گواهینامه‌های مورد نیاز در مناقصه

گواهینامه‌های مورد نیاز در مناقصه

مناقصه گزینه‌ و فرآیندی است که پیمانکاران جهت برعهده گرفتن پروژه‌های با منفعت و سودده در آن شرکت می‌کنند. سازمان‌ها و شرکت‌ها جهت حضور در مناقصات باید کلیه مدارک و گواهینامه‌های مورد نیاز را داشته باشند . اکثر سازمان‌های دولتی و خصوصی بدلیل اینکه بتوانند نتیجه بسیار مطلوب و بهتری از نتیجه کار خود داشته باشند بغیر از ذکر عنوان هزینه‌ها گزینه های دیگری را همچون داشتن انواع گواهینامه‌های تخصصی با سیستم‌های مدیریتی با کیفیت از متقاضیان شرکت در مناقصات خواستار می‌‌شوند. یکسری گواهینامه‌هامورد نیاز بصورت بین المللی می‌باشند و از طریق مراجع صدور بین المللی اتخاذ می‌گردند و یکسری گواهینامه‌ها توسط ارگان‌های دولتی برای سازمان‌هاب متقاضی صادر می‌شوند. سه گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه ) ، گواهینامه تأیید صلاحیت شرکت‌های خدماتی ( مجوز اداره کار ) ، گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران بعنوان گواهینامه‌های داخلی و ملی شناخته می‌شوند. حال به معرفی تک تک گواهینامه‌‌ها و مدارک مورد نیاز مناقصه‌ها می‌پردازیم.

 

گواهی ایزو برای مناقصات

گواهینامه‌های مورد نیاز جهت شرکت در مناقصه اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو می‌باشد. یکسری گواهینامه های ایزو بصورت عمومی برای کلیه کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و یکسری هم بصورت تخصصی مربوط به همان فعالیت مورد نظر صادر می‌گردند. از مهم‌ترین گواهینامه‌های ایزو ISO میتوان ISO 9001 را نام برد که با نام سیستم مدیریت کیفیت بعنوان مرجع و مادر تمام گواهینامه عمل می‌کند. دو گواهینامه دیگر با نام‌های ISO 14001 بعنوان سیستم مدیریت زیست محیطی و ISO 45001 بعنوان سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هم بعنوان گواهینامه‌های پر کاربرد نقش مهمی در پیاده سازی سیستم‌های مدیریتی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها دارند. گواهینامه ایزو 45001 ویرایش شده گواهینامه ایزو 18001 (OHSAS ) می‌باشد. هنگامی که سازمانی قوانین و‌ دستورالعمل‌های این سه گواهینامه را در مجموعه خود پیاده و اجرا نماید بنوعی می‌توان گفت سازمان سیستم IMS یا همان سیستم مدیریت یکپارچه دارد. اخذ و دریافت گواهینامه IMS می‌تواند بعنوان یک گزینه امتیاز آور برای متقاضیان حضور در مناقصات باشد.

 

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری برای مناقصات

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری که با نام‌های رتبه پیمانکاری یا گرید پیمانکاری یا گرید ساجات یا رتبه سازمان برنامه و بودجه هم نامیده می‌شود یکی ‌دیگر از گواهینامه‌های مورد نیاز در مناقصه‌ها می‌باشد. این گواهینامه دارای طبقه بندی از شماره پنج تا یک می‌باشد که هرچه رتبه سازمان‌ها عدد کمتر باشد یعنی در زمینه فعالیت خود امتیاز بالاتری کسب کرده است و این یک نقطه قوت برای سازمان جهت شرکت در مناقصات هست. گواهینامه رتبه پیمانکاری برای شرکت‌های فنی و مهندسی می‌باشد و توسط مرکز سازمان برنامه و بودجه ( ساجات ) صادر می‌گردد.

گواهینامه صلاحیت شرکت‌های خدماتی برای مناقصات

گواهینامه صلاحیت شرکت‌های خدماتی یا همان مجوز اداره کار که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ( اداره کار ) استان مورد نظر صادر می‌گردد. این گواهینامه برای شرکت‌های با زمینه فعالیت در امور آشپزخانه و رستوران، تعمیر و نگهداری و تجهیزات و وسایل اداری، خدمات عمومی و نگهبانی ، فضای سبز ، تأسیسات ، چاپ و تکثیر و حمل و نقل صادر می‌گردد.

گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران برای مناقصات

گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران یکی از مهم‌ترین گواهینامه‌های مورد نیاز برای حضور در مناقصات می‌باشد که در طی این دو سال تأکید ویژه‌ای جهت اخذ این گواهی توسط کارفرمایان مخصوصا سازمان‌های دولتی شده است. پیش نیاز اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران داشتن یکی از دو گواهینامه رتبه پیمانکاری یا مجوز اداره کار می‌باشد. لازم به ذکر است بدانید گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران هم نیز توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی صادر می‌گردد و کاملا با گواهینامه HSE صادره از طرف مراجع صدور متفاوت می‌باشد.

گواهینامه رتبه بندی و احراز صلاحیت شرکتهای انفورماتیکی برای مناقصات

گواهینامه رتبه انفورماتیک هم یکی از گواهینامه‌های مورد نیاز در مناقصات برای شرکت‌های با زمینه فعالیت IT و ITC می‌باشد. این گواهینامه قبلا توسط شورای عالی انفورماتیک صادر میشد ولی با انحلال شورای عالی انفورماتیک این گواهینامه هم توسط مرکز سازمان برنامه و بودجه یا همان ساجات صادر می‌گردد. گواهینامه رتبه انفورماتیک دارای طبقه بندی از شماره هفت تا یک می‌باشد و قطعا کسب رتبه با عدد کمتر امتیاز بالاتری برای سازمان مورد نظر بهمراه خواهد داشت.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با کوله باری از تجربه، تخصص، دانش و مهارت در زمینه اخذ گواهینامه‌های مورد نیاز در مناقصات هم قدم با سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گام برمی‌دارد و به تحقق پیوستن کلیه خواسته‌های سازمان‌ها و پیروزی در مناقصات سرلوحه کلیه امورات مرکز مشاوره سیستم کاران می‌باشد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.