iris چیست؟

iris چیست؟
4.2/5 - (643 امتیاز)

iris چیست؟

iris چیست؟ درسال 2005 گروه IRIS بعنوان یک گروه UNIFE با هدف تضمین کیفیت بالاتر در صنعت راه آهن تاسیس شد. این امر موجب افزایش رقابت بین المللی شد و امکان وصول تامین کنندگان قطعات راه آهن به سطوح کیفیت معین را فراهم آورد.

IRIS (استاندارد بین المللی صنعت راه آهن)

هدف IRIS چیست؟

هدف IRIS توسعه و پیاده سازی یک سیستم جهانی برای یکپارچه سازی ارزیابی و ایجاد زبان فنی مشترک برای شرکت هایی است که در صنعت راه آهن فعالیت می کنند. سیستم IRIS الزامات محتوا، رویه ها و ارزیابی ممیزی ها و همچنین مشخصات مورد نیاز برای certification bodies و ممیزان را تعیین می کند.

فعالیت تمام certification bodies ها باید طبق استاندارد ISO / IEC 17021 و دارای مجوز IRIS باشند. فقط ممیزانی که توسط IRIS تایید میشوند و در دوره های آموزشی IRIS شرکت کردند و امتحان کتبی و شفاهی را با موفقیت پشت سر گذاشتند می توانند بر اساس استاندارد ممیز شوند. ممیزان تنها می توانند در گروه خاصی از محصول که صلاحیت بازرسی آن را کسب کرده اند، ممیزی انجام دهند.

در نهایت، ممیزانی که با این الزامات مطابقت دارند فقط می توانند برای یک certification bodies زیر نظر IRIS کار کنند.

سایت IRIS چیست؟

وب سایت IRIS یک پایگاه داده آنلاین است که اطلاعات مهم و ضروری مربوط به الزامات را فراهم می کند. یک بخش در دسترس همه وجود دارد، اما بخش اصلی پورتال ممیزی برای عموم باز نیست. فقط شرکت های راه آهن که درخواست داده اند و certification bodies های مورد تایید گروه IRIS می توانند دسترسی داشته باشند. هر گزارش ممیزی با گواهی IRIS در پایگاه داده آنلاین موجود است. نام و آدرس شرکت مورد ممیزی همراه با دامنه و اعتبار این گواهی منتشر میگردد. شرکت مورد ممیزی می تواند با اعطای دسترسی خاص به مشتریان، جزئیات بیشتری از ممیزی را در اختیار آنها قرار دهد. در غیر این صورت این اطلاعات به شدت محرمانه است. مرکز مدیریت IRIS در بروکسل واقع است.

گواهینامه IRIS چیست؟

مدرک IRIS یا گواهینامه IRIS سندی است که بیان کننده رعایت الزامات استاندارد حمل و نقل ریلی می باشد. گواهینامه IRIS به معنای رعایت قوانین استاندارد بین المللی صنعت راه آهن می باشد. گواهینامه IRIS در برخی از کشورها از جمله ایران مورد توجه شرکتهای فعال در زمینه صنایع ریلی و حمل و نقل ریلی قرار گرفت. هم اکنون شرکتهای زیادی در سطح جهان دارای مدرک یا گواهینامه IRIS هستند.

گواهینامه IRIS وجاهت بین المللی دارد. اما بین المللی بدون آن به میزان سایر گواهینامه های ISO نیست. شرکتهایی که بدنبال دریافت گواهینامه IRIS هستند بایستی اطلاعات بیشتری را در مورد گواهی IRIS کسب نمایند. گواهینامه IRIS فقط برای شرکتهای فعال در صنعت راه آهن کاربرد دارد و برای سایر صنایع کاربردی ندارد.

IRIS مخفف چیست؟

IRIS مخفف چهار کلمه انگلیسی International Railway Industry Standard است. معنی IRIS در زبان فارسی استاندارد بین المللی صنعت ریلی ترجمه میگردد. استاندارد بین المللی صنعت ریلی مانند هر استاندارد دیگری برای خودش یک سری الزامات و قوانین دارد.

معنی IRIS حتی برای خیلی از شرکتها نامفهوم است. خیلی ها مخفف IRIS را نمی دانند. چون در لفظ IRIS دو حرف اول شامل IR است. تفصیر می کنند که این یک استاندارد ایرانی است. در حالیکه IRIS یک استاندارد بین المللی است.

ISO 22163 چیست؟

ایزو 22163 یا ISO 22163 یک استاندارد در مورد صنعت حمل و نقل و راه آهن است. ایزو 22163 زمانی مورد توجه قرار گرفت که استاندارد IRIS مطرح گردید. سازمان استاندارد بجای ایزو در ابتدا استاندارد ایزو 22163 را در سال 2017 منتشر کرد. در سال 2017 که برای اولین بار استاندارد ISO 22163 منتشر شد، با عنوان زیر مطرح گردید.

ISO/TS 22163:2017

برنامه های کاربردی راه آهن

سیستم مدیریت کیفیت

الزامات سیستم مدیریت کسب و کار برای سازمانهای ریلی

ISO 9001:2015 و الزامات خاص برای کاربرد در بخش ریلی ایزو 22163 در سال 2023 میلادی مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفت لذا در این سال استاندارد صنعت حمل و نقل ریلی با عنوان ISO 22163:2023 منتشر گردید.

استاندارد ISO 22163: 2023 که منتشر گردید، اکثر شرکتهای فعال به سوی ویرایش جدید روی آوردند. امروزه شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو برای شرکتهای فعال در حوزه راه آهن، گواهینامه ایزو 22163 را با ویرایش سال 2023 صادر می کنند. عنوان دقیقش ISO 22163:2023 به شرح زیر است.

ISO 22163:2023

برنامه های کاربردی راه آهن

سیستم مدیریت کیفیت راه آهن

ISO 9001:2015 و الزامات خاص برای کاربرد در بخش راه آهن

گواهینامه IRIS و گواهینامه ایزو 22163

مراجع صادر کننده گواهینامه IRIS ، استاندارد ایزو 22163 را مبنایی برای ارزیابی IRIS تلقی می کنند. الزامات ISO 22163:2023 در واقع الزامات IRIS را تشکیل می دهد.

ISO 22163  همراه با الزامات صدور گواهینامه IRIS از تاریخ یکم مه سال 2020 زیر بنای انطباق IRIS، گواهینامه IRIS را شکل می دهد. سازمان Unife بعنوان متولی استاندارد IRIS با ظهور استاندارد ایزو 22163 دچار یک دوگانگی گردید. همکاری های سازمان بین المللی unife با سازمان استاندارد جهانی ISO منجر به نشر استاندارد ISO 22163 گردید.

کارفرمایان در عرصه راه آهن در برخی مواقع از تامین کنندگان محصولات و یا خدمات خود از آنها یا گواهینامه IRIS و یا گواهینامه ایزو 22163 را مطالبه می کنند. حتی گاهی اوقات برخی پیمانکاران تامین کالا و خدمات راه آهن مجبور به دریافت هر دو گواهینامه IRIS و ISO 22163 هستند.

موسسه اروپایی Unife در سال 2006 موضوع IRIS را مطرح کرد. دلیل این کار ایجاد یک وحدت رویه برای آزاد سازی یکپارچه سازی استانداردهای مختلف در سطح اروپا بود. خیلی از کشورهای اروپایی مواجه بودند. در نهایت در سال 2006 استاندارد IRIS توسط IMC با هدف توانمندسازی زنجیره تامین صنعت راه آهن منتشر گردید.

نحوه دریافت گواهینامه ایزو 22163

شرایط اخذ گواهینامه ایزو 22163، نحوه دریافت گواهینامه ISO 22163 برای متقاضیان آن همواره گواهینامه ایزو 22163 جای سئوال هست. با وجود تحریم های موجود و اعمال محدودیتهای فراوان به کشور ایران، دریافت گواهینامه ایزو 22163 و گواهینامه IRIS شرکتها بدنبال اطلاعات لازم در این خصوص هستند.

دریافت گواهینامه ایزو 22163 مانند دریافت سایر گواهینامه های ISO است. البته استانداردهای ISO در دو حالت اکردیته و نان اکردیته صادر می گردند. استاندارد ایزو 22163 نیز در گروه گواهینامه های نان اکردیته است.

اخذ گواهینامه ISO 22163 از طریق مراجع معتبر بهمراه مجوزهای لازم مقدور است. سیستم کاران بعنوان پلی معتبر برای دریافت مدرک ایزو 22163 است. گواهینامه ایزو 22163 بعنوان یک گواهینامه بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.

متقاضیان گرفتن گواهینامه ISO 22163 ابتدا بایستی با کلیه شرایط عمومی و خصوصی، مخصوصا در مورد اصالت گواهینامه مطلع باشند و سپس اقدام نمایند. کلیه اطلاعات دریافت گواهی ISO 22163 را ابتدا از طریق مرکز سیستم کاران به شماره تلفن 79165-021 اخذ نمایید.

گواهینامه ایزو 22163 بایستی معتبر و قابل استعلام باشد. البته نه در هر سایتی که توسط افراد سودجو ایجاد می گردد. بلکه بایستی توسط یک CB معتبر ثبت و صادر گردد.

جهت اخذ گواهینامه ایزو 22163 حتما با کارشناسان مرکز سیستم کاران ( تماس با مرکز ) مشورت نمایید تا به دام شرکتها و افراد کلاهبردار دچار نگردید.

نحوه اخذ گواهینامه IRIS

شرایط، مراحل، نحوه و چگونگی اخذ، دریافت و گرفتن گواهینامه IRIS خیلی مهم است. گواهینامه IRIS مختص شرکتهای فعال در صنعت راه آهن و حمل و نقل ریلی می باشد.

گواهینامه IRIS علاوه بر الزامات استاندارد ایزو 9001 دارای یک سری الزامات خاص صنعت حمل و نقل ریلی نیز هست. دریافت گواهینامه IRIS را فقط از طریق سیستم کاران- سازمان مرکزی به شماره تماس 79165-021 بگیرید چون مدرک آیریس یک گواهی تخصصی هست و هر جایی توانایی ثبت و صدور آن را بذارد.

گواهینامه آیریس IRIS را خیلی از مراجع صادر کننده ایزو بر مبنای رعایت الزامات ایزو 22163 صادر می کنند. برخی از کارشناسان، علاقمندان و فعالان در حوزه حمل و نقل ریلی این موضوع را با الفاظ زیر بکار می برند.

گواهینامه IRIS

گواهینامه 22163 ISO IRIS

مدرک یا گواهینامه ISO IRIS 22163

گواهینامه ایزو 22163 صنایع ریلی

اخذ گواهینامه IRIS با اعتبار اصلی بهمراه کد رجیستری و با قابلیت رهگیری در سایت را از طریق سیستم کاران دنبال فرمایید. خیلی از مراجع ثبت و صدور ایزو یا مدارک بین المللی حتی اطلاعات فنی در مورد IRIS ندارند. چه برسد که گواهینامه IRIS صادر کنند که اصالت هم داشته باشد. دریافت گواهینامه IRIS مهم بدانید و برای اخذ گواهینامه IRIS تا حد امکان تحقیق کنید.

اخذ فوری و ارزان گواهینامه IRIS

دریافت و اخذ فوری و ارزان گواهینامه IRIS نیز مقدور است. رعایت الزامات سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 بعلاوه کمی الزامات خاص صنعت ریلی می تواند منجر به ثبت و صدور گواهینامه IRIS بصورت فوری باشد.

اخذ گواهینامه IRIS بصورت ارزان از طریق سیستم کاران- سازمان مرکزی انجام میگردد. گواهینامه IRIS ارزان و فوری وقتی بدست دلالان بازار گرفتار شود، دچار افزایش زمان و قیمت میگردد.

اخذ فوری گواهینامه IRIS شرکت خود را به سیستم کاران واگذار نمایید. الزامات IRIS که تقریبا همان الزامات ایزو 9001 هست را بصورت رایگان از سایتهای اصلی سیستم کاران دانلود نمایید. مستندات را می توانید از منوی دانلود رایگان مستندات ایزو بصورت فایل word و قابل ویرایش برداشت نمایید. این مستندات همگی در قالب ورد هستند. یعنی شما می توانید متون دانلودی را متناسب با سازمان خودتون ویرایش نمایید.

دریافت سریع و ارزان گواهینامه IRIS مورد تایید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران را با سیستم کاران تجربه نمایید. شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران امروزه از اکثر پیمانکاران تامین کالا و خدمات فنی خود گواهینامه IRIS را مطالبه نمایید.

شرکتهای صادر کننده گواهینامه IRIS

در ایران شرکتهای صادر کننده گواهینامه IRIS زیادی وجود دارند. اما اکثر آنها فاقد وجاهت فنی و حقوقی ثبت و صدور گواهینامه IRIS هستند. لیست CB های صادر کننده IRIS عملا بصورت واحد و یکجا وجود ندارد.

سازمان Unife اروپا مراجع صادر کننده گواهینامه IRIS را معرفی نمود. اما متاسفانه این مراجع یا در ایران نمایندگی ندارند و یا از طرف اروپا تحریم شدند. یعنی گرفتن گواهینامه IRIS اصلی عملا در کشور ایران کار بسیار سخت و گاهی اوقات نشدنی است. لیست شرکتهای صادر کننده گواهینامه IRIS در ایران عملا بخاطر همین سردرگمی ها دچار اختلال است. از طرفی سازمان ملی استاندارد ایران بعنوان متولی استاندارد سازی در ایران هیچگونه دخالت و نظری در مورد IRIS ندارند. چون استاندارد صنعت ریلیIRIS عملا یک استانداردی اروپایی است و سازمان استاندارد ایران هیچ دخالتی نمی کند.

در این آشفته بازار شرکت های صادرکننده انواع گواهینامه های بین المللی از این آب گل آلود ماهی می گیرند. آنها از عدم آگاهی متقاضیان گواهی IRIS و تحریم ها و ناآگاهی کارفرمایان نیز سوءاستفاده می کنند. یک گواهینامه شکیل و زیبا صادر می کنند و بجای گواهینامه IRIS اصل اروپایی به متقاضیان می دهند.

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو 22163

ثبت و صدور گواهینامه ایزو 22163 نیز مانند گواهینامه IRIS نیست چون استاندارد 22163 از طبقه و گروه استانداردهای ایزو است. مراجع و شرکتهای صادر کننده ایزو، گواهینامه ایزو 22163 را نیز بصورت نان اکردیته صادر می کنند. برخی کارفرمایان استاندارد ISO22163 را با گواهینامه IRIS بصورت توامان و با هم می خواهند.

لیست شرکت های صادرکننده ایزو 22163 عملا وجود ندارد. هر مرجعی سایر مراجع را نامعتبر می خواند. در این میان مرکز سیستم کاران به شماره تماس 79165-021 بعنوان یک مرجع عام المنفعه در خدمت متقاضیان گواهینامه های ملی و بین المللی است.

اخذ گواهینامه ایزو 22163 آنقدر مهم هست که قبل از دریافت آن و بدون هزینه با کارشناسان مرکز سیستم کاران مشورت نمایید.

سازمانها، مراجع و شرکت های صادر کننده ISO22163 را از طریق سیستم کاران بشناسید تا دچار شرکتها و افراد سودجو نگردید.

گواهینامه IRIS اصلی

مدرک و گواهینامه IRIS اصلی فقط از طریق سازمان Unife قابل تشخیص است. البته در ایران براحتی سازمان Unife را دور می زنند. این اختلال در اصالت و استعلام گواهینامه IRIS بدلیل عدم آگاهی کارفرمایان و پیمانکاران است. متاسفانه برخی کارفرمایان راه آهنی بدون توجه به اینکه استاندارد IRIS یک استاندارد اروپایی است، از پیمانکاران خود گواهینامه IRIS را مطالبه می کنند.

آنها نمی دانند که واحد فنی خود راه آهن منبع عظیمی از دانش و فناوری روز صنعت حمل و نقل ریلی هستند. لذا بدون توجه به استانداردهای غنی موجود در ساختار راه آهن، کور کورانه تابع استانداردهای اروپایی می گردند. بهره برداری از استانداردهای آنها چیز بدی نیست. مشکل از آنجا شروع می گردد که از تامین کنندگان خود گواهی IRIS می خواهند. از وضعیت اروپا و تحریم ها خبر ندارند. از وضعیت ایجاد بازار و کاسبی های مدل ایرانی در عرصه ی ثبت و صدور گواهینامه IRIS مطلع نیستند. لذا فقط به تامین کنندگان خود دستور می دهند که گواهینامه IRIS  اصل بگیرند در حالیکه عملا گواهینامه IRIS اصل شدنی نیست و اگر هم بشود خیلی هزینه سنگین دارد.

سیستم کاران اولین و بزرگترین مرجع معتبر در حوزه مشاوره و ثبت و صدور گواهینامه های ملی و بین المللی می باشد. سیستم کاران افتخار همکاری با بیش از ده ها شرکت فعال در صنعت ریلی و راه آهن را دارد. شرکتهای راه آهن می توانند برای دریافت انواع گواهینامه های ISO، IRIS، ایمنی، HSE، رتبه صلاحیت از طریق سیستم کاران اقدام نمایند. سیستم کاران سازمان مرکزی با ساختار تشکیلات شرکتهای راه آهنی کاملا آشنا هست و تحقیقات خوبی به شرکتهای راه آهن می دهد.

 

الزامات ایزو 22163 چیست؟

قوانین و الزامات ایزو 22163 برگرفته از الزامات ایزو 9001 بهمراه الزامات خاصی در حوزه صنعت حمل و نقل ریلی و راه آهن هست. این الزامات مبنای رعایت قوانی استاندارد IRIS هست. این سند الزامات یک سیستم مدیریت کیفیت را زمانی که یک سازمان:

الف) باید توانایی خود را برای ارائه محصولات و خدماتی که مشتری و الزامات قانونی و مقرراتی قابل اجرا را برآورده می کند، نشان دهد.

ب) با هدف افزایش رضایت مشتری از طریق استفاده مؤثر از سیستم، از جمله فرآیندهای بهبود سیستم و اطمینان از انطباق با مشتری و الزامات قانونی و نظارتی قابل اجرا.

تمام الزامات این سند عمومی است و طوری در نظر گرفته شده است که برای هر سازمانی، صرف نظر از نوع یا اندازه آن، یا محصولات و خدماتی که ارائه می دهد، قابل اجرا باشد. در این سند، عبارات «محصول» یا «خدمات» فقط برای محصولات و خدماتی که برای مشتری در نظر گرفته شده یا مورد نیاز است، اعمال می شود. الزامات قانونی و مقرراتی را می توان به عنوان الزامات قانونی بیان کرد.

ایزو22163 الزامات یک سیستم مدیریت کیفیت راه آهن (RQMS) را مشخص می کند.

– قابل اجرا در کل زنجیره تامین بخش راه آهن مربوط به محصولات و خدمات صنعتی،

– ارائه بهبود مستمر، با تاکید بر پیشگیری از نقص و کاهش نقص در زنجیره تامین، و

– افزایش و حفظ کیفیت محصول، از جمله جنبه های ایمنی آن.

بنر ایزو

با ما در صنعت ریلی حرفه ایی شوید.

سیستم کاران – سازمان مرکزی

تلفن: 79165-021

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

One Response

  1. سلام . شرکتهایی که براشون گواهینامه iris صادر کردید میشه لیست بفرمایید از خط 09389539314 ارسال بفرمایید؟ واتساپ و تلگرام و ایتا روی خط ارسالی موجود هست؟ ممنون از سایت مرکز سیستم کاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط
enemad-logo