نمونه نظامنامه سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001

نمونه نظامنامه سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001
3/5 - (420 امتیاز)

نمونه نظامنامه سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001

شرکتهای متقاضی دریافت گواهینامه ایزو بدنبال یک نمونه نظامنامه سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 برای الگوگیری هستند. نمونه نظامنامه کیفیت معتبرترین و اصلی ترین سند در هر مجموعه دارای سیستمی هست.

نظامنامه کیفیت سندی میباشد که بیان میکند هر شرکت یا سازمان برای پیاده سازی سیستمهای مدیریتی چه برنامه ای را اجرا و مستقر کرده است.

نظامنامه هر سیستم مدیریتی میتواند با سیستم های مدیریتی دیگر ادغام گردد. مثلا اگر سازمان تنها سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 را داراست باید نظامنامه سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 را تدوین کند.

سازمان دارای سیستم مدیریت یکپارچه IMS است باید نظامنامه هم نظامنامه IMS باشد. یعنی علاوه برتشریح اقدامات 9001 بابت سیستم مدیریت کیفیت باید بیان گردد که چه اقداماتی بابت سیستم مدیریت زیست محیطی ISO14001 و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ISO45001 انجام پذیرفته است.

در سیستمهای مدیریتی سه سند نظامنامه ، متن استاندارد ایزو ISO و طرح پیاده سازی استاندارد شباهتهای زیادی به هم دارند. اما آنچه این سه سند را از هم متمایز میسازد تفاوت در اهداف نگارش این سه سند است.

نظامنامه  و متن استاندارد و تفاوت آنها

متن استاندارد ،چه متن استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 ، چه متن استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی ISO14001 ،چه متن استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ISO 45001 و چه هر استانداردی یک راهنمای عمومی برای کلیه سازمانها و نهادهاست. متن استاندارد چارچوب کلی را بریا سازمان تبیین می کند. اما نظامنامه کیفیت همان چارچوب را متناسب با زمینه فعالیت سازمان متقاضی تشریح میکند.

سازمان با در نظر داشتن تمامی بندهای استانداردها پایه های استقرار سیستم را در سازمان فراهم میکند.

نظامنامه کیفیت ، طرح کیفیت و تفاوت آنها

در جاهای مختلف ممکن است نام طرح پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت QUALITY PLAN  یا طرح پیاده سازی سیستم مدیریت بهداشت ، ایمنی و محیط زیست HSE PLAN را دیده باشیم.

در برخی از مناقصات نیز HSE PLAN یا QUALITY PLAN از پیمانکار درخواست میگردد. طرح پیاده سازی یا QUALIY PLAN  یا HSE PLAN همانطور که از نام PLAN برمیآید یک برنامه یا سبک راهبری برای آینده است.

در پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت یا سیستم مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست باید مطابق همین طرح اقدام کرد. کاربرد شعار کیفیت محصول تاکید بر تعهد شرکت بر کیفیت می تواند اعتماد و اطمینان مشتریان به برند شما را افزایش دهد. مشتریان می دانند که شما به سلامتی و رفاه آنها اهمیت می دهید. این امر شما را از رقبا متمایز می کند و نشان می دهد شما به کیفیت و ایمنی محصولات خود پایبند هستید.

نظامنامه همانطور که گفتیم سند اجرای طرح پیاده سازی ایزو ISO است.

نظامنامه سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 بیان میکند سازمان برای طرح ریزی ، پیاده سازی ، بهبود و نگهداری سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 چه اقداماتی باید انجام دهد.

در تهیه و تدوین نظامنامه هر سیستم مدیریتی باید با در نظر داشتن گواهینامه ایزو مورد نیاز و سال ویرایش استاندارد مورد درخواست تدوین گردد. یعنی اگر گواهینامه  ISO9001:2015 هدف ما است باید نظامنامه کیفیت نیز بر اساس استاندارد 9001 ویرایش 2015 تدوین نمود. جهت رویت متون استانداردهای پر مصرف بر روی منوی متن استاندارد ایزو ISO کلیک بفرمایید.

کنترل مستندات 

 جهت کنترل مستندات که جزو روشهای اجرایی الزامی در اخذ تمام گواهینامه های ایزو است. سوال اغلب کاربران در خصوص کنترل مستندات چیست؟ بخاطر الگو برداری جهت کنترل مستندات شرکتشان است. کنترل مستندات Documentation Control مهمترین بخش استاندارد ISO 9001 یا سیستم مدیریت کیفیت است. برای دریافت گواهینامه ایزو، پیاده سازی مداوم مستندات ایزو در شرکت ها بسیار مهم است. کنترل اسناد به فرآیند مدیریت اسناد یک سازمان بصورت سیستماتیک و سازمانی اشاره دارد. این شامل ایجاد، ذخیره سازی، سازماندهی، ردیابی و توزیع اسناد است تا اطمینان حاصل گردد که نسخه مناسب یک سند در زمان مناسب در دسترس است.

همچنین کلیه مدارک نیز از جمله فرم ها، گزارشات و مستندات خاص در تمامی مراحل تهیه، تایید و تصویب می گردد. بعد از تصویب تا زمان امحاء، تحت کنترل نگهداری می گردد. فرم های خام مستندات و فرم هایی که تکمیل می گردند، سوابق نام دارند.

یک سیستم کنترل مستندات به سازمان شما کمک می کند تا استانداردهای دقیق مدیریت کیفیت و امنیت اطلاعات که توسط ISO تعیین گردیدند را رعایت نمایید. همچنین اطمینان حاصل نمایید فرآیندهای مدیریت اسناد شما صحیح است.

دانلود نمونه نطامنامه کیفیت – ایزو 9001

نظامنامه استاندارد ایزو 9001:2015 میتواند بخشی از نطامنامه IMS باشد. مرکز سیستم کاران به جهت آینده نگری و ارایه خدمات بهتر نمونه نظامنامه IMS را در لینک زیر قرار داد. شما می توانید این نطامنامه را دانلود نمایید. قسمت اول این نظامنامه مربوط به الزامات ایزو 9001 هست.

دانلود رایگان نمونه نظامنامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS

نکته مهم: طرح تضمین و کنترل کیفیت با نظامنامه کیفیت فرق دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نظام کیفیت و نحوه تضمین کیفیت محصولات، مقاله QA/QC چیست؟ را مطالعه بفرمایید.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران در تلاش است تا تمامی مستندات مطابق استانداردهای جدید را منتشر کند. روشهای اجرایی، دستورالعملها و مستندات وابسته ی این استانداردهای مدیریتی را بروز رسانی می کنیم. آخرین و جدیدترین ویرایشها را بصورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار می دهیم. نظامنامه ایزو 9001:2015 نیز یکی از مستندات مورد نیاز در پیاده سازی استاندارد ایزو 9001:2015 است.

باما در ارتباط باشید…

سیستم کاران – سازمان مرکزی

تلفن : 79165-021

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

3 Responses

  1. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ میخواستم بگیرم. مستندات هم میخوام که برامون پیاده سازی هم انجام بدید اما برای یک روز میخوام جمع بشه چقدر هزینه باید بدیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط
enemad-logo