گواهینامه ISO

گواهینامه ISO

ایزو ، ISO ، گواهی نامه ایزو ، گواهی نامه ISO ، استاندارد ایزو ، استاندارد ISO ، مدرک ایزو ، مدرک ISO ، آرم ایزو ، لوگو ISO ، نشان ایزو و تمامی اصطلاحاتی که به ایزو اطلاق می شوند. شرکتهایی که به دنبال اخذ گواهی نامه ایزو هستند بنابر هر دلیلی اعم از ورود به مناقصات ، صادرات ، مطرح شدن در بازارهای داخلی و خارجی ، تبلیغات و برند سازی ، پیاده سازی سیستم های مدیریتی و بهره وری و پیشرفت و جلب مشتری و هر قصد و نیتی که می خواهند گواهی ایزو بگیرند، غالبا نمی دانند که ایزو چیست و چگونه باید ایزو بگیرند؟ مراحل ثبت و صدور ایزو به چه شکلی هست؟ چگونگی تمدید گواهی نامه ایزو و هر آنچه در روند اخذ ایزو بایستی شرکتها بدانند.. در ادامه به این موضوعات خواهیم پرداخت.

 

لیست مراکز صادر کننده گواهی ISO

متقاضیان و درخواست کنندگان ثبت و صدور گواهی ایزو ISO بدنبال اخذ گواهی ایزو یکی از موارد و موضوعاتی که با آن بسیار درگیر هستند مراکز صادر کننده گواهینامه ایزو هست. لیست مراکز صادر کننده ایزو ویا همان لیست CB های ثبت و صور ایزو بسیار متفاوت هستند البته در حقیقت لیستی وجود ندارد و این یک اصطلاح هست. مراجع صادر کننده ایزو به طور کلی دو دسته هستند: یا اینکه تحت اعتبار IAF هستند و یا غیر IAF . مراجع صادر کننده ایزو را در اصطلاح CB می گویند که خود این CB های صادر کننده بایستی تحت اعتبار یک نهاد دولتی با عنوان AB باشند و در نهایت AB ها خودشان تحت اعتبار یک نهاد بین المللی با عنوان IAF باید فعالیت کنند و گواهی نامه هایی دارای بالاترین اعتبار هستند که اینگونه و طی این روند صادر شوند.. این مراجع را درون سایت IAF می توانید مشاهده کنید. IAF تنها نهادی هست که درون سازمان ایزو معتبر هست و مجوز صدور ایزو را دارد و زمانی که به سایت ایزو به آدرس WWW.ISO.ORG مراجعه می کنید درون سایت تنها IAF با آدرس WWW.IAF.NU را می بینید که به عنوان مرجع صادر کننده ISO معرفی شده است. وقتی که وارد سایت شدید در قسمت MEMBER سایت نام کشورها را مشاهده می کنید و در آن قسمت می توانید AB های کشورها را مشاهده کنید.. جهت درک بیشتر مراجع صادر کننده ایزو معتبر تحت اعتبار IAF روی لینک زیر کلیک نمایید:

https://www.aparat.com/v/go5kE/

یکسری از مراجع خصوصی نیز هستند که درون ایران فعالیت می کنند و تحت اعتبار IAF نیستند و AB و CB های داخلی هستند که اصطلاحا بهشان غیر IAF گفته می شود و تعدادشان بسیار زیاد هست و همگی معتبر هستند. مساله مهم مراجع و مراکز و شرکتهای حقیقی و حقوقی قلابی هستند که در میان این دسته ممکنست فعالیت کنند و متاسفانه به دلیل عدم نظارت یک نهاد دولتی به راحتی کار می کنند و وقتی شرکتی گواهی ایزو را می گیرد و متضرر می شود طی یک اتفاق ممکنست متوجه شود گواهی ایزو دریافتی آنها تقلبی است و فاقد هر گونه اعتبار ، پس دریافت اطلاعات جهت مراجع معتبر گواهی ایزو و رجیستری و استعلام گواهی ایزو بسیار مهم هست. گواهی نامه های ایزو دارای اعتبار IAF را می توان از سایت IAF رجیستری کرد و درباره مراجع غیر IAF از طریق سایت AB اعتبار دهنده می توان اعتبار یک گواهی را استعلام گرفت.

 

انواع گواهینامه های ایزو

گواهی نامه های ایزو ISO انواع و اقسام مختلف و متعددی دارند و تعدادشان بسیار زیاد هست و به طور کل این ایزو ها و یا سیستم های مدیریتی را می توان دو دسته طبقه بندی کرد:

گواهینامه های ISO عمومی

گواهینامه های ISO تخصصی

 

گواهی ایزو ISO عمومی

گواهینامه های ایزو عمومی و یا همان سیستم های مدیریت عمومی برای تمامی سازمانها و شرکتها مورد استفاده قرار می گیرند و شرکتها جدای از نوع فعالیتشان به آنها جهت بهره وری بیشتر نیاز دارند. این سیستم های مدیریتی مختص یک فعالیت خاص نیست و بلکه برای تمامی فرآیندها و فعالیتها بهره وری دارد. از این استانداردها و سیستمهای مدیریتی ، سه استاندارد اساسی مهم را می توان اینگونه بیان کرد: ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت که الزامات کیفی را برای سازمانها بیان می کند و اینکه چه کارهایی انجام دهند که در راستای فرآیندهایشان نظم و کیفیت مطابق استاندارد ایزو9001 اجرا گردد. ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی یکی دیگر از انواع گواهی نامه های عمومی ایزو و سیستم های عمومی مدیریتی هست که الزامات زیست محیطی را بیان می کند و نشان می دهد که یک سازمان چه کاری انجام بدهد که در راستای فعالیتش محیط زیست حفظ گردد و یک شرکت با طراحی و پیاده سازی ایزو14001 نشان می دهد که در راستای فرآیندهای خودش الزامات زیست محیطی را رعایت می کند. سیستم مدیریتی عمومی ( گواهی ایزو عمومی ) دیگر، ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی هست و الزاماتی را بیان می کند که شرکتها با هر صنفی امنیت کارکنان را تامین کنند و نشان می دهد که شرکت مربوطه امنیت شغلی کارکنان و محیط کار را کاملا مد نظر قرار می دهند. این سه استاندارد عمومی ترین استانداردهای مدیریتی هستند که پیاده سازی همزمان آنها تشکیل یک سیستم مدیریت یکپارچه را می دهد و اصطلاحا می گویند سازمان مربوطه دارای سیستم مدیریت یکپارچه هست که اصطلاحا IMS نامیده می شود.

 

گواهی ایزو ISO تخصصی

انواع گواهی نامه های ایزو تخصصی با توجه به حوزه فعالیت یک سازمان تعیین می گردد که هر کدام با یک مشخصه 4 الی 5 رقمی مشخص می شوند. هر زمینه فعالیتی برای خود یک استاندارد و یا حتی چند استاندارد و سیستم مدیریتی تعریف شده دارد. مثلا:

ایزو29001 ISO29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

ایزو13485 ISO13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی

ایزو22000 ISO22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی

ایزو 27001 ISO27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات

و بسیاری استانداردهای تخصصی دیگر.

 

نحوه دریافت گواهینامه ایزو :

دریافت گواهی ایزو طی یک روند صورت می گیرد که به طور خلاصه می توان مراحل اخذ ایزو را چنین تعریف کرد:

تعیین هدف از اخذ گواهینامه ایزو

انتخاب نوع گواهی ایزو

انتخاب یک مرجع صادر کننده ایزو معتبر

مستندسازی و پیاده سازی استانداردهای ایزو

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی

ممیزی نهایی

ثبت و صدور گواهی نامه ایزو

 

فرم درخواست ایزو

نحوه اخذ ایزو با سیستم کاران

سیستم کاران راه را برای متقاضیان باز کرده است و با توجه به مشغله متقاضیان اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو تمام مراحل را به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می دهند. ابتدا متقاضی محترم با مرکز سیستم کاران تماس می گیرد و نامه اعلام قیمت ایزو برایشان ارسال می گردد و از لیست با توجه به نیاز خود و مراجع تعریف شده یک مرجع را انتخاب می کنند و سپس فرم درخواست ایزو در قالب وورد برایشان ارسال می گردد و طی یک روند و پس از تایید نهایی فرم فایل به قسمت اجرایی جهت ممیزی و صدور گواهی ایزو ارائه خواهد شد.

سیستم کاران به عنوان یک مرکز بزرگ و عام المنفعه و اولین و بزرگترین مرکز جهت مشاوره و ثبت گواهی ایزو با مشاورین با تجربه و خدمات مشاوره رایگان در خدمت شماست.

با ما در تماس باشید.

 

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید