اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

گواهینامه 5S

گواهینامه 5S
5/5 - (70 امتیاز)

 

گواهینامه 5S

گواهینامه 5s گواهینامه 5S گواهی 5 اس چیست؟

5S چیست؟

معنی 5S چیست؟

مزایا و فواید 5s چیست؟

 

گواهی نامه 5S یکی ازانواع گواهی نامه مورد تقاضای سازمانها و شرکتها میباشد. مدرک 5S باعباراتی همچون گواهی 5S ،گواهینامه 5 اس ، گواهی نامه 5S ، مدرک 5 اس ، گواهی نامه پنج S ، گواهینامه پنج اس نیز خطاب میشود. متقاضیان مدرک 5S همواره باسئوالات و ابهامات زیر روبرو هستند.

گواهی 5 اس یا 5S ( مدرک 5S) چیست؟

شرایط دریافت گواهی 5S ( مدرک 5S )

مراکز صادر کننده گواهی نامه 5S ( گواهی 5اس )

آموزش پیاده سازی 5S (یا 5 اس )

مدت اعتبارگواهی نامه 5S ( مدرک پنج اس )

وخیلی سئوالات دیگرکه متقاضیان آموزش ، پیاده سازی و اخذ گواهینامه 5S بدنبال پاسخ آنها هستند.

5S چیست؟

قبل ازهر چیز ابتدا بایدبدانیم 5S چیست؟ سیستم 5S یک سیستم خانه داری منظم میباشد. ریشه 5S از 5 عبارت اساسی تشکیل میگردد وبرای اولین باردر آمریکا پایه گذاری گردید و سپس کشور ژاپن باالگو برداری ازآن و پیاده سازی آن درسطح صنایع خود به موفقیتهای چشمگیری نائل شد. سیستم S5 سعی دارد تا نظم و انظباط محیط کاری را ارتقاء و بهبود بخشد.

جهت اطلاع دقیق تر از مفهوم 5S می توانید برروی لینک زیر کلیک نمایید.

مراکزخیلی زیادی گواهی نامه 5S صادرمینمایند. البته ثبت و صدور مدرک 5S توسط تمامی مراکز بااستقلال و اختیارات خودشان بوده و الزاماً نبایستی تحت اعتبار مراجع دیگر باشند.

گواهی 5S دارای مدت اعتبار خاصی نیست. البته بهتراست حداقل سالی یکبار ازطرف مرکز ثالثی وضعیت 5S پیاده سازی شده مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد. لذا اکثر مراجع صادرکننده گواهی 5S برای گواهی نامه 5S صادره ، مدت اعتبار حداقل یکساله تعریف می کنند.

 

معنی 5s چیست؟

5s از پنج کلمه ژاپنی Shitsuke ، Seiri ، Seiton ، Seiso و Seiketsu تشکیل شده که همه آنها با حرف S آغاز شده‌اند.

کلمه Shitsuke

بمعنی حفظ و نظم و انضباط هست. در این مرحله با مدیریت الویت‌ها و بررسی مسائل و مشکلات به یک مجموعه نظم داده می‌شود. با تشخیص کارهای ضروری و حذف کارهای غیر ضروری یک نظام و ترتیب خاصی به کارها داده می‌شود. مبارزه با علل آلودگی و جلوگیری از نشتی‌ها و تعمیر خرابی‌ها و ساماندهی انبارها و نظافت گرد و غبارها از دیگر امتیازات اجرای این مرحله هستند.

Seiton

بمعنی ساده کردن و ایجاد نظم و ترتیب می‌باشد. در این مرحله باید تمام وسایل بطور منظم در جای خود مستقر شوند و اشیاء مورد نیاز در زمان مورد نظر در دسترس قرار بگیرند. مدیران مجموعه‌ها با ساماندهی محیط کار و دستیابی سریع به وسایل مورد نظر از اتلاف زمان جلوگیری می‌کنند.

برای سازمان دهی تمامی وسایل و اشیاء لازم هست هر شئ نام‌گذاری شود و در جای مناسبی قرار داده شود. نظم و ترتیب دادن به پوشه‌ها و پلاکاردها و تهیه تابلوهای راهنما و نام گذاری اتاق‌ها و نظم دادن به کمدها و فایلها و ذخیره سازی مناسب اطلاعات در رایانه‌ها در مرحله شکل می‌گیرد.

Seiso

بمعنی مرتب سازی و‌ پاک کردن و طبقه بندی کردن می‌باشد. در این مرحله بعد از حذف اشیاء غیر ضروری و قرار دادن اشیاء ضروری در جای خود نوبت به پاکیزه کردن و پاکیزه نگه داشتن محل‌ها می‌رسد. برای پاکیزه سازی باید مسئولیت هر شخص در جای خود مشخص شود. مزیت این مرحله در پیدا شدن اشیا گم‌ شده و‌ بروز خرابی‌ها و تعمیر آنها می‌باشد.

Seikutsu

بمعنای استاندارد سازی و تثبیت و سازگاری است. هدف از این مرحله استاندارد سازی هست. یک محیط ایده‌آل و آراسته باید پیوسته مرتب و پاکیزه باشد.

Shitsuke

بمعنی نظم و انظباط هست. سازمان یافتگی و انظباط کاری از اهداف این مرحله هست. انظباط یعنی حذف کارها و رفتارهای نادرست و‌ حفظ و تقویت رفتارهای صحیح می‌باشد. تهیه و تدوین دفترچه راهنما از فعالیت‌های مهم در این مرحله است.

 

مزایا و فواید 5s چیست؟

افزایش عمر ماشین آلات و تجهیزات و دستگاه‌های مورد استفاده در محیط کار

ایمنی محل کار و افزایش کارکرد کارکنان و‌ پرسنل در محیطی سالم

استفاده مطلوب از فضاها و ظرفیت‌های مجموعه

کاهش مسافت جابه‌جایی و حمل و نقل

کاهش خطاها و اشتباهات

افزایش درک بالای افراد از کار و وظیفه خود

رشد خلاقیت و تفکرات سازمان

افزایش انظباط افراد

افتخار به محیط کار و افزایش انگیزه کارکنان

بهبود شرایط و محیط کار و بهره وری بیشتر و توسعه مداوم

 

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران بعنوان بزرگترین مرجع مشاوره ، آموزش و اطلاع رسانی درخصوص اخذ گواهی نامه 5S ( مدرک پنج اس ) گواهینامه ملی و بین المللی دیگر، آمادگی دارد تاکلیه اطلاعات و راهنماییهای لازم رادر اختیار علاقمندان سیستم 5S و متقاضیان دریافت گواهی نامه 5S (مدرک5 اس) بطورکاملاً رایگان قرار دهد.

بامادر ارتباط باشید…

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

One Response

  1. 5S به چه دردی میخوره و گواهینامه 5 اس برای چه شرکتهایی فایده داره و اجرایی کردنش چه کارآیی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط