اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

گواهینامه FSSC22000

گواهینامه FSSC22000
5/5 - (1 امتیاز)

گواهینامه FSSC22000

گواهینامه FSSC22000 سیستم ایمنی مواد غذایی یک طرح صدور گواهینامه کامل هست. برای ممیزی و صدور گواهینامه سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی (FSMS) ارائه می دهد.

سازمان GFSI به دلیل نقص در برخی قسمت های استاندارد ایزو 22000:2005 مانند PRP ها این استاندارد را تایید نمیکرد. بنابراین با تلاش چند سازمان استانداردهای جدیدی منتشر شد. که درنهایت سازمان GFSI استاندارد FSSC22000 را در سال 2010 معرفی و منتشر میکند. و گواهینامه FSSC22000 نیز قابلیت صدور پیدا کرد. استاندارد مورد بحث مانند تمامی دیگر انواع استاندارد قطعا درطول زمان و طی سالهای آتی ویرایشهای جدیدی میخورد.

سازمان هایی که بدنبال دریافت گواهینامه FSSC22000 هستند. باید بدانند که این استاندارد بسیاری از استانداردهای مورد تایید سازمان GFSI را با یکدیگر ترکیب و یکپارچه میکند.

کاربرد FSSC22000

گواهینامه FSSC22000 یکی از فراگیر ترین رویکردها را در جهت ایجاد و بقاء یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی برای سازمان هایی که مبادرت به تولید محصولات غذایی می نمایند، ارائه می گرداند. بواسطه آنکه پایه و اساس این استاندارد، استاندارد ISO22000 ، میباشد بصورت کامل و پیوسته با سایر سیستمهای مدیریتی از قبیل ایزو 9001 ، ایزو 14001  و  ایزو 45001یکپارچه میگردد و بعنوان یکی از اجزاء اصلی و جداناپذیر توانمندیهای هر سازمان تولیدی غذایی برای ارتقاءکیفیت و تأمین ایمنی می باشد.

گواهینامه FSSC22000 راهی را به سازمان ها ارائه می دهد تا بتوانند در یک سطح بین المللی نشان دهند که آنها از یک سیستم مدیریت جامع و فراگیر مطابق با الزامات ایمنی مواد غذایی از هر دو منظر مشتریان و نهادهای نظارتی بهره مند می باشند.

این استاندارد برای پوشش تمامی مراحل و فرآیندهای زنجیره تأمین و عرضه مواد غذایی هستند. که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم با محصول نهایی مورد مصرف، در ارتباط می باشند. طراحی گردید. این استاندارد برای همه افراد و بخش های سراسر زنجیره غذایی یک چتر مدیریت ایمنی واحد فراهم میاورد. که تصمیم گیری به منظور آموزش، پیاده سازی و ممیزی مدیریت ایمنی مواد غذایی در هر سطح از زنجیره غذایی را آسان تر می نماید.

الزامات FSSC22000

گواهینامه fssc22000 شامل الزامات اضافه ایست که تاکیدی دوباره بر معیارهای در حال حاضر، تولید کنندگان وتامین کنندگان دارد. معیارهایی که می بایست تحت پوشش استاندارد های تشکیل دهنده آن، منطبق بر آنها باشند.

این الزامات اضافی تصریح می کند که:

تولید کنندگان می بایست صورتی از الزامات قانونی، حقوقی، تنظیمی و بیرونی در ارتباط با ایمنی مواد غذاییارائه بدهند. مشتمل بر آنهایی که با مواد اولیه، عرضه خدمات و تولید و توزیع محصولات مرتبط می باشند. علاوه بر آن تولید کنندگان می بایست موارد زیر را رعایت کنند.

کدهای عملیاتی مرتبط با ایمنی مواد غذایی

الزامات مشتریان مرتبط با ایمنی مواد غذایی

و سایر الزامات و امکانات اضافی مرتبط با ایمنی مواد غذایی که از جانب مشتریان تعیین می گردند را اجابت نماید.

سیستم ایمنی مواد غذایی می بایست انطباق با این الزامات و نیازمندی ها را نشان دهد. و نسبت به آن اطمینان حاصل نماید.

تولید کننده نیز باید اطمینان حاصل نماید که کلیه خدمات از جمله (تسهیلات آب و برق و … ، حمل و نقل و نگهداری) که ممکن است بر ایمنی مواد غذایی ، تاثیرگذار باشند، دارای الزامات شناسایی و مشخص شده ای می باشند که در مستندات آن به اندازه مورد نیاز برای انجام تجزیه و تحلیل مخاطره، توصیف گشته اند و در انطباق با الزامات PAS 220:2008 – – قابل مدیریت می باشند.

در نهایت، تولید کننده می بایست نظارت موثر بر پرسنل درکاربرد صحیح اصول و شیوه های ایمنی مواد غذایی متناسب با فعالیت های خود را، تضمین نماید.

دامنه کاربرد استاندارد FSSC22000

سازمان هایی که بدنبال دریافت گواهینامه fssc 22000 می باشند باید بدانند این استاندارد دامنه کاربرد وسیعی دارد و هر سازمانی را با هر پیچیدگی و سطحی در برمی گیرد ، این سازمان ها به شرح زیر می باشند:

تولید کنندگان محصولات حیوانی فاسد شدنی، به استثنای ذبح (کشتار )و قبل از ذبح (کشتار ) به عنوان مثال: بسته بندی گوشت، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و محصولات ماهی

برای تولید کنندگان محصولات گیاهی فاسد شدنی ، به عنوان مثال: میوه های تازه بسته بندی شده و آب میوه های تازه، میوه های کنسرو شده، سبزیجات تازه بسته بندی شده، سبزیجات کنسرو شده

تولید کنندگان محصولات با عمر مفید طولانی، به عنوان مثال: محصولات کنسرو شده، بیسکویت، تنقلات، روغن، آب آشامیدنی، نوشابه، ماکارونی، آرد، شکر، نمک

تولید کنندگان مواد و ترکیبات غذایی

بنابراین جهت دریافت گواهینامه FSSC22000 بایستی سازمان ها به سمت استفاده یکپارچه از تمامی استانداردهای مورد قبول سازمان غذایی جهانی حرکت کرده و با ایجاد یک استاندارد ایمن یکپارچه خود را برای ممیزی های این استاندارد آماده سازند و پس از تایید سازمان های مرجع مورد تایید بین المللی به گواهینامه مورد نظر خود دست یابند .

لازم به ذکر است استاندارد FSSC22000 توسط تمامی CB ها امکان صدور دارد اما بایستی دقت شود که تمامی این مراجع تاییدیه جهت صدور این مدرک را ندارند.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط