اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

نحوه اخذ ITIL

نحوه اخذ ITIL
5/5 - (132 امتیاز)

نحوه اخذ ITIL

نحوه اخذ ITIL چگونه است؟ ITIL چیست؟

چارچوب ITIL چیست؟

نحوه اخذ ITIL و چارچوب کتابخانه زیرساخت فناوری اطلاعات ( ITIL ) مجموعه ای از بهترین روش ها و فرآیندها برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و دیجیتال است. این چارچوبی است که توسط طیف وسیعی از سازمان ها برای اطمینان از همسویی کامل خدمات فناوری اطلاعات با اهداف کلیدی یک سازمان استفاده می شود. این یک ابزار حیاتی در محیط کار دیجیتال مدرن است و ساختاری واضح برای دستیابی به تحول دیجیتالی را فراهم می کند. آخرین نسخه آن در سال 2019 راه اندازی شد و اطمینان حاصل کرد که چارچوب راه حل هایی برای واقعیت صنعت خدمات فناوری اطلاعات امروزی ارائه می دهد.

سازمان‌ها می‌توانند از مدل‌ها و رویه‌های قابل انطباق آن برای دستیابی به بهبود مستمر در خدمات سرتاسر استفاده کنند. تمرکز بر بهبود کارایی و در عین حال ارائه خدمات با کیفیت است. یکی از ویژگی‌های قوی‌تر آن، الگویی برای جریان ارزش خدمات (SVS)، رویکردی انعطاف‌پذیر برای ارزیابی، ایجاد و بهبود فرآیندهای ارائه خدمات است.

چارچوب ITIL به یک سازمان کمک می کند تا خدمات فناوری اطلاعات خود را تعریف کند، خدمات را با نیازهای مشتریان هماهنگ کند و یک مدل واضح برای موفقیت مداوم تولید کند. برای بهبود فرآیندهای اصلی خدمات فناوری اطلاعات استفاده می شود و نسبت به نیازهای منحصر به فرد هر سازمان انعطاف پذیر است. ساختار مدولار به معنای پیاده سازی است و بهبودها را می توان در مراحل انجام داد.

سطوح مختلفی از گواهینامه ITIL برای متخصصان فناوری اطلاعات و دیجیتال وجود دارد تا درک خود را از چارچوب توسعه دهند. این مقاله چارچوب ITIL، مزایایی که برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد و شایستگی‌های صدور گواهینامه ITIL را بررسی می‌کند.

چارچوب ITIL چیست؟

ITIL اولین بار در دهه 1980 توسط آژانس مرکزی کامپیوتر و مخابرات بریتانیا (CCTA) ایجاد شد، یک آژانس دولتی که پشتیبانی فناوری اطلاعات را برای سایر بخش‌ها ارائه می‌کند. در ابتدا برای استانداردسازی فرآیندهای پشتیبانی فناوری اطلاعات و مدیریت خدمات ایجاد شد. این شامل یک گروه از فرآیندهای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات است که در یک کتابخانه از کتاب ها مشخص شده است.

در طول سال‌ها، چارچوب ITIL برای منعکس‌کننده چشم‌انداز دیجیتالی که به سرعت در حال تغییر است، ساده‌سازی و سازگار شده است. در کنار تغییرات در فناوری و خدمات فناوری اطلاعات تکامل یافته است و در حال حاضر در چهارمین تکرار خود قرار دارد. ITIL 4 ابزارهای مورد نیاز سازمان هایی را که با فناوری دیجیتال به سرعت در حال تغییر و متنوع هستند، فراهم می کند.

امروزه نحوه اخذ ITIL و چارچوب ITIL یکی از محبوب ترین فریم ورک های خدمات فناوری اطلاعات در جهان است. در سطح بین المللی برای تعیین استاندارد برای ارائه خدمات فناوری اطلاعات شناخته شده است. چارچوب ITIL با استانداردهای سیستم کیفیت بین المللی مانند استانداردهای ISO 20000 همراستا است. به دلیل پذیرش گسترده آن، تعاریف و مفاهیم ITIL به عنوان یک زبان مشترک بین ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات عمل می کنند.

سازمان‌ها می‌توانند از چارچوب ITIL برای ارزیابی و بهبود تحویل سرتاسر خدمات و محصولات دیجیتال خود استفاده کنند. این یک رویکرد جامع را برای بهبود فرآیندها در کل سازمان تشویق می کند. این رویه‌ها می‌توانند از تغییرات دیجیتال پشتیبانی کنند، روش‌های جدید کار را معرفی کنند و فرآیندهای خدمات فناوری اطلاعات فعلی را ساده‌سازی کنند.

چه مدت طول می کشد تا چارچوب ITIL اجرا شود؟

معرفی کامل چارچوب ITIL به زمان نیاز دارد، به خصوص اگر به معنای تغییر ریشه و ریشه در روش فعلی کار باشد. نحوه اخذ ITIL و اجرای کامل یک پروژه پیچیده ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد. اکثر سازمان‌ها آن را در مراحلی معرفی می‌کنند و ممکن است مدتی طول بکشد تا ذینفعان داخلی فناوری اطلاعات از طریق یک کمپین تعامل مناسب وارد کار شوند. مراحل بسیاری پیش از اجرا وجود دارد، از همسویی پروژه، تخصیص نقش ها، ممیزی داخلی و طراحی فرآیندها.

برای شروع، سازمان ها ممکن است از آن برای مبارزه با محدودیت ها یا مسائل موجود در فرآیندهای پشتیبانی فعلی استفاده کنند. پس از بهبود مشکلات، سازمان‌ها می‌توانند به سمت بهبود زیرساخت‌ها یا خدمات فناوری اطلاعات حرکت کنند. هدف باید دریافت گواهینامه ITIL برای ذینفعان و مدیران کلیدی باشد تا نیروی محرکه اجرای این چارچوب باشد. به دلیل ماهیت ITIL 4، محیطی از بهبود مستمر وجود خواهد داشت که به حالت عادی جدید تبدیل می شود.

گواهینامه ITIL چیست؟

با راه اندازی ITIL 4 یک طرح صدور گواهینامه جدید به وجود آمد. گواهینامه ITIL برای متخصصان فناوری اطلاعات فردی است که خدمات دیجیتال را در یک سازمان مدیریت می کنند. چهار گزینه صدور گواهینامه در ITIL 4 وجود دارد که سطوح مختلف مهارت های مدیریت فناوری اطلاعات را توسعه می دهد. از پایه تا سطح کارشناسی ارشد، گواهینامه دانش و مهارت های فرد را از طریق حرفه خود افزایش می دهد.

گواهینامه ITIL برای افراد است نه سازمان ها. با این حال، بخش کلیدی هر گواهی، دانش عملی و مفید از چارچوب ITIL است. افراد بینشی در مورد اجرای صحیح چارچوب ITIL در یک کسب و کار یا سازمان به دست خواهند آورد.

همچنین ماژول های انتقالی برای انتقال حرفه های دارای گواهینامه ITIL 3 به گواهینامه های جدید ITIL 4 وجود دارد. در اینجا ما گزینه های مختلف برای صدور گواهینامه ITIL را بررسی می کنیم.

ماژول های بنیاد ITIL

بنیاد ITIL از چهار ماژول تشکیل شده است:

ایجاد، ارائه و پشتیبانی

ماژول ایجاد، ارائه و پشتیبانی متخصص ITIL 4 بینش اساسی در مورد ایجاد و ارائه خدمات فناوری اطلاعات و محصولات دیجیتالی ارائه می دهد. افراد برای اطمینان از بهبود مستمر خدمات فناوری اطلاعات، درک درستی از روش ها و سیستم ها به دست خواهند آورد.

افزایش ارزش سهامداران

ماژول ارزش ذینفعان را هدایت می کند ITIL 4 به متخصصان فناوری اطلاعات بینش کلیدی در مورد استراتژی های تعامل مشتری و شریک می دهد. چارچوبی برای مدیریت ارتباط با شرکای سازمانی و مشتریان کلیدی با تمرکز بر دستیابی به رضایت ذینفعان فراهم می کند.

فناوری اطلاعات با سرعت بالا

ماژول فناوری اطلاعات با سرعت بالا متخصص ITIL 4 به مدیران دیجیتال مهارت‌هایی را می‌دهد تا خدمات دیجیتال را در محیطی سریع توسعه دهند و ارائه دهند. برای اطمینان از تحویل سریع محصول، با شیوه های کاری و فناوری متفاوت سروکار دارد. این امر به ویژه در صنعتی که اغلب به استقرار سریع راه حل ها برای مسائل مربوط به خدمات فناوری اطلاعات نیاز دارد، بسیار مهم است.

برنامه ریزی مستقیم و بهبود

استراتژیست مستقیم برنامه ریزی و بهبود ITIL 4 یک ماژول اصلی برای گواهینامه ITIL 4 مدیریت حرفه ای و گواهینامه رهبر استراتژیک ITIL 4 است. مهارت‌های اصلی را در ارائه بهبود مستمر، با تمرکز بر حاکمیت مؤثر فناوری اطلاعات، توسعه می‌دهد.

گواهینامه رهبر استراتژیک ITIL 4

گواهینامه رهبر استراتژیک ITIL 4 بر برنامه ریزی استراتژیک سطح بالا و حاکمیت فناوری اطلاعات تمرکز دارد و از خدمات دیجیتال به عنوان محرکی برای دستیابی به اهداف تجاری استفاده می کند. این چارچوب ITIL را به عنوان یک ارتباط کلیدی بین عملیات فناوری اطلاعات و خدمات با استراتژی کلی کسب و کار سازمان ترویج می کند.

ماژول ها توسط ارائه دهندگان آموزش معتبر ITIL آموزش داده می شوند، مانند گواهینامه مدیریت حرفه ای ITIL 4 . افراد برای تکمیل ماژول ها و کسب گواهینامه به حداقل سه سال تجربه مدیریت فناوری اطلاعات نیاز دارند. گواهینامه بنیاد ITIL باید قبل از شروع گواهینامه مدیریت حرفه ایITIL 4 تکمیل شود.

ماژولهای گواهینامه رهبر استراتژیک ITIL 4

گواهینامه رهبر استراتژیک ITIL 4 از دو ماژول تشکیل شده است:

مستقیم، برنامه ریزی، و بهبود

ماژول استراتژیست هدایت، برنامه ریزی، و بهبود ITIL 4 بر توسعه یک سرویس دیجیتال کارآمد و موثر تمرکز دارد. چارچوبی برای حاکمیت قوی IT فراهم می کند و شایستگی ها و تأثیر روش های مختلف کار را بررسی می کند. همچنین یک ماژول اصلی برای گواهینامه ITIL 4 مدیریت حرفه ای است.

استراتژی دیجیتال و فناوری اطلاعات

ITIL 4 استراتژی دیجیتال و فناوری اطلاعات، راهبری و راهبرد فناوری اطلاعات را با اهداف گسترده‌تر کسب‌وکار دیجیتال هماهنگ می‌کند. مدیریت ریسک فناوری مخرب را پوشش می‌دهد و رویکردی منعطف و فعال را برای تغییرات در محیط دیجیتال ترویج می‌کند. این استراتژی ها و فرآیندها را از چارچوب ITIL می گیرد و آنها را در سطح استراتژیک برای سهامداران کلیدی قرار می دهد.

گواهینامه کارشناسی ارشد ITIL 4

گواهینامه کارشناسی ارشد ITIL 4 ثابت می کند که یک فرد دارای دانش تخصصی از چارچوب ITIL است و این دانش را در سازمان خود اعمال کرده است. افراد باید ثابت کنند که چگونه استفاده شخصی آنها از چارچوب ITIL به نتایج مثبتی برای سازمان آنها منجر شده است. این بالاترین سطح گواهینامه چارچوب ITIL است. افراد باید حداقل به مدت پنج سال یک متخصص فناوری اطلاعات در سطح رهبری باشند، با تجربه عملی گسترده در ITIL. ماهیت گواهینامه منحصر به تجربه شخصی یک فرد است. یک مؤسسه آزمون معتبر، فرد را از طریق آماده سازی راهنمایی می کند.

ITIL 4 می تواند ارائه دهد:

یک رویکرد کیفیت محور که تعامل مشتری و ذینفعان را در نظر می گیرد و منجر به رضایت بیشتر مشتری می شود.

فرآیندهای موثر و کارآمد در سراسر سازمان.

چارچوبی برای پذیرش و تسلط بر تغییرات در یک چشم‌انداز دیجیتالی دائماً در حال تحول.

مدل های واضح برای مدیریت ریسک و توسعه محصول.

مدل هایی برای تصمیم گیری های مبتنی بر شواهد و تفکر استراتژیک.

درک بهتر از دارایی ها و هزینه ها از طریق حسابرسی داخلی.

رویکردی در سطح سازمان، بهبود ارتباطات و کار تیمی.

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط