اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

راهنمای دریافت صلاحیت ایمنی پیمانکاران

تایید صلاحیت ایمنی کار
5/5 - (177 امتیاز)

راهنمای دریافت صلاحیت ایمنی پیمانکاران

راهنمای دریافت صلاحیت ایمنی پیمانکاران از اداره کار مورد توجه اکثر پیمانکاران اجرایی است. پیمانکاران طبق قوانین جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بایستی گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران دریافت کنند. مرجع صدور گواهی ایمنی اداره کار همان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

 

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چیست؟

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران یک مدرکی است که اداره کار صادر می کند. البته نام دقیق چنین مدرکی در ادوار مختلف زماانی متفاوت بوده و هست. از جمله نامهای دیگر چنین مدرکی که در اکثر سایتی دیده می شود به شرح زیر است. لازم به ذکر است که کارفرمایان ممکنه هر یک از نامهای زیر را به پیمانکار بگوید. اما منظور از صد عبارات زیر همان گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران است. لطفا به عناوین مشابه زیر دقت بفرمایید.

دریافت گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهی نامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

دریافت گواهینامه HSE اداره کار

گرفتن گواهینامه HSE پیمانکاران

دریافت گواهینامه ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهینامه تایید HSE پیمانکاران

دریافت مدرک ایمنی اداره کار

گرفتن مدرک HSE اداره کار

دریافت گواهی تایید صلاحیت HSE پیمانکاری

اخذ گواهینامه صلاحیت HSE پیمانکاران

خیلی از عناوین مرتبط دیگری که مشابه اکثر کارفرمایان و متقاضیان از زبان می آورند. همه ادبیات های مختلف بیان شده منظور همان گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران می باشد.

 

گواهینامه HSE ، گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران و فرق آنها

نکته خیلی مهمی وجود دارد که اکثر کارفرمایان و متقاضیان توجه نمی کنند. خیلی ها گواهینامه HSE را با گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران به اشتباه می گیرند. متقاضیان محترم باید توجه کنند که این دو گواهینامه کاملا با هم متفاوت هستند. گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر می گردد. مدرک HSE که نام کاملش HSE-MS هست توسط مراجع صادرکننده گواهینامه ISO ( CB ها ) صادر میگردد. اما چون تشابه اسمی دارند، متاسفانه با هم قاطی می شوند. اگر قصد شما گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران است، پس ادامه همین مطلب راهنمای دریافت صلاحیت ایمنی پیمانکاران را مطالعه بفرمایید. اما اگر منظور شما گواهینامه HSE-MS است بر روی اینجا کلیک بفرمایید تا وارد راهنمای دریافت گواهینامه HSE شوید.

 

شرایط و مدارک دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

شرایط و مدارک اخذ گواهی نامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران همواره دستخوش تحولات و تغییرات مکرر بوده است. این تغییرات و تحولات توسط اداره کار انجام میگیرد. حدود چند سالی است که دریافت گواهی ایمنی اداره کار باب شده است. لذا هر چه زمان جلوتر می رود. اداره کار نیز رویه های اجرایی خود را تکمیل تر و گاهی سخت گیرانه تر می کند. مثلا در یک زمانی داشتن مسئول ایمنی در هر کارگاهی الزامی بود.

یکی از الزامات مسئول ایمنی، گرفتن تایید صلاحیت مسئولین ایمنی از اداره کار بود. خود این گرفتن صلاحیت مسئول ایمنی از اداره کار قوانین بی ثباتی داشت هر استانی متناسب با سیاستهای خودش سخت گیری می کرد. در بعضی مواقع اعلام می شد که مسئول ایمنی باید مدرک مرتبط لیسانس ایمنی داشته باشد. در یک مقطعی گفته شد اگر مدرک نداشته باشد گذراندن دو دوره ( ایمنی عمومی ویژه مسئولین ایمنی کارگاهها ) و شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک کفایت می کند. بعضی مواقع ادارات کار استانها سلیقه ایی عمل می کردند. درحال حاضر در زمان تحریر این مقاله  ( راهنمای دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران ) اعلام شد که داشتن یا نداشتن مسئول ایمنی الزامی و اجباری نیست. البته به حکم و زور دیوان عدالت اداری این الزام برداشته شد.

مابقی قوانین هم همین طور است. مثلا اگر یک شرکت پیمانکاری قبلا قصد داشتن گواهینامه صلاحیت ایمنی خودش را بگیرد باید ابتدا صلاحیت پیمانکاری خودش را از طریق موارد زیر اثبات کند.

شرایط اخذ گرید پیمانکاری
شرایط اخذ گرید پیمانکاری و دریافت و اخذ رتبه پیمانکاری درسطح کشور فرایندی متشکل از ارائه مدارک و رعایت کردن ضوابط موجود در سطح قانون و استاندارد بین المللی هست

راههای اثبات صلاحیت پیمانکاری

داشتن رتبه یا گرید پیمانکاری یا رتبه مشاوره یا گرید انفورماتیک از ساجات

دارا بودن مجوز از وزارت نفت

داشتن مجوز از نیروی انتظامی

دارا بودن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

داشتن صلاحیت پیمانکاری شرکتهای خدماتی از اداره کار یا همان مجوز اداره کار

و خیلی مجوزهای دیگر

اما در قوانین امروزی فقط دو مورد فوق قبول است. موارد 1 و 5 را الان فقط اداره کار قبول دارد. یعنی بازم تحول و تغییر و بی ثباتی در قوانین.

 

قوانین دست و پا گیر در فرایند بازرسی

یکی دیگر از قوانین دست و پا گیر فرآیند بازرسی است. سلیقه ایی عمل کردن بازرسی در حین بازرسی، خودش معضل بزرگی است. خیلی از بازرسها مطابق با دستورالعمل و چک لیست های ابلاغ شده اقدام به بازرسی می کنند. بعضی از بازرسها سخت گیر تر هستند و بعضی دیگر سخت گیری نمی کنند. درچک لیست ایمنی بازرسی که در دست بازرسی است مواردی دیده می شود که اکثر شرکتها چنین زیر ساختی ندارند.

بازرسی های اداره کار حتی گاهی فراتر از چک لیستهای بازرسی، شرکت پیمانکار را مواخذه می کنند و تحت فشار می گذارند. مثلا گاهی دیده شده که از شرکت متقاضی خواسته شده که چرا سیستم برق شرکت دارای کلید جان پناه ندارد.

 

آموزشهای مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

همانطور که قبلا گفته شد کلیه مقررات همواره در حال تغییر و بی ثبات هستند. یکی از موارد پر تغییر موضوع آموزشها هست. در حال حاضر قوانین

آموزشهای مورد نیاز برای گرفتن گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران به شرح زیر است.

آموزش ایمنی کارفرمایی

آموزشی ایمنی کارگری

گواهینامه آموزشی اداره کار که از طریق مرکز تحقیقات و حفاظت فنی کار ثبت و صدور میگردد میبایست حتما اصل و واقعی باشد. جهت استعلام و سنجش اعتبار گواهینامه آموزشی ایمنی اداره کار میتوانید به سایت http://scrtash.ir/certificates مراجعه نمایید.

آموزش ایمنی کارفرمایی و کارگری

منظور از آموزش ایمنی کارفرمایی این است که یکی از اعضاء هیئت مدیره بایستی یک دوره سه روزه ایمنی عمومی ویژه کارفرمایان را سپری کنند. آموزش ایمنی کارگری منظور این است که تمام پرسنل شاغل در شرکت که در لیست بیمه تامین اجتماعی هستند بایستی یک روزه دوره ایمنی عمومی ویژه کارگران را سپری کنند.

بدلیل شیوع بیماری کرونا و عدم برگزاری کلاسهای ایمنی متاسفانه بی تدبیری ها باعث شد کلاسها برگزار نشود و صدها پیمانکار معطل بمانند و نتوانند به اصل گواهی برسند. در حال حاضر فعلا آموزشها بصورت آنلاین برگزار می گردد. اینکه چگونه کارگران ساده و دارای سطح تحصیلات پایین و یا بی سواد در کلاسهای آنلاین شرکت کنند خودش هفت خان رستم دارد. تک تک افراد شاغل بایستی در سامانه جامع روابط کار ابتدا احراز هویت شوند.

سامانه جامع روایط کار
آدرس سایت سامانه جامع روابط کار www.prkar.mcls.gov.ir است.
سایت سامانه جامع روابط کار

آدرس سایت سامانه جامع روابط کار www.prkar.mcls.gov.ir است. فرایند احراز هویت پیچیدگی خاص خودش را دارد که اکثر افراد قادر به انجام آن نیستند حال تصور کنید که یک شرکت 400 نفر پرسنل داشته باشد!

آزمون های نهایی این دوره ها بدتر است. چون بایستی بصورت حضوری در یک مکانی که از طریق پیامک بهشون اعلام میشه امتحان بدهند. خیلی از شهرها و استانها امکانات برگزاری دوره ها و کلاسها و آزمونها را ندارد. همین بی ثباتی قوانین و آشفتگی ها باعث می شود که پیمانکاران نتوانند براحتی گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران خود را بگیرند. اگر شرکتی چندین کارگاه در شهرهای مختلف داشته باشد، کارش با کرم الکاتبین است. مورد بوده که سه سال معطل گرفتن مدرک اداره کار بوده است. به همین دلیل خیلی از مناقصات و قرار داده های با کارفرما را از دست داده است.

 

مدارک رسمی مورد نیاز در حال حاضر

1 – نامه در سر برگ شرکت به انجمن صنفی برای معرفی ایمیل شرکت و شماره همراه مدیرعامل

2 – ارائه کپی صفحه اول شناسنامه مدیرعامل و اعضای هیات مدیره

3 – ارایه کپی کارت ملی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره

4 – کپی سند ملکی یا قولنامه و یا اجاره نامه دفتر مرکزی کد رهگیری

5 – ارائه کپی روزنامه های آگهی تاسیس ، آخرین تغییرات مربوط به آدرس و آخرین تغییرات مربوط به اعضای هیات مدیره

6 – گواهی صلاحیت پیمانکاری از مراجع ذی صلاح

7 – کپی تمامی پیمان های در حال اجرای شرکت ( تمامی صفحات ممهور به مهر شرکت )

8 – آخرین لیست بیمه کارکنان هر پیمان به انضمام لیست بیمه دفتر مرکزی

9 – کپی اساسنامه شرکت

10 – لیست تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی موجود در کارگاه روی سربرگ شرکت

11 – در صورت عدم وجود گواهی نامه آموزش ایمنی کارفرمایی برای شرکت در کلاس مدارک برای هر فرد معرفی شده؛

– ارائه معرفی نامه

– ارایه کپی کارت ملی ( پشت و رو ) و شناسنامه

– ارائه کپی آخرین مدرک تحصیلی

12 – ارایه تعهدنامه محضری در فرمی با عنوان سند تعهدنامه غیر مالی ( این فرم ها می بایست حتما از دفاتر اسناد رسمی اخذ گردد )

13 – جدول 18 اظهارنامه مالیاتی سال قبلی ( درآمدهای ناخالصی  )

14 – مفاصا حساب

لازم بذکرست که این مدارک تا زمان درج این مقاله وجاهت قانونی دارد و ممکنست در طول زمان دچار تغییر گردد. به همین جهت توصیه می گردد جهت اخذ گواهی تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران در هر برهه زمانی با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید. اطلاعات به روز را از مشاورین مرکز به صورت رایگان دریافت نمایید.

ریسکهای دیگر

از جمله ریسکهای دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد

سایت اداره کار از کار میافتد و یا خرابی های مکرر که در سایت پیش میاید.

کارکنان و مدیران به طور مداوم عوض میشوند و وقفه هایی در خدمت رسانی اتفاق خواهد افتاد.

انجام وظایف کارکنان و بازرسان طبق کارتابل ارجاع شده به آنها

کار کردن با تاخیر خیلی زیاد

کلیه اطلاعات از روی سایت اداره کار می پرد. همین امر موجب دوباره کاری می شود

بعضی از مدیران و کارکنان اداره کار سلیقه ای کار میکنند.

تعطیل شدن های بی برنامه مانند آلودگی هوا و…

فراموشی بعضی کارکنان بابت انجام کارشان

اثبات تعداد زیاد پرونده در ادارات کار استانها

نداشتن وحدت رویه کاری در استانها

و موارد ناگفتنی دیگر….!

 

مدت زمان اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

با توجه به این همه ریسک و فرآیند و پیچیدگی، حماقت محض است اگر کسی زمان دقیقی برای تکمیل کل فرایند اعلام کند. تمام عوامل بالا در تعیین زمان رسیدن به اصل گواهینامه صلاحیت ایمنی تاثیر گذار است. اگر شرکتی بخواهد بطور کاملا قانونی اقدام به اخذ مدرک ایمنی اداره کار نماید حداقل 2 ماه و حداکثر چند سال زمان لازم دارد. اما بطور متوسط شرکتهای متقاضی که از طریق مرکز سیستم کاران اقدام کرده اند حدود 4 ماه بوده است. مجدد تاکید می گردد که این زمان تحت شرایطی خاص است. یعنی همه چیز گل و بلبل باشد و هیچ نقص و یا کارشکنی در کار نباشد، کوچک و بزرگ بودن شرکت، تعداد پرسنل شاغل، تعداد کارگاههای فعال و مکان کارگاههای فعال  نیز موثر است.

 

هزینه گرفتن گواهی نامه صلاحیت HSE ایمنی پیمانکاران

فرایند دریافت گواهی نامه صلاحیت HSE ایمنی پیمانکاران برای هر شرکتی با شرکت دیگر متفاوت است. بنا به دلایل گفته شده بالا هزینه ها نیز متغییر است.

هزینه های دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

مستقیم

غیر مستقیم

 

هزینه مستقیم

مستقیم هزینه ایی است که توسط مرکز سیستم کاران اخذ می گردد.

هزینه های غیر مستقیم

شامل هزینه های احراز هویت ها، هزینه های آموزشی، هزینه های بازرسی و… می باشد. چون هزینه های غیر مستقیم همواره دستخوش تحولات است، لذا شایسته است که بروزترین هزینه ها را کارشناسان مرکز سیستم کاران بپرسید. کارشناسان مرکز سیستم کاران در خدمت شما هستند تا کلیه هزینه های آشکار و پنهان را به شما اطلاع رسانی کنند. متاسفانه خیلی افراد و شرکتها ابتدا هزینه کمی را به مشتری خود اعلام می کنند. بعد از گذشت زمانی به بهانه های مختلف هزینه های هنگفت دیگری را مطالبه می کنند. منظور از هزینه هنگفت تعداد چندین سکه تمام است.

پس قبل از انجام هر کاری ابتدا کلیه هزینه ها را بطور شفاف مشخص بفرمایید. مراقب افراد سودجو و کلاهبردار باشید. مراقب افراد بدقول و فاقد وجاهت قانونی باشید. توصیه می گردد حتما از طریق قانونی اقدام بفرمایید. افرادی که به شما پیشنهاد جعل مدرک با اسناد می کنند فقط در آن زمان به فکر جیب خود هستند. اما فکر عاقبت کار شما را نمی کنند. در زمان خاص خودش شما را تنها می گذراند و جواب تلفن شما را هم نمی دهند.

سامانه اخذ تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران
شرکتهای صادر کننده گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران فقط و فقط اداره کار هست.

مراجع صادر کننده گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

شرکتهای صادر کننده گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران فقط و فقط اداره کار هست. آدرس رسمی و ثبت شده شرکت شما طبق اساسنامه هر کجا که باشد بایستی از طریق اداره کار همان استان اقدام کرد. مراقب کلاهبرداران باشید که گواهینامه فاقد اعتبار به شما تحویل ندهند. گواهینامه صلاحیت ایمنی فتوشاپی نگیرید. گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران حتما باید در سایت اداره کار پیگیری گردد.

 

نحوه استعلام گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اگر گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران واقعا اصل باشد حتما بایستی رجیستر شود. تمام گواهینامه های HSE اداره کار در سایت خودش به آدرس دقیق ( حرف به حرف دقیق ) www.svcc.mcls.gov.ir قابلیت رهگیری دارند. البته ممکن است که شکل ظاهری سایت در مقاطع زمانی مختلفی تغییر کند. در هر لحظه اگر نتوانستید اصالت گواهی ایمنی پیمانکاری مدنظرخودتان را رهگیری کنید با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید. ما به شما کمک کنیم. کلیه خدمات مرکز سیستم کاران بابت رهگیری و تعیین اصالت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران رایگان است.

 

سیستم کاران مرجعی مطمئن برای اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

مرکز سیستم کاران سازمان مرکزی، بزرگترین و اولین مرجع رسمی و عام المنفعه در جهت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران در خدمت شماست. این مرکز با ارائه خدمات مشاوره هایی رایگان و دقیق شما را از دست سوداگران و سوء استفاده گران نجات می دهد. هرگونه سئوال و یا ابهامی در خصوص مقاله راهنمای دریافت صلاحیت ایمنی پیمانکاران داشتید از کارشناسان مرکز بپرسید.

نکته مهم : الزاما نبایستی دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران خود را به دست اشخاص یا شرکتهای ثالثی بدهید. بلکه خود شما می توانید بطور مستقل اقدام به ثبت نام در سایت کنید و کار خودتان را به تنهایی پیش ببرید. اگر فرصت این کار را نداشتید می توانید از خدمات مرکز سیستم کاران استفاده نمایید. ما با کمترین هزینه ممکنه و در کمترین زمان ممکنه شما را به گواهینامه اصلی و معتبر صلاحیت ایمنی پیمانکاران خواهیم رساند.

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

One Response

  1. گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی رو من قبلا از طریق سایت https://systemkaran.com/ گرفته بودم. سایت شما همینه؟ یا سایت گرفتن گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی یه سایت جداست؟ ممنونم از مقالتون. خیلی مفید بود. کاش اداره کار هم اینجوری اطلاع رسانی می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط