اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

HSE – MS

HSE هزینه یا سرمایه گذاری
5/5 - (1 امتیاز)

HSE – MS

 HSE – MSشامل دو عبارت و واژه و اصطلاح HSE و MS می شود. اصطلاح HSE مخفف کلمات Environment  محیط زیست و safety ایمنی و health سلامت هست.MS  مخفف دو کلمه Management در معنای مدیریت و system در معنای سیستم میباشد. حالا با توجه بدین تفاسیر باید چنین گفت که HSE به معنای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی هست. و الزاماتی را برای شرکتها تعریف می نماید. که تلفیقی از دو نوع سیستم ، ایمنی و بهداشت شغلی و همین طور محیط زیست می گردد.

گواهینامه HSE یا مدل HSE ؟

HSE یا همان HSE – MS در حقیقت امر گواهی نامه نیست. بلکه HSE یک مدل هست که الزاماتش بسیار شباهت زیادی با الزامات دو سیستم مدیریتی ، سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو 14001 و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو 45001 دارد. HSE یک مدل هست که این مدل تلفیق دو نوع استاندارد ایزو14001 ISO14001 و ایزو 45001 ISO45001 را درون بطن خودش دارد. و برای تمامی سازمانها و نیز شرکتها با هر نوع فعالیت کاربرد دارد. شاید بتوان اینگونه گفت که ریشه و بنیان HSE تلفیقی از استانداردهای ISO14001 و ISO45001 هست. این امر به علت الزامات مشترک زیادی هست که ما بین این دو استاندارد با HSE هست و HSE با HSE وزارت کار کاملا فرق دارد.

شهرت گواهینامه HSE

تمایل مجموعه ها و سازمانها و شرکتها برای طراحی و پیاده سازی دو استاندارد جهانی ایزو14001 و ایزو45001 مدلی را ایجاد میکند. این دو استاندارد را با هم تلفیق و ترکیب میشود. باعث ایجاد مدل HSE و یا HSE – MS میگردد. طی استقبال شرکتها و سازمانهای متقاضی گواهی نامه HSE – MS و باب شدن و رواج اصطلاح HSE در میان کارفرمایان ، باعث شد که نام گواهینامه HSE و یا همان HSE – MS بر روی زبانها بیوفتد. و به یکی از گواهینامه های اصلی و پر کاربرد درون مناقصات تبدیل شود. که البته اطلاق این مدل HSE به گواهینامه HSE درست نیست. اما با این عنوان مصطلح گردیده اما درست اینست که بگوییم مدل HSE – MS .

اخذ HSE برای مناقصات

HSE – MS امروزه در اکثر مناقصات توسط پیمانکاران مناقصات از سازمانها به خصوص شرکتهای پیمانکاری درخواست می گردد. و گفته می شود که گواهینامه HSE یا همان HSE – MS را ارائه دهند. که این درخواست به آموزش فراگیر گواهینامه HSE – MS تبدیل گردید. و به HSE-MS مصطلح شد. تبدیل این مدل بعنوان گواهینامه HSE – MS همانطوری که گفته شد از نظر اصولی درست نبوده و نیست. و HSE – MS در واقعیت امر یک مدل هست. و نباید در گروه گواهی نامه قرار می گرفت اما اشتباها به عنوان گواهی HSE رواج پیدا کرد.

اخذ گواهی نامه HSE من باب مناقصات امروزه تبدیل شده به یکی از دغدغه ها و الزامات شرکتها و غالبا کارفرمایان مناقصه گزار گواهینامه HSE یا HSE – MS را درخواست می کنند. به همین دلیل شرکتهای شرکت کننده ی مناقصات برای اخذ گواهی نامه HSE – MS بایستی که بدانند که HSE چیه و از کجا می توانند HSE بگیرند. البته آنها بایستی دقت کنند که کارفرمای مناقصه گزار HSE را می خواهد یا HSE اداره کار را که گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران هست و شرکت متقاضی هر نوعی از HSE بایستی ایتدا بداند که کدام HSE را می خواهد. در ادامه این مطلب تفاوت دو گواهی نامه HSE یا همان HSE – MS با HSE اداره کار را به طور مختصر و مفید برایتان خواهیم گفت.

HSE و ایزو 9001

HSE یا HSE – MS به علت الزامات مورد نیاز مشترک و یا مورد نیاز بسیاری که با ایزو9001 دارد. بهترست که HSE با استاندارد ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت همزمان و یکپارچه طراحی و پیاده سازی شده و اخذ گردد. و همچنین شایسته هست سازمان متقاضی HSE ابتدا ایزو 9001 را در درون سازمان خودش طراحی و پیاده سازی و اجرایی کند. بعد از آن جهت اخذ HSE اقدام کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهینامه ایزو9001 اینجا کلیک کنید.

تفاوت HSE با HSE وزارت کار

گواهینامه HSE یا HSE – MS در مقابل پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی به سازمانهای متقاضی اعطا می گردد. و هم به فرد و هم به سازمانها داده می شود. این دست گواهینامه توسط CB ها همان مراجع صادر کننده ایزو صادر می شوند. و الزامات تعریف و بیان شده دو استاندارد ایزو14001 و ایزو45001 را در خودش گنجانده است. گواهی نامه HSE بعد از پیاده سازی و استقرار الزامات محیط زیستی و همچنین ایمنی و بهداشت تعریف گردیده ی درونش بعد از ممیزی دریافت می شود.

گواهینامه HSE اداره کار

اما که گواهینامه HSE اداره کار ، گواهی نامه ای هست که بعد از تایید اوضاع ایمنی پیمانکار و همچنین عملیات پیمانکاری از طریق وزارت کار و امور اجتماعی و نیز طی یکسری کلاسها و آموزشهای لازم به شرکتهای پیمانکاری اعطا می شود. در خصوص HSE وزارت کار و در حقیقت امر و اصطلاح درست صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران به ایمنی عملیات پیمانکاران و موضوع بررسی حوادث کاری می پردازد و اما که HSE به موضوعات بهداشت و محیط زیست پرداخته است. مرجع صادر کننده HSE مراجع صادر کننده ایزو و مرکز صادر کننده HSE تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، وزارت کار می باشد. با توجه به همه این موضوعات قطعا روند دریافت گواهی HSE با HSE وزارت کار با توجه به تفاوت مراجع صادر کننده متفاوت کاملا با هم فرق دارد.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران درجهت ارتقا سطح دانش فنی متقاضیان اقدام به ارائه مشاوره کاملاً رایگان و دیدگاه لازم درخصوص گواهینامه HSE – MS  مینماید.

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط