اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

ایزو چیست؟ راهنمای دریافت گواهینامه ایزو در سال ۱۴۰۱

مراحل دریافت گواهینامه ایزو
4.6/5 - (1083 امتیاز)

ایزو چیست؟ راهنمای دریافت گواهینامه ایزو در سال ۱۴۰۱

ایزو چیست؟ راهنمای دریافت گواهینامه ایزو در سال ۱۴۰۱ را از کجا تهیه کنیم؟ سؤال اکثر سازمان‌ها، شرکتها و مؤسساتی هست که متعهد و خواهان طراحی و اجرای استاندارد‌های جهانی ایزو هستند.

در یک بازار جهانی باید کنترل و تعامل وجود داشته باشد در غیر این صورت حفظ ثبات و کیفیت در بین تمام مشاغل و کشورها دشوار خواهد شد. ایزو ابزار قدرتمندی جهت ایجاد کنترل و تعامل می‌باشد.

 

راهنمای دریافت گواهینامه ISO شامل چه مواردی می‌شود؟

دفترچه راهنمای دریافت گواهینامه ایزو ابتدا با تعریف نام سازمان‌ها و مراکز مرتبط با اخذ ایزو شروع شده و در ادامه مراحل گرفتن گواهی ایزو را از انتخاب یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و رسمی تا انجام ممیزی مراقبتی سالیانه که جهت حفظ اعتبار و ارزش مدرک ایزو باید انجام داده شود عنوان کرده است.

دفترچه راهنمای دریافت گواهینامه ایزو در سال ۱۴۰۱ به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول مربوط به مراحل گرفتن گواهینامه ایزو توسط مراجع صدور ایزو با اعتبار IAF و قسمت دوم مربوط به مراحل گرفتن گواهی نامه ایزو توسط مراجع صدور ایزو بدون اعتبار IAF .

 

ISO چیست؟

عبارت ISO مخفف کلمات عبارت International Organization for Standardization بمعنای سازمان بین‌المللی استاندارد است. ISO نماد و نشان یکسری قوانین و الزامات جهانی می‌باشد که با نام ایزو ISO همراه با یک کد اختصاری معرفی می‌شوند.

حرف I از کلمه International بین‌المللی، S از کلمه Standardization استاندارد و O از کلمه Organization سازمان کلمه ISO را تشکیل می‌دهند.

سازمان بین‌المللی استاندارد جهت رشد اقتصادی و افزایش سطح علمی و فناوری کشورهای جهان با رعایت حقوق هم مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان برای تمامی مشاغل و حرفه‌ها در هر نوع صنفی قوانین و دستورالعمل‌هایی را تهیه و تدوین نموده و در سایت رسمی WWW.ISO.ORG جهت آشنایی و استفاده تمام کاربران منتشر نموده است.

 

گواهینامه ISO چیست؟

گواهی‌نامه ایزو ، گواهینامه ISO سندی دال بر اثبات طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو می‌باشد. مدرک ایزو ابزار مفیدی برای افزایش اعتبار است که با تولید محصول و ارائه خدمات مورد نیاز مشتریان بدست می‌آید.

گواهینامه ایزو گواهی می‌دهد که یک سیستم مدیریتی در فرآیندهای تولیدات و خدمات مستندسازی شده و تمام الزامات و قوانین استانداردهای ایزو جهت تضمین کیفیت رعایت شده‌اند. استاندارد ایزو سلامت محصولات و تولیدات و ارائه خدمات برتر را ضمانت می‌‌کند.

 

IAF چیست؟

نهاد IAF تحت عنوان مجمع بین‌المللی اعتبار بخشی با ایجاد یک برنامه جهانی واحد برای ارزیابی انطباق است. IAF برای اطمینان از صدور انواع گواهینامه‌های ایزو معتبر جهت کاهش خطرات هم برای مصرف کنندگان و هم تولید کنندگان با نظارت و اعتبار بخشی بر مراجع و شرکت‌های صدور گواهینامه ایزو رسیدگی و نظارت می‌کند.

نام جهانی مجمع اعتبار دهندگان بین المللی International Accreditation Forum می‌باشد که با کلمه IAF مخفف شده است. IAF بزرگترین نهاد بین‌المللی و رسمی می‌باشد که توسط سازمان بین المللی‌ استاندارد ایزو تاسیس شد. اعضای انجمن IAF نمایندگان مراکز ملی استاندارد در هر کشور هستند.

 

AB چیست؟

AB مخفف Accreditation Body بمعنی مراکز اعتبار دهنده می‌باشد. در واقع AB همان نماینده رسمی و دولتی از طرف مراکز ملی استاندارد هر کشور تابع استاندارد‌های جهانی ایزو می‌باشد که با عضویت در انجمن IAF اعتبار می‌گیرد.

AB هر کشور پل ارتباطی انتقال اعتبار دهی انجمن IAF به مراجع و شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو می‌باشد. AB ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. یکسری AB ها که کاملاً رسمی و قانونی فعالیت می‌کنند و یکسری AB ها که تابع و عضو انجمن IAF نیستند و بصورت غیر رسمی فعالیت می‌کنند.

 

CB چیست؟

عبارت CB مخفف Certification Body معرف و نماد شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو می‌باشد. CB ها بعنوان مراجع اصلی ثبت و صدور گواهینامه ایزو هستند که سطح اعتبار و اصالتشان با توجه به میزان اعتباری که از AB کشورشان می‌گیرند متفاوت می‌شود.

نهاد CB تحت اعتبار و نظارت AB رسمی و دولتی عضو انجمن IAF را CB با سطح اعتبار IAF و بین‌المللی می‌گویند. CB تحت اعتبار و نظارت AB غیر رسمی بدون عضویت در انجمن IAF را CB بدون اعتبار IAF می‌گویند.

مراجع صدور گواهینامه ایزو با اعتبار IAF شرکت‌هایی هستند که طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو را برای سازمان‌ها و مجموعه‌های خواهان ایزو ملزم کرده‌اند و هزینه اخذ ایزو و زمان دریافت مدرک ایزو از این نوع مراجع با توجه به اعتبار بین‌المللی زیاد و طولانی می‌شود.

مراجع صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF شرکت‌هایی هستند که طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو را برای درخواست کنندگان ایزو ملزم نکرده‌اند و هزینه اخذ ایزو و زمان گرفتن گواهینامه ایزو از این نوع مراجع با توجه به اعتبار داخلی کم و کوتاه می‌شود.

 

سایت ثبت نام ایزو چه نام دارد؟

سایت ثبت نام ایزو تنها تحت یک عنوان از طرف کاربران بیان می‌شود چراکه عملا سایتی جهت ثبت و سفارش ایزو وجود ندارد. شاید یکسری سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو سایت ایزو را هنگام سرچ عناوین مرتبط با اخذ و صدور گواهینامه ایزو و یا نحوه گرفتن گواهینامه ایزو یا سایت ثبت نام ایزو دیده باشند ولی سایت ایزو فقط جهت انتشار لیست استانداردهای ایزو و اطلاعات مربوط به ویرایش و بروز رسانی استانداردهای ایزو می‌باشد.

ثبت نام ایزو ، سفارش ایزو ، درخواست ایزو فقط از طریق برقراری ارتباط با یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و رسمی امکان پذیر می باشد. دسترسی و ارتباط مستقیم با شرکتها و مراحع صادر کننده گواهینامه ایزو مخصوصا مراجع خارجی نیز ممکن نمی‌باشد.

سایت رسمی ایزو به نشانی WWW.ISO.ORG تنها سایت رسمی سازمان بین المللی استاندارد می‌باشد. کاربران و متقاضیان ایزو می‌توانند جهت بهره‌مندی از اطلاعات و آگاهی از استانداردهای ایزو با پرداخت حق عضویت وارد سایت ایزو شوند.

 

راهنمای دریافت گواهینامه ISO ارزان و فوری چیست؟

مشخص کردن اهداف و انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو غیر IAF

دریافت گواهینامه ایزو ارزان و فوری در گرو انتخاب مراجع صادر کننده گواهی ایزو بدون اعتبار IAF اتفاق می‌افتد. سازمان‌ها و شرکت‌های درخواست کننده گواهینامه ایزو باید ابتدا اهدافشان را مشخص نمایند تا بتوانند مشخص کنند آیا با انتخاب مراجع صدور غیر IAF به مقصودشان می‌رسند یا نه؟

مدیران و صاحبان مشاغل در صورتی می‌توانند ارزان و فوری گواهی نامه ایزو مورد نظرشان را دریافت کنند که محوطه اهدافشان داخلی باشد. مثلا حضور در مناقصات یکی از بیشترین اهداف و برنامه‌های یک سازمان جهت اخذ گواهی ایزو می‌‌باشد. اکثر شرکتهای پیمانکاری جهت شرکت در مناقصات فورس زمانی بسیار کوتاهی دارند. پس با رأی مثبت کارفرمایان می‌توانند توسط مراجع صدور ایزو بدون تأییدیه IAF‌ اقدام نمایند.

سازمان‌های نوپا و جوان برای انجام تبلیغات و حتی برند سازی و بازاریابی با اخذ و دریافت گواهینامه ایزو توسط مراجع صدور ایزو غیر IAF می‌توانند با هزینه بسیار کم به اهدافشان دست یابند.

 

مشخص کردن فعالیت و انتخاب نوع گواهینامه ایزو

مرحله دوم دریافت گواهی ایزو ارزان و فوری انتخاب نوع گواهینامه ایزو با مشخص کردن زمینه فعالیت می‌باشد. استاندارد‌های ایزو طوری توسط اعضای سازمان بین‌المللی استاندارد تهیه و تدوین شده‌اند که یکسری استانداردها شامل حال تمام مشاغل می‌شوند و یکسری استانداردها فقط شامل یک مجموعه و یک نوع فرآیند می‌شوند.

استاندارد‌هایی که قوانین و الزاماتشان شامل حال تمامی مشاغل و حرفه‌ها می‌شوند استاندارد‌های عمومی ایزو در حوزه سیستم‌های مدیریتی هستند. استاندارد‌هایی که قوانین و الزاماتشان شامل حال یک نوع شغل و حرفه می‌شوند استاندارد‌های تخصصی در حوزه سیستم‌های مدیریتی هستند. یکسری استانداردهای ایزو نیز شامل نوع محصول و یا خدمت می‌شوند.

 

تهیه نمونه مستندات ایزو و ممیزی ابتدایی و ثبت و صدور گواهینامه ایزو

مرحله سوم دریافت گواهینامه ایزو غیر IAF بصورت اختیاری توسط سازمان خواهان ایزو انجام می‌شود. مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو غیر IAF بدلیل آنکه توسط نهاد IAF مورد نظارت و بازرسی قرار نمیگیرند در طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو و پیاده سازی سیستم‌های مدیریتی مختار هستند و با انجام یک ممیزی ابتدایی توسط کارشناس داخلی می‌توانند گواهینامه ایزو مورد نظرشان را دریافت کنند.

 

راهنمای دریافت گواهینامه ایزو معتبر و اصیل چیست؟
مشخص نمودن اهداف و انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF

دریافت گواهی نامه ایزو اصیل و معتبر در گرو انتخاب مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو با اعتبار IAF اتفاق می‌افتد. تمامی سازمانها با هر نوع هدفی چنانکه بحث زمان و هزینه برایشان مهم نباشد می‌توانند توسط انتخاب شرکت‌های صادر کننده گواهی ایزو IAF دار به اهدافشان دست پیدا کنند.

صادرات کالا و محصولات و ارائه خدمات به کشورهای خارجی و طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو و افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات جهت جلب اعتماد و رضایت مشتریان داخلی و خارجی از جمله اهدافی هستند که سازمان خواهان ایزو را ملزم به انتخاب مرجع صادر ایزو تحت اعتبار IAF می‌کنند.

 

مشخص کردن زمینه فعالیت و انتخاب نوع گواهینامه ایزو

انتخاب نوع گواهینامه ایزو و انتخاب نوع استاندارد ایزو در هر شرایطی برای سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی ایزو آزاد می‌باشد. یعنی فرقی نمیکند مرجع صدور انتخابی مجموعه‌ای IAF باشد یا غیر IAF. سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو می‌توانند بطور همزمان چند گواهینامه ایزو را درخواست و دریافت نمایند.

مهم‌ترین و پرکاربردترین استانداردهای ایزو که اکثرا در هر سازمان و مجموعه‌ای باهم دیگر درخواست می‌شوند سه استاندارد در حوزه سیستم‌های مدیریتی عمومی ایزو بنام‌های استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ ، استاندارد سیستم مدیریت‌ زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱ و استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱ می‌باشند.

 

تهیه نمونه مستندات ایزو و پیاده سازی استانداردهای ایزو

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو با اعتبار IAF بدلیل اینکه تحت نظارت و مدیریت انجمن IAF فعالیت می‌کنند ملزم به تهیه نمونه مستندات ایزو و اجرای تک به تک استانداردهای ایزو می‌باشند. مستندات ایزو شامل یکسری مشخصه‌های فنی و از سری قوانین و الزاماتی می باشند که سازمان بین‌المللی استاندارد برای هر نوع زمینه فعالیتی تهیه و تدوین نموده است.

 

ممیزی ابتدایی و ممیزی نهایی

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی دریافت گواهینامه ایزو بعد از استقرار سیستم‌های مدیریتی در دو نوبت به ممیزی و بازرسی استانداردهای پیاده شده می‌پردازند. ممیزی ابتدایی توسط کارشناس داخلی و ممیزی نهایی توسط بازرس مرجع صدور ایزو انجام داده می‌شود.

 

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

آخرین مرحله از دریافت گواهینامه ایزو یعنی ثبت و صدور گواهینامه ایزو با اعلام رأی مثبت سرممیز مرجع صدور ایزو تحت اعتبار IAF صورت میگیرد. مدت اعتبار گواهینامه‌های ایزو سه ساله اما به شرط تمدید سالیانه با انجام ممیزی مراقبتی می‌باشد.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

 

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

One Response

  1. گواهینامه های ایزو برای تمدید سال میلادی ثبت میشه یا سال شمسی ؟
    برای تمدید میشه بصورت پنج ساله ثبت بشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط