اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

گواهینامه ISO از کجا بگیریم؟

گواهینامه ایزو | از کجا گواهینامه ایزو بگیرم؟
4.7/5 - (664 امتیاز)

گواهینامه ISO از کجا بگیریم؟

گواهینامه ISO از کجا بگیریم؟ مدرک ISO ‌چیست؟ گواهی نامه ایزو چیست؟ از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟ لیست نهادهای صادر کننده گواهینامه ایزو را از کجا تهیه کنیم؟ لیست شرکتهای صادر کننده ثبت و صدور گواهینامه ایزو در ایران کدامند؟

مرکز سیستم کاران یکی از اولین و بزرگترین مراجع و مراکز مشاوره و ثبت و صدور گواهینامه ایزو توانسته است با بهره گیری از مشاوران و کارشناسان متخصص و مجرب توانسته است با عملکردی مطلوب بهترین خدمات را همراه با مشاوره رایگان خدمت متقاضیان ثبت و صدور گواهینامه ISO و گواهینامه HSE ارائه دهد.

 

گواهینامه ISO چیست؟

ISO چیست؟ ISO مخفف کلمات عبارت International Organisation for Standardiztion بمعنای سازمان بین‌المللی استاندارد می‌باشد. سازمان ایزو یک نهاد غیر دولتی و بسیار معتبر هست که جهت همسو سازی و یکسان سازی استانداردهای مختلف مشاغل در سراسر دنیا ایجاد گردید.

قوانین و الزماتی را که اعضای سازمان جهانی استاندارد سازی بعد از تحقیقات و بررسی‌های لازم تهیه و تدوین می‌کنند را تحت عنوان استاندارد‌های ایزو منتشر می‌نمایند. سازمانها و شرکت‌هایی که استانداردهای ISO را در سطح مجموعه خود طراحی و اجرا می‌نمایند جهت اثبات رعایت قوانین و دستورالعمل‌های ایزو توسط یکسری مراجع و شرکت‌ها مدرکی را با نام گواهینامه ISO یا ISO Certificate یا Certificate ISO دریافت می‌کنند.

 

لیست شرکتهای صادر کننده ISO

کارشناسان ایزو نام شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو را Certification Body یا اصطلاحاً CB نامیده‌اند. مراجع زیادی هستند که ثبت و صدور گواهی ایزو را انجام می‌دهند ولی با سطوح اعتباری مختلف. مهم‌ترین نکته در انتخاب نوع مرجع صادر کننده گواهی ایزو مشخص نمودن اهداف سازمانی می‌باشد.

سازمان بین المللی استاندارد ISO وظیفه تهیه و تدوین انواع استانداردهای ISO و HSE را دارد و جهت ساماندهی به ثبت و صدور انواع مدارک ایزو یک نهاد رسمی و بسیار معتبری را در جهان بنام International Accreditation Forum یا همان IAF را ایجاد نموده است.

 

مراجع IAF
مراجع IAF معتبرترین مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو محسوب میگردد.

IAF مجمع اعتبار دهندگان بین المللی

IAF تحت عنوان مجمع اعتبار دهندگان بین المللی تمامی مراکز و مؤسسات استاندارد در هر کشوری را تحت اعتبار و مدیریت خودش قرار داده است. مراکز و موسسات استاندارد و قانون گذار هر کشوری که عضو رسمی انجمن IAF باشند می‌توانند بر روی مراجع و شرکت‌های صدور گواهینامه ایزو در کشورشان نظارت و بازرسی داشته باشند.

AB مراکز اعتبار دهنده ایزو رسمی و دولتی

مراکز دولتی و رسمی اعتبار دهنده هر کشور را Accerdiation Body یا اصطلاحاً AB می‌نامند. بنابراین لیست شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو در سایت رسمی AB هر کشور منتشر شده است.

AB کشور ایران مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران می‌باشد که با حروف اختصاری NACI فعالیت می‌کند. لیست اسامی CB های معتبر ایرانی در سایت NACI قابل مشاهده است.

 

راه شناسایی شرکتهای صادر کننده گواهینامه ISO معتبر و اصیل

امروزه اخذ و صدور انواع گواهی‌نامه‌های ایزو بسیار رونق گرفته است و شرکت‌های زیادی هستند که مدعی صدور گواهی نامه‌های معتبر و بین المللی هستند. ولی آیا با اکتفا به تبلیغات و شعارها میتوان از اعتبار و اصالت مدارک ایزو صادر شده اطمینان حاصل نمود؟

مرکز سیستم کاران در راستای فرهنگ مشتری مداری و احترام به حقوق مشتریان و متقاضیان محترم راه‌های شناسایی اعتبار و اصالت مراجع صدور گواهینامه ایزو رادر این مقاله بیان می‌کند. البته چنانچه به دلایل مختلفی مدیران و مسئولان انواع سازمانها و کسب و کارها نتوانستند روشهای استعلام را انجام دهند فقط کافیست یک ارتباط تلفنی با مشاوران و کارشناسان سیستم کاران برقرار نمایند.

 

گواهینامه ISO معتبر با اصالت بین‌ المللی

هنگامی که یک CB تحت اعتبار و نظارت یک AB رسمی و دولتی عضو انجمن IAF انواع گواهینامه‌های ISO را صادر نماید بعنوان شرکت ثبت و صدور گواهینامه ISO با اعتبار و تاییدیه IAF شناخته می‌شود.

مسیر پیگیری استعلام درستی گواهی ایزو از وارد شدن در سایت رسمی مجمع اعتبار دهندگان بین المللی بنشانی WWW.IAF.NU آغاز می‌شود. سایت IAF فقط و فقط با همین نشانی فعالیت میکند. سایتهای ساختگی زیادی با عناوین مختلفی بعنوان نهادهای بین‌المللی معتبر معرفی شده‌اند که همگی فیک و تقلبی می‌باشند.

متقاضی محترم با ورود به سایت IAF در قسمت جستجو می‌تواند نام AB اعتبار دهنده رسمی و دولتی را سرچ نماید. با مشاهده نام AB دوباره در قسمت جستجو نام CB مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو را باید سرچ نماید. چنانچه نام CB در این جستجوی زنجیروار مشاهده شد مسلما مرجع صدور انتخاب شده با اصالت و اعتبار بین المللی IAF دار انواع گواهینامه‌های ایزو را صادر می‌نماید.

گواهینامه‌های ایزو معتبر و اصیل بین المللی ، گواهینامه‌های ایزو با اعتبار IAF یا گواهینامه‌های ایزو IAF دار نام دارند. اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو توسط مراجع معتبر IAF دار بعد از اجرای مستندات ایزو بصورت واقعی حاصل می‌شود.‌

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو
شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو معتبر و ارزان و فوری تحت اعتبار مراجع صادر کننده ایزو معتبر

 

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ISO با اعتبار داخلی

مراجع و شرکت‌های ثبت و صدور گواهینامه ایزو با اعتبار داخلی فقط در کشور ایران به کار برده می‌شوند ولی از نظر بین المللی هیچ‌گونه اعتباری ندارند. گواهینامه ایزو با اعتبار داخلی یعنی گواهی و مدارک ایزویی که توسط مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو بدون اعتبار IAF و بدون تأییدیه انجمن اعتبار دهندگان بین المللی صادر می‌شوند.

تعداد شرکت‌های صدور ایزو غیر IAF زیادی در کشور ایران فعالیت می‌کنند که حدود ۶۰۰ تای آنها در استان تهران فعالیت می‌کنند. ثبت و صدور گواهی ایزو ، گواهینامه ایزو ، مدرک ایزو ، گواهی نامه ایزو توسط مراجع و شرکت‌های صادر کننده ISO بدون اعتبار IAF در مدت زمان بسیار کوتاهی با هزینه بسیار کم انجام می‌شود.

زمان بسیار کوتاه اخذ و هزینه بسیار پایین صدور ایزو غیر IAF باعث شده است اکثر سازمانها و شرکتهای ایرانی به این موضوع به چشم یک مزیت و برتری نگاه کنند. اما کسب فواید بسیار خوب انتخاب مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF در گرو از دست دادن طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو در سطح مجموعه متقاضی می‌باشد.

 

مشخصات شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ISO فیک و تقلبی

شرکتها و مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو در دو حالت IAF و غیر IAF در ایران ثبت و صدور گواهی ایزو را انجام می‌دهند. چنانچه شرکت و مرجعی حالتی غیر از این دو را عنوان نمود مسلما ثبت و صدور ایزو را بصورت جعلی و فیک انجام می‌دهند.

اکثر این شرکتها تحت عناوین و القاب مختلفی و با آوردن نام کشورهای المان، انگلیس، کانادا و آمریکا به نحوه کارشان رنگ و لعاب می‌دهند و مشتریان و‌ متقاضیان ایزو را گمراه می‌کنند. متصدیان مراجع نامعتبر با چاپ گواهینامه‌های ایزو فتوشاپی با مهر برجسته و لگو ظاهر کارشان را کاملا درست و اصولی جلوه می‌دهند.

 

گواهینامه ISO در چه جاهایی کارایی دارد؟

گواهی نامه ‌های ایزو یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع استانداردهای جهانی می‌باشند که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت بسیار مورد توجه سازمانها و مشاغل بزرگ و کوچک قرار گرفته است.

اهداف و چشم انداز‌های هر سازمانی جهت اخذ و دریافت ایزو متفاوت می‌باشد. مدیران و صاحبان هر نوع کسب و کاری می‌توانند متناسب با اهدافشان یکی از مراجع صادر کننده ایزو IAF یا غیر IAF را انتخاب کنند و اهدافشان را محقق سازند.

اخذ ایزو می‌تواند برای شرکت در مناقصات، دریافت گواهینامه ایزو برای انجام صادرات، گرفتن گواهی نامه ایزو برای تبلیغات و برند سازی، اخذ ایزو برای رقابت و تصاحب بازارهای داخلی، گرفتن گواهینامه ایزو برای مطرح شدن در بازارهای خارجی و اخذ و دریافت گواهی ایزو برای طراحی و اجرای واقعی استانداردهای ایزو جهت افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات انجام می‌شود.

 

کدام گواهینامه ISO برای صادرات محصولات و خدمات نیاز است؟

چه گواهینامه‌ ISO برای مناقصات نیاز است؟

کدام گواهینامه‌ ISO برای تبلیغات محصولات و خدمات نیاز است؟

سازمان بین‌المللی استاندارد ISO نیاز تمامی سازمان‌ها با هر اهدافی را با تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو برطرف می‌سازد. استانداردهای ایزو بصورت عمومی و تخصصی در حوزه سیستم‌های مدیریتی و هم برای محصولات و انواع خدمات تنظیم شده‌اند.

استانداردهای تخصصی سیستم‌های مدیریتی ایزو فقط شامل حال یک نوع حرفه و فعالیت می‌شوند. مثلا استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی، استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵ سیستم مدیریت کیفیت ویژه تجهیزات پزشکی، استاندارد ایزو ۲۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت – نفت و گاز و پتروشیمی از جمله گواهینامه‌های تخصصی ایزو محسوب می‌شوند. استانداردهای عمومی شامل حال تمامی فعالیتها و فرآیندها می‌شوند.

 

استاندارد ISO و انواع ISO ها
گواهینامه های ایزو ، انواع و اقسام متعددی دارند.
استانداردهای عمومی مهم سیستم‌های مدیریتی ایزو
سیستم مدیریت کیفیت استاندارد ایزو ۹۰۰۱

گواهینامه ISO 9001 بعنوان اولین استاندارد مرجع مورد تقاضای اکثر درخواست کنندگان گواهینامه ایزو می‌باشد. ایزو ۹۰۰۱ با شفاف سازی فرآیندهای اصلی در حوزه ارتقاء سطح کیفیت محصولات و خدمات مطرح است. پایه و اساس تمام استانداردهای عمومی و تخصصی ایزو استاندارد ایزو ۹۰۰۱ می‌باشد.

مراجع صادر کننده گواهینامه ISO 9001 :

CB های تحت اعتبار AB های با عضویت IAF

CB های تحت اعتبار AB های بدون عضویت IAF

 

سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱

گواهینامه ISO 14001 بعنوان استاندارد عمومی مورد نیاز اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها در حوزه الزامات‌ و قوانین محیط زیست مطرح است. سازمانها و ارگانهایی که قصد دارند رعایت اصول حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی و مصرف صحیح انرژی رااثبات کنند متقاضی ایزو ۱۴۰۰۱ می‌شوند.

مراجع صادر کننده گواهینامه ISO 14001 :

CB های تحت اعتبار AB های با عضویت IAF

مراجع CB تحت اعتبار AB های بدون عضویت IAF

 

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱

گواهینامه ISO 45001 بعنوان یک استاندارد عمومی مورد نیاز اکثر سازمانها و شرکت‌هایی هست که قصد دارند رعایت الزامات و قوانین ایمنی و بهداشت شغلی کارکنان را اثبات نمایند. استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ مکمل استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ می باشد.

مراجع صادر کننده گواهینامه ISO 45001 :

CB های تحت اعتبار AB های با عضویت IAF

CB های تحت اعتبار AB های بدون عضویت IAF ‌

 

سیستم مدیریت کیفیت – رسیدگی به شکایات مشتریان ایزو ۱۰۰۰۲

گواهینامه ISO 10002 برای سازمانها و شرکت‌هایی که بطور مستقیم با مشتریان خود سر و کار دارند استفاده می‌شود. استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲ از دسته استانداردهای مشتری مداریست که به شکایات مشتریان و مصرف کنندگان رسیدگی می‌نماید. ISO 10003 و ISO 10004 و ISO 10001 نیز از سری دیمر استانداردها در حوزه مشتری مداری هستند.

مراجع صادر کننده گواهینامه ISO 10002 :

CB های تحت اعتبار AB های با عضویت IAF

مراکز CB تحت اعتبار AB های بدون عضویت IAF

 

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

3 Responses

  1. ممنون از مطلب پر بارتون. چقدر دنبال چنین مطلب جامعی بودم. شرکتهای صادر کننده گواهی ایزو واقعا ناشناخته هستند. غالب مردم و کارفرمایان از ماهیت گواهی ایزو و اینکه ایزو به چه کارشون میاد و از کجا میتونن ایزو بگیرن بی اطلاع هستند. سایت شما رو به همه دوستانم معرفی خواهم کرد

  2. خسته نباشید. چرا برای اخذ گواهینامه ایزو یک مرجع صادر کننده نیست؟ و صدور گواهینامه ایزو تخصصی برای چه مشاغل کاری نیازمند میباشد؟

  3. راه تشخیص گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF چی هست از کجا مطمئن بشیم سایتی که بعنوان مرجع تحت اعتبار IAF هست معتبر و ساختگی نیست؟ مرکز سیستم کاران ملاقات حضوری را هم دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط