گواهینامه ISO برای مناقصه

گواهینامه ISO برای مناقصه

گواهینامه ISO برای مناقصه مهمترین هدف یک شرکت از اخذ گواهینامه ایزو هست. شرکتها هنگامی که می خواهند برای مناقصه شرکت کرده و اقدام کنند، کارفرمای مناقصه گزار از آنها ممکنست درخواست گواهی ایزو بکنند که از همه عمومیت بیشتری دارد. از دیگر انواع گواهی نامه های مهم و اساسی که شرکتها جهت مناقصه بهش نیاز دارند. از انواع گواهی نامه های دیگر برای مناقصه به جز گواهی ایزو می توان به گواهی نامه های دیگری همچون: گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، گواهی تعیین صلاحیت پیمانکاری ، گواهینامه صلاحیت شرکتهای خدماتی ، رتبه و گرید پیمانکاری ، رتبه و گرید انفورماتیک و انواع و اقسام گواهی نامه های ملی و بین المللی دیگر نیز از انواع گواهی نامه هایی هست که درون مناقصات مورد نیاز خواهد بود.

گواهی نامه ایزو iso انواع و اقسام مختلف و متعددی دارد ولیکن مهمترین نوع گواهی نامه های ایزو که برای مناقصه مورد نیاز هست این سه گواهی نامه ایزو هست : گواهینامه ایزو9001 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت ، گواهی نامه ایزو14001 با عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی و گواهینامه ایزو45001 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هستند که این گواهی نامه ها مورد نیاز تمامی شرکتها با هر نوع فعالیت هست و شرکتها و سازمانها فرای زمینه ی فعالیتشان این سه استاندارد و سه گواهی نامه مورد نیازشان خواهد بود و ممکنست کارفرمای مناقصه گزار از شرکتها با هر نوع فعالیت این سه گواهی نامه را بخواهد. از پیاده سازی و استقرار این سه سیستم مدیریتی ، سیستم مدیریت کیفیت ، سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ، در کنار هم دیگر یک سیستم مدیریت یکپارچه ایجاد می شود و این گونه گفته می شود که سازمان مربوطه دارای یک سیستم مدیریت یکپارچه هست.

گواهینامه ایزو22000 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی یکی از انواع تخصصی گواهی نامه ایزو هست که مخصوص شرکتهای فعال در زمینه ی صنایع غذایی به هر نحوی هست. شرکتهای فعال در حوزه ی مواد غذایی و صنایعی که به شکلی با مواد غذایی در ارتباز هستند ممکنست جهت شرکت در مناقصه ازشان گواهینامه ایزو22000 خواسته شود. البته گواهینامه هسپ HACCP نیز از گواهی نامه های ایزو دیگری هست که به صنایع غذایی اختصاص دارد و ممکنست در مناقصه از شرکتهای فعال صنایع غذایی ایزو22000 و یا haccp خواسته شود اما امروزه بیشتر ایزو22000 در مناقصه از شرکتها خواسته می شود و درون مناقصات کاربردی هست. گواهی نامه ایزو 29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی که مخصوص شرکتهای فعال حوزه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هست ، ایزو13485 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی که همانگونه که از این تعریف مشخص هست مخصوص شرکتهای فعال در حوزه صنایع پزشکی هست، ایزو16949 با عنوان سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودروسازی ویژه شرکتهای فعال در حوزه صنایع خودروسازی هست و بسیاری از انواع گواهی ایزو تخصصی دیگری که از شرکتها جهت مناقصه با توجه به حوزه ی فعالیت آنها ممکنست ازشان درخواست بشود که تعداد این گواهی نامه های ایزو بسیار زیادست و حتی ممکنست در یک حوزه ی کاری چندین نوع گواهی ایزو صادر گردد که درون مناقصات کاربردی هست و کارفرمای مناقصه گزار ممکنست از کارفرما بخواهد.

مراحل اخذ گواهی ایزو در مناقصه

مراحل اخذ گواهینامه ایزو به طور کل شامل مراحل زیر می گردد:

انتخاب مراجع مورد نظر جهت ثبت و صدور گواهی ایزو

مستندسازی و پیاده سازی انواع گواهینامه های ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ایزو

ممیزی نهایی ایزو

ثبت و صدور گواهی نامه ایزو

زمانی که شرکتها برای مناقصه اقدام می کنند و احتمالا از آنها درخواست گواهینامه ایزو می شود، اولین موردی که برایشان پیش خواهد آمد اینست که از کجا بایستی گواهی نامه ایزو بگیرند. اکثرا شرکتها برایشان پیش میاید که زمان کافی برای اخذ و دریافت ایزو ندارند و طی کردن مراحل قانونی نیز قطعا زمانبر هست و آنها زمان ندارند و می خواهند هر چه زودتر و سریع تر به گواهی نامه ایزو برسند و زمانی که می خواهند ایزو بگیرند به مراجع صادر کننده ایزو می گویند که هر چه سریعتر گواهی ایزو می خواهند و در این بین ممکنست درگیر شرکتهایی بشوند که گواهی ایزو تقلبی صادر می کنند و چون آن شرکت عجله دارد حتی آن گواهی نامه ها را با هزینه زیاد به آنها ارائه می دهد. پس از این رو شرکتها و سازمانهای متقاضی ایزو باید با آگاهی کامل و کافی جهت مراجع اخذ و ثبت و صدور ایزو اقدام کنند. در این مواقع هستند شرکتها و مراجع غیر iaf که گواهی ایزو را فوری صادر می کنند و برای مناقصه نیز در غالب موارد اعتبار دارد. خوشبختانه غالبا کارفرمای مناقصه گزار اذعان نمی کند که چه نوعی از گواهی ایزو مدنظر اوست آیا منظورش گواهینامه ایزو دارای اعتبار جهانی و IAF هست و یا گواهی ایزو غیر IAF که اکثرا همین گواهی نامه ایزو غیر IAF کافی بوده و مورد قبول هست که این گونه گواهی ایزو غیر IAF ضمن ارزان بودن فوری نیز به دست می آیند. در موارد نادری ممکنست که کارفرمای مناقصه گزار سختگیرانه تصمیم بگیرد و گواهی نامه IAF را از سازمان متقاضی بخواهد که قطعا زمان و وقت بیشتر و هزینه بالاتری در بردارد. مراجع غیر IAF تعدادشان بسیار فراوان هست و روز به روز هم بر تعدادشان افزوده خواهد شد و مشکل بزرگی که در این میان ممکنست پیش بیاید وجود افراد و شرکتها و سازمانهای غیر قانونی هست که اقدام به صدور گواهی ایزو تقلبی می کنند که فاقد هر گونه اعتباری هست. جهت شناخت مراجع IAF و غیر IAF و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید. سپس مرجع انتخاب شده ایزو مستندات را با توجه به نوع ایزو تهیه و تدوین می کند و با توجه به مستندات که الزامات لازمه درون استاندارد در سازمان مربوطه پیاده سازی می گردد و سپس ممیز ، ممیزی داخلی و خارجی را انجام می دهد و انطباقها و عدم انطباقها را بررسی می کند و ممکنست این ممیزی چند مرحله طول بکشد تا عدم انطباقها رفع گردد. سپس طی ممیزی نهایی ممیز سازمان مربوطه را تایید می کند و اجازه صدور گواهی نامه ایزو را می دهد و در نهایت مرجع صادر کننده ایزو ، گواهینامه ایزو را صادر می کند. در انتخاب مرجع صادر کننده ایزو و گواهی ایزو دریافتی ، قابل استعلام بودن و نحوه استعلام ایزو بسیار مهم هست.

مرکز سیستم کاران به عنوان بزرگترین و یکی از اولین مراکز مشاوره و ثبت و صدور گواهی ایزو ، انواع و اقسام گواهی نامه ایزو را متناسب نیاز سازمان صادر می کند. جهت شرکت در مناقصه و اخذ گواهی ایزو جهت شرکت در مناقصات و کسب اطلاعات کافی از خدمات مشاوره رایگان مرکز بهره ببرید و در سریعترین زمان ممکن به گواهی ایزو خود برسید.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.