اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

دریافت گواهینامه ایزو ISO

دریافت گواهینامه ایزو ISO
4.8/5 - (3304 امتیاز)

دریافت گواهینامه ایزو ISO

امروزه خیلی از شرکتها بدنبال گرفتن گواهی نامه ایزو هستند. اما بدلیل تعداد زیاد افراد و شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو قادر به تصمیم گیری نیستند. چون در ایران سازمان ملی استاندارد ایران بعنوان بالاترین مرجع رسمی قادر به اطلاع رسانی و کنترل نیست، بنابراین خیلی از افراد و شرکتهای سودجو بطور خودسرانه گواهینامه ایزو صادر می کنند. مرکز سیستم کاران قصد دارد تا متقاضیان دریافت گواهینامه ISO ایزو را در این مقاله آگاه کند. بنابراین آگاهی از موارد زیر مهم است، چونکه در تصمیم گیری شما خیلی کمک می کند.

اعتبار اصلی گواهینامه ایزو ISO چیست؟

تمام مراجع صادر کننده گواهی نامه ISO در ایران به دو دسته کلی تقسیم میشوند.

مراجع صادرکننده ISO که تحت اعتبار IAF هستند.

مراجع صادر کننده ISO که تحت اعتبار IAF نیستند.

قطعا گواهینامه های ایزویی که از طریق اعتبار IAF صادر می شوند دارای اعتبار اصلی هستند. اصطلاحا به این نوع گواهی ها ، گواهینامه ایزو IAF ی گفته می شود.

نوع دوم مرجع گواهینامه های ایزو از مراجعی هستند که مورد تایید IAF نیستند و تحت عناوین مختلفی خود را معتبر تعریف می کنند. چنین مراجعی معمولا اعتبار خود را زیر سوال نمی برند و همواره نهاد صادر کننده ایزو خود را معتبر جلوه می دهند. برای همین خود را به کشورهای خارجی مثل کانادا و انگلیس و آلمان و… منتسب می کنند. که متقاضیان نتوانند بدرستی صحت و سقم اعتبارشان را بررسی کنند.

آیا رجیستر شدن گواهینامه ایزو کفایت می کند؟

خیر، چون تمام مراجع صادر کننده گواهینامه های ISO بالاخره یک سایت هم دارند. هر شرکت صادر کننده گواهینامه ISO ، مدرک صادره را در سایت خود بارگذاری می کند تا به مشتری خود اثبات کند که گواهی آن معتبر است. بنابراین هم مراجع تحت اعتبار IAF و هم مراجع غیر اعتبار IAF گواهی نامه ایزو صادر شده ی خود را رجیستر می کنند. اما مهم اینجاست که مرجع صادر کننده تحت اعتبار IAF ، گواهی نامه اش در سایت متصل به IAF رجیستر می شود، در حالیکه مرجع صادر کننده غیر IAF ی در سایت خودش رجیستر می شود که متصل به IAF نیست.

IAF چیست؟

انجمن اعتبار دهندگان بین المللی یک انجمنی است که بصورت بین المللی فعالیت می کند. عبارت IAF مخفف انجمن اعتبار دهندگان بین المللی است. سایت رسمی و دقیق و درست IAF به آدرس WWW.IAF.NU هست. شما براحتی می توانید وارد سایت IAF شوید و تمام کشورهای عضو و قانونی IAF را ببینید.

AB چیست؟

در نهاد بین المللی IAF هر کشوری حداقل یک نماینده رسمی و قانونی دارد به هر یک از این نمایندگان کشورهای مختلف در اصطلاح AB گفته می شود. عبارت AB مخفف Accreditation Body هست. بنابراین  AB یک نهاد رسمی و قانونی کشورهای عضو می باشد که رسمیت آنها در سایت IAF با عضویت آنها مشخص می شود. کشور ایران نیز یک AB دارد که عضو IAF هست. سازمان ملی استاندارد ایران یک مرکزی بنام مرکز ملی تایید صلاحیت ایران دارد. عبارت NACI مخفف لاتین مرکز ملی تایید صلاحیت ایران است که در سایت IAF قابل مشاهده است. شناختن AB های کشورهای فعال در IAF نیز مهم است. بطور مثال:

آمریکا : IAS

انگلیس: UKAS

آلمان: DAKKS

سوئیس : SAS

و همین طور الی آخر که شما عزیزان می توانید AB های تمام کشورها را براحتی در سایت IAF ملاحظه بفرمایید.

CB چیست؟

بعد از آشنایی با عبارت AB دانستن عبارت CB لازم است. خود AB هر کشوری بطور مستقیم نمی تواند برای شرکتها گواهینامه ایزو ISO صادر کند. یعنی سازمانها و شرکتها برای دریافت گواهینامه ایزو ISO نباید به AB مراجعه کنند. چون AB ها یک نهاد بالادستی و صرفا وظیفه اعتباردهی را دارند. از اینرو یک سری شرکتها از AB ها مجوز فعالیت می گیرند تا گواهینامه ایزو ISO صادر کنند. بنابراین متقاضیان ISO برای دریافت گواهینامه ایزو ISO بایستی از طریق این شرکتهای صادر کننده ISO اقدام کنند.

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو که از AB مجوز فعالیت گرفتند را CB می گویند. عبارت CB مخفف Certification Body بمعنای موسسه صدور گواهینامه هست. هر AB ممکن است ده ها و یا حتی صدها CB تحت اعتبار خود داشته باشد. هر CB که تحت اعتبار AB باشد می تواند علاوه به اینکه در کشور خود فعالیت می کند در سایر کشورها نیز فعالیت کند.

اگر شما از هر CB تحت اعتبار AB با عضویت IAF گواهینامه ایزو بگیرید اعتبارشان یکی است. یعنی سطح اعتبار همه CB های تحت اعتبار AB های دارای عضویت IAF یکی است و فرقی نمی کند که شما از کدام یک از این CB ها گواهینامه ایزو بگیرید.

لیست CB های معتبر برای صدور گواهینامه ایزو
شایسته هست که متقاضی اخذ گواهی ایزو یک CB تحت اعتبار AB با عضویت در نهاد بین المللی IAF را انتخاب کنید.
لیست CB های معتبر برای صدور گواهینامه ایزو

چون در سایت IAF برای هر کشوری حداقل یک AB تعریف شده است لذا براحتی میتوان وارد سایت AB شد و لیست CB های معتبر آن AB را در سایتش دید. فقط توجه کنید که سایت AB را اشتباه وارد نشوید. سایت AB مشخص در سایت IAF دیده می شود. افراد سودجو شما را وارد سایت IAF می برند و AB ها را نشان می دهند. اما از اینجا به بعد شما را وارد سایتهای انحرافی می کنند که اعتبار IAF ندارد. پس مراقب باشید که وارد هر سایتی می شوید بایستی بطور مستقیم در سایت IAF لینک داده شده است. جهت انتخاب CB معتبر با مرکز سیستم کاران به شماره 79165 – 021 تماس بگیرید.

مراجع غیر IAF کدامند؟

شاید در مورد اعتبار یک سری برندها مثل ASCB و…. شنیده باشید که گواهینامه ایزو ASCB اعتبار ندارد. بله قطعا هر برند و هر شرکتی با نام های مختلف از جمله ASCB به هیچ وجه اعتبار IAF را ندارند. همان طور که قبل گفته شد چنین شرکتهایی خود را با عناوینی همچون نهادهای خصوصی، نهاد انگلستان، نهاد اتحادیه اروپا و… در سطح IAF معتبر جلوه می دهند. در حالیکه نهاد بین المللی IAF به هیچ وجه هیچ نهاد غیر رسمی دیگر را قبول ندارد.

البته شرکتها و مراجع صادر کننده گواهینامه ISO ایزو که تحت اعتبار IAF نیستند گستره فعالیت زیادی دارند. بطوریکه حدود 80 درصد گواهینامه های ایزو موجود در دست شرکتها و سازمانها از نوع غیر IAF هستند. خیلی از دارندگان گواهینامه های ایزو در ایران و سایر کشورها از اعتبار گواهینامه ایزوی خود مطلع نیستند. چون تصور می کنند که اگر گواهینامه ایزو ISO شرکتشان در سایت رجیستر می شود، بنابراین گواهینامه معتبر است. در حالیکه اینطور نیست و باید سایت و شرکت صادر کننده عضو IAF باشد.

خیلی از شرکتها و سازمانها گواهینامه غیر IAF دارند، اما تصور می کنند که گواهینامه شان معتبر است. برای اینکه متوجه شوید که یک گواهینامه ISO تحت اعتبار IAF هست یا نه کافیست با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید. کارشناسان مرکز سیستم کاران براحتی هم بهتون می گویند که گواهینامه ایزوی شما اعتبار IAF را دارد یا نه و هم بهتون یاد می دهند که اعتبار IAF ی بودن یا نبودن هر گواهینامه ایزویی را بسنجید.

اخذ گواهینامه ایزو از مراجع صادر کننده IAF و غیر IAF
مراجع صادر کننده اخذ گواهینامه ایزو معتبر در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه درخواست غالب متقاضیان می باشد

از کجا گواهینامه ایزو ISO بگیریم ؟ IAF یا غیر IAF

با توجه به اطلاعات فوق حالا می توانید برای دریافت گواهینامه ایزوی خود اقدام کنید. هر شرکت و یا سازمانی بایستی متناسب با سیاستهای خود تصمیم بگیرد که گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF بگیرد یا گواهینامه ایزویی بگیرد که تحت اعتبار IAF نیست.

امروزه شرکتها با توجه به اهداف خود نوع اعتبار گواهی خود را تعیین می کنند. شرکتهایی که صرفا برای تبلیغات و یا شرکت در مناقصات قصد گرفتن گواهی نامه ایزو را دارند معمولا زمان و هزینه برایشان مهم است. بنابراین بدنبال گواهینامه های غیر IAF ی هستند. چون گواهینامه های ایزو ISO غیر IAF ی معمولا خیلی ارزان هستند و همچنین خیلی سریع صادر می شوند. شاید اصطلاح گواهینامه ایزو فوری و ارزان را شنیده باشید. منظور از این گواهینامه ISO ارزان و سریع همین است. اتفاقا همین گواهینامه های غیر IAFی در مناقصات و تبلیغات خیلی کار راه انداز است. شما هم می توانید برای دریافت گواهینامه ایزوISO خودتان، مراجع غیر IAF را انتخاب نمایید.

اما خیلی شرکتهای بزرگ که تمکن مالی بیشتری دارند و زمان طولانی تر دریافت گواهینامه ISO برایشان مهم نیست از مراجع صادر کننده مدرک ISO تحت اعتبار IAF استفاده می کنند. معمولا هزینه و زمان گواهی نامه های ISO تحت اعتبار IAF بالاتر از هزینه و زمان گواهینامه های ایزو غیر IAF هستند. بنابراین شرکتهای برندو بزرگ و آنهایی اعتبار گواهینامه خود برایشان مهم است از نوع IAF اقدام می کنند. برای کسب مشاوره بهتر و بیشتر کافیست با مرکز سیستم کاران 79165-021 تماس بگیرید. ارائه خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران کاملا رایگان است.

مدت اعتبار گواهینامه های ISO ایزو چقدر است؟

اکثر مراجع صادر کننده گواهینامه های ISO روی گواهینامه ایزوی صادره خود تا سه سال اعتبار درج می کنند. البته وقتی در یک گواهینامه بجای یک سال اعتبار، سه سال درج می گردد، بایستی شرکت متقاضی ایزو سالی یکبار توسط مرجع صادر کننده ممیزی ( بازرس ) شود. به این ممیزی ها و بازرسی های سالیانه در اصطلاح ممیزی مراقبتی سالیانه میگویند. هزینه و زمان ممیزی مراقبتی سالیانه معمولا کمتر از هزینه و زمان ممیزی صدور گواهینامه ایزو هست. بنابراین در زمان دریافت گواهینامه ایزو ISO معتبر حتما از مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو ISO، هزینه و زمان ممیزی های مراقبتی سالیانه را جویا شوید.

هزینه ممیزی مراقبتی سالیانه

خیلی از شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو مبلغ ممیزی های سالیانه را در ابتدای دوره سه ساله می گیرند و خیلی دیگر از شرکت های صادر کننده گواهی نامه ISO هزینه ممیزی مراقبتی سالیانه خود را در همان موعد سالیانه اخذ می نمایند. موضوع دریافت هزینه های ممیزی مراقبتی سالیانه و تمدید اعتبار سالیانه مدرک ایزو توسط CB های صادر کننده گواهینامه ایزو، در ابتدای دوره سه ساله و یا در زمان موعد ممیزی سالیانه سلیقه ایی است. یعنی هر CB ثبت و صدور گواهی ایزو برای خودش در این مورد سیاست گذاری می کند.

مرکز سیستم کاران به متقاضیان پیشنهاد می کند که زمان تسویه ممیزی مراقبتی سالیانه را در همان زمان موعد ممیزی سالیانه پرداخت کنند. چون خیلی شرکتها صرفا برای شرکت در مناقصات گواهینامه ایزو می گیرند، بنابراین ممکن است سال بعد نیازی به گواهی ایزو پیدا نکنند و اگر پول تمدید سالیانه برای دو سال بعد را بدهند، ضرر می کنند. پس با هر CB که قرارداد می بندید حواستان باشد که مبلغ ممیزی مراقبتی را مشخص کنید. اما پرداخت نکنید تا سر رسید سالیانه بیاد سپس در آن زمان تصمیم بگیرید که قصد پرداخت هزینه دارید یا نه. شاید در آن زمان دیگر به گواهی نامه ISO احتیاجی نداشته باشید.

 

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

دریافت گواهینامه ایزو ISO

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

14 Responses

 1. دریافت گواهینامه ایزو معتبر از مراجع معتبر که قابلیت رهگیری و استعلام داشته باشه، سوال خیلی از شرکتها و متقاضیان دریافت گواهی ایزو هست. مطلب جامع و کاملی بود. زبان روان مطالبتون و توضیحات عامیانه اما علمی تون عالی هست. واقعا ممنون

 2. رجیستری گواهینامه ایزو که تحت اعتبار IAF نباشد خیلی سخت هست. چه راهی هست که اطمینان کنیم که سایت معرفی شده فیک نیست؟ سوال دیگر که از شما کارشناس محترم سیستم کاران دارم این است که آیا همزمان میشه چند گواهینامه ایزو را بگیریم؟

 3. رجیستری گواهینامه های ایزو غیر IAF چگونه هست ؟ چون ممکن شرکت صادر کننده یک سایت تاسیس کرده باشه و با بارگذاری یکسری اطلاعات کلاهبرداری کنه؟ راه تشخیص توسط افراد عامیانه ممکن یا باید حتما توسط مشاور بررسی بشه؟

 4. اعتبار گواهینامه ایزو ارزان و سریع تا چه حد هست؟ آیا اعتبارش تا حدی هست که بتونیم تو چند تا مناقصه شرکت کنیم و برنده بشیم؟ آیا مدت اعتبار گواهینامه‌های ایزو ارزان و فوری هم مثل همان اعتبار گواهینامه های بین المللی ایزو هست؟

  1. گواهینامه های ایزو ارزان و سریع بدون اجرا و طراحی مستندات ایزو صادر می‌شوند و برای اهداف داخلی همچون شرکت در مناقصات ، بازاریابی و تبلیغات مشگل گشا هستند. اما گواهینامه های با اعتبار بین المللی در واقع با اعتبار IAF با طراحی و اجرای مستندات ایزو صادر می‌شوند و پاسخگوی تمامی اهداف داخلی و خارجی هستند. مدت اعتبار تمام گواهینامه‌های ایزو ۳ ساله به شرط تمدید ممیزی سالیانه هست.

 5. مهم ترین گواهینامه های ایزو که یک کارخانه تولید انواع نایلون و پلاستیک می‌تونه بگیره چی هست؟ ما کلا از استانداردهای ایزو اطلاعات زیادی نداریم ولی چون میدونیم آرم ایزو برای تبلیغات خیلی کارساز بدنبال گرفتن گواهینامه های ایزو مهم و سرشناس هستیم.

 6. سلام شب خوش
  در شرکت ما طبق یک اصول اداری باید حتما تمام هزینه ها مشخص و تعیین بشوند. اگر در زمینه اخذ گواهینامه ایزو ما هم هزینه صدور و هم هزینه ممیزی مراقبتی سالیانه را پرداخت کنیم و بنا به دلایلی سال بعد نخواهیم ممیزی و تمدید گواهینامه ایزو داشته باشیم آیا مبالغ پرداخت شده برگشت داده می‌شوند؟

 7. نحوه رجیستری گواهینامه ایزو به چه صورت هست؟ آیا بصورت اینترنتی و مجازی میشه اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو را سنجید یا اینکه باید حتما به مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو مراجعه کنیم؟ لطفاً کلیه علائم و مشخصاتی که یک مدرک معتبر باید داشته باشه را برای بنده شرح بدید.

 8. سلام
  یکسری سایتها مدارک ایزو را بصورت فارسی چاپ و منتشر کرده اند آیا این مدل مدارک و گواهینامه ها معتبر هستند ؟ مگه گواهینامه ایزو یک مدرک بین المللی نیست دلیل نگارش فارسی یکسری گواهینامه ها بخاطر چیست ؟

 9. آیا فقط گواهینامه های ایزو که تحت اعتبار IAF میگیریم باید تمدید اعتبار سالیانه شوند یا گواهینامه های بدون اعتبار IAF هم مشمول ممیزی مراقبتی سالیانه و تمدید می شوند ؟ ما بدنبال گواهینامه ای بدون درد سر و‌ ارزان هستیم.

 10. گواهینامه های ایزوی مرتبط با صنایع غذایی چیست دریافت همزمان استاندارد های ایزو با گواهینامه حلال ممکن هست؟ مدت زمان و هزینه هر کدام بصورت مجزا چقدر میشه

 11. گواهینامه های ایزو صادر شده تحت اعتبار naci ایران در سطح جهانی معتبر تر هستند یا گواهینامه های ایزوی صادر شده تحت اعتبار dakks آلمان یا IAS آمریکا یا ukas انگلیس ؟ همچنین قیمت هر کدام چقدر میشه؟

 12. مستندات نویسی و پیاده سازی سیستم های مدیریتی ایزو توسط کارشناسان سیستم کاران در شهرستانها هم انجام میشه؟ ما دو خط تولید فولاد وابسته به مجتمع فولاد مبارکه داریم یکی در ساری یکی هم تبریز. برای هر دو گواهینامه ایزو میخواهیم و‌ بدنبال کارشناس ماهر هستیم. لطفاً رزومه کاری و مراحل و هزینه های اخذ را برای ما بفرستید .

 13. سلام خدمت کارشناس محترم سیستم کاران
  گواهینامه ایزو غیر IAF آیا قابلیت تغییر و سوئیچ بر روی گواهینامه ایزو با اعتبار IAF دارد؟ دو سال پیش بخاطر نداشتن زمان کافی و البته بودجه کم مجبور به گرفتن گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF شدیم ولی الان شکر خدا توان و وقت کافی برای تعویض اعتبار گواهینامه ایزو داریم ؟ منتظر جواب شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط