گواهینامه حلال

گواهینامه HALAL
5/5 - (5916 امتیاز)

 

گواهینامه حلال

گواهینامه حلال یکی از انواع گواهینامه مرتبط درصنایع غذایی میباشد. گواهی نامه HALAL هم مورد توجه و خواست صاحبان صنایع غذایی و هم مشتریان و مصرف کنندگان قرار گرفته است. به همین دلیل اکثر مجموعه های مربوط به مواد غذایی و خوراکی و اشامیدنی همواره بدنبال اخذ گواهینامه حلال halal هستند. اما ابتدا باید بدانیم که گواهینامه حلال چیست.

گواهینامه حلال چیست؟

گواهینامه حلال یا مدرک halal بعنوان یک گواهینامه معتبر در بین کشورهای اسلامی و حتی کشورهای غیراسلامی شناخته شده میباشد. اساس وجود گواهینامه حلال در حوزه محصولات غذایی بخاطر حساسیت و الزامات قشر مسلمان هر جامعه ای هست. زیرا در مصرف محصولات غذایی از نظر دین اسلام مبنی بر حلال بودن یا حلال نبودن هست. بنابراین شرکتهای تولید کننده مواد غذایی ، خوراکی و یا نوشیدنی مشمول دریافت گواهینامه HALAL هستند.

غذاهای حلال بایستی توسط یک شاخصه ای نمایان گردد. بخاطر همین هست که نشان حلال ( لوگوی HALAL ) بر روی بسته بندی های مواد غذایی درج می شود. توجه نمایید که لوگوی حلال همان نشان حلال هست.

گواهی نامه HALAL و شکل ظاهری آن

گواهینامه HALAL صادره از مراجع کشورهای مختلف دارای شکل و شمایل یکسانی نیستند. همینطور شکل ظاهری نشان و لوگوی حلال صادر شده توسط مراجع کشورهای مختلف یکسان نیستند. لذا الگو و چاپ این نشانها روی مواد غذایی دارای شکل یکنواخت نیستند. هر مرجعی نشان و لگوی حلال خاص خود دارد. اما الزامات و دستورالعملهای یکسانی حاکم میباشد.

گواهی حلال اسلامی
کشورهای اسلامی بمنظور ایجاد هماهنگی و یکسان سازی الزامات شرعی در انواع محصولات غذایی توافقی حاصل کردند

گواهینامه حلال و کشورهای اسلامی

کشورهای اسلامی بمنظور ایجاد هماهنگی و یکسان سازی الزامات شرعی در انواع محصولات غذایی توافقی حاصل کردند. این توافق در سازمان همکاری اسلامی تحقق یافت. صاحبان صنایع غذایی معتبر داخل کشور خود را تشویق به رعایت الزامات شرعی و اخذ گواهی نامه حلال ( نشان حلال ) کردند. استقبال جامعه مشتریان نیز مزید بر علت شد تا کارخانجات و صنایع تولید مواد غذایی با اشتیاق بیشتری بسوی رعایت و اجرای موازین شرعی درتمامی محصولات غذایی و اخذگواهی حلال ( نشان حلال ) روی آوردند.

شرایط دریافت گواهینامه حلال

شرایط دریافت گواهی نامه حلال HALAL چیزی جز رعایت شروط و قوانین شرعی دین اسلام نیست. یعنی کافیست الزامات و موازین شرعی مربوط به مواد اولیه و پروسه تولید و بسته بندی را رعایت کنید. ما ایرانی ها بطور ذاتی الزامات شرعی غذای حلال را رعایت میکنیم. بنابراین رعایت این قوانین شرع اسلام کار سختی نیست. مابقی شرایط شامل دریافت فرم درخواست گواهینامه و تکمیل آن هست. کارشناسان مرکز بطور رایگان در خدمت شما هستند. برای دریافت فرمهای گواهینامه حلال با مرکز تماس حاصل نمایید.

نحوه اخذ گواهینامه حلال – گواهینامه HALAL

مراحل دریافت گواهینامه HALAL خیلی سهل و آسان هست.

ابتدا دستورالعمل حلال را در رابطه با مواد غذایی، خوراکی و آشامیدنی مطالعه نمایید. از یک کارشناس مذهبی دین اسلام مشورت بگیرید. تمامی مواردی که از نظر شرع می تواند به حلال بودن مواد غذایی تاثیر سوء بگذارد را شناسایی و رفع نمایید. البته ما ایرانی ها به طور طبیعی این نکات شرعی در خصوص مواد غذایی را رعایت می کنیم. اما شایسته است که از مشاوره یک کارشناس مذهبی نیز استفاده کنیم.

اخذ گواهینامه حلال به همین صورت ادامه پیدا می کند که باید یک مرجع معتبر را شناسایی کرد. سپس از مرجع معتبر صادر کننده گواهینامه حلال بخواهیم که شرکت ما را ممیزی کند و در صورت نبود مشکل شرعی گواهینامه حلال بگیریم.

مراجع معتبر صادر کننده گواهینامه حلال منظور شرکتها است که صلاحیت ممیزی و صدور گواهی HALAL را داشته باشد. در مرحله بعد سراغ شرکتهای صادر کننده گواهینامه HALAL می رویم.

شرکت های صادر کننده گواهینامه حلال HALAL

مراکز صادر کننده گواهی HALAL در ایران و جهان خیلی زیاد هستند. در هر کشوری مرکز خاصی وجود دارد. هر کشور اسلامی برای خودش یک مرجع صادر کننده گواهینامه حلال دارد. در ایران، اولین بار گواهینامه حلال توسط موسسه جهانی حلال صادر گردید. چند سال از فعالیت موسسه جهانی حلال گذشت و تعداد خیلی زیادی گواهینامه حلال صادر کردند.

سازمان غذا و دارو وارد بازار گواهینامه حلال شد. این سازمان مدعی شد که بدن وظیفه رسیدگی به امور غذا را دارد، لذا گواهینامه حلال هم می تواند صادر کند. این در حالی بود که موسسه جهانی حلال ، خود را تنها مرجع صادر کننده گواهینامه حلال معرفی می کرد. اختلاف بین این دو نهاد صادر کننده گواهینامه حلال بالا گرفت. اما همچنان هر کدام کار خود را دارند انجام می دهند. البته هر کدام گواهی طرف مقابل را قبول نداشتند. یعنی گواهی نامه HALAL خود را فقط معتبر می دانند. اما پس از مدتی اتفاق جالب تری افتاد.

سازمان ملی استاندارد ایران نیز به موضوع گواهینامه حلال HALAL ورود کرد. سازمان ملی استاندارد آمد و هر دوی آن صادر کننده مدرک حلال را زیر سوال برد. با رد کردن صلاحیت موسسه جهانی حلال و سازمان غذا و دارو عملا سازمان ملی استاندارد ایران فقط مدارک خودش را معتبر می داند. اختلاف نظر بین این سه نهاد همچنان ادامه دارد.

گواهینامه HALAL در زمان تدوین این مقاله همچنان بین این سه مرکز بلاتکلیف است. هر شرکتی با توجه به دانش و آگاهی خود، چنانچه با هر کدام از این نهادهای صادر کننده گواهینامه HALAL آشنا می شدند ازشون گواهینامه نیز می گرفتند.

شرایط اخذ گواهینامه HALAL مراکز دسته چهارم

مراکز سه گانه فوق که مدارک HALAL را صادر می کنند یک طرف و سایر مراجع صدور حلال یک طرف. یعنی یک سری مراجع و شرکتها هستند که جزء هیچ یک از سه دسته فوق نیستند. بلکه بطور مستقل اقدام به ثبت و صدور گواهینامه حلال می کنند.

شرکتهای صادر کننده گواهی حلال که از این دسته هستند خیلی زیاد هستند. خیلی از شرکتهای متقاضی گواهی HALAL نیز از این شرکتهای صادر کننده مدرک حلال ، گواهی نامه خود را گرفتند. دسته چهارم چون درگیر مباحث حاشیه ای نیستند، عملا در زمان کندی گواهی نامه حلال صادر می کنند.

گواهینامه حلال

مراکز صادر کننده گواهینامه حلال HALAL

مراکز ثبت و صدور گواهینامه حلال بطور خلاصه که در بالا گفته شد به 4 دسته تقسیم می گردند.

اخذ گواهینامه حلال از موسسه جهانی حلال

دریافت گواهینامه حلال از سازمان غذا و دارو

اخذ گواهینامه حلال از سازمان ملی استاندارد ایران

دریافت گواهینامه حلال از مراجع مستقل

متقاضیان دریافت مدرک حلال حتما مراقب کلاهبرداران باشند. چون این افراد یا شرکتها اطلاعات صحیح و کاملی از 4 دسته فوق را به مشتریان خود نمی دهند. یعنی بیشتر به فکر منافع خودشان هستند. یعنی مشتریان و متقاضیان نشان حلال را به سمت برند خود سوق می دهند.

گواهینامه حلال انقدر مهم هست که متقاضیان قبل از هر اقدامی تحقیقات کاملی می کنند. مرکز سیستم کاران نیز با داشتن تجارب و تخصص کامل در حوزه گرفتن گواهینامه حلال HALAL در خدمت شماست. با یک تماس تلفنی کلیه اطلاعات حقوقی و فنی دریافت مدرک حلال را بطور رایگان دریافت کنید. سپس متناسب با سیاستهای کلان خود یکی از چهار حالت فوق را انتخاب نمایید. تلفن مرکز سیستم کاران 79165-021 با تعداد 30 خط آزاد در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

اخذ دریافت گواهینامه HALAL حلال برای صادرات

خیلی از شرکتها جهت صادرات محصولات خود به کشورهای اسلامی و غیر اسلامی بدنبال دریافت نشان حلال هستند. داشتن گواهینامه حلال برای محصولات غذایی یک برگ برنده برای صادر کننده است.

گواهینامه حلال
کشورهای اسلامی بمنظور ایجاد هماهنگی و یکسان سازی الزامات شرعی در انواع محصولات غذایی توافقی حاصل کردند.

گواهینامه HALAL ، گواهینامه HACCP ، فرق بین آنها

گواهینامه حلال با گواهینامه HACCP کاملا متفاوت است. مدرک HALAL یک استشهادیه جهت اثبات حلال بودن محصول غذایی است. در حالیکه مدرک HACCP یک گواهی جهت اثبات سلامت محصول غذایی از نظر ایمنی است. گواهی حلال محصول غذایی را از نظر شرعی مورد بررسی قرار می دهید.

گواهینامه HACCP به معنای کنترل نقاط بحرانی و آنالیز خطر است. این گواهی اصالتا آمریکایی است. اما گواهی HALAL یک مدرک شناخته شده برای کل جهان نیست. بلکه توسط کشورهای اسلامی ابداع گردید و توسعه یافت.

گواهینامه حلال توسط نهادهای مختلف غیر واحد بین المللی صادر می گردد. اما گواهینامه هسپ توسط CB های تحت اعتبار IAF صادر می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز سیستم کاران 79165-021 تماس حاصل نمایید.

گواهینامه حلال ، گواهینامه ISO 22000 و تفاوت آنها

گواهینامه ایزو 22000 تحت عنوان سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی مطرح است. همین یک استاندارد جهت ارتقای سطح ایمنی محصولات غذایی هست. استاندارد ایزو 22000 یک مکانیزمی در کل فرایندهای شرکت ایجاد می کند که فقط شامل ایمنی غذا فقط می گردد. اما گواهینامه حلال یک استاندارد مدیریتی نیست، بلکه برای محصول موضوعیت دارد.

گواهینامه حلال از نظر شرعی بودن، حلال بودن یک محصول مطرح می گردد. نشان حلال هیچ ربطی به ISO 22000 ندارد. این دو موضوع کاملا از هم جدا هستند. دریافت گواهینامه حلال اصلا بعنوان پیش نیاز ایزو 22000 الزامی نیست. برعکس آن هم صدق می کند. یعنی اخذ گواهی ISO 22000 نیز پیش نیاز دریافت مدرک حلال نیست.

 

ارتباط گواهینامه HALAL با دیگر گواهینامه های ایزو

الزامات و موازین شرعی گواهینامه حلال بعنوان یک استاندارد جهانی تلقی میگردد. با الزامات موجود در استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 و سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی گواهینامه ایزو 22000 ( گواهینامه ISO 22000 ) کاملاً متفاوت میباشد.

جهت اطلاعات از دستورالعملها، الزامات غذای حلال ، مراجع صادرکننده گواهی نامه حلال ، مراحل و شرایط دریافت مدرک حلال ، هزینه های مستقیم و غیر مستقیم دریافت نشان حلال ، مدت اعتبار گواهی نامه حلال و سایر اطلاعات تکمیلی در خصوص گواهی حلال با مرکز سیستم کاران از بخش تماس با مرکز ، تماس حاصل نمایید.

گواهینامه حلال از موسسه جهانی حلال

اخذ گواهینامه حلال از طریق موسسه جهانی حلال یکی از راههای دریافت این گواهی هست. همانطور که قبلا گفتیم در حال حاضر تعداد سه مرجع در ایران مدعی ثبت و صدور گواهی نامه حلال در ایران هستند.

موسسه جهانی حلال بین این سه نهاد، اولین مرجع بود. تعداد زیادی از شرکتهای فعال در حوزه صنایع غذایی از سازمان جهانی حلال گواهی HALAL گرفتند. اطلاعات بیشتر را از مرکز سیستم کاران به شماره 79165-021 کسب نمایید. این مرکز هر گونه شرکت صنایع غذایی را در این خصوص راهنمایی می کند. شما نیز با توجه به سیاست خود می توانید این نهاد را برای ثبت و صدور مدرک حلال انتخاب نمایید.

گواهینامه حلال از سازمان غذا و دارو

سازمان غذا و دارو دومین مرجعی بود که سر زبانها افتاد. به تعبیر خیلی از افراد و شرکتها، سازمان غذا و دارو اقدام به ثبت و صدور گواهینامه حلال می کند. به نقل از خیلی کاربران، سازمان غذا و دارو به گفته خودشان دارای اعتبار اصلی است.

گواهینامه حلال اصلی هنوز مشخص نیست توسط چه نهادی صادر می گردد. چون بعد از سازمان غذا و دارو ، سازمان ملی استاندارد ایران نیز وارد این عرصه گردید.

گواهینامه حلال از سازمان ملی استاندارد ایران

سازمان ملی استاندارد ایران سومین مدعی ثبت و صدور گواهینامه حلال اصلی است. این سازمان با ادعای اشراف به کلیه استاندارد سازی در کشور ایران، موضوع حلال بودن مواد غذایی را در دستور کار خود قرار داد.

گواهینامه حلال از سازمان ملی استاندارد ایران ، امروزه در حال فراگیری هست. اما همچنان دو نهاد صادر کننده حلال دیگر نیز مدعی ثبت و صدور این مدرک هستند.

دریافت گواهینامه حلال امروزه برای کاربران یک موضوع گیج کننده شده است. یعنی آنها نمی دانند که بالاخره از چه کسی باید گواهینامه حلال را بگیرند. مرکز سیستم کاران پاسخگوی تمامی ابهامات و سوالات شماست. با تماس با شماره 79165-021 از خدمات مشاوره رایگان این مرکز استفاده نمایید.

مرکز مشاوره واطلاع رسانی سیستم کاران بعنوان بزرگترین مرجع مشاوره ، آموزش واطلاع رسانی در مورد اخذ انواع گواهی نامه ملی و بین المللی ایزو ، ISO ، HSE-MS ، IMS ، CE ، حلال و… درخدمت هموطنان عزیز میباشد.

بامادر ارتباط باشید…

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

22 Responses

 1. گواهینامه حلال میخوام چطور میتونم درخواستم رو ثبت کنم؟ من یه شرکت بسته بندی گوشت دارم و نیاز به گواهی حلال دارم. از کجا میتونم مدرک حلال بگیرم؟ شما میدین؟

  1. جهت اطلاعات تکمیلی درباره گواهینامه حلال و نحوه دریافت اون و مراجع صدور مدرک حلال با شماره های مرکز تماس بکیرید.

 2. گواهینامه حلال و گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ با گواهینامه haccp را درخواست داشتیم. لطفاً فرم درخواست برای اخذ گواهینامه های فوق را همراه با اعلام نامه قیمت برای بنده ایمیل کنید.

 3. اخذ گواهینامه حلال حدودا چقدر زمان بر هست و چقدر هزینه نیاز داره و از صفر تا صد پروژه را کارشناس مربوطه انجام میده چون ما تهران نیستیم و می‌خواهیم همه کارها را آنلاین پیش ببریم.

 4. گواهینامه مربوط به مواد غذایی بغیر از گواهینامه حلال چیا هستند و شما تمام استانداردهای مربوطه را صادر میکنید اسم تمامی گواهینامه ها را همراه قیمت به این نشانی ایمیل بزنید

 5. گواهینامه حلال چند روزه صادر میشه و چه مدارکی را باید تهیه و ارائه دهیم ؟ هدف ما بیشتر جنبه تبلیغاتی هست و قصد فعالیت برون مرزی نداریم

 6. برچسب و لوگوی حلال انواع مختلف داره و شاید بعضی تولید کنندگان یک مهر و لوگوی تقلبی بزنن روی محصولاتشون از کجا میتونیم اصلی یا فیک بودن لوگو و برچسب حلال را تشخیص دهیم ؟

 7. گواهینامه حلال فقط برای صادرات گوشت و مرغ و فرآورده های دامی به کشورهای مسلمان صادر میشه یا کلا داخل ایران هم برای مجموعه‌های این گواهی صادر میشه

 8. درخواست گواهی نامه حلال دارم. ابتدا داخل گوگل برای اخذ گواهی نامه حلال سرچ کردم منتظر بودم سایت وزارت بهداشت بالا بیاد. فکر کردم باید این گواهی نامه را از وزارت بهداشت بگیریم ولی دیدم در تبلیغات سایت شما هم هست. ممنون میشم بگید باید چیکار کنم آیا باید حتما حضوری خدمت برسم یا از طریق آنلاین هم میشه مدارک را بفرستیم ؟

 9. گواهینامه حلال برای صادرات را باید از سازمان غذا و دارو بگیریم یا سازمان ملی استاندارد ایران یا اخذ گواهینامه خلال از مراجع مستقل کفایت می‌کنه ؟ فرم ثبت نام را تکمیل کرده و برای مشاور سیستم کاران ارسال کردیم شماره تلفن رابط مجموعه هم قید شده است لطفاً جهت تکمیل صحبت ها با رابط مجموعه تماس بگیرید . ممنون

 10. گواهینامه حلال و گواهینامه استاندارد را درخواست داشتم. یک کارگاه بسته بندی مرغ و گوشت داریم و برای تبلیغات بهتر و فروش بیشتر به داشتن دو ارم حلال و استاندارد نیاز داریم
  روند اخذ گواهینامه های فوق چگونه هست
  مجموعه ما تهران نیست و امکانش هست تمامی کارهای ثبت و صدور بصورت مجازی و آنلاین انجام بشه نهایتا گواهینامه ها را برامون از طریق پست ارسال نمایید.

 11. بنده سرپرست آشپزخانه و توزیع غذای شرکت‌های وابسته به یکی از پالایشگاه های نفت هستم و جهت برند سازی و جلب کارفرمایان شرکتها به دنبال دریافت برچسب گواهینامه حلال و گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ هستم
  اخذ همزمان دو گواهی فوق ممکن هست و چه مراحلی باید طی کنم و حدودا چقدر هزینه کنم
  کلیه پاسخ ها را در یک ایمیل برای بنده ارسال نمایید

 12. گواهینامه حلال فقط برای گوشت و مرغ و … صادر میشه یا شامل حال مشتقات آنها یعنی سوسیس و کالباس و کوکتل و … هم میشود؟
  جهت جلب توجه مشتریان و فروش بیشتر محصولاتمان به دنبال اخذ یکسری استانداردها هستیم گفتیم اخذ گواهینامه حلال هم می‌تونه موثر باشه
  لطفاً فرم ثبت نام را برای ما بفرستید .

 13. با سلام
  بنده مدیریت یک رستوران بزرگ در غرب تهران هستم.
  می خواستم بدونم که گواهینامه ی حلال میتونه کمکی در زمینه ی جلب رضایت مشتریان به ما بکنه؟
  و اینکه این گواهینامه مورد تأیید وزارت بهداشت هست یا خیر؟

 14. ما کارخانه مواد غذایی و خوراکی داریم و برای صادرات به کشورهای خارجی گواهینامه حلال یا مدرک Halal را میخواستیم دریافت کنیم و با مشاوره از مرکز سیستم کاران در مورد انواع مراجعی که این گواهینامه را صادر میکنند مثل سازمان غذا و دارو یا سازمان ملی استاندارد ایران راطلاعات کامل دریافت کردیم. اما شرکت های دیگر به ما اطلاعات کامل نمیدادند و ما را گمراه میکردند. با سپاس از شما

 15. مطلب شما در خصوص گواهینامه حلال HALAL بسیار کامل و مفید بود. این گواهینامه حلال یا مدرک halal بعنوان یک گواهینامه معتبر در بین کشورهای اسلامی و حتی کشورهای غیراسلامی شناخته شده میباشد. اساس وجود گواهینامه حلال در حوزه محصولات غذایی بخاطر حساسیت و الزامات قشر مسلمان هر جامعه ای هست.

 16. از بین مراجع صدور گواهینامه حلال کدام معتبر تر است؟ بهتره از سازمان غذا و دارو گواهینامه حلال HALAL را بگیریم یا سازمان ملی استاندارد؟ اصلا کدام مرجع معتبرتره چرا توضیحات کامل نمیگذارید تا بتونیم انتخاب کنیم

 17. ما سال پیش برای گرفتن گواهینامه حلال خیلی تحقیق کردیم ولی بازم نفهمیدیم از کجا و چطوری اقدام کنیم با مشاوران شما تماس گرفتیم خدا خیرشون بده خیلی خوب راهنمایی کردن و کار ما را راه انداختن خواستم اینجا تشکر کنم

 18. گواهینامه حلال HALAL برای صادرات نوشیدنی انرژی زا غیر الکلی گرفتیم و توانستیم به عراق صادرات انجام دهیم. اگر میخواهید مواد خوراکی و آشامیدنی به کشورهای عربی صادر کنید گواهینامه حلال خیلی مهم است

 19. به نظر بنده گواهینامه حلال HALAL به جز صادرات کاربرد خاصی ندارد و فقط اگر میخواهید به کشورهای عربی صادرات انجام بدهید گواهینامه حلال بدرد میخورد.

 20. مرکز سیستم کاران تنها جاییه که در مورد گواهینامه HALAL اطلاعات کاملی در اختیار متقاضیان قرار میده متاسفانه مراکز سودجو فقط مردم را گمراه میکنند ما با راهنمایی مشاوران مرکز سیستم کاران توانستیم گواهینامه HALAL بگیریم.

 21. گواهینامه حلال HALAL برای صادرات مواد غذایی به عمان گرفتیم. این گواهینامه کار صادرات به کشورهای عربی را تسهیل میکند و اهمیت بالایی برای آنها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط
enemad-logo