ISOCERTIFICATED

گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو چیست؟ گواهینامه ISO چیست؟ گواهی ایزو از کجا بگیریم؟ از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟ چگونه گواهینامه ISO بگیریم؟ نحوه اخذ گواهی نامه ایزو ؟ روند دریافت ایزو ؟ گواهی ایزو چیست و از کجا گواهی ایزو بگیرم؟ گواهینامه ایزو جهت شرکت در مناقصات ، گواهی ایزو جهت صادرات ، اخذ گواهی ایزو ؟ ایزو چیست؟ گواهی ایزو چیه و از کجا ایزو بگیریم؟

اینها سوالاتی هست که برای متقاضیان اخذ ایزو پیش خواهد آمد و به دنبال اخذ گواهی نامه ایزو با آن عناوین جستجو می کنند و قطعا اولین سوالی که برایشان پیش میاید و با آن روبرو هستند اینست که گواهی نامه ایزو چیست؟ شرکت ها با مقاصد مختلفی به دنبال اخذ گواهی ایزو هستند. مثلا وقتی که در مناقصه شرکت می کنند و از آنها درخواست گواهی ایزو می شود و کارفرمای مناقصه گزار از آنها درخواست ایزو می کند، به دلیل عدم آگاهی اغلب شرکتها از ایزو و گواهی ایزو و مفهوم ایزو مجبور می شوند که درون گوگل جستجو کنند. مبحث ایزو و گواهی نامه ایزو به دلیل تخصصی بودن مبحث گواهی ایزو برای غالب افراد مبحثی نامانوس به شمار می آید و اگر از افراد پرسیده بشود که ایزو چیست غالبا تنها در حد اسمی شنیده اند و گاها پیش می آید که نهایتا در تلویزیون و تبلیغات تلویزیونی با نام ایزو مواجه شده باشند و در این حد بدانند که ایزو یک استاندارد هست و چیزی بیش از این نمی دانند. پس در اینجا پله پله پیش می رویم تا به متقاضیان کمک کنیم که به یک درک نسبی از گواهی ایزو برسند. جهت این امر به طرح یکسری سوالات لازمه و الزامات اولیه و پاسخ به آنها می پردازیم. در این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت:

1 – ایزو چیست؟

2 – گواهینامه ایزو چیست؟

3 – مراحل اخذ گواهی ایزو ؟

4- مراجع صادر کننده گواهی نامه ایزو ؟

 

فرم درخواست ایزو

 

ایزو چیست؟

ایزو ها الزامات تعریف شده استانداردها هستند و با توجه به هر زمینه فعالیت و حوزه کاری استانداردهای مختلفی تدوین شده اند که این استانداردها در قالب ایزو تدوین شده اند. ایزو ها سیستمهای مدیریتی هستند که انواع و اقسام مختلفی دارند که با یک مشخصه از هم تشخیص داده می شوند. مشخصه تمام این استانداردها یک کد چهار الی 5 رقمی هست که آنها را از هم متمایز می کند. مثلا ایزو9001 تحت عنوان سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی ، ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای ، ایزو22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ، ایزو29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، ایزو13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی و بسیاری انواع استانداردهای دیگر که تعدادشان بسیار زیاد هست و تعدد زیادی دارند و نمی توان تمام آنها را در اینجا تعریف کرد. این استانداردها انواع مختلفی دارند که به طور کلی دو دسته می شوند: استانداردهای ایزو عمومی ، استانداردهای ایزو تخصصی . سازمان جهانی ایزو درون ژنو سوئیس واقع شده و این سازمان الزامات مورد نیاز تمامی سازمانها را تعریف کرده و تدوین کرده و سپس منتشر می کند.

 

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهی نامه ایزو که با عناوین مختلفی همچون گواهینامه ایزو ، گواهی نامه ایزو ، گواهی ایزو ، مدرک ایزو ، استاندارد ایزو ، گواهینامه ISO ، گواهی نامه ISO ، گواهی ISO ، مدرک ISO ، استاندارد ISO و ... خوانده می شود که غالبا با واژه گواهینامه ایزو و گواهینامه ISO خوانده می شود به معنی یکپارچه سازی می باشد و این واژه خلاصه عبارت International Organization for Standardizationهست که معنای فارسی آن سازمان بین المللی استاندارد سازی هست که با عناوینی چون سازمان جهانی ایزو ، سازمان استاندارد جهانی ISO ، سازمان بین المللی ایزو و ... می باشد و سایت این سازمان به آدرس دقیق WWW.ISO.ORG هست.

 

گواهی نامه ایزو به چه دردی میخورد؟

بعد از اینکه فهمیدیم گواهینامه ایزو چیست حالا این سوال پیش میاید که این گواهی نامه به چه دردی می خورد و چه کسانی نیاز دارند که این گواهی نامه را بگیرند؟ شرکتها بنابر دلایل مختلفی اقدام به اخذ گواهی ایزو می کنند و مشتری اخذ گواهی ایزو غالبا شرکتها هستند که می خواهند خود را معتبر نشان دهند و نشان بدهند که فعالیتهایشان در راستای استاندارد سازی گام برمی دارد و در تمام فرآیندها و خدمات و محصولاتشان استانداردهای لازمه را رعایت می کنند.

 

ISO-CERTIFICATIONS

 

انواع گواهی نامه های ایزو

ایزو ها سیستمهای مدیریتی هستند که انواع و اقسام مختلفی دارند که در بالا بهشان اشاره شد و با اخذ هر کدام از استانداردها شرکتها نشان می دهند که در راستای فرآیندشان استاندارد مربوطه را رعایت کرده اند. مثلا با اخذ ایزو9001 سازمان مربوطه نشان می دهد که در راستای فرآیندش الزامات کیفی را در نظر گرفته است. ایزو14001 تحت عنوان سیستم مدیریت زیست محیطی نشان می دهد که شرکت مزبور الزامات زیست محیطی را در راستای حفظ محیط زیست رعایت می کند. ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی نشانگر رعایت الزامات ایمنی در حین فعالیت های شرکت و توجه به حفظ سلامتی کارکنان هست.

 

از کجا گواهی نامه ایزو بگیریم؟

بعد از مباحثی که در بالا بیان شد این سوال پیش خواهد آمد که از کجا گواهی نامه ایزو بگیریم؟ مراجع صادر کننده ایزو CB هستند و CB زیر نظر نهادی دولتی با نام AB در معنای نهادهای اعتبار دهنده ایزو فعالیت می کنند و در نهایت AB باید تحت نظر یک نهاد بین المللی با نام IAF فعالیت کند. این دست گواهی دارای اعتبار بالاترین هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.

هستند شرکتهایی که خصوصی هستند و به این طریق گواهی نامه صادر نمی کنند و اصطلاحا غیر IAF هستند. اطلاع و آگاهی کافی از اعتبار گواهی ایزو بسیار مهم هست. مرکز سیستم کاران به عنوان یکی از مراکز معتبر و بزرگترین مرکز مشاوره و ثبت و صدور ایزو با مشاوره رایگان 24 ساعته و آنلاین در خدمت مشتریان گرامی می باشد.

با ما در ارتباط باشید...

 

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید