی و بهداشت کارکنان مطرح می‌باشد.

 

گواهینامه‌ها و استانداردهای مورد نیاز اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها

سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ به همراه گواهینامه IMS سیستم مدیریت یکپارچه از سری استانداردهای مورد نیاز برای اکثر سازمانها و شرکتها می‌باشند. اکثر شرکتهای پیمانکاری نیز جهت حضور در مناقصات پکیج گواهینامه‌های فوق را با گواهینامه HSE-MS درخواست و دریافت می‌کنند. سری استانداردهای مهم دیگر ایزو عبارتند از:

ISO 22000 استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی گواهی ایزو ۲۲۰۰۰

ایزو 29001 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت – نفت، گاز و پتروشیمی گواهی ایزو ۲۹۰۰۱

ISO 10002 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت – رسیدگی به شکایات مشتریان گواهی ایزو ۱۰۰۰۲

ایزو 13485 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات پزشکی گواهی ایزو ۱۳۴۸۵

در نحوه دریافت مدرک ISO بسیار مهم هست ابتدا نوع گواهینامه ایزو درخواستی خود را تعیین کنید

 

گواهینامه ایزو را از کجا باید بگیریم؟

گواهی نامه ایزو را از کجا بگیریم؟ گواهی ایزو را از کجا تهیه کنیم؟ از کجا گواهینامه ایزو را بگیریم؟ اخذ و دریافت گواهینامه ایزو بصورت مستقیم از سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو شدنی نیست. همچنین سایت مخصوصی جهت ثبت نام گواهینامه ایزو وجود ندارد. ولی به هنگام سرچ سؤالات فوق در فضای مجازی گوگل با لیست مراکز و شرکت‌های مختلفی در حوزه ایزو مشاوره و اخذ و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو روبرو می‌شوید.

امروزه با افزایش تقاضای سازمانها و شرکت‌های خواهان ایزو در ایران مخصوصا شرکت‌های پیمانکاری مراکز و مؤسسات بسیار زیادی در حوزه مشاوره ایزو فعالیت می‌کنند. این مراکز بعنوان مراکز راهنما و مشاور به متقاضیان ایزو کمک می‌کنند تا بتوانند گواهی ایزو بگیرند.

هنگام برقراری تماس با مراکز و شرکت‌های مشاوره و اطلاع رسانی ایزو یکسری مراجع و شرکت‌هایی تحت عنوان مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو با کلمه اختصاری CB معرفی می‌شوند. بنابراین اخذ و دریافت گواهینامه ایزو توسط CB ها صورت می گیرد. در کشور ایران متناسب با نیاز سازمان‌ها و شرکت‌ها و متناسب با اهدافشان مراجع صدور گواهینامه ایزو در دو حالت زیر فعالیت می‌کنند:

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو معتبر و بین المللی تحت اعتبار انجمن اعتباردهندگان بین المللی

مراکز صادر کننده گواهینامه ایزو بدون اعتبار انجمن اعتباردهندگان بین المللی

 

مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو تحت اعتبار انجمن اعتباردهندگان بین المللی کدامند؟

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی یک نهاد بین‌المللی و رسمی می‌باشد که در اصطلاح با نام IAF معرفی میگردد. نهاد IAF با نظارت و مدیریت بر روی کار مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو از تقلب و کلاهبرداری جلوگیری می‌کند.

اعضای انجمن IAF یک نماینده رسمی و دولتی از هر کشور می‌باشد. یعنی هر مرجع صادر کننده ایزو توسط نماینده کشورش از طرف انجمن IAF اعتبار سنجی و اعتبار دهی می‌شود. نماینده قانون گذار در هر کشور را اصطلاحاً AB می‌نامند. بنابراین مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو تحت اعتبار انجمن IAF مراجع و شرکت‌هایی هستند که AB کشورشان عضو رسمی انجمن IAF هستند.

 

مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار انجمن اعتباردهندگان بین المللی کدامند؟

هزینه و مدت زمان زیاد اخذ و دریافت گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF باعث شده برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها نتوانند تقاضای دریافت گواهینامه ایزو داشته باشند. بهمن خاطر جهت پایان دادن به این مشکلات یکسری مراجع و شرکتهای صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF ساخته شدند تا انواع گواهینامه‌های ایزو را در مدت زمان کوتاه‌تری با هزینه بسیار پایین صادر نمایند.

شرکتهای پیمانکاری جهت حضور در مناقصات از بیشترین متقاضیان دریافت گواهینامه ایزو توسط مراجع غیر IAF هستند. سازمان‌ها و مجموعه‌های نوپا و جوان نیز بعلت کمبود بودجه جهت انجام کارهای تبلیغاتی و برندسازی و حتی بازاریابی متقاضی گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF هستند.

مراجع صادر کننده گواهی ایزو بدون اعتبار IAF بخاطر اینکه تحت نظارت و کنترل نهاد معتبر و رسمی IAF نیستند و AB آنها عضو انجمن IAF نیست بدون هیچ گونه سختگیری انواع گواهی نامه ایزو را صادر می‌کنند.

 

گواهینامه ایزو را چگونه باید بگیریم؟

مراحل گرفتن گواهینامه ایزو منوط به انتخاب نوع مرجع صادر کننده گواهینامه متفاوت می‌شود. سازمان‌ها و شرکت‌هایی که مراجع گواهی دهنده ایزو تحت اعتبار IAF را انتخاب کرده باشند باید حتما مرحله طراحی و اجرای مستندات ایزو را انجام دهند و بازرس مرجع صدور گواهی ایزو بعد از انجام دو مرحله ممیزی و بازرسی گواهینامه ISO را صادر می‌کند.

سازمان‌ها و شرکت‌هایی که مراجع گواهی دهنده بدون اعتبار IAF را انتخاب می‌کنند در طراحی مستندات ایزو و اجرای مستندات مختار هستند و حتی می‌توانند بعد از دریافت گواهی نامه ایزو در فرصتی مناسب به پیاده سازی استانداردهای ایزو بپردازند. گواهینامه ایزو توسط ایندسته از مراجع بدون نیاز به ممیزی و بازرسی صادر می‌شود.

 

گواهینامه ایزو چه مدارکی لازم دارد؟

نحوه دریافت مدرک ISO ر با سیستم کاران اینگونه می توان تعریف کرد. اولین مدرک لازم جهت ثبت نام ایزو و اخذ و‌ دریافت گواهینامه ایزو که برای تمامی سازمانها و مجموعه‌ها استفاده می‌شود تهیه فرم ثبت نام گواهینامه ایزو و تکمیل مشخصاتش می‌باشد. نامه درخواست گواهینامه ایزو شامل چند قسمت می‌شود. قسمت اول آیتم‌های مرتبط با نام مدیر عامل و مشخصات حقیقی و نام سازمان خواهان ایزو و مشخصات حقوقی مجموعه متقاضی ایزو باید قید شود.

قسمت دوم فرم مرتبط با انتخاب نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو و نام گواهینامه ایزو می‌باشد و قسمت سوم فرم ثبت نام ایزو مربوط به هزینه صدور و ممیزی مراقبتی سالیانه می‌باشد. نهایتاً با ذکر نکاتی نامه اعلام ایزو به توافق طرفین می‌رسد و پروژه اخذ ایزو آغاز می‌شود.

مدرک دوم تهیه نمونه مستندات ایزو می‌باشد. چنانچه مرجع صدور ایزو تحت اعتبار IAF باشد طراحی نمونه مستندات ایزو و نمونه قوانین و الزامات ایزو الزامی می‌باشد ولی چنانچه مرجع صدور ایزو غیر IAF باشد تهیه نمونه مستندات ایزو اختیاری می‌باشد.

 

گرفتن گواهینامه ایزو چه شرایطی دارد؟

سازمانها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه ایزو تصور می‌کنند گرفتن گواهینامه ایزو کار بسیار سخت و پیچیده‌ای می‌باشد. ابتدا باید ذکر شود با انتخاب یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و‌ رسمی دیگر هیچ جای استرس و نگرانی برای اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو وجود ندارد.

آگاهی و تسلط کافی مشاوران و کارشناسان مراکز مشاوره ایزو روند گرفتن گواهینامه ایزو را بسیار سهل و اسان می‌کند. گرفتن گواهی نامه ایزو شرایط خاص و پیچیده‌ای ندارد فقط کافیست شرکت مذکور دارای یک دفتر مرکزی یا مجموعه‌ای فعال در حال انجام فرآیندی داشته باشد.

شرایط و ضوابط گرفتن گواهینامه ایزو هنگامی متفاوت می‌شود که نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو متفاوت باشد و یا اینکه حجم سازمان و تعداد پرسنل و تعداد فرآیندها بعلت متغیر بودن شرایط و زمان اخذ و دریافت گواهینامه ایزو را متفاوت می‌کنند.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

3 Responses

    1. سلام خدمت شما
      مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو در دو نوع IAF و غیر IAF هستند. شما با مرکز سیستم کاران به شماره
      ۰۲۱-۷۹۱۶۵ تماس بگیرید متناسب با فعالیت و هدف شما نامه اعلام قیمت خدمتتان ارسال میشود.

  1. گواهینامه ایزو برایرمحصولات زعفران میخواستم قیمت گواهینامه های ایزو برای محصولات زعفران چقدر میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط