ایزو ISO گواهینامه ایزو گواهینامه ISO گواهینامه HSE یا HSE - MS گواهینامه CE انواع گواهینامه های ملی و بین المللی معتبر و ارزان و فوری در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه

گواهینامه ISO/IEC 27001 گواهینامه ایزو 27001 ویرایش 2022

گواهینامه ISO/IEC 27001 گواهینامه ایزو 27001 ویرایش 2022
5/5 - (16 امتیاز)

گواهینامه ISO/IEC 27001 گواهینامه ایزو 27001 ویرایش 2022

گواهی نامه ISO/IEC 27001 ویرایش 2022

گواهینامه ایزو 27001 ویرایش 2022

گواهی ISO 27001 ویرایش 2022

ارتباط استاندارد ایزو 27001 با ایزو 9001

مزایای ایزو 27001 ISO 27001

چگونه ایزو 27001 می تواند به یک سازمان کمک کند؟

 

گواهینامه ISO/IEC 27001 گواهینامه ایزو 27001 ویرایش 2022 با عنوان امنیت اطلاعات، امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی – سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات – الزامات مطرح هست.

ایزو 27001 برای سازمانهایی صادر میگردد که به هر نوعی با اطلاعات و داده ها سر و کار دارند. آنها نیاز دارند که اطلاعات را تا زمان مورد نیاز نزد خود نگه دارند. این اطلاعات سری هستند و بایستی تا زمانی که مورد نیاز هست پنهان باقی بماند تا در زمان مورد نیاز در اختیار پرسنل مربوطه قرار گیرد.

این استاندارد الزامات ایجاد، پیاده سازی، نگهداری و بهبود مستمر یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را در چارچوب سازمان مشخص می کند. این سند همچنین شامل الزامات ارزیابی و درمان خطرات امنیت اطلاعات متناسب با نیازهای سازمان است. الزامات مندرج در این استاندارد عمومی بیان میگردد. بدین معنا که برای همه سازمان ها، صرف نظر از نوع، اندازه یا ماهیت قابل اجرا هست. به استثنای هر یک از الزامات مشخص در بندهای 4 تا 10 زمانی که سازمانی ادعا می کند با این استاندارد مطابقت دارد، قابل قبول نیست.

ارتباط استاندارد ایزو 27001 با ایزو 9001

ایزو 27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ارتباط بسیار نزدیکی با ایزو 9001 سیستم مدیریت کیفیت دارد. به همین جهت پیشنهاد می گردد که یک سازمان در ابتدا ISO 9001 را دریافت کند و سپس جهت اخذ ISO 27001 اقدام نماید.

مزایای ایزو 27001

ISO/IEC 27001 میگوید چه چیز جدیدی در امنیت فناوری اطلاعات وجود دارد؟ حملات سایبری پرهزینه، مخرب و تهدیدی رو به رشد برای تجارت، دولت ها و جامعه هستند. در اینجا نحوه محافظت از دارایی های خود را میاورد.

استاندارد ISO 27001 مجموعه ای مرجع از کنترل های امنیت اطلاعات عمومی از جمله راهنمای پیاده سازی را ارائه می دهد. این استاندارد برای استفاده توسط سازمان ها طراحی گردید: الف) در چارچوب یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) بر اساس ISO/IEC27001

ب) برای اجرای کنترل های امنیت اطلاعات بر اساس بهترین شیوه های شناخته ی بین المللی

ج) برای توسعه دستورالعمل های مدیریت امنیت اطلاعات خاص سازمان.

 

برای رسیدگی به چالش های جهانی امنیت سایبری و بهبود اعتماد دیجیتال، نسخه جدید و بهبود یافته ISO/IEC 27001 به تازگی منتشر شده است. شناخته‌شده‌ترین استاندارد جهان در مدیریت امنیت اطلاعات به سازمان‌ها کمک می‌کند تا دارایی‌های اطلاعاتی خود را ایمن کنند که در دنیای دیجیتالی امروزی حیاتی است.

با توسعه تکنیک های جرایم سایبری پیشرفته تر توسط هکرها، جرایم سایبری شدیدتر و پیچیده تر می شود. گزارش چشم انداز جهانی امنیت سایبری مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد که حملات سایبری در سال 2021 در سطح جهانی 125 درصد افزایش یافته است و شواهد حاکی از ادامه روند صعودی آن تا سال 2022 است.

در این چشم انداز به سرعت در حال تغییر، رهبران باید رویکردی استراتژیک برای خطرات سایبری داشته باشند. جرایم سایبری روز به روز شدیدتر و پیچیده تر می شود.

آندریاس ولف، سرپرست گروه کارشناسان مسئول استاندارد، می‌گوید: «در بحبوحه انقلاب صنعتی چهارم، وابستگی متقابل سیستمی هم هزینه‌های منفی ریسک سایبری را ایجاد می‌کند و هم ارزش صعودی بسیار بیشتری دارد. سازمان‌هایی که ما را به سوی آینده دیجیتالی هدایت می‌کنند. سازمان‌هایی هستند که نه تنها آنقدر آسیب‌پذیر هستند که بپذیرند به تنهایی نمی‌توانند این کار را انجام دهند، بلکه به اندازه کافی اعتماد به نفس و زرنگی دارند تا متوجه شوند که برای کسب‌وکارها بهتر است حتی این کار را انجام ندهند.

چطور ایزو 27001 می تواند به یک سازمان کمک کند؟

برای مقابله با این چالش‌های امنیت سایبری، سازمان‌ها باید انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهد و تلاش‌های کاهش تهدیدات سایبری را اجرا کنند. در اینجا نحوه سودمندی ISO/IEC 27001 برای سازمان شما آمده است: اطلاعات ایمن در همه اشکال، از جمله داده های کاغذی، مبتنی بر ابر و دیجیتال افزایش انعطاف پذیری در برابر حملات سایبری یک چارچوب مدیریت مرکزی ارائه کنید که همه اطلاعات را در یک مکان ایمن کند. از حفاظت در سطح سازمان، از جمله در برابر خطرات مبتنی بر فناوری و سایر تهدیدها اطمینان حاصل کنید به تهدیدات امنیتی در حال تحول پاسخ دهید.

کاهش هزینه ها و هزینه های مربوط به فناوری دفاعی ناکارآمد از یکپارچگی، محرمانه بودن و در دسترس بودن داده ها محافظت کنید سازمان‌هایی که انعطاف‌پذیری سایبری را اتخاذ می‌کنند، به سرعت به عنوان رهبران صنعت خود ظاهر می‌شوند.

سازمان‌هایی که انعطاف‌پذیری سایبری را از طریق آسیب‌پذیری مطمئن اتخاذ می‌کنند، به سرعت به عنوان رهبران صنعت خود ظاهر می‌شوند و استانداردی را برای اکوسیستم خود تعیین می‌کنند.

رویکرد جامع ISO/IEC 27001 به این معنی است که کل سازمان تحت پوشش است، نه فقط فناوری اطلاعات. مردم، فناوری و فرآیندها همه سود می برند. هنگامی که از ISO/IEC 27001 استفاده می کنید، به سهامداران و مشتریان نشان می دهید که متعهد به مدیریت ایمن و ایمن اطلاعات هستید. این یک راه عالی برای تبلیغ سازمان شما، جشن گیری دستاوردهایتان و اثبات اینکه می توانید به شما اعتماد کنید است.

لیست شرکتهای گواهی دهنده ایزو در ایران
لیست شرکتهای گواهی دهنده ایزو در ایران متعددند.
مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو 27001 ISO/IEC27001

گواهینامه ایزو 27001 توسط مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو صادر میگردد. مراجع ثبت و صدور گواهی ISO به طور کلی دو گروه میشود. یکسری از آنها IAF هستند. یعنی توسط مراجع IAF صادر خواهند شد. یکسری توسط مراجع غیر IAF . جهت درک بهتر این مطلب ادامه مقاله را با دقت مطالعه بفرمایید.

IAF چیست؟

IAF یک سازمان بین المللی هست که تنها نهاد معتبر از سوی سازمان جهانی ایزو جهت ثبت و صدور ایزو معرفی گردید. نهاد IAF نماینده کشورهای عضو سازمان ISO جهت صدور گواهی ایزو هستند. تمامی کشورها درون IAF اعضا و نمایندگانی را جهت ثبت و صدور ایزو دارند. به این نمایندگان درب اصطلاح AB میگویند.

AB چیست؟

AB مخفف Accreditation Body به عنوان مراجع اعتبار دهنده ایزو هستند. همچنین AB ها همان نمایندگان IAF هستند اما خودشان گواهینامه ایزو صادر نمی کنند. AB ها وظیفه ثبت و صدر ایزو را بر عهده مراکز دیگری میگذارند که اصطلاحا بهشان CB میگویند.

هر کشور برای خود AB هایی دارد. مثلا تنها AB ایران مرکز تایید صلاحیت ملی ایران NACI هست. IAS آمریکا ، SAS سوئیس ، Cofrac فرانسه ، Accredia اسپانیا ، Dakks آلمان ، Ukas انگلیس و غیره، از دیگر مراجع ab هستند.

CB چیست؟

CB مخفف Certification Body به معنای مراجع صادر کننده ایزو هستند. ضمن اینکه CB از طرف AB مجوز ثبت و صدور گواهینامه ایزو را بر عهده دارد. تعداد زیادی CB تحت نظر هر AB ممکنست فعالیت کنند.

این مدل صدور گواهی ایزو ، دارای بالاترین سطح اعتبار جهانی هست. گواهینامه های ایزو که به این طریق صادر میشوند دارای بالاترین سطح اعتبار هستند. سلسله مراتب اصلی ثبت و صدور گواهینامه ایزو به همین منوال هست.

غیر IAF چیست؟

یکسری دیگر از مراجع هستند که زیر نظر IAF نیستند. یعنی AB هایی که مجوز صدور ایزو به CB صادر کننده ایزو را می دهند تحت اعتبار IAF نیستند. اینها به نسبت مراجع IAF دارای اعتبار کمتری هستند. البته سریعتر و آسانتر صادر میگردند و از لحاظ قیمت بسیار ارزانتر هستند اما قطعا دارای اعتبار اصیل نیستند.

برای مناقصات ، تبلیغات ، رقابت ، مطرح شدن در بازار و بسیاری مقاصد دیگر همین گواهینامه های ایزو غیر IAF کفایت میکند. اما برای صادرات میبایست از مراجع IAF اقدام کرد.

سیستم کاران به عنوان یکی از اولین و بزرگترین مراکز ثبت و صدور گواهینامه ایزو ، به روزترین انواع گواهی ایزو را با جدیدترین ورژن در اختیار متقاضیان گواهی نامه های ایزو قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینکهای مفید و مرتبط