گواهینامه MIS

گواهینامه MIS سیستم اطلاعات مدیریت چیست؟
5/5 - (4 امتیاز)

سیستم اطلاعات مدیریت چیست؟

نظام یا سیستم اطلاعات مدیریت چیست؟ در واقع سیستم اطلاعات مدیریت mis یک نظامی است که وظایفی برعهده دارد. از جمله این وظایف جمع آوری اطلاعات، تحت نظارت داشتن و بررسی و تحلیل کردن اطلاعات سازمان می باشد. این سیستم اطلاعات لازم در مورد برنامه ریزی و تحت نظارت داشتن همه راهکارهای شرکت در اختیار مدیران و برنامه ریزان شرکت قرار می دهد. این سیستم اطلاعاتی شامل اطلاعات فرایندها، بخش نرم افزار و سخت افزار، تمامی کارمندان، همه اطلاعات موجود سازمان است.

MIS مخفف چیست؟

کلمه MIS مخفف عبارت لاتین Management Information System بمعنای سیستم اطلاعات مدیریت در فارسی است. سیستم اطلاعات مدیریت یا همان MIS یک استاندارد نیست. بلکه یک ابزار مدیریتی جهت مدیریت گردش اطلاعات و گزارش دهی عالی در هر سازمانی هست.

قسمت ورودی اطلاعات شامل ورود اطلاعات و ذخیره آنها هست. قسمت خروجی سیستم شامل گزارشهای مربوط به مدیریت اطلاعات هست که این دو قسمت مهم است و باید اطلاعات صحیحی وارد شود تا بتواند گزارش های درستی بیرون بیاید. اگر اطلات ناقص وارد شوند مطمئنا گزارش درستی به دست نمی آید. بنابراین باید این ورودی و خروجی تحت نظارت کامل باشند تا مورد اشتباهی پیدا نشود.

در قدیم کسب اطلاعات لازم در مورد شرکت و فرایندهای آن برعهده کارمندانی بود که آنها موظف بودند که اطلاعات کاملی را در اختیار مدیران شرکت قرار دهند. ولی امروزه سیستم مدیریت اطلاعاتی وجود دارد که کار کارمندان را آسان کرده است. سیستم اطلاعات مدیریت تمامی اطلاعات موجود شرکت را در خود ذخیره می کند و در اختیار مدیران سازمان قرار می دهد. همیشه این اطلاعات در این سیستم به روز می شود. مدیران دیگر نگران این نیستند که شاید این اطلاعات ناقص باشند یا از بین بروند و یا کارمندی در انجام ان دچار سهل انگاری شود. این سیستم کمک بسیاری به مدیران و راحتی کار کارمندان کرده است. ولی تنها چیزی که مهم است این است که باید اطلاعات صحیحی وارد این سیستم شود تا بتواند بازدهی خوبی از خود خارج کند.

ساختار سیستم اطلاعات مدیریت چیست؟

بدنه و ساختار سیستم اطلاعات مدیریت MIS بر مبنای گردش داده ها و اطلاعات در فرایندهای یک سازمان هست. گردش اطلاعات در MIS می تواند از طریق رسانه ها باشد. اصلی ترین ابزار یک راسانه فرم هست. فرم ها بعنوان اجزای تبادل اطلاعات بین فرایندهای یک سازمان نقش اصلی را بازی می کنند. ابزار های خیلی زیادی برای بکارگیری فرم ها در سیستم اطلاعات مدیریت MIS در جوامع فنی وجود دارد. استفاده از ابزارهای ایزو می تواند این کار را تسهل کند. توجه بفرمایید که MIS با IMS (سیستم مدیریت یکپارچه) کاملا متفاوت هست. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این تفاوت می توانید مقاله تخصصی تفاوت میان IMS و MIS چیست؟ را بخوانید.

گواهینامه MIS چیست؟

مدرک MIS ، گواهینامه MIS یا گواهینامه سیستم اطلاعات مدیریت سندی دال بر اجرای یک نظام گردش اطلاعات و گزارش دهی به مدیران تصمیم گیرنده در سازمان است. گواهینامه یا مدرک MIS برای هر شرکتی با هر اندازه و فعالیتی کاربرد دارد. در واقع همه ی شرکتها بطور پیش فرض دارای چنین سیستمی در مجموعه خود هستند. اما سطح پیاده سازی و اجرای این سیستم کم و زیاد هست و همچنین دارای ساختار مستندی نیستند. لذا با یادگیری ساختار MIS می توانید وضعیت موجود سیستم اطلاعات مدیریت خود را ارتقا دهید. سپس با توجه به نطام موجود برای خودتان گواهینامه MIS بگیرید.

گواهینامه MIS میتواند بعنوان یک امتیاز مثبت در بازار کار تلقی گردد. خیلی از شرکتها بدنبال دریافت گواهینامه MIS هستند. انا با اخذ گواهینامه MIS می توانند در مناقصات و سایر جوامع کارفرمایی سری از سایر سرها بلند کنند.

اخذ گواهینامه MIS امروزه برای خیلی سازمان ها امتیازهای کلیدی و حیاتی جذب میکند. لذا هر شرکتی می تواند جهت دریافت گوای MIS اقدام نماید. برای ردیافت گواهینامه MIS از طریق سیستم کاران اقدام نمایید. مجدد تاکید میگردد که گواهینامه MIS با گواهینامه IMS متفاوت هست.

شرایط دریافت گواهینامه MIS

مراحل و شرایط دریافت ، اخذ و گرفتن گواهینامه MIS مدرک MIS برای شرکتها خیلی راحت و آسان هست. چون تمام شرکتها فی الذاته دارای این سیستم هستند. یعنی کلیه اطلاعات و داده ها بطور صحیح در سطح سازمان در حال گردش و گزارش گیری برای مدیران هست. لذا همه ی شرکتها دارای MIS سیستم اطلاعات مدیریت هستند. فقط باید از طریق سیستم کاران – سازمان مرکزی گواهینامه MIS مدرک سیستم اطلاعات مدیریت بگیرند.

شرایط دریافت گواهینامه MIS به سختی دریافت گواهینامه های ایزو نیست. چون MIS سیستم مدیریت اطلاعات دارای یک ساختار ساده و نظام مند است که هر مجموعه ایی آن را دارد. مدیران تصمیم گیر در هر شرکتی بر مبنای یک سری اطلاعات که بدست می آورند اقدام به اخذ تصمیمات می کنند. مکانیزم گردش، پردازش و ارائه خروجی در هر شرکتی به طرق مختلف در حال اجراست. بنابراین شرایط اخذ گواهی نامه MIS کاملا محیاست.

مراحل اخذ گواهینامه MIS

برای اخذ گواهینامه MIS کافیست ابتدا در مورد مراجع صادر کننده گواهینامه MIS تحقیق کنید. گواهینامه MIS بایستی اصلی، واقعی و قابل رهگیری و رجیستری در سایت مرجع معتبر صادر کننده گواهینماه MIS باشد. گواهینامه MIS بایستی قابل استعلام و معتبر باشد. البته استعلام رد هر سایتی مورد تایید نیست. لذا در این خصوص با مرکز سیستم کاران – سازمان مرکزی به شماره تلفن 79165-021 تماس حاصل نمایید.

مراحل اخذ گواهینامه MIS با دریافت و تکمیل فرم درخواست گواهینامه MIS ادامه می یابد. در زمان تکمیل فرم درخواست مدرک MIS کلیه اطلاعات مندرج را کامل و بدون نقص تکمیل نمایید. پس از تکمیل فرم آنرا به واحد امور ثبت و درخواست گواهی ارسال بفرمایید. کارشناسان مرکز وضعیت موجود شما را بررسی و نواقص را بصورت رایگان رفع خواهند کرد. در نهایت پرونده شما جهت ثبت و صدور گواهینامه MIS به واحد اجرایی ارچاع میگردد.

مراحل دریافت گواهینامه MIS از طریق سیستم کاران به حدی آسان هست که شما نیز می توانید اقدام نمایید. مراحل دریافت گواهی MIS را بطور صفر تاصد بر عهده سیستم کاران بگذارید. اخذ گواهینامه MIS تقریبا شبیه مراحل اخذ گواهینامه ایزو ISO هست.

مراجع صادر کننده گواهینامه MIS

شرکت های صادر کننده گواهینامه MIS عملا در یک جای خاصی ثبت نیستند. هر شرکت و ارگانی که گواهینامه های بین المللی ایزو صادر می کنند معمولا گواهینامه MIS نیز صادر می کنند. به این مراجع اصطلاحا CB می گویند. سی بی ها بایستی دارای صلاحیت ثبت و صدور گواهینامه ایزو باشند. اما برای صادر کردن گواهینامه MIS عملا نیاز به دریافت تاییدیه یا مجوز و صلاحیتی ندارند. چون گواهینامهMIS یک گواهینامه خاص هست و هیچ ارگان دولتی ملی یا ارگان بین المللی متولی مدیریت ثبت و صدور گواهینامه های MIS نیست.

لیست شرکت های صادر کننده یا لیست مراجع صادر کننده گواهینامه MIS عملا وجود ندارد. متقاضیان معمولا بدنبال یک مرجع معتبر هستند که گواهینامه MIS صادر کند. مرکز سیستم کاران دارای گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت مورد تایید مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ، گواهینامهMIS صادر میکند. شما می توانید با مرکز سیستم کاران به شماره تماس 79165-021 ارتباط برقرار نمایید. مرکز سیستم کاران تنها مرجع رسمی مشاور ثبت و صدور گواهینامه های ملی و بین المللی در ایران است که دارای گواهینامه ایزو با حوزه فعالیت مرتبط از سازمان ملی استاندارد ایران است.

لیست CB های مجاز ثبت و صدور گواهینامه MIS و سایر اطلاعات را مرکز سیستم کاران بخواهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تخصصی لیست شرکت های صادر کننده ایزو را با دقت مطالعه بفرمایید.

اخذ گواهینامه MIS فوری و ارزان

اکثر شرکتها بدنبال دریافت و اخذ گواهینامه MIS بصورت فوری و ارزان هستند. هدف از ارزان و فوری بودن گواهینامه MIS ورود به مناقصات و یا ارایه به سازمان برنامه و بودجه و یا هر کارفرمای دیگری است. برای دریافت فوری و ارزان مدرک MIS با مرکز سیستم کاران تماس بگیرید. این مرکز در کمترین طمان ممکنه و با پایین ترین قیمت گواهینامه MIS مورد نظر شما را تامین میکند. البته اکثر شرکتهایی که توسط مرکز سیستم کاران مدرک یا گواهینامه MIS را دریافت کردند، بصورت فوری و ارزان تقاضا می کردند. اعتبار گواهینامه همواره بایستی محرز باشد و درسایت مرجع صادر کننده ان رجیستر شود.

گواهینامه MIS بایستی دارای یک کد انحصاری باشد تا بتوان در سایت معتبر رهیگیری کرد. برخی شرکتها با ایجاد سایتهای بی منطق و بدون پشتوانه اقدام به ثبت و صدور گواهی نامه MIS میکنند و در سایت دست ساز خودشان درج میکنند. در این حالت متقاضی فکر میکند که گواهینماه دریافتی اصل هست. چون صرف اینکه در یک سایتی رجیستر میگردد ایان را کفایت میکند. پس فقط به ثبت در سایت بودن کفایت نکنید. برای شناخت ماهیت مراجع اصلی حتما با مرکز سیستم کاران بطور رایگان مشورت بفرمایید.

پیاده سازی MIS سیستم مدیریت اطلاعات مدیریت

برای پیاده سازی MIS و یا پیاده سازی سیستم اطلاعات مدیریت می توانید از سیستمهای مدیریتی استاندارد مانند ایزو 9001 استفاده نمایید. همانطور که گفتیم فرمها و گزارشها هسته اصلی هر سیستم اطلاعات مدیریتی را تشکیل می دهد. از فرمها و الگوهای موجود در سایر شرکتها و سازمانها استفاده نمایید. فرمهای نمونه را متناسب با ساختار و فرایندهای سازمانی خود تطبیق و اصلاحات لازمه را انجام دهید. برای دانلود رایگان نمونه این فرمها بر روی منوی دانلود رایگان فرمهای ایزو ISO کلیک بفرمایید. از خدمات رایگان مرکز سیستم کاران در مورد پیاده سازی سیستم مدیریت یکپارچه نیز استفاده نمایید.

گواهینامه MIS کاربردها

سیستم اطلاعات مدیریت در ابتدا برای اشخاصی استفاده می شد که دچار ناتوانی و ضعف کاری باشند و نتوانند اطلاعات را به خوبی جمع آوری و مدیریت کنند. اما با گذشت زمان این سیستم از حالت سادگی در آمد و به مدیران در جهت جمع آوری اطلاعات و ذخیره کردن آن و همچنین تحویل دادن گزارش های جامع کمک کرد. این کمک موجب آسودگی خاطر و رفع دغدغه های مدیران گردید. این سیستم در قسمت نیروی انسانی، قسمت حسابداری، امور مالی، تولید کردن …… کاربرد بسیار دارد که همگی اینها زیر مجموعه سیستم اطلاعات مدیریتی MIS هستند.

ام ای اس علاوه بر ذخیره اطلاعات به صورت صحیح برای مدیران، با شناسایی مشکلات و مسائل موجود در شرکت می تواند اهداف درستی برای مدیران انتخاب کنند. این اهداف کمک بسیاری به مدیران می کنند و گاهی اوقات سیستم اطلاعات مدیریت آنها را از ورشکستگی بزرگ نجات می دهند. اعضای شرکت که شامل کارمندان می باشد در ابتدا که این سیستم وارد شرکت شد علاقه ای به این سیستم نداشتند.

زیرا با کارهای مهم که این سیستم انجام می داد آنها فکر می کردند که این سیستم به جای کارمندان فعالیت می کند و حتما در اسرع وقت کارکنان اخراج می شوند و باید از این سازمان خارج شوند. اما ورود این سیستم به شرکت به مدیران در برنامه ریزی کمک فراوانی کرده است و مدیران با استفاده از آن می توانند به راحتی شرکت را اداره کنند و زمان لازم داشته باشند که بر کار کارکنان نظارت داشته باشند.

مزایای MIS چیست؟

محاسن و مزایای MIS چیست؟ آیا MIS در پیشبرد اهداف سازمان میتواند اثربخش باشد؟ با وجود رشد روز افزون تکنولوژی و فناوری اطلاعات، همچنان MIS برای سازمان مزیت دارد؟  کارهایی که سیستم اطلاعات مدیریت MIS انجام می دهد عبارت است از:

جمع آوری اطلاعات به صورت صحیح

بررسی و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده و ذخیره کردن آن

اطلاعات مرتب شده را به قسمت های مختلف شرکت تقسیم می کند.

برای اجرای سیستم های مدیریتی بسیار کارساز است و در این قسمت می تواند به مدیران کمک کند.

خصوصیات سیستم مدیریت اطلاعات چیست؟

حجم بالایی از اطلاعات را می تواند در خود ذخیره کند و آن را به کارکنان مربوطه انتقال دهد.

در بررسی و تحلیل داده ها از دقت بالایی برخوردار است و کارهای تحلیل را با سرعت انجام می دهد.

کمک زیادی به مدیران می کند و جوابگوی هر نوع مشکل و یا سوالات مدیران است. همچنین جوابگوی مشکلات و سوالات کارمندان است.

به صورت منظم همه اطلاعات را به تمامی قسمت های مختلف سازمان انتقال می دهد.

در برنامه ریزی به مدیران کمک می کند.

با جمع آوری اطلاعات و تحلیل و برری آنها مدیران به نقاط قوت و ضعف شرکت و کارمندان خود پی می برند.

سعی در رفع یا از بین بردن ایرادات یا مشکل می کنند.

برنامه دقیق و اهداف منطقی برای آینده شرکت برای صاحبان سازمان ارائه می دهند.

پیاده سازی اهداف در سطوح گوناگون شرکت

سیستم اطلاعات مدیریت ( MIS )
سیستم اطلاعات مدیریت ( MIS ) به یکسری از سیستمها و رویکردها می گویند که اطلاعات را از مجموعه گسترده ای از منابع گردآوری کرده و جمع می کند.

گواهینامه MIS و تصمیم گیریهای مدیریتی

هدف اصلی و اساسی از سیستم اطلاعات مدیریت ،کارآمدی و بهره وری بیشتر در جهت تصمیم گیری مدیران است. با جمع آوری و تدوین و گردآوری اطلاعات از طیف گسترده و بزرگی از طریق منابع میتوان یک پایگاه داده تشکیل داد.  همچنین ارائه دادن اطلاعات لازمه در قالبی منطقی، خروجی MIS هست. یک سیستم اطلاعات مکانی می تواند که هر چه را که برای تصمیم گیری و کسب نتیجه ی کاملاً آگاهانه برایشان مورد نیاز هست و تجزیه و تحلیل عمیق مسئله های عملیاتی را به مدیران ارائه بدهد.

مدرک MIS و جمع آوری و تدوین اطلاعات مدیریتی

یک MIS می تواند جهت تهیه و جمع آوری و تدوین هر نوع اطلاعاتی که مورد نیاز مدیران هست کارآمد باشد. اطلاعاتی همچون درآمد و حقوق و هزینه های روزانه را وقتی در جایی تدوین و جمع شدند با یک نگاه مشاهده کنند. و آنها را در بخش ها و قسمتها و گروه های خاص خود به کار گیرند. شاخصها و مقیاسهای عملکردی همانند توجه به وقت پروژه ها و یا کیفیت محصولات بیرون از خط مونتاژ می تواند به مدیران مجموعه ها کمک کند. تا که زمینه های بهبود مورد نیاز و مورد درخواست را مشخص کنند و تعیین کنند. کارکنان همچنین می توانند برنامه های مربوطه ی شیفت کاری ، ورودی و خروجی را از هر مکان و جایگاه مرتبط با MIS مدیریت کنند.

گواهینامه MIS و تسهیل همکاری و ارتباطات

سیستم اطلاعات مدیریت می تواند که همکاری و ارتباط را نیز آسان کرده و تسهیل کند. کارمندان نیز می توانند اسناد را ویرایش کنند و سپس به اشتراک بگذارند. بعد اطلاعات مربوطه ی تحولات و همچنین هشدارهای قابل پیش بینی سراسر سازمان را با آنها در میان بگذارند.

گواهینامه MIS و تنظیم گزارشهای مدیریتی

یکی از ارزشمندترین ویژگی ها و خصوصیات یک سیستم اطلاعات مدیریت، توانایی آن سیستم در جذب اطلاعات داخلی و خارجی هست. اطلاعاتی برای منابع مختلف و همچنین ارائه ی آن در قالب سهل و آسان جهت تجزیه و تحلیل است. گزارشات داخلی با درج کلیه ی داده ها و اطلاعات مربوطه و همین طور گروه بندی داده ها با روشی منطقی ، اطلاعات را طوری ارائه می کنند که مدیران بتوانند آن اطلاعات را بفهمند و درک کنند. بعنوان مثال، گزارشی که یک مدیر شرکت به جهت یک رستوران زنجیره ای می بیند. ممکنست نشانگر درآمد ، هزینه ، ساعت کار و حجم هر فروش باشد. به او اجازه می دهد که ببیند که کدام فروشگاه بالاترین درآمد را برای هر کارمند دارد و کدامیک از فروشگاهها هزینه بیشتری دارند.

MIS و تولید گزارشهای دولتی

سازمانها و موسسات غیر انتفاعی می توانند که از MIS برای تولید خودکار گزارشهای مورد نیاز و مورد درخواست دولت استفاده نمایند. همین امر به کارمندان و همچنین داوطلبان امکان این را می دهد تا زمان خود را متمرکز بر روی فعالیتهای مفیدتر کنند. آنها می توانند که خطاها و هزینه های مربوط به ارسال مجدد گزارش ها را کاهش دهند.

کارمندان خط مقدم نیز می توانند جهت انجام کار خود با کارآیی بیشتر از MIS استفاده کنند.به عنوان مثال ، کارمندان در تمام سطحها می توانند به مشورت با یک MIS بپردازند تا وضعیت کالاهای موجودشان را مورد بررسی قرار دهند، آمار مرتبط با بخش و یا گروه خاص خودشان را مشاهده و انتقال مواد داخلی را درخواست کنند.

گواهینامه MIS و آموزش کارکنان استفاده از سیستم

سیستم اطلاعات مدیریت می تواند یک سرمایه گذاری پرهزینه باشد. علاوه بر خرید بسته های نرم افزاری MIS ، سفارشی سازی سیستم و همچنین استخدام پرسنل و کارکنان IT اضافی را برای نظارت و همچنین نگهداری سیستم ، یک شرکت بایستی به تمامی کارمندان و کارکنان آموزش جهت استفاده از سیستم را بدهد. کارمندان خط مقدم اکثرا دو مرحله اول را در حیطه MIS ، جمع آوری میکنند و ورود داده ها را انجام می دهند. فرصت کمتری برای تمرکز بر روی فعالیتهای تولیدی خودشان دارند. این می تواند باعث افزایش هزینه های کلی حقوق و دستمزد شود. قبل از اجرای این ابزار در جهت کسب و کار کوچک خودتان ، هزینه های MIS را نسبت به مزایای احتمالی بسنجید.

گواهینامه MIS و سیستم کاران

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران اولین و بزرگترین مرجع آموزش و دریافت گواهینامه های ملی و بین المللی در خدمت متقاضیان هست. شما می توانید جهت دریافت گواهینامه MIS از طریق ما اقدام نمایید.

اخذ فوری و ارزان گواهینامه MIS مورد تایید کارفرمایان با کد رهگیری با قابلیت رجیستری در سایت از طریق سیستم کاران بهترین تجربه برای شما خواهد بود.

بنر ایزو

 

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط
enemad-logo