اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

درباره گواهینامه های ایزو

درباره گواهینامه های ایزو
5/5 - (1 امتیاز)

درباره گواهینامه های ایزو

درباره ی گواهینامه های ISO و تحقیق در خصوص ISO و گواهی ISO مستلزم مطرح کردن چندین مقوله هست. درخصوص ISO بایستی چند سوال و موضوع برای متقاضی شفاف سازی شود که مختصرا به آنها می پردازیم. مواردی چون ISO چیست؟ گواهینامه ISO چیست و چگونه و چطور صادر می شود؟ مراحل اخذ ISO ، شرایط و مدارک و ضوابط اخذ گواهینامه ISO ، مراجع صادر کننده ISO ، روش دریافت گواهینامه ISO ، از کجا ایزو بگیرم؟ اصالت گواهینامه ISO ، تشخیص ایزو اصیل و معتبر از ISO تقلبی ، انواع گواهی نامه های ISO و بسیاری موارد دیگری که در مبحث ISO مهم هست و اما اصولی ترین مواردی که درباره گواهینامه های ISO مطرح هست، موارد بالاست.

ایزو چیست؟

ایزو ISO ها الزامات تعریف شده و استانداردهایی می باشند که درون سازمان جهانی ایزو ISO تهیه و تدوین شده اند و منتشر می گردند. تمامی استانداردهای ISO توسط یک کد چهار الی 5 رقمی از یکدیگر تمیز و تشخیص داده می شوند. ایزوهای منتشر شده زمانی که درون یک شرکت طراحی شده و مستند سازی و پیاده سازی و اجرایی می گردند. در قالب گواهی نامه منتشر خواهند شد. ISOها انواع مختلف و متعدد و بسیاری دارند. کلا استانداردهای ISO یکسری شون از سری استانداردهای عمومی هستند که معروفترین و مهمترینشان: ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 ، ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی ISO14001 ، ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ISO45001 و HSE سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی عمومی ترین انواع ایزو محسوب می شوند. دسته دیگر ایزوهای تخصصی هستند یعنی متناسب هر حوزه فعالیتی یک استاندارد تعریف گردیده است. ایزو22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ISO22000 ، ایزو 13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ISO13485 ، ایزو29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ISO29001 ، ایزو 10015 سیستم مدیریت کیفیت آموزش ISO10015 و بسیاری از انواع استانداردهای ایزو تخصصی دیگر که در این مقال نمی گنجد.

گواهینامه ISO چیست؟

درباره گواهینامه های ایزو باید بدانیم گواهی ایزو چیست؟ گواهینامه ایزو همان الزامات و استانداردهای تعریف و بیان شده هستند که زمانی که طراحی و پیاده سازی و اجرایی می شوند. در قالب یک گواهی نامه جهت شرکت متقاضی صادر خواهد شد. نحوه ی صدور گواهی نامه ISO را در ادامه برای متقاضیان مختصرا تشریح خواهیم کرد.

مراحل اخذ ایزو ISO مطلب دیگری هست که درباره ی گواهینامه ISO پیش میاید. مراحل اخذ و دریافت گواهی نامه ISO را می توان به شرح ذیل بیان کرد:

تعیین هدف از گواهینامه ISO

انتخاب نوع گواهی نامه ISO

تعیین مرجع صادر کننده ISO

مستند سازی و پیاده سازی ISO

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ISO

مرحله ممیزی نهایی ISO

ثبت و صدور گواهی ISO

تعیین هدف از گواهینامه ISO

ابتدا بایستی شرکت متقاضی هدف و قصد خودش را از اخذ و دریافت گواهی نامه ISO مشخص کند. یعنی بداند چرا می خواهد گواهی ISO دریافت کند؟ اهداف شرکتها را به طور کلی چنین می توان تعریف کرد: شرکت درون مناقصات ، شرکت درون بازارهای داخلی ، مطرح شدن در میان بازارهای جهانی ، صادرات ، رقابت با رقبای همکار ، تبلیغات و برند سازی ، مطرح شدن درون بازارهای داخلی و اهداف سری دیگر.

تعیین نوع گواهی نامه ISO

سپس نوع گواهینامه ایزو ISO با توجه به حوزه ی فعالیت سازمان و همچنین نیاز سازمان بایستی مشخص گردد.

تعیین مرجع صادر کننده ISO

بعد از آن بایستی مراجع ثبت و صدور ISO مشخص شود ( مراجع صادر کننده ایزو IAF و مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF ) .

مستند سازی و پیاده سازی ایزو

بعد مستندات متناسب نوع استاندارد ایزو آماده می گردد و مطابق مستندات پیاده سازی صورت می گیرد.

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی و ممیزی نهایی

بعد از مرحله ی پیاده سازی ممیزی داخلی و درون سازمانی و ممیزی خارجی و برون سازمانی صورت می گیرد و شخص ممیز انطباقها و عدم انطباقها را بررسی می کند و سازمان مربوطه باید این عدم انطباقها را برطرف کند و سپس طی ممیزی نهایی و بررسی پایانی ممیز اجازه ی صدور ISO را صادر می کند و در نهایت امر و در مرحله آخر مراجع صادر کننده ایزو تحت اعتبار ab های تحت اعتبار iaf گواهی نامه ISO را به ثبت و صدور می رساند. این اصولی ترین و اصلی ترین و قانونی ترین راه اخذ ISO هست.

دریافت گواهینامه ایزو از مراجع غیر IAF

اما در مورد مراجع غیر iaf که ab های اعتبار دهنده ی ISO و cb های صادر کننده ایزو داخلی هستند این روند راحت تر هست. و پیاده سازی به اختیار سازمان متقاضی ISO بوده و ممیزی هم صوری انجام می گیرد. اما چیزی که هست اینست که گواهی نامه ایزو یی اصیل هست که تحت اعتبار iaf صادر گردد. توضیح بیشتر اینکه سازمان ISO تنها نهاد بین المللی IAF را در خصوص صدور ISO دارای قابلیت صدور می داند و ایزو هایی را معتبر معرفی می کند که تحت اعتبار IAF صادر شده باشد و تمامی کشورها هم درون IAF اعضایی دارند که بهشان AB گفته می شود. AB ها نهادهای دولتی اعتبار دهنده به CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند و گواهی ISO اینچنینی از لحاظ اعتبار دارای بالاترین سطح اعتبار هستند و ایزو با اصالت اینگونه صادر می شوند. مراجع غیر IAF اما دارای اعتبار هستند اما اعتبار داخلی دارند و کاربردی هستند و بسیار زیادند و همگی دارای یک سطح اعتبارند و اما آنچه مشخص هست دارای اعتباری در سطح IAF نیستند.

گواهینامه ایزو تقلبی

در میان این مراجع یکسری شرکتها هستند که اقدام به صدور ISO می کنند که تقلبی بوده و فتوشاپی هست و با رنگ و لعاب و اسامی ساختگی برگرفته از برندهای معتبر ظاهرا معتبر هستند و اما تقلبی هستند و تشخیص تقلبی بودنشان سخت هست پس شرکتهای متقاضی ISO لزوما بهترست و بایستی با آگاهی کامل جهت اخذ ISO اقدام کنند.

مرکز سیستم کاران به عنوان اولین و معتبرترین مراکز مشاوره و ثبت صدور ISO تمامی اطلاعات لازمه درباره گواهینامه ISO را به صورت رایگان توسط مشاورین با تجربه ارائه می کند. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان بوده و صفر تا صد اخذ گواهی ISO متناسب نیاز شما و زمان و هزینه ی شما متقاضی محترم را بر عهده می گیرد و شما را متناسب نیاز و وقتتان به گواهی ISO درخواستی از مرجع درخواستی تان خواهد رساند

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط