گواهینامه HACCP

گواهینامه HACCP
3.4/5 - (606 امتیاز)

گواهینامه HACCP

گواهینامه HACCP چگونه شکل گرفت؟ در سال 1993 میلادی از طرف کشور آمریکا در صنایع غذایی استانداردی تهیه و تنظیم شد که در کشورهای آمریکا و ژاپن و اروپایی مورد استفاده قرار گرفت. در خط تولید صنایع غذایی قسمت‌هایی هستند که باعث ایجاد آلودگی و ناسالم کردن مواد غذایی میشوند. به همین خاطر استاندارد HACCP قسمت‌های آلوده را شناسایی میکند و آلودگی و ناسالم بودن آن قسمت را برطرف می سازد. گواهینامهHACCP  مخفف جمله HAZARD ANALYSIS CRITICAL CONTROL POINT  می‌باشد و معنای تجزیه و تحلیل و نقاط کنترل بحرانی را میدهد.

پیاده سازی HACCP

استانداردhaccp  کلیه خطرات شامل خطرهای بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی را که سلامت مواد غذایی را به خطر می اندازد را شناسایی میکند. در واقع این استاندارد قبل از رسیدن محصول به تست و کنترل از وقوع خطرات پیشگیری می‌کند تا وقتی محصول نهایی تولید شد مشکلی نباشد. بدین صورت از خرج های اضافی جلوگیری میکند. حتی اگر منجر به عدم تولید محصول شود. چرا که با بازبینی و بررسی راه مناسبی را جهت پیشگیری و کنترل آلودگی مواد غذایی پیدا میکند. همچنین از انتشار آلودگی و محیط ناسالم جلوگیری مینماید.

در گذشته بعلت وجود نداشتن چنین استانداردی نظارت بر تولید محصولات غذایی و خوراکی انجام نمی‌گرفت. همین عدم کنترل منجر به آلودگی مواد غذایی و در نتیجه بیماری و انتشار آن در میان افراد جوامع میگردید و مشکلات زیادی ایجاد میشد. مسلما با بیماری افراد جامعه مشکلات دیگری هم ایجاد میشد که بخاطر این امر مهم استانداردHACCP  تهیه و تنظیم گردید. استفاده از هسپ در سازمانهایی که بنوعی بامواد غذایی سرو کار دارند اجبار گردید.

کلیه فرآیندهای مربوط به صنعت غذا سازی از فرآیند مرحله اول یعنی تولید ماده غذایی تا حمل و نقل و توزیع آن میان افراد جامعه و حتی نحوه درست مصرف مواد غذایی شامل بررسی استانداردHACCP  میشود. جهت انجام امور مربوط به استاندارد haccp  نیازمند یک تیم مجرب و قوی می‌باشیم تا با تخصص خود در حوزه صنایع غذایی بتوانند ۷ اصل پیاده سازی سیستم haccp  را انجام دهند.

دریافت گواهینامه HACCP و مزایای آن

چه طبق قانون مجبور به دریافت گواهینامه HACCP باشید، چه فقط بخواهید مطمئن شوید که محصولتان ایمن است، کاری که در برنامه HACCP خود انجام می دهید در دراز مدت نتیجه خواهد داد. سیستم HACCP به شما این امکان را می دهد که هر گونه خطری را شناسایی و کنترل کنید که می تواند در سراسر زنجیره غذایی از تولید تا مصرف اعمال شود.

اما این کار آسانی نیست، اجرای یک طرح موفق HACCP مستلزم تعهد کامل مدیریت و تیم HACCP شما است که باید شامل یک نفر باشد که آموزش HACCP را داشته باشد. در اینجا پنج دلیل وجود دارد که چرا سیستم ایمنی مواد غذایی برای سایر صنایع مفید است:

HACCP و کاهش از دست دادن محصول

برنامه های پیش نیاز، مانند رویه های عملیاتی استاندارد (SOPs)، پایه و اساس HACCP هستند. SOPها رویه‌های مکتوبی هستند که وظایف ضروری شغلی را بطور دقیق و شفاف توصیف می‌کنند. استفاده از پیش عملیات SOP و چک لیست های پاکسازی کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که مراحل در طول فرآیند تولید به درستی انجام می گردد و در نتیجه اشتباهات کمتری رخ می دهد.

HACCP و افزایش کیفیت محصول

شرکت با شناسایی و کنترل خطرات احتمالی مانند آلاینده‌های میکروبیولوژیکی، شیمیایی و فیزیکی، می‌تواند به مصرف‌کنندگان بهتر اطمینان دهد که محصولاتش ایمن هستند. با کاهش خطرات، یک رکورد تمیز حفظ می کنید که به نوبه خود باعث تقویت وجهه عمومی شرکت می شود.

HACCP و کنترل موجودی بهتر

برنامه پیش نیاز مورد نیاز، طرح‌بندی چک‌لیست‌ها را در ایجاد روشهای نظارتی، جزئیات روش درست تکمیل کار، و حذف کار حدس‌زنی از آن فهرست می‌کند. برنامه های پیش نیاز باید بطور مستمر توسط کمیته HACCP مستند شود و توسط شرکت بررسی شود تا از انطباق با HACCP اطمینان حاصل شود. در طی بررسی، اعضای تیم هسپ می توانند مشخصات خرید را نظارت و تصحیح کنند.

HACCP و ثبات در تهیه محصول

به عنوان بخشی از سیستم HACCP، نقاط کنترل بحرانی، که در آن یک کنترل می تواند برای جلوگیری از یک خطر اعمال شود، شناسایی می گردند. محدودیت‌های قابل اندازه‌گیری و قابل‌قبول برای هر نقطه کنترل بحرانی و همچنین رویه‌های نظارت مشخص می‌شود. این مراحل ثبات محصول را تضمین می کند. اما در صورت عدم رعایت ضوابط و بروز انحراف، محصول یا تصحیح یا دور ریخته می شود.

HACCP و افزایش سود

هزینه‌های پیاده‌سازی و راه‌اندازی یک سیستم HACCP بسته به الزامات مورد نیاز تسهیلات برای انطباق متفاوت است. اما این سرمایه‌گذاری به سودآوری برای شرکت کمک می‌کند، به همین دلیل با اعمال هر هفت اصل HACCP، محصولات ایمن و باکیفیت تولید می‌شوند. همچنین اعتماد مشتریانی را که همچنان به خرید محصول ادامه می‌دهند، جلب می‌کنند.

دریافت گواهینامه یا مدرک HACCP بطور خلاصه، اقدامی برای اطمینان از ایمنی غذای تولید شده، تأثیر موجی از نتایج مثبت دارد. همه چیز با اجرای برنامه های پیش نیاز شروع می شود که زمینه را برای اعمال اصول HACCP فراهم می کند.

اصول گواهینامه HACCP

گواهینامه HACCP  دارای 7 اصل اساسی به شرح زیر می‌باشد:

۱.اولین اصل در استانداردHACCP  تجزیه و تحلیل خطر می‌باشد. تجزیه و تحلیل خطر توسط تیم متخصص با بررسیهای لازم برروی نمودارهایOPC  FPC و انجام میگیرد و کلیه نمودارها و جداول خط تولید سازمان و خطرات احتمالی تک تک فرآیندها شناسایی میشوند.

۲. در خط تولید مواد غذایی یک سری نقاط بنام نقاط کنترل بحرانی وجود دارند که بسیار مهم می‌باشند. هر محصول و صنعت غذایی باتوجه به نوع محصول و فرآیندهایش نقاط بحرانی متغیر و متفاوتی دارد.

۳. بعد از شناسایی نقاط بحرانی برای آنها محدوده بحرانی تعریف و تعیین میکنید و بصورت کمی محدوده ها را اندازه گیری میکنیم.

۴.تیم متخصص و حرفه ای استاندارد HACCP کلیه سیستم های نظارتی و کنترل را معین میکند. حتی زمان بازرسی و کنترل را مشخص مینمایند و کلیه دستورالعملهای نقاط بحرانی راتهیه و تنظیم مینمایند.

۵. قسمت‌های ناایمن در فرآیند را که شناسایی شده اند از محدوده ایمنی خارج میکنند و شروع به تعریف و انجام اقدامات اصلاحی مینمایند.

۶. جهت دریافت یک نتیجه خوب و ثمر بخش باید سیستمی را جهت تأیید عملکرد استانداردHACCP  تعریف نمایید.

۷. مستندات انجام کار و عملکرد و اجزای سیستمHACCP  را جمع آوری و تنظیم نمایید تا جهت اثبات انجام پروژه و ایجاد محصول سالم و ایمن آنها را ارائه نمایید.

حال با اجرای دقیق ۷ اصل اساسی در اجرای سیستمHACCP  گواهینامه مربوطه را بعد از تهیه و طرح HACCP برای سازمان متقاضی صادر مینمایند.

الزامات HACCP و ارتباط آن با PRP

همه مشاغل مواد غذایی باید دارای برنامه های پیش نیاز (PRP) باشند. در واقع PRP ، اقدامات بهداشتی خوب برای ایجاد شرایط اساسی و فعالیت های ضروری برای حفظ یک محیط بهداشتی هستند. پی آر پی با نمونه هایی در زیر لیست شده است.

کنترل خطرات تنها با PRP

بسته به پیچیدگی عملیات کسب و کار مواد غذایی شما، PRP ممکن است تمام آن چیزی باشد که شما برای مطابقت با الزامات HACCP نیاز دارید. بعنوان مثال، اگر فعالیت مواد غذایی شما فعالیت های کم خطری را انجام می دهد، تمام خطرات ممکن است توسط PRP ها کنترل شود، بدون اینکه به استفاده از یک سیستم مدیریت ایمنی کامل مواد غذایی بر اساس اصول HACCP نیاز پیدا کنید.

PRP به عنوان اساس سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی شما

برای کسب‌وکارهای پیچیده‌تر مواد غذایی که شامل آماده‌سازی، تولید یا فرآوری غذا می‌شوند، باید یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را بر اساس هفت اصل HACCP پیاده‌سازی کنید. شما می توانید برای این کار موارد زیر را انجام دهید:

الف) از یک راهنمای شناخته شده برای عملکرد خوب مناسب با تجارت غذایی شما پیروی کنید.

ب) در صورت لزوم، رویه هایی را بر اساس اصول HACCP ایجاد و مستندسازی کنید.

اکثر خطرات ایمنی در غذا را می توان توسط PRP کنترل کرد، بنابراین آنها پایه و اساس رویه های مبتنی بر HACCP هستند که شما اجرا می کنید. هنگامی که PRP خود را تنظیم کردید، رویه های مبتنی بر HACCP بر کنترل مراحل اجرای فرایندهای شما که برای اطمینان از تهیه غذای ایمن حیاتی هستند، تمرکز خواهند کرد.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های مختلف برای مطابقت با الزامات HACCP، فایل نمونه طرح HACCP ( نمونه روش اجرایی HACCP ) را بخوانید.

نمونه طرح HACCP ( نمونه روش اجرایی HACCP )
نمونه طرح HACCP ( نمونه روش اجرایی HACCP )

پیش نیازها یا PRP

PRP چیست؟ PRP مجموعه اقداماتی هست که در زبان فارسی به برنامه پیش نیاز ها تفسیر میگردد. پیش نیازها یا PRP ها اقداماتی پیشگیرانه و لازم الاجرا هستند. هر صنعت غذایی بایستی چنین برنامه پیش نیازی نیاز دارد. پیش نیازها یا همان PRP ها عبارتند از:

محل و ساختمان: به عنوان مثال، طراحی و چیدمان فضای کاری که امکان جریان تولید یک جهته را فراهم می کند. نور کافی به ویژه در مناطق آماده سازی و بازرسی مواد غذایی اعمال گردد.  امکانات مناسب کارکنان مانند امکانات شستشوی دست فراهم گردد. ساخت و ساز خارجی و داخلی دیوار، کف، دربها اصولی و بهداشتی باشند.

تاسیسات و تجهیزات: به عنوان مثال، خدمات/سیستم های برودتی؛ تجهیزات مناسب برای گردش هوا، برای تمیز کردن قابل دسترسی باشد..

تعمیر و نگهداری فنی و کالیبراسیون

نظافت و نظافت

منطقه بندی، به عنوان مثال، جداسازی فیزیکی فعالیت ها برای جلوگیری از آلودگی متقابل با آلرژن ها یا خطرات بیولوژیکی مانند میکروارگانیسم های مضر از غذای خام تا پخته را اجرایی نمایید.

رویه هایی برای کنترل و جلوگیری از آلودگی فیزیکی و شیمیایی محیط تولید، به عنوان مثال، در صورت شکستن شیشه، پلاستیک سخت و غیره چه باید کرد، تدوین کنید.

کنترل تامین کننده، به عنوان مثال، انتخاب تامین کننده و توافق بر روی مشخصات مواد خام، مواد افزودنی، کمک های پردازش، مواد بسته بندی، مواد تماس با غذا را با دقت اجرا نمایید.

خدماتی مانند آب، تهویه، برق، گاز و غیره

ذخیره سازی، توزیع و حمل و نقل (از جمله کنترل دما)

مدیریت پسماند

کنترل آفات (یعنی جلوگیری از ورود آفات و اجرای برنامه کنترل آفات مناسب)

بهداشت پرسنل و تناسب اندام برای کار، به عنوان مثال، روش‌های مربوط به پرسنل مبتلا به عفونت‌های گوارشی، هپاتیت، زخم‌ها یا سایر مشکلات مربوط به سلامت.

آموزش و نظارت HACCP

دستورالعمل های کاری (به عنوان مثال، ارائه دستورالعمل های کاری واضح و ساده که قابل مشاهده یا به راحتی قابل دسترسی باشد.)

اخذ گواهینامه Haccp

شرکتهای فعال در صنایع غذایی بدنبال اخذ گواهینامه Haccp هستند. هر چند استاندارد Haccp یک استاندارد قدیمی تر نسبت به ISO22000 هست، اما همچنان خیلی شرکتها همچنان با رعایت اصول گواهینامه Haccp گام بر می دارند. شرایط اخذ گواهینامه Haccp سخت تر از دریافت گواهینامه ISO22000 نیست. تعیین هدف شرکتها از اخذ گواهینامه Haccp خیلی به روند گرفتن گواهینامه هسپ کمک می کند.

اگر بطور واقعی به فکر پیاده سازی هسپ هستید حتما موارد زیر را باید انجام دهید.

آموزش Haccp به انرژی مرتبط و کلیدی

آشنایی پرسنل کلیدی با اصول هفت گانه طرح Haccp تشکیل تیم Haccp و تعیین اینکه اعضای تیم Haccp کیست؟

مستند سازی و دانلود رایگان روش اجرایی Haccp . جهت دریافت فایل WORD کلیه مستندات ایزو عمومی بر روی منوی دانلود رایگان مستندات ایزو کلیک بفرمایید.

تعیین شرح وظایف تیم Haccp

تهیه و تدوین طرح Haccp مطابق با نمونه طرح Haccp

آموزش نحوه توصیف محصول در Haccp

اجرای آزمایش طرح Haccp و کشف عدم انطباقها پس از انجام مراحل فوق می توانید از یک مرجع صادر کننده گواهینامه Haccp جهت ممیزی سازمان خود دعوت بعمل آورید.

شرکتهای صادرکننده گواهینامه Haccp

مراجع و شرکتهای صادر کننده گواهینامه Haccp همان CB های ثبت و صدور ایزو هستند. یعنی مراجعی که گواهینامه ایزو صادر می کنند، گواهینامه Haccp را نیز صادر می کنند. بنابراین جهت دریافت گواهینامه هسپ از همان مراجعی که گواهینامه ایزو دریافت گردید اقدام نمایید. مرکز سیستم کاران با بیش از چند تجربه و سوابق درخشان در خدمت شماست.

شرکت های صادر کننده گواهینامه Haccp بایستی دارای صلاحیت های لازم در این خصوص باشند. گواهینامه Haccp که توسط شرکتهای صادر کننده با اعتبار IAF صادر می گردند، دارای اعتبار بیشتری هستند. البته نهاد بین المللی IAF به گواهینامه Haccp اعتبار بخشی نمی کند، چون گواهینامه Haccp یک استاندارد آمریکایی است. یعنی مثل استانداردهای بین المللی ISO دارای وجاهت بین المللی نیست. برای اطلاع از فهرست مراکز صادرکننده HACCP ، مقاله تخصصی لیست شرکت های صادر کننده ایزو را بخوانید.

نحوه دریافت گواهینامه Haccp

چگونگی و نحوه دریافت گواهینامه Haccp سئوال اکثر متقاضیان این گواهی هست. خیلی از شرکتها بدلیل عدم َآگاهی دچار افراد و شرکتهای سودجو میگردند. این افراد و شرکتها بدلیل از عدم آگاهی متقاضیان سوءاستفاده می کنند. با بکارگیری القاب و الفاظ مختلف سعی می کنند، متقاضی مدرک هسپ را گمراه کنند و مبالغ کلانی از آنها بگیرند.

نحوه دریافت گواهینامه هسپ از طریق مرکز سیستم کاران بدون دردسر و دست انداز هست. گواهینامه Haccp خود را با کمترین قیمت و در کمترین زمان دریافت نمایید. مدرک شما بایستی معتبر و با قابلیت رهگیری در سایتهای معتبر و مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران باشد. لذا جهت دسترسی سریع به گواهی نامه هسپ باکمترین هزینه و بالاترین اعتبار از طریق سیستم کاران اقدام نمایید. مرکز سیستم کاران به شماره تلفن 79165-021 در خدمت متقاضیان و علاقمندان محترم می باشد.

شرایط اخذ گواهینامه Haccp

مراحل و شرایط اخذ گواهینامه Haccp متناسب با نوع مرجع صادرکننده و سیاست شرکت متقاضی متفاوت است. چون سطح اعتبار مراجع صادرکننده خیلی با هم فرق دارند. هر چه مرجع صادرکننده معتبرتر باشد، از آنطرف شرایط اخذ گواهینامه Haccp سخت تر نیز هست. همچنین اگر مرجع صادرکننده Haccp نوپاتر یا دارای سطح اعتباری کمتر باشد راحت تر می توان مدرک گرفت.

شرایط دریافت گواهینامه Haccp در CB های مختلف دارای تنوع زیادی هستند. هر CB شرایط و مقررات خاص و عام خود را دارد. اخذ گواهینامه Haccp با راحت ترین شرایط از طریق مرکز سیستم کاران میسر می باشد. با سهولت و اطمینان گواهینامه Haccp خود را از سیستم بگیرید. مراحل و شرایط گرفتن گواهینامه اچ ای سی سی پی از طریق سیستم کاران بدون درگیری های بی جهت و با ارزش افزوده و اثربخشی فراوان است. همچنین می توانید مقاله تخصصی روش دریافت گواهینامه ایزو را مطالعه نمایید.

گواهینامه ایزو 22000 و HACCP

سازمان استاندارد جهانی با تهیه و تنظیم استانداردی کامل و جامع با نام ISO 22000 بمعنی سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی و گنجاندن قوانین استانداردHACCP  درآن عملا باعث شده است که امروزه صرفا دریافت گواهینامهHACCP  به تنهایی کاربرد نداشته باشد. سازمانها اکثرا به سراغ دریافت گواهینامه جامع و کامل گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ میروند. البته بسیاری از کشورهای جهان هنوز اخذ و دریافت گواهینامهHACCP  را یک امتیاز مهم میدانند و تمامی شرکتها و سازمانهایشان علاوه بر دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ گواهینامه HACCP  را نیز دریافت میکنند.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران بصورت 24 ساعته پاسخگوی کلیه سوالات شما در حوزه دریافت انواع گواهینامه ها می‌باشد. مشاوران و کارشناسان مجرب و متخصص مرکز باشناخت کاملی که در مورد انواع استانداردها دارند. آنها می‌توانند با شنیدن درخواست شما متقاضیان محترم بهترین مشاوره و‌ کارشناسی را خدمت شما ارائه دهند. صفر تا صد مشاوره ها بصورت رایگان هست. صداقت، سرعت و‌ مشتری مداری از اهداف بلند مدت مرکز می‌باشد. شما متقاضیان میتوانید انواع گواهینامه های درخواستی خود را با مناسبترین قیمت و در کمترین زمان دریافت نمایید.

بنر ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

13 Responses

 1. برای محصولات غذایی باید علاوه بر 22000 گواهینامه haccp هم بگیریم یا یک نمونه گواهینامه کفایت میکنه؟

 2. برای صنایع غذایی گواهینامه HACCAP کاربردی تره یا ایزو 22000؟ کدوم یکی باعث افزایش کیفیت محصول میشه؟

 3. سلام خسته نباشید. من با راهنمایی و مشاوره شرکت سیستم کاران گواهینامه HACCP یا تجزیه و تحلیل و نقاط کنترل بحرانی و گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ بمعنی سیستم مدیریت ایمنی برای کارخانه صنایع مواد غذایی بزرگ دریافت کردم و برای تبلیغات و برند سازی استفاده کردیم.

 4. گواهینامه HACCP برای کارخانه های مواد غذایی و خوراکی خیلی کاربرد داره و باعث افزایش کیفیت محصولات میشود. همچنین سود شما در آینده افزایش پیدا میکند چون با گواهینامه HACCP مشتریان از کیفیت و سالم بودن محصولات شما اطمینان دارند و به شرکت شما اعتماد میکنند.

 5. برای کارخانه تنقلات و خوراکی گواهینامه HACCP بمعنای تجزیه و تحلیل و نقاط کنترل بحرانی دریافت کردیم. کارشناسان سیستم کاران در اجرای دستورالعمل ها و مستندات ما را راهنمایی کردند. ما برای تمدید گواهینامه HACCP هم به سیستم کاران مراجعه میکنیم و به شرکت های دیگر هم شما را معرفی کردیم.

 6. گواهینامه HACCP یک استاندارد مهم برای صنابع غذایی و آشامیدنی هست و در کنار گواهینامه ایزو 22000 باعث تولید محصول غذایی سالم و بدون آلودگی و همچنین با کیفیت میشود.

 7. گواهینامه HACCP یا تجزیه و تحلیل و نقاط کنترل بحرانی را برای کارخانه بزرگ مواد لبنی گرفتیم. مشاوران مجرب مرکز سیستم کاران به ما بسیار کمک کردند و گواهینامه در کمترین زمان و با هزینه مناسب صادر شد.

 8. گواهینامه HACCP یک الزام برای صنایع غذایی و آشامیدنی است. ما یک کارخانه تولید تنقلات مثل چیپس و پفک داریم و با اخذ گواهینامه HACCP اعتبارمون بیشتر شده و خیلی راضی هستبم.

 9. گواهینامه HACCP برای کارخانه تولید شیرینی جات و مواد قندی از مرکز سیستم کاران گرفتیم. این گواهینامه برای تجزیه و تحلیل نقاط کنترل بحرانی در فرایند تولید مواد غذایی کاربرد دارد و واقعا به ما کمک کرد محصولات با کیفیت تری تولید کنیم.

 10. گواهینامه HACCP برای تمامی کارخانه های تولید مواد خوراکی و آشامیدنی یک الزام است. ما از مرکز سیستم کاران گواهینامه HACCP گرفتیم و برای تمدید هم دوباره اقدام کردیم. ممنون از شما

 11. کارخانه مواد غذایی هستیم و گواهینامه HACCP از مرکز سیستم کاران گرفتیم. امسال هم تمدید مجدد انجام دادند برامون و واقعا راضی هستیم.

 12. گواهینامه HACCP و استاندارد ISO 22000 برای کارخانه مواد غذایی گرفتیم و امسال هم مجدداً تمدید کردیم. با سپاس از تیم حرفه ای شما

 13. گواهینامه HACCP برای پیمانکاری تامین غذا هم کاربرد دارد؟ ما برای تهیه غذای شرکتهای بزرگ میخواهیم ورد مناقصه بشیم و اطلاعات کافی نداریم ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط
enemad-logo