نمونه فرم شرح وظایف ( شناسنامه شغل )

نمونه فرم شرح وظایف
4.8/5 - (5566 امتیاز)

نمونه فرم شرح وظایف ( شناسنامه شغل )

در واقع نمونه فرم شرح وظایف ( شناسنامه شغل ) همان شرح وظایف سازمانی است. که جهت تشریح نحوه انجام کار افراد و تفکیک وظایف کاری کارکنان تهیه و تنظیم می گردد.

مکتوب کردن شرح وظایف به شفاف سازی نحوه انجام کار کمک شایانی مینماید. شاید داشتن شرح وظایفی دقیق و شفاف براساس تمامی فعالیت های افراد در سازمان ،دغدغه مدیران سازمان باشد .

داشتن شرح وظایف مکتوب شده دریک فرم و فرمت واحد نه تنها جهت استخدام افراد مفید بوده بلکه درهنگام محاسبه حقوق و ارزش گذاری عملکرد افراد نیز بکار میآید. چراکه باداشتن شرح وظایف مکتوب شده درحقیقت شرایط احراز فردی مناسب برای پست سازمانی مکتوب میشود و هنگام اعلام نیاز مدیران برای استخدام نیرو و همچنین هنگام مصاحبه شغلی بسیار مفید واقع میشود.

شناسنامه شغل چیست؟

شناسنامه شغل نام دیگر شرح وظایف است. نامگذاری این فرم تحت عناوینی همچون شناسنامه شغل ، شرح وظایف و … خیلی مصطلح هست. مفاد و محتویات فرم شناسنامه شغل نیز مانندمحتویات فرم شرح وظایف است. این دو فرم تحت هر عنوانی که باشد مهم نیست.مهم محتویات و کاربرد اثر بخشی آن هست.

شرح وظایف واحدهای سازمانی

تهیه شرح وظایف متناسب با طبیعت کاری و ساختار سازمانی هر شرکت متفاوت است. شرح وظایف افراد باید بر اساس چارت سازمانی شرکت تنظیم شود. نظربه اینکه چارت سازمانی در سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 فرایندی دیده میشود و واحدی نبوده لذا باید شرح وظایفها نیز فرایندی دیده شود. مثلا ممکن است آقای x درسازمان بطور همزمان دو مسئولیت حسابداری و it راعهده دار باشد اما باید توجه داشت نباید شرح وظایفی برای آقای x نوشته شود و مسئولیتهای حسابداری و it او در فرم شرح وظایف اجماع شود. بلکه باید شرح وظایفی مختص حسابداری و شرح وظایفی مختص it بصورت جداگانه داشته باشیم.

دانلود رایگان فرم شرح وظایف
در فرم شرح وظایف علاوه برشرح وظایف عمومی و شرح وظایف اختصاصی یکسری اطلاعات کاربردی از قبیل رشته تحصیلی ، سابقه کار ، مهارتها و آموزشها نیاز میباشد

نمونه فرم شرح شغل و شرایط احراز شغل

در فرم شرح وظایف علاوه برشرح وظایف عمومی و شرح وظایف اختصاصی یکسری اطلاعات کاربردی از قبیل رشته تحصیلی ، سابقه کار ، مهارتها و آموزشها نیاز میباشد. باید توجه داشت اطلاعات مکتوب ، اطلاعات شرایط احراز شغل است. یعنی باید نوشت مسئول حسابداری چه تحصیلاتی باید داشته باشد نه اینکه فرد شاغل در این پست چه تحصیلاتی دارد یا اینکه فرد مناسب برای این پست باید حداقل چند سال سابقه کاری داشته باشد نه اینکه فرد شاغل در این پست چند سال تجربه دارد. جهت آشنایی با اطلاعات لازم فرم شرح وظایف میتوانید از بخش دانلود رایگان فرمهای ایزو ISO تحت عنوان فرم شرح وظایف – شناسنامه شغل را جهت الگوبرداری دانلود نمایید.

نمونه فرم شرح وظایف

فرم های شرح وظایف دارای انواع مختلفی هستند. چون هر سازمان و شرکتی متناسب با زمینه فعالیت و کار خود فرمتهای مختلفی ایجاد می کند. طبعا فرم شرح وظایف بایستی یک سری اطلاعات مفیدی باشد. اطلاعاتی که در گام اول مبین تعیین صلاحیت فرد شاغل در مجموعه باشد. در قسمت دوم فرم بایستی شرح وظایف درج گردد. برای همین نمونه فرم شرح وظایف مورد تقاضای خیلی از افراد است. نمونه فرم شرح وظیفه فعلی فقط به عنوان نمونه بوده و کاربران می توانند آن را متناسب با نیاز سازمان خود تغییر دهند.

فرم استاندارد شرح وظایف

نمونه فرم استاندارد شرح وظایف توسط کاربران زیادی درخواست می گردد. نامگذاری عبارت استاندارد بر روی هر فرمی اصولا کار فنی نیست. سازمان استاندار جهانی برای فرم شرح وظایف قالب استاندارد تعریف نمی کند. فرم استاندارد شرح وظایف در واقع می تواند کاملترین و جامع ترین فرم شرح وظایف موجود باشد. چارچوب و کلیات فرم شرح وظایف می تواند بر اساس الزامات هر سازمانی متفاوت باشد. منظور از کاربرد عبارت فرم استاندارد شرح وظایف برای کاربران، یک فرم کامل و منسجم و کارآمد برای سازمان می باشد.

همچنین فرم استاندارد شرح وظایف در قالب نمونه برای الگوبرداری در پایان این مقاله موجود است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 79165-021 مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران تماس حاصل فرمایید.

فرم شرح وظایف

قالب فرم شرح وظایف غالبا توسط کارشناس ISO یا مشاور ISO طراحی و تدوین می گردد. البته یکسری ساختارهای کلی در هر نوع از فرم های شرح وظایف قابل رویت است. در یک فرم شرح وظایف بایستی به تعیین تکلیف و شفاف سازی الزامات عملکردی سازمان مطبوع توجه نماید.

نمونه فرم شرح وظایف در هر شرکت و سازمانی دارای اختلافاتی هست. فرمت WORD یا EXCEL فرم شرح وظایف مهم نیست. هر طوری که سازمان شما راحتتر هست، فرم شرح وظایف را تدوین کنید. شکل ظاهری اگر زیبا باشد بهتر است. اما ظاهر هر فرم یک الزام نیست بلکه اثربخشی و کارائی فرم مهم است.

دانلود رایگان فرم شرح وظایف

خیلی از مشاوران و کارشناسان در حوزه طراحی و تدوین سیستم های مدیریتی بدنبال نمونه فرم شرح وظایف هستند. از این رو با درج دانلود رایگان فرم شرح وظایف در گوگل ، انواع فرم های شرح وظایف را جستجو می کنند. مرکز سیستم کاران نمونه فرم شرح وظایف را در فرمت Word در انتهای مقاله قرار داده است. نمونه فرم شرح وظایف با عناوین مختلفی همچون شناسنامه شغل نیز مطرح می گردد.

فرم شناسنامه شغل
فرمت شناسنامه شغل یا فرمت شرح وظایف هم یکی از فرمتهای ایزو محسوب می گردد. مشاوران و کارشناسان ISO معمولا وابسته به یک فرمت خاص نیستند

شناسنامه شغل – گواهینامه ایزو

شرکتهایی که در حال گرفتن گواهینامه ایزو هستند بیشتر بدنبال فرمتهای ایزو نیز هستند. فرمت شناسنامه شغل یا فرمت شرح وظایف هم یکی از فرمتهای ایزو محسوب می گردد. مشاوران و کارشناسان ISO معمولا وابسته به یک فرمت خاص نیستند. چون متناسب با نیاز هر سازمانی، فرمت فرم شرح وظایف را نیز تغییر می دهند. در مجموع استاندارد ISO برای موضوع شرح وظایف الزامی برای یک فرمت تعریف شده خاص و واحدی ندارد. لذا هر شغلی می تواند با توجه به نیاز شرکت خود تغییرات اثر بخشی را در فرمت شناسنامه شغل اعمال نماید.

فرم شرح وظایف کارکنان

منظور از فرم شرح وظایف کارکنان، فرمی است که برای کلیه سطوح سازمانی یک شرکت استفاده می گردد. فرم شرح وظایف کارکنان از پایین ترین رده های کارکنان تا بالاترین (حتی مدیرعامل) قابلیت اجرا دارد.

فرم شرح وظایف کارکنان در اکثر ممیزی های ISO 90001 توسط ممیز مطالبه می گردد. لذا نماینده مدیریت در امور ISO بایستی نسبت به تهیه و تدوین فرم شرح وظایف کارکنان همان نمونه فرم شناسنامه شغل است، اقدام نماید. این فرم در پایان این مقاله در قالب WORD وجود دارد.

فرم شرح وظایف کارکنان بایستی برای هر سمت شغلی پر شود. اگر چندین نفر از کارکنان در یک شغل یا یک سمت هستند، نیاز به تهیه به تعداد کارکنان نیست.

فرم شرح وظایف پرسنل

اصطلاح فرم شرح وظایف پرسنل مانند فرم شرح وظایف کارکنان است. عملا این فرم هیچ فرقی با هم ندارد و ساختار یکسانی دارند. فرم شرح وظایف پرسنل یکی از فرم های الزامی در استقرار ISO 90001 است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این استاندارد می توانید مقاله تخصصی گواهینامه ISO 9001 را مطالعه بفرمایید.

فرم شرح وظایف پرسنل توسط مدیران هر واحد با همکاری افراد دیگر تدوین می گردد. منظور از افزاد دیگر، کارشناسان ایزو و مشاورهای حرفه ای در زمینه پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت است. مفاد فرم شرح وظایف بایستی مبین تمامی الزامات ISO و الزامات سازمان هر شرکتی باشد.

نمونه شرح وظایف سازمانی

فایل WORD نمونه شرح وظایف سازمانی در این مطلب فقط جنبه الگوبرداری دارد. شما عزیزان می توانید نمونه شرح وظایف سازمانی موجود را متناسب با نیاز و الزامات سازمان خودتان تغییر دهید.

نمونه شرح وظایف سازمانی را بایستی بر اساس ساختار سازمانی طراحی کنید. چارت سازمانی باید متناسب با فرآیند های هر شرکتی باشد. جهت مطالعه انواع چارت سازمانی می توانید مقاله تخصصی نمونه چارت سازمانی ( یا ساختار سازمانی ) کلیک فرمایید. شرکتها دارای زمینه فعالیتهای مختلفی هستند. لذا هم نمونه  چارت سازمانی هم نمونه شرح وظایف سازمانی، مختص همان شرکت است.

جدول شرح وظایف

برخی کارشناسان جدول شرح وظایف را بجای عبارت شرح وظایف بکار می برند. جدول شرح وظایف همان شناسنامه شغل هم می باشد. نحوه استفاده از عبارات مختلف سلیقه ای است. هر فردی که مسئولیت طراحی و تدوین جدول شرح وظایف در شرکت را دارد، خودش این سند را نامگذاری می کند.

جدول شرح وظایف اصولا بایستی مشروح و گسترده باشد. ما پیشنهاد می کنیم که شرح وظایف یا شرح شغل را بصورت جدول شرح وظایف تهیه نکنید. البته چون قسمتهایی از سند شرح وظایف به شکل ظاهری جدول هست. اما قسمتای مهمی نیز بصورت تشریحی در فرم تهیه می گردد.

شرح وظایف – چارت سازمانی

چارت سازمانی به عنوان یک الزام اولیه برای تعریف شرح وظایف نقش دارد. یعنی هر شرکتی برای تهیه و تدوین شرح وظایف ، مسئولیتها و اختیارات کارکنان ابتدا بایستی چارت سازمانی شرکت را تدوین نماید. شرح وظایف – چارت سازمانی دو موضوع کاملا وابسته به هم هستند. در سایت مرکز سیستم کاران نمونه های مختلفی از چارت سازمانی ارائه گردید و می گردد. همچنین کارشناسان مرکز با شماره تلفن 79165-021 در خدمت شما هستند. از چارت های سازمانی نمونه الگو گیری نمایید.

شرح وظایف – ISO

همانطورکه گفتیم ISO الزامی برای فرمت شرح وظایف ندارد. اما از سوی دیگر الزاماتی را از سازمان می خواهد که ما باید در تهیه شرح وظایف مد نظر قرار دهیم. در متن استاندارد به صراحت از صلاحیت کارکنان صحبت می کند. همچنین در جای دیگری از متن استاندارد ایزو در رابطه با نقش ها، مسئولیتها و اختیارات صحبت می کند. یعنی ما باید این الزامات را در طراحی فرمت شرح وظایف قرار دهیم. از کارشناسان مرکز سیستم کاران نیز در این باره کمک بگیرید. سیستم کاران با چندین سال سابقه درخشان در کنار شماست. از خدمات رایگان مرکز نیز استفاده نمایید.

نمونه فرم شناسنامه شغل
مفاد و محتویات فرم شناسنامه شغل نیز مانندمحتویات فرم شرح وظایف است.

فرمت ایزو شرح وظایف

فرم شرح وظایف به هر شکلی که باشد چنانچه دارای موارد زیر باشد در اصطلاح ایزو یی است.

شماره کد فرم شرح وظایف
رقم بازنگری فرم شرح وظایف
صلاحیتهای لازمه
آموزشهایی که باید دیده باشند.
دوره های آموزشی که باید ببینند.
فرمت شرح وظایف عمومی
شرح وظایف اختصاصی

و سایر اطلاعاتی که سازمان احساس می کند که بایستی در فرمت ایزو شرح وظایف باشد. مثلا در فرمت ایزو شرح وظایف برای شغل منشی می توان از دستورالعمل های مرتبط نیز استفاده کرد. بعنوان مثال نمونه دستورالعمل منشی گری می تواند مبنای طراحی و تدوین فرم ایزو شرح وظایف باشد.

نمونه فرم شرح وظایف کارکنان

دانلود رایگان نمونه فرم شرح وظایف کارکنان در مطلب میسر است. نقش و سمت کارکنان در هر کسب و کاری اهمیت بالایی دارد. مدیران اصلی و میانی بایستی فعالیتهای کاری، مسئولیت ها و اختیارات هر فرد را مشخص نمایند. سپس نمونه فرم شرح وظایف کارکنان را دانلود نمایید و موارد الزامی در این فرم را تکمیل فرمایید.

نمونه فرم شرح وظایف کارکنان همان نمونه فرم شناسنامه شغل نیز می باشد. تعیین مسئولیت ها و وظیفه های هر فردی توسط مدیران بالادستی آن فرد می باشد. البته نماینده مدیریت در سیستم های مدیریتی نیز می تواند کمک شایانی در این مورد کند. اما تصویب نهایی هر شرح وظایفی بر عهده و اختیارات مدیرعامل است.

فرم شرح شغل

بطور کلی فرم شرح شغل همان فرم شرح وظایف است. فرم شرح وظایف یا شغل در زیان لاتین به description form Job معروف است. شرکتهای ایرانی و خارجی که با هم کار می کنند، اکثر فعالیتشون بصورت ترکیبی  و همکاری هست. آنها فرم شرح وظایف یا شغل را Job description می نامند. فرم شرح وظایف یا شغل شامل جزئیات شغل و یا سمت هر یک از کارکنان است. برای همین عملا همان فرم شرح وظایف یا شرح کار می باشد.

شما عزیزان می توانید از خدمات مشاوران ایزو نیز در تعریف فرم شرح شغل استفاده نمایید. بدین منظور مقاله تخصصی مشاوره سیستمهای مدیریتی را مطالعه بفرمایی.

فرم شناسنامه شغلی

همچنین فرم شناسنامه شغلی یا شناسنامه شغل نیز همان نمونه فرم شرح وظایف هست. همانطور که قبلا گفتیم این ادبیاتهای مختلف بین کارشناسان و مشاوران ایزو رایج است. هر فرد یا شرکتی در مستندات ایزو شرکت خود از این عبارات مختلف استفاده می کنند.

فرم شناسنامه شغلی شامل اطلاعات شغل از جمله آموزش ها و صلاحیت های لازم است. میزان تحصیلات و تخصص مورد نیاز هر شغل در فرم شناسنامه شغلی درج می گردد.

در آئین نامه پرسنلی هر شرکتی ممکن است قوانین و مقرراتی وضع گردد. لذا بایستی در طراحی و تدوین فرم شناسنامه شغلی این الزامات را در نظر گرفت. جهت کسب دانش در مورد آئین نامه پرسنلی مطلب تخصصی نمونه آئین نامه پرسنلی را مطالعه نمایید.

نمونه شناسنامه شغلی

برای دریافت نمونه شناسنامه شغلی کافیست همان نمونه فرم شرح وظایف موجود را دانلود نمایید. سپس نام و عنوان فرم را به شناسنامه شغلی تغییر دهید. البته هر جایی برای این فرم ممکن است نام دیگری انتخاب نماید. در صورت وجود هر گونه سوال در مورد نمونه شناسنامه شغلی با مرکز سیستم کاران به شماره تماس 79165-021 ارتباط برقرار نمایید.

نمونه شناسنامه شغلی یا نمونه شناسنامه شغل می تواند ابزاری برای شناسایی فرآیندهای سازمان نیز تلقی گردد.

لینک دانلود نمونه فرم شرح وظایف ( نمونه فرم شناسنامه شغل )

سازمان مرکزی سیستم کاران به عنوان یک مرکز بزرگ و عام المنفعه تمامی مستندات ایزو را به رایگان در اختیار متقاضیان قرار می دهد. جهت دانلود هر کدام از مستندات و دانلود رایگان مستندات ایزو در فرمت Word در پایان مقاله هر روش اجرایی و دستورالعمل روی آن کلیک نمایید. دانلود رایگان نمونه مستندات ایزو را در سایت قرار دادیم. همچنین جهت دانلود رایگان فرم های ایزو ISO می توانید از لینک زیر اقدام نمایید. تنها کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید و نسبت به دانلود فرم مورد نیاز خود اقدام نمایید.

لینک دانلود رایگان نمونه فرم های ایزو ISO

گواهینامه ایزو ISO و IMS و CE و . . .
گواهینامه مورد نیاز خود را بدون واسطه و در کمترین زمان اخذ نمایید.

بامادر ارتباط باشید…

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

11 Responses

    1. خب بستگی داره تعداد پرسنل و تعداد کارگاه ها و شرکت صادر کننده ایزو

  1. شرکت ما خیلی وقته دنبال یه نمونه فرم برای تعریف شرح وظایف کارکنان هست. توی گوگل سرچ کردم اولین لینک شما بودید. واقعا شایسته هستید چون لینک دانلود رایگان فرم شناسنامه شغل در فرمت Word رو توی سایتتون گذاشتید. ممنون واقعا

  2. پیاده سازی استاندارد های ایزو که عموما بر مبنای ایزو9001 انجام می گیرد بسته به شرایط سازمان و وسعت و گستردگیش زمان و هزینه خاص خود را دارد. تا سازمان و شرایط سازمان بررسی نشه نمیشه هزینه و زمانی تعیین کرد.

  3. در شرح وظایف کارکنان کارخانه سیمان چه مدارک آموزشی قید شده هست؟ کارگران مجموعه همگی گواهینامه ایمنی و بهداشت شغلی را دارند بغیر از اون چه مدرک دیگری لازم هست تا بتونیم برگه برنده ای جهت حضور در مناقصات را داشته باشیم.

  4. نمونه فرم شرح وظایف را با کمک مشاوران سیستم کاران اجرا کردیم نظم خاصی بر محیط مجموعه حاکم شده و کارها با نظم و سرعت خوبی پیش می‌ره. خیلی ممنون از زحمات و مشاوره های خوبتون.🌹

  5. با گرفتن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ کلیه دستور العمل های نمونه فرم شرح وظایف اجرا و طراحی میشوند؟ از کارشناس محترم تقاضا دارم بصورت آنلاین کلیه مراحل و شرایط هزینه ها را برای ما شرح دهند و ارسال نمایند.

  6. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را باید از کدام مراجع بگیریم که راحت بشه نمونه شرح وظایف و چارت سازمانی را دقیق اجرا و پیاده سازی کرد و سر ممیزهای سخت گیری نسبت به الزامات اجرا شده نداشته باشند.

  7. نمونه فرم شرح وظایف (شناسنامه شغل) و شرح وظایف سازمانی جهت تشریح نحوه انجام کار افراد و تفکیک وظایف کاری کارکنان تهیه و تنظیم میشود و برای ایجاد نظم در انجام وظایف سازمانی و دستیابی به اهداف شرکت بسیار موثر میباشد اگر شرکت ها این روش های اجرایی را انجام دهند متوجه تاثیر آن در دراز مدت میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط
enemad-logo