ایزو ISO گواهینامه ایزو گواهینامه ISO گواهینامه HSE یا HSE - MS گواهینامه CE انواع گواهینامه های ملی و بین المللی معتبر و ارزان و فوری در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه

نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO

نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO
4.8/5 - (100 امتیاز)

نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO

 

اعتبار گواهینامه ایزو ISO

تایید اعتبار گواهینامه های ایزو

مراحل تایید اعتبار گواهینامه ISO

نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO

نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO و اینکه آیا گواهینامه ایزو که دریافت کردم دارای اعتبار هست یا خیر؟ آیا مرجع گواهینامه ISO که انتخاب کردم دارای اعتبار هست و گواهی ایزو صادره اش دارای اعتبار هست؟ استعلام اعتبار گواهینامه ایزو معتبر به چه شکلی هست؟ و بسیاری سوالات دیگر که ذهن متقاضیان گواهی ایزو را به خود مشغول میکند.

 

بررسی اعتبار گواهینامه ایزو

نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO دغدغه غالب متقاضیان دریافت گواهی نامه ISO معتبر هست که البته حق دارند نگران باشند، زیرا افراد و شرکتهای کلاهبردار و شیاد هستند که با سوء استفاده از نام برندهای معتبر و سایتهای آنها برندهایی به ظاهر معتبر میسازند و با اسامی دهن پرکن سعی در تظاهر به موجهیت و اعتبار گواهی ایزو خود دارند که غالبا موفق نیز خواهند شد پس آگاهی متقاضیان اخذ گواهی ایزو بسیار اهمیت دارد.

سازمان بین المللی استاندارد یک سازمان مستقل است که استانداردها را منتشر می کند. این استانداردها به کسب و کارها در بهبود کیفیت، ایمنی و کارایی فرآیندهای مورد نیاز برای تولید محصولات و خدمات کمک می کند. استانداردها انواع و اقسام مختلف و متعددی دارند که همگی از طریق سازمان ایزو ISO منتشر میشوند.

سازمان ایزو ISO مسئولیتی در قبال صدور گواهینامه های ISO برای سازمان ها ندارد. ISO صرفاً در ارائه الزامات استانداردهای بین المللی نقش دارد. در نتیجه، مشاغلی که نیاز به گواهینامه ISO دارند، باید به دنبال مراجع صدور گواهی باشند که توسط انجمن بین المللی اعتباربخشی (  IAF) معتبر هستند.

اعتبار سنجی ایزو
نحوه اعتبار سنجی گواهینامه ایزو دغدغه غالب متقاضیان ثبت و صدور گواهینامه ایزو هست

چگونه اعتبار گواهینامه ISO را تایید کنیم؟

هر سازمانی که می خواهد گواهینامه ISO را دریافت کند، باید تمام الزامات مشخص شده در استاندارد ISO خاص را برآورده کند. این امر مستلزم آن است که کسب و کارها متخصصان دارای گواهی ISO را برای کمک به آنها در رعایت استاندارد به کار بگیرند. در مواقعی، سازمان صدور گواهی ایزو ممکن است جعل کند و گواهی را در اختیار سازمان قرار دهد. استانداردهای ISO به طور مستقیم برای سازمان و همچنین تامین کنندگان آن اعمال می شود. هنگامی که یک سازمان بزرگ می خواهد گواهینامه ISO تامین کننده بالقوه خود را تأیید کند، می تواند این کار را با پیروی از یک رویه انجام دهد.

 

مراحل تایید اعتبار گواهینامه ISO :

مرحله اول تایید اعتبار گواهینامه ایزو :

یک کپی از گواهی ISO بدست آمده توسط تامین کننده را دریافت کنید. گواهینامه های ISO معمولاً از طریق ایمیل به صورت pdf توسط سازمان صدور گواهی اعطا می شود. در نتیجه، ارسال پیوست از طریق ایمیل برای تامین کنندگان باید آسان تر باشد.

 

مرحله دوم تایید اعتبار گواهینامه ایزو :

در هنگام دریافت گواهینامه ISO از تامین کننده، به دنبال نماد مرجع اعتبار سنجی و نهاد گواهی کننده در گواهی ISO باشید. اگر گواهی توسط IAF معتبر است، پلت فرم IAF یک ثبت آنلاین است که در آن مشاغل می توانند اعتبار گواهینامه های ISO را بررسی کنند. برای انجام این کار، سازمان باید نام تجاری تامین کننده را بداند. پس از آن، متخصصان معتبر می توانند نام کسب و کار را وارد کرده و گواهی ISO خود را در IAF جستجو کنند.

 

مرحله سوم تایید اعتبار گواهینامه ایزو :

پورتال IAF فقط تعداد محدودی جستجو را حتی برای یک کاربر ثبت نام شده امکان پذیر می کند. متخصصان گواهی ISO می توانند برای تأیید اعتبار گواهینامه های ISO به نهادهای اعتباربخشی محلی یا ملی مراجعه کنند. متخصصان می توانند نام سازمان و کشور را در پلتفرم ثبت منطقه ای جستجو کنند. پورتال لیستی از گواهینامه های ISO را که توسط سازمان به دست آمده را نمایش می دهد.

 

مرحله چهارم تایید اعتبار گواهینامه ایزو :

در حین مشاهده گواهی، متخصصان می توانند به دنبال گواهی خاص مورد نظر خود بگردند. پس از آن، با مشاهده وضعیت گواهی می توان اعتبار گواهی را تأیید کرد. اگر وضعیت فعال باشد، گواهی معتبر در نظر گرفته می شود. اگر گواهی وضعیت غیر فعال را نشان دهد، گواهی به دست آمده توسط تامین کننده نامعتبر است. این به سازمان ها کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا مایل به معامله با چنین تامین کنندگانی هستند یا خیر.

 

مرحله پنجم تایید اعتبار گواهینامه ISO :

گزینه سوم در دسترس برای حرفه ای ها این است که از سازمان صدور گواهینامه معتبر بازدید کنند. نهادهای صدور گواهینامه توسط مرجع اعتبار سنجی معتبر هستند. سازمان صدور گواهینامه مسئول صدور گواهینامه های ISO است. افراد حرفه ای می توانند از وب سایت سازمان صدور گواهینامه بازدید کرده و با تعیین نام کسب و کار جستجو را انجام دهند. این آخرین روش برای تأیید گواهی ISO است. اگر گواهی از طریق این روش معتبر نباشد، می‌توان نتیجه گرفت که گواهی جعلی بوده است.

استعلام اعتبار گواهینامه ایزو
گواهینامه های ایزو بایستی قابلیت استعلام داشته باشند تا دارای اعتبار باشند
اعتبار گواهینامه های ISO

موارد مختلفی وجود دارد که گواهی ISO توسط این سازمان به بهانه های واهی اخذ میشود. در نتیجه، متخصصان گواهی ISO ملزم به انجام اقدامات لازم برای بررسی اعتبار گواهی هستند. در موارد خاص، گواهی مورد اخذ را می توان نامعتبر نامید. زیرا ممیزی های لازم برای استاندارد خاص توسط سازمان انجام نشده است. هر گواهی ISO فقط برای 3 سال معتبر است. در نتیجه، سازمان ها باید ممیزی های مکرر را برای انطباق با استاندارد و حفظ گواهینامه انجام دهند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که یک سازمان ممکن است تنها برای بخشی از عملیات خود در یک مکان خاص دارای گواهینامه ISO باشد. متخصصان مجاز باید بررسی کنند که آیا کل محدوده عملیات مورد انجام در مکان های مختلف دارای گواهی است یا خیر. شرایط کمی باعث می شود متخصصان بررسی کنند که آیا فقط یک روش عملیاتی خاص مورد تایید است یا خیر.

چنین رویه هایی ممکن است مستقیماً بر عملکرد سازمان منعکس شود. در نتیجه، متخصصان گواهی ISO باید نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO را بر اساس نیازهای کسب و کار تأیید کنند. افرادی که مایل به دنبال کردن حرفه ای در این مسیر هستند می توانند گواهینامه ISO را دریافت کنند. استانداردهای مختلفی توسط ISO منتشر گردید که چندین گزینه را برای افراد فراهم می کند.

در انتخاب گواهینامه استاندارد ISO، افراد بهترست جلسات آموزشی را پشت سر بگذارند. بر اساس سطح گواهینامه ایزو و نیاز و هدف سازمان ، جلسات آموزشی در تعداد جلسات متغیر خواهد بود.

One Response

  1. نحوه بررسی اعتبار گواهینامه ISO و اینکه آیا گواهینامه ایزو که دریافت کردم دارای اعتبار هست یا خیر؟ سوال و دغدغه خیلی از شرکتهایی هست که دنبال گرفتن گوهینامه ایزو هستند. چون دارن هزینه میکنن و با اوضاع اقتصادی واقعا بی انصافیه که هزینه بدن و بعدشم گواهی ایزو غیر معتبر بگیرن. میشه یه رزومه از شرکتهایی که شما براشون گواهینامه گرفتین رو برام ایمیل کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینکهای مفید و مرتبط