اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

ایزو ISO چیست؟

ایزو چیست؟
5/5 - (5006 امتیاز)

ایزو ISO چیست؟

ایزو ISO چیست؟

ISO چیست؟

IZO چیست؟

تعریف ایزو ISO چیست؟

معنی کلمه ایزو ISO چیست؟

ایزو ISO مخفف سه کلمه لاتین زیر میباشد:

I=International

S=Standardization

O=Organization

International organization for standardization

ایزو چیست؟

واژه ایزو بمعنای سازمان جهانی استاندارد و یا سازمان بین المللی بابت استاندارد سازی میباشد. استانداردهای ایزو بمنظور بهینه سازی و همسان سازی انواع استانداردها تهیه و تدوین شدند. استانداردهای ایزو معمولا هر چند سال یکبار با توجه بپیشرفت تکنولوژی و علم و صنعت مورد بازبینی و ویرایش قرار میگیرند. هر چه ویرایش استانداردی را که میخواهیم در مجموعه و سازمان خود پیاده سازی کنیم جدیدتر باشد استاندارد کاملترست.

از نظر گیرندگان ایزو ، دو نوع گواهینامه ایزو داریم. یکی گواهینامه هایی که مسئولین و مدیران سازمانها بجهت ساماندهی و بهبود عملکرد سازمانشان و فرآیندهایشان میگیرند. دیگری گواهینامه های آموزشی ایزو که مربوط به شخص میباشد. مرحله دریافت این دو نوع گواهینامه با یکدیگر کاملا متفاوت ‌میباشد.

سازمان ایزو چیست؟

همانطور که گفتیم سازمان بین المللی استانداردسازی ایزو یک سازمان مستقل، غیر دولتی و بین المللی است. سازمان ایزو استانداردهایی را برای تضمین کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات، خدمات و سیستم ها ایجاد می کند. فناوری به سرعت در حال توسعه است. به همین دلیل استانداردهای جدیدی توسط افراد در تمام سطوح صنعت جهانی که از استانداردسازی می گذرد، تهیه و اجرا می شوند.

سازمان جهانی برای استاندارد سازی ( سازمان استاندارد جهانی )

مقر سازمان استاندارد جهانی در ژنو سوئیس میباشد. سازمان استاندارد جهانی ISO پس از جنگ جهانی دوم در تاریخ 24 فوریه 1947 بمنظور یکسان سازی و بهینه سازی استانداردها در تمامی زمینه های فنی تشکیل شد. در ابتدای ایجاد سازمان ISO تنها 25 کشور عضویت داشتند. بصورت تدریجی مابقی کشورهای جهان جهت عضو شدن در سازمان ISO تمایل نشان دادند.

همانطور که تعداد اعضاء بیشتر میشد، استانداردهای بیشتری نیز تکمیل ، بهینه سازی و منتشر میشد. هم اکنون اکثر کشورها در سازمان استاندارد جهانی ISO عضویت دارند. سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران نیز از اعضای اصلی سازمان جهانی استاندارد ISO هست. این سازمان در کمیته های فنی ایزو در تدوین استانداردهای بین المللی مشارکت جدی دارد.

در حال حاضر چندین هزار استاندارد ایجاد ، تکمیل و منتشر شده است. مرکز سیستم کاران نیز عضو یکی از کمیته های فنی متناظر هست.

 

وظیفه سازمان جهانی ایزو چیست؟

تمامی استانداردهای ایزو توسط تعداد زیادی کمیته فنی و زیر کمیته تهیه و تدوین شده اند. در هر کمیته فنی تعدادی اعضای فعال (P-member) و اعضای ناظر (o-member) وجود دارد. آنها وظیفه تهیه مدارک علمی و فنی مرتبط با هر موضوع را دارند. (مدارک علمی و فنی اصطلاحا committee draft گفته میشود). مدارک علمی و فنی جهت مطالعه و اظهار نظر بین اعضاء توزیع میگردد. سپس پس از انجام اصلاحات لازم بصورت پیش نویسی استاندارد بین المللی Draft international standard تهیه میگردند.

پیش نویسهای استاندارد مجدد جهت انجام اصطلاحات تکمیلی بین اعضاء منتشر میشود. سپس جهت تصویب نهایی مورد رای گیری قرار میگیرند. چنانچه هر پیش نویسی بتواند بیش از 75 درصد (سه چهارم) آراء را کسب کند آن پیش نویس عنوان ISO را به خود اختصاص میدهد. اگر بتواند 75-66 درصد (دو سوم) آراء را کسب کند پیش نویس مربوطه عنوان ISO/TS را به خود اختصاص میدهد. چنانچه بتواند بین 66-50 (نیمی از) آراء را به خود اختصاص دهد عنوان ISO/PAS را به خود اختصاص میدهد.

بدیهیست کسب آرای زیر 50 درصد بدین معناست که پیش نویس مربوطه مورد تایید نیست. آنگاه جهت اصلاح و تکمیل توسط کمیته فنی مرتبط با حوزه خود ارجاع داده میشود.

پرکاربردترین استاندارد ایزو کدامند؟

امروزه از بین تمامی استانداردهای ایزو تعدادی ، بیشتر مورد توجه قرار گرفته و کاربرد بیشتری دارد. مهمترین آنها ISO9001 (سیستم مدیریت کیفیت ) هست. دلیلش هم اینست که استاندارد ISO9001 یک استاندارد مرجع و عمومی و مرتبط با کلیه سازمانها میباشد. برای اطلاع از استانداردهای ایزو مطرح در جهان و دارای کاربرد بیشتر میتوانید از منوی انواع گواهینامه آنها را مشاهده و مطالعه فرمایید. همچنین میتوایند با مطالعه مطلب استاندارد ISO و انواع ISO ها اطلاعات خودتون را افزایش دهید.

همانطور که گفته شد ساختار استانداردهای ایزو با توجه به نیاز مصرف کنندگان و تولید کنندگان از مشاغل مختلف شکل گرفته است. استاندارد‌های ایزو در دو حوزه سیستم‌های مدیریتی و محصولات و خدمات دسته بندی و منتشر شده‌اند. قوانین و الزامات بخش سیستم‌های مدیریتی در دو بخش عمومی و تخصصی تعریف شده‌اند.

استانداردهای عمومی سیستم‌های مدیریتی ایزو کلیه فرآیندهای مشاغل مختلف را در بر می‌گیرند. اما استانداردهای تخصصی سیستم‌های مدیریتی ایزو فقط شامل حال یک‌ نوع حرفه و کسب و کار می‌شوند. بیشترین قوانین و دستورالعمل‌های ایزو مربوط به محصولات و خدمات می‌شوند. اما پر کاربردترین استاندارد‌های ایزو در ایران مرتبط به قوانین و الزامات سیستم‌های مدیریتی می‌شوند.

 

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو‌ ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ تحت عنوان یک استاندارد عمومی اولین و مهم‌ترین و اساسی‌ترین الزامات‌ سازمان ISO محسوب می‌شود. متن کامل و پر محتوای ISO 9001 باعث افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات می‌گردد. سیستم مدیریت کیفیت یا Quality Management Systems موجب افزایش کارایی و بهره وری بیشتر و بهبود مستمر و توسعه پایدار در یک مجموعه می‌شود.

 

استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱

ایزو ۱۴۰۰۱ تحت عنوان یک استاندارد عمومی و مطرح در بخش رعایت الزامات زیست محیطی به کار برده می‌شود. امروزه حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی از جمله اهداف متعالی هر مجموعه‌ای می‌باشد. اهمیت اخذ و دریافت استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ با مدیریت صحیح مصرف انرژی و مدیریت صحیح پسماندهای صنعتی و کاهش آلودگی‌ها و عوامل بیماری زا مشهود می‌شود. مدیران و مسئولان آگاه و کارآمد جهت اخذ ارزش افزوده و کسب نام و شهرت در میان رقبا به اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱

ایزو ۴۵۰۰۱ تحت عنوان یک استاندارد عمومی مهم‌ترین قانون در بخش کسب و کارهای صنعتی و پیمانکاری می‌باشد. حفظ و صیانت از جان و مال نیروی انسانی در محیط کار و رعایت اصول بهداشت شغلی کارکنان از مزایای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای می‌باشند. طراحی و اجرای ایزو ۴۵۰۰۱ در ساختار هر مجموعه‌ای انگیزه و توانایی پرسنل در حین کار را افزایش می‌دهد.

اخذ همزمان دو گواهینامه ISO 14001 و ISO 45001 مدل مدیریتی به نام HSE-MS را بوجود می‌آورد. مدل HSE-MS تحت عنوان سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست مورد تأیید خیلی کارفرماها می‌باشد. در نتیجه اکثر سازمانها و شرکتها جهت اثبات رعایت الزامات دو سیستم مدیریتی زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی گواهی HSE را اخذ و دریافت می‌نمایند.

گواهینامه ISO یا گواهینامه IZO

از آنجایی که کلمه ISO در فارسی ایزو تلفظ میشود، بعضی تصور میکنند گواهینامه ایزو معادل کلمه گواهی نامه IZO میباشد.

در حالیکه گواهینامه IZO کلمه نادرست بوده است. منظور از گواهینامه IZO همان گواهینامه ISO میباشد. همچنین کلماتی همچون گواهینامه آیزو ، گواهینامه آیسو و گواهینامه ایسو نیز شنیده میشود.

معنای لغوی ایزو چیست؟

در زبان لاتین خودکلمه ISO معنی یکسان سازی ، همسوسازی ، همگن سازی، نیز میدهد. البته معنای واقعی عبارت ISO مخفف همان سازمان استاندارد جهانی میباشد. هرچند معنی لغوی ISO باعبارت مخفف شده ISO  بی ارتباط نیست.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران بعنوان بزرگترین مرجع اطلاع رسانی درخصوص نحوه اخذ گواهینامه ایزو و مشاوره ، طراحی ، پیاده سازی ، نگهداری و بهبود سیستمهای مدیریتی آمادگی دارد تاهرگونه اطلاعات مورد نیاز متقاضیان گواهینامه ایزو رابطور رایگان ارائه نماید.

گواهینامه ایزو ISO چیست؟
گواهینامه ایزو ISO چیست؟ 79165 – 021 گواهی ایزو از انواع گواهینامه های مهم جهت شرکت در مناقصات خصوصا بشمار میاید. اخذ گواهی ایزو سیستم کاران

گواهینامه ایزو ISO چیست؟

گواهینامه ایزو ISO چیست؟ گواهی ایزو یکی از انواع گواهی نامه های مورد نیاز برای شرکتها جهت اهداف مختلف بشمار میاید. گواهینامه ایزو یا استشهادیه ISO یک برگه اثبات کننده وجود سیستم مدیریت مطابق با الزامات ایزو در سازمان هست.

داشتن گواهینامه ISO به چه معناست و چرا اهمیت دارد؟

سازمان بین المللی استاندارد ( ISO ) ایجاد شد تا شرکتها بتوانند از مزایای پیاده سازی آن استفاده نمایند. اما برای نشان دادن این توانمندی نیاز به یک استشهادیه یا گواهی هست. به این برگه در اصطلاح گواهینامه ایزو می گویند.

داشتن گواهینامه ISO مزایای بی شماری را هم برای کسب و کار تولیدی و هم برای مشتریان شما فراهم می کند. این نکات را دنبال کنید تا گواهی ISO را دریافت کنید و از مزایای آن برای سازمان خود بهره مند شوید.

ISO Certified” به چه معناست؟

داشتن گواهینامه ISO به این معنی است که توسط یک شخص ثالث مستقل ممیزی شده اید. طی ممیزی نشان داده اید که کسب و کار شما مطابق با الزامات آخرین استانداردهای فرآیند کیفیت تعیین شده توسط سازمان استاندارد بین المللی است. این گواهی نشان می دهد که فرآیندهای شما به طور موثر کار می کنند. همچنین با بهترین شیوه های بین المللی (معروف به استاندارد) مطابقت دارند.

دریافت گواهینامه ایزو برای شرکت شما هم در داخل و هم در خارج مفید است.

گواهینامه های ISO متعددی وجود دارد که مختص صنعت هستند. از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا مدیریت ریسک و بهداشت و ایمنی شغلی را شامل میشود. هر گواهینامه ISO علاوه بر داشتن معیارها و مجموعه استانداردهای خاص خود به صورت عددی طبقه بندی می شود. به عنوان مثال، گواهینامه ISO برای سیستم های مدیریت کیفیت ایزو 9001 است.

چرا دریافت گواهینامه ISO برای کسب و کار تولیدی شما مهم است؟

دریافت گواهینامه ISO مزایای متعددی را برای تولیدکنندگان به همراه دارد. دلایل متعددی وجود دارد که چرا داشتن گواهینامه ISO برای مشاغل تولیدی اهمیت دارد. همواره با آخرین استانداردها و مقررات روز ایزوها به روز باشید.

با دریافت گواهینامه ISO ، در کسب و کار تولیدی شما نشان می دهد که توانایی ارائه محصولات با کیفیت بالا را دارد. خدماتی که تمام مقررات صنعت خود را رعایت می کند. محصول یا خدمات خود را به موقع تحویل داده می شود و مشتری را خوشحال می کند.

استشهادیه ایزو نه برای کسب و کار شما ، بلکه برای هر کسب و کاری بسیار مهم است. زیرا محصولات شما باید منعکس کننده اقدامات انجام شده برای ایجاد ثبات و اطمینان در بازار تولید جهانی باشد. در یک نکته کاربردی تر، داشتن گواهینامه ISO به این معنی است که کسب و کار شما تمام ابزار، منابع و تجهیزات لازم برای ایجاد محصول یا خدمات شما را دارد.

القای اعتماد با مشتریان

زمانی که کسب و کار تولیدی شما دارای گواهینامه ISO 9001 باشد، کار شما تبدیل به یک کار استاندارد می شود. این امر پایبندی و انطباق با استانداردهای ISO را نشان می دهد. مشتریان می توانند اعتماد کنند که محصولات شما تمام الزامات را برآورده می کنند.

نحوه دریافت گواهینامه ISO

شرکتها و سازمانها از نحوه دریافت گواهینامه ایزو اطلاعات کافی ندارند. ما در ادامه قصد داریم با ارایه اطلاعات بیشتر ، دانش شما را در این زمینه افزایش دهیم. همچنین چنانچه حوصله اینچنین درگیری ها رو ندارید ، صفر تا صد کار را به مرکز سیستم کاران بسپارید. این مرکز با بالاترین سرعت و کمترین هزینه مدارک ایزوی مورد نیاز شما رو تامین میکند.

مرجع معتبر صادر کننده ایزو

انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه ایزو معتبر و اصلی خیلی مهم است. یکی از نکاتی که باید در نظر گرفت این است که آیا نهاد صادر کننده مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران و مرکز ملی تایید صلاحیت ایران هست یا نه. آیا از آخرین استانداردهای مربوطه اطلاعات لازم را دارند و از آنها استفاده می کنند. آیا آنها یک سازمان معتبر و مورد تایید IAF و یا غیر معتبر  هستند؟

با توجه به جیب خودتان و سطح اعتبار مورد انتظارتون نوع CB صادر کننده گواهینامه ایزو را انتخاب بفرمایید. از خدمات رایگان مشاوره مرکز سیستم کاران به شماره 79165-021 در انتخاب مرجع استفاده نمایید.

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو برای شرکتها و سازمانها دارای مراحل خاص و سختی نمیباشد. شرکتها که دارای پرسنل و کارکنان هستند و درحال انجام کار و تولید محصول یا خدماتی هستند و یا شرکتهایی که دارای دفتر مرکزی باشند ‌میتوانند گواهینامه ایزو را دریافت کنند.

بهترست جهت پیشبرد اهداف و رسیدن یک نتیجه مطلوبتر از مراکز مشاوره ایزو راهنمایی و‌ مشاوره بگیریم. مراحل و مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه ایزو را میتوان با درنظر گرفتن شاریط خودتان از سیستم کاران رایگان مشاوره بگیرید. با انتخاب درست نوع استاندارد ایزو با توجه و متناسب با فعالیتهای مجموعه با کمترین هزینه و در کمترین زمان اقدام نمایید.

مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو

شرکتهای صادر کننده ISO زیادی در ایران در حال فعالیت هستند. در بین تمام این شرکتهای صادر کننده ایزو یکی را پیدا نمی کنید که بگوید گواهینامه ایزو من اعتبار ندارد. بلکه همگی خود را معتبر و اصیل معرفی می کنند. در حالیکه اینگونه نیست.

تمام مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو به دو دسته کلی تقسیم می شوند. انتخاب شرکت و مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو توسط یکی از این دو دسته میباشند.

نوع اول مراجعی که مراکز اعتباردهنده آنها عضو انجمن بین المللیIAF میباشند. این مراجع از سطح اعتبار بالایی بخاطر جهانی بودنشان برخوردار هستند.

 نوع دوم مراجعی که مراکز اعتبار دهنده آنها عضو انجمن بین المللی IAF نمیباشند. این مراجع معمولا ساخته و پرداخته ما ایرانی ها هستند و از سطح اعتبار پایینتری برخوردار هستند.

استقرار سیستم مدیریتی و اجرا با توجه بنوع سخت گیریهای مرجع صدور گواهینامه ایزو بستگی دارد. یک سیستم مدیریتی شامل فرآیندهایی از قبیل فعالیتهای مدیریت، تأمین منابع بابت مجموعه و افراد، تحقق یافتن محصولات و خدمات طبق استاندارد های مورد نظر میباشد. مرحله اول ممیزی داخلی که توسط یکی از نیروهای مجرب و مسلط به قوانین ایزو که در مجموعه میباشد انجام میگیرد. مرحله دوم ممیزی اصلی که توسط کارشناس مرجع صدور گواهینامه ایزو درطی دو‌ مرحله انجام میگیرد.

اهداف شرکتها جهت اخذ گواهینامه ایزو

متقاضیان گواهینامه ISO شامل چند دسته میشود. متقاضیانی که جهت شرکت در مناقصات بدنبال اخذ گواهینامه ایزو هستند. شرکتهایی که بدنبال معرفی برند و نام شرکت هستند و جهت تبلیغات مبادرت میورزند. متقاضیانی که مشتری مدار هستند و بابت جلب رضایت مشتری و اعتماد مشتری به محصولات و خدمات جویای اخذ گواهینامه ایزو هستند. همچنین متقاضیانی که جهت ارتقای سطح کیفی خدمات، محصولات و تولیدات جهت رقابت در بازارهای جهانی و تجارت متقاضی صدورگواهینامه ایزو هستند.

شرایط اخذ گواهینامه ایزو

چند مسئله مهم در زمینه شرایط گرفتن گواهینامه ایزو اثر گذار میباشند. یکی از موضوعات مهم تعداد نفراتی هستند که در مجموعه متقاضی مشغول بکار هستند هر چه تعداد نفرات بیشتر باشند دریافت گواهینامه ایزو طولانی تر خواهد بود. بکی دیگر از مسائل مهم فرآیندهای در حال اجرا در مجموعه متقاضی میباشد که هر چه تعداد فرآیندها بیشتر باشد یعنی به الزامات ایزو نزدیکتر هستید و راحتتر میتواند گواهینامه ایزو خود را دریافت کنید. بطور کلی باید بدانید با اینکه شرایط و مراحل صدور گواهینامه ایزو دشوار نمیباشد ولی نیازمند علم و دانش خاصی در این زمینه دارد.

باتوجه به حجم زیاد کار و تخصصی بودن موضوع، سازمان متقاضی ایزو نیازمند شخصی مسلط به تمام الزامات ایزو و استانداردها ‌میباشد. متأسفانه بعلت وجود یکسری افراد سودجو و نبودن نظارت کافی برثبت و صدور گواهینامه به شما متقاضیان محترم گواهینامه ایزو پیشنهاد میگردد از مراکزی که میخواهید بابت دریافت گواهینامه ایزو اقدام کنید مطمئن باشید. از مشاورین متخصص که در تمام مراحل اخذ گواهینامه و از صفر تا صد کار در کنار شما هستند استفاده فرمائید. مفتخریم که در طی مسیر صدور گواهینامه ایزو در کنار شما باشیم. چرا که نیاز متقاضی گواهینامه ایزو سرلوحه کارما بوده و خواهد بود.

گواهی ایزو
گواهی ایزو یکی از انواع گواهینامه های مهم جهت شرکت در مناقصات هست

مراحل اخذ ایزو

مراحل اخذ ایزو ، گواهینامه‌های ایزو با انتخاب انواع CB ها متفاوت می‌شود. CB نام اختصاری شرکت‌های ثبت و صدور گواهینامه ایزو هست. میزان سطح اعتبار و نوع شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو توسط نهاد IAF مشخص می‌گردد. اگر یک سی بی اعتبار IAF را نداشته باشد مراحل اخذ گواهینامه آسانتر خواهد بود. اما با اینحال می توان مراحل زیر را بطور خلاصه گفت.

مراحل اخذ و دریافت گواهینامه ایزو چیست؟

 • انتخاب مرکز مشاوره ایزو معتبر و رسمی

 • تعیین نوع مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو با مشخص نمودن اهداف

 • انتخاب نوع گواهینامه ایزو با مشخص نمودن زمینه فعالیت

 • تهیه نمونه مستندات ایزو بهمراه اجرای واقعی استانداردهای ایزو

 • ممیزی‌‌ها و ثبت و صدور گواهینامه ایزو

مراحل اخذ و دریافت گواهی نامه ISO شامل دو نوع می‌شود. سازمانهای خواهان ایزو با اعتبار IAF ملزم به تهیه نمونه مستندات ایزو و استقرار سیستم‌های مدیریتی هستند. در نتیجه بعد از پیاده سازی واقعی باید حتما مراحل ممیزی را اجرا نمایند. اما مراحل گرفتن گواهی ایزو بدون اعتبار IAF فقط با انتخاب نوع گواهینامه ایزو خاتمه می‌یابد.

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی گواهی ایزو غیر IAF می‌توانند بصورت اختیاری نمونه مستندات ایزو را تهیه کنند. پکیج کامل نمونه مستندات مهم‌ترین استانداردهای ایزو را در قالب فرمت WORD از این مرکز رایگان دریافت نمایید.

IAF و سلسله مراتب اعتباری آن با شناخت سه عبارت IAF و AB و CB امکان پذیر است.

IAF چیست؟

سازمان بین المللی استاندارد ایزو جهت رسیدگی و نظارت بر روی مراجع ثبت و صدور ایزو، نهاد IAF را معرفی نمود.

IAF بزرگترین و معتبرترین نهاد اعتبار دهنده در جهان می‌باشد. نهاد IAF تحت عنوان انجمن بین‌المللی اعتبار دهندگان با ایجاد یک برنامه جهانی برای ارزیابی انطباق است.

وظیفه سازمان IAF توسعه یک برنامه جهانی برای اطمینان از صدور گواهینامه‌های معتبر می‌باشد. انجمن اعتبار دهندگان بین المللی بدنبال حذف و کاهش خطرات هم برای مصرف کنندگان و هم تولید کنندگان می‌باشد.

اعتبار بخشی یک عنصر ضروری برای یک رقابت سالم است. یک زیر ساخت با کیفیت و استاندارد کارآمد و مؤثر اگر بر پایه اعتبار بخشی استوار باشد باعث رشد یک کشور می‌شود. تنها نهاد رسمی IAF هست. چنانچه سازمانی نهاد دیگری به غیر از IAF جهت اعتباردهی معرفی نمود اعتماد نکنید.

 

AB چیست؟

نمایندگان حقوقی و رسمی در هر کشوری که عضو IAF هستند را AB می‌نامند. مراکز استاندارد ملی در هر کشوری یک AB دولتی و قانونی دارند. نام AB کشور ایران NACI نام دارد. NACI نام اختصاری مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران می‌باشد.

هر کشور حداقل یک AB رسمی و دولتی دارد. درخواست کنندگان انواع گواهینامه‌های ایزو AB هر کشوری را می‌‌توانند انتخاب کنند. وظیفه AB ها اعتبار دهی به شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو می‌باشد.

 

CB چیست؟

شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو CB نامیده می‌شوند. تعداد CB های زیادی در سراسر جهان فعالیت می‌کنند. CB های رسمی و معتبر مجوز ثبت و صدورشان را از AB های دولتی می‌گیرند. کلیه CB های قانونی هر ساله بطور ناگهانی توسط AB کشورشان مورد ممیزی و بازرسی قرار می‌گیرند.

CB ها باید تمامی الزامات و استانداردهای مرتبط با ممیزی‌‌ها و تمدید ممیزی مراقبتی سالیانه را بدرستی رعایت کنند. کلیه شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو معتبر نسبت به طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو سخت گیر هستند.

 

لیست CB ها را از کجا تهیه کنیم؟

شرکت‌های ثبت و صدور گواهینامه ایزو لیست واحد و مشخصی ندارند. سود و زیانهای اقتصادی باعث کاهش و افزایش لیست CB ها شده‌ است. اما سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو جهت آشنایی با مراجع ثبت و صدور ایزو فعال در کشور ایران می‌توانند به سازمان NACI مراجعه نمایند. لیست AB ها را می توانید براحتی در سایت WWW.IAF.NU ملاحظه بفرمایید.

 

مجوز ISO چیست؟

استانداردهای ایزو از مهم‌ترین قوانین و الزامات جهانی در هر نوع کسب و کاری می‌باشند. مجوز اخذ و دریافت انواع استانداردهای ایزو را مجوز ایزو یا همان گواهی نامه ایزو می‌گویند. گواهی ایزو سندی جهت اثبات رعایت اصول قوانین و الزامات ایزو در سطح یک مجموعه می‌باشد.

گواهینامه ایزو با عنوان Certificate ISO عنوان می‌شود. هر مدرک ایزو نشان دهنده طراحی و اجرای یکی از استانداردهای ایزو هست. کلیه سازمانها و شرکت‌های خواهان ایزو متناسب با کسب و کارشان می‌توانند یک یا چند گواهی نامه ایزو دریافت نمایند.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

مورد مهم دیگر در مراحل اخذ ایزو ، اخذ و دریافت هر نوع مجوز و گواهینامه‌ای نیازمند فراهم سازی و ارائه یکسری مدارک می‌باشد. اما تهیه مدارک ایزو بسیار ساده و آسان هست. اولین مدرک لازم درخواست نامه سفارش ایزو یا فرم ثبت نام گواهینامه ایزو یا Application form می‌باشد.

هر فرم ثبت نام گواهی ایزو شامل چند قسمت می‌باشد. قسمت اول با معرفی شخص مدیر عامل و سازمان مربوطه تکمیل می‌گردد. قسمت‌های بعدی با ارائه نام شرکت صادر کننده ایزو و نام نوع گواهینامه ایزو کامل می‌شود. در نهایت بعد از مشاوره و راهنمایی کارشناسان ایزو فرم ثبت نام تکمیل و به مرحله اجرا گذاشته می‌شود.

مدرک مورد نیاز دوم تهیه نمونه مستندات ایزو می‌باشد. شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه با اعتبار IAF طراحی و تهیه الزامات‌ استاندارد‌های ایزو را الزامی می‌دانند. اما شرکت‌های صادر کننده گواهی ایزو بدون اعتبار IAF نسبت به تهیه نمونه مستندات ایزو اصلا سخت گیری ندارند.

نمونه خط مشی کیفیت، اهداف کیفیت، چارت سازمانی، نظامنامه کیفیت از جمله نمونه مستندات عمومی ایزو هستند. فرم‌ها و گزارش‌ها و دستورالعمل‌های هر استاندارد ایزو هنگام پیاده سازی واقعی باید تهیه و طراحی شوند. هزینه صدور گواهینامه‌های ایزو با اعتبار IAF بخاطر اجرای مستندات ایزو گران می‌شود. اما صدور گواهی‌نامه‌های ایزو بدون اعتبار IAF بدلیل عدم پیاده سازی واقعی استانداردهای ارزان می‌شود. مطلب مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه ایزو را نیز بخوانید.

 

شرایط دریافت گواهی نامه ایزو چیست؟

دریافت گواهینامه ایزو در دو حالت IAF و‌ غیر IAF شرایط متفاوتی پیدا می‌کند. بطور کلی هر سازمان و شرکتی یا دارای یک دفتر مرکزی و یا یک مجموعه فعال هست. در نتیجه شرایط گرفتن ایزو را دارند.

اگر سازمانی خواهان گواهی ایزو با تأییدیه IAF باشد مسلما باید CB های IAF دار را انتخاب نماید. بنابراین حجم سازمانی و تعداد پرسنل و گواهینامه‌های ایزو زمان و هزینه صدور را متفاوت می‌کنند. اما در انتخاب CB های غیر IAF هیچ کدام از موارد فوق در ثبت و صدور گواهینامه ایزو تاثیری نمی‌گذارند.

بطور کلی شرایط زمان و هزینه ثبت و صدور گواهینامه ایزو با انتخاب CB متفاوت می‌شود. البته ناگفته نماند تجربه و تخصص کارشناسان مرکز مشاوره ایزو نیز در شرایط اخذ ایزو بسیار مؤثر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب راهنمای دریافت گواهینامه ایزو را بخوانید.

 

مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو کدامند؟

سازمان بین المللی استاندارد گواهی‌نامه‌های ایزو را در دو گروه تقسیم کرده است.

استانداردهای سیستم‌های مدیریتی و استانداردهای محصولات و خدمات

قوانین و الزامات سیستم‌های مدیریتی ایزو در دو بخش عمومی و تخصصی تعریف شده‌اند.

ایزو ۹۰۰۱ استاندارد عمومی سیستم‌های مدیریتی ایزو تحت عنوان گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت هست. قوانین و الزامات ISO 9001 باعث افزایش سطح کیفیت محصولات و خدمات می‌شود.

ایزو ۱۴۰۰۱ دومین استاندارد عمومی در حوزه سیستم‌های مدیریتی است. سیستم مدیریت زیست محیطی عنوان این گواهینامه ایزو می‌باشد. قوانین و دستورالعمل‌های گواهینامهISO14001 باعث حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌شود.

ایزو ۴۵۰۰۱ سومین استاندارد عمومی مطرح در طبقه سیستم‌های مدیریتی است. سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی عنوان گواهی ISO 45001 است. استانداردها و قوانین این ایزو باعث حفظ ایمنی در محیط کار و حفاظت از نیروی انسانی و منابع ملی می‌شود.

اخذ همزمان سه گواهی نامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ گواهینامه IMS را ایجاد می‌کنند. IMS تحت عنوان سیستم مدیریت یکپارچه بصورت رایگان ارائه می‌شود. گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه تنها یک اصطلاح هست.

استاندارد‌های عمومی و تخصصی ایزو تعدادشان بسیار زیاد هست. جهت دسترسی به لیست کامل استانداردهای ایزو باید وارد سایت ایزو به نشانی WWW.ISO.ORG شوید. لیست مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو نیز توسط همین مرکز ارائه شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران و کارشناسان ایزو ارتباط برقرار نمایید.

 

مزایا و فواید گواهینامه ایزو چیست؟

سازمان بین‌المللی استاندارد برای تمام مشاغل انواع استانداردهای ایزو را تهیه و تدوین نموده است. قوانین و الزامات ایزو به قدری جامع و کامل هستند که مورد توجه اکثر کشورهای دنیا می‌باشند. هر کدام از گواهینامه‌های ایزو نشان دهنده اعمال یک استاندارد و دستورالعمل می‌باشند.

حذف کارهای تکراری و مشخص نمودن فرآیندهای اصلی یکی از مزایای ایزو می‌باشند. قطعا هزینه‌های اضافی نیز کاهش پیدا می‌کنند. افزایش کیفیت، بهبود مستمر و کارایی از دیگر مزایای استاندارد‌های ایزو هستند. افزایش جلب اعتماد و رضایت مشتریان و فروش محصولات و ارائه خدمات بیشتر سودآوری بیشتری می‌آورد.

گواهینامه‌های ایزو موجب بهره وری بیشتر و سود آوری بیشتر می‌گردند. در نتیجه توسعه پایدار ایجاد می‌گردد. حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی اعتبار یک سازمان را افزایش می‌دهند. ارزش افزوده برای تمام مصرف کنندگان و تولید کنندگان ایجاد می‌گردد.

افزایش ایمنی در محیط کار موجب رضایت نیروی انسانی می‌شود. در نتیجه بازدهی افراد شاغل بیشتر شده و هزینه‌های گزاف و بیهوده کاهش پیدا می‌کند. استاندارد‌های ایزو خطرات ناشی از کار را کاهش داده یا به صفر می‌رسانند. استاندارد‌های ایزو موجب رعایت اصول مشتری مداری و جلب رضایت مصرف‌کنندگان می‌گردند.

 

مدت اعتبار انواع گواهی ایزو چند سال است؟

مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو اکثراً مدت اعتبار انواع گواهینامه‌های ایزو را سه ساله تعیین کرده‌اند. اما برای این مدت یک شرط نیز گذاشته‌اند. شرط اعتبار سه ساله گواهی ایزو ممیزی مراقبتی سالیانه هست. عدم ممیزی مراقبتی سالیانه گواهینامه ایزو را از اعتبار ساقط می‌نماید. بنابراین مرکز ما نسبت به اطلاع رسانی جهت موعد ممیزی‌ مراقبتی سالیانه دقت لازم را به عمل می‌آورد.

 

پرسش‌های متداول در مورد ایزو‌ ISO
 • گواهینامه ایزو چیست؟
 • سازمان ایزو چیست؟
 • نهاد IAF چیست؟
 • مرکز AB چیست؟
 • مرجع CB چیست؟
 • مدارک اخذ و دریافت گواهی ایزو چیست؟
 • شرایط گرفتن گواهینامه ایزو چیست؟
 • مراحل اخذ گواهی نامه ایزو چیست؟
 • مزایا و فواید دریافت گواهینامه ISO چیست؟
 • مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو کدامند؟
نظرات کاربران در مورد ایزو

شرایط اخذ گواهینامه ایزو برای شرکتها و سازمانها دارای مراحل خاص و ویژه ای هستش؟ چه مسائلی درزمینه شرایط گرفتن گواهینامه ایزو اثر گذار میباشند.چقدر هزینه باید کرد؟ آیا شرایط مناسب در هزینه اخذ ایزو تاثیر داره؟

آقای مهمان گفتند:
برای گرفتن گواهی ایزو چه مدارکی لازم هست؟ آیا شرایط خاصی برای دریافت مدرک ایزو تعریف شده است. ما به دنبال دریافت گواهی ایزو هستیم اما همیشه از روند دریافت گواهی ایزو و مشکلاتش ترس داریم

خانم نوربخش گفتند:
اخذ گواهینامه ایزو از مرکز ملی استاندارد ایران سخت تر هست یا از مراجع خارجی؟ روند گرفتن گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران از اداره کار خیلی پیچیده و سخت بود. الان تصمیم به گرفتن گواهینامه ایزو داریم. مطالب سایت شما را مطالعه کردیم خیلی پر بار و جامع بود و به ظاهر گرفتن گواهینامه های ایزو آسان به نظر میرسه. باز هم گفتیم از مشاوره و راهنمایی شما بهره بگیریم.

گواهینامه ایزو و ادامه نظرات کاربران

خانم ارجمند گفتند:
گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و گواهی نامه ایزو ۱۴۰۰۱ و گواهی نامه ایزو ۴۵۰۰۱ را درخواست داشتیم. ما یک مجموعه بزرگ در حوزه نفت و گاز در عسلویه هستیم. قصد شرکت در وندور لیست را داریم. آیا لازم گواهی نامه های تخصصی ایزو مرتبط با نفت و گاز را هم بگیریم؟

توبا گفت:
در مراحل اخذ گواهینامه ایزو آیا نیاز است که تمام مستندات و روش های اجرایی در سازمان متقاضی اجرایی شود؟

منصوری گفت:
گواهینامه های ایزو ۹۰۰۱ و‌۱۴۰۰۱ و‌۴۵۰۰۱ را چطوری میتونیم بصورت همزمان بگیریم؟ برای اجرای واقعی و قانونی استاندارد های ایزو باید تک تک مستندات هر کدام را اجرا کنیم یا میشه بطور کلی یک پکیج را برای هر سه گواهینامه اعمال کنیم؟

امیرحسین گفت:
سلام حدود دو سال هست که از مدت اعتبار گواهی ایزو شرکت ما گذشته و ما کارهای تمدید سالیانه را انجام ندادیم برای جلوگیری از ابطال گواهی نامه ایزو باید چیکار کنیم؟

با ما معتبر باشید…

تلفن 79165-021

سازمان مرکزی سیستم کاران

مطالب مهم دیگر مرتبط با این مقاله

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

سر فصلهای مهم

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

9 Responses

 1. گواهینامه ایزو یکی از گواهینامه های ناشناخته برای غالب عموم مردم و صاحبان مشاغل هست. ممنون از مطالب ارزنده تون. من رو برای گرفتن گواهی ایزو آگاهتر کرد. چطور میتونم درخواستم رو ثبت کنم؟

 2. گواهینامه ایزو چقدر زمان بر هست ؟ شرکت ما نیاز به یک گواهی نامه معتبر داره یعنی قصد طراحی و پیاده سازی استاندارد واقعی ایزو را داریم . لطفاً هزینه گواهی نامه ایزو را هم بفرمایید .

 3. لیست استانداردهای ایزو مرتبط با صنایع نفت و گاز را لطفاً در اختیار ما بگذارید. اخذ همزمان تمام این استانداردها شدنی هست چطور و کجا باید درخواست کتبی و فرم ثبت نام را تکمیل کنیم؟

 4. درود وقتتون بخیر
  تمام توضیحات و مطالبی که فرمودید کاملا صحیح اما به اصل موضوع هیچ اشاره ای نکردید اونم بحث هزینه ها و زمانی که باید صرف این کار بشه. ماشاالله هر سازمان و شرکتی بدون هیچ تعرفه و قانونی یه قیمتی به ما اعلام کرده بی زحمت شما هم یه نامه اعلام قیمت برای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ارسال کنید و علت تفاوت قیمت‌ها را توضیح دهید.

 5. سلام
  شما کارشناس و مشاور برای مجموعتون احتیاج ندارید. بنده دانشجوی کاردانی HSE هستم و هم برای کارآموزی هم کسب درآمد درخواست کار دارم. گاه گداری مقالات شما را مطالعه و برای ارائه تحقیق استفاده میکنم. خیلی ممنون

 6. سلام
  ممنونم که با مطالب ساده و روان آگاهی ما نسبت به گواهی ایزو را افزایش دادید. به نظر کار با مرکز شما ساده هست از طریق همین سایت فرم درخواست را تکمیل کرده و برای شما ارسال میکنیم منتظر پاسخگویی هستیم.

 7. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ را رخواست داریم . قبلا این گواهی نامه ها را از یک مرجع کانادایی گرفتیم ولی الان هدف صادرات داریم و پیاده سازی نمونه مستندات ایزو برایمان خیلی مهم است و همچنین حتما می‌خواهیم لوگوی درج شده بر روی گواهینامه از یک مرجع انگلیسی باشه . لطفاً لیست مراجع انگلیسی را برایمان همراه با قیمت ارسال نمایید .

 8. مدت اعتبار گواهینامه های ایزو بالاخره یک ساله هست یا سه ساله . یا نسبت به پولی که میدهیم مدت اعتبار متفاوت میشه . درخواست سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۲۹۰۰۱ و ایزو ۱۰۰۰۲ را دارم ولی با مدت اعتبار ۳ ساله. لینک فرم درخواست ایزو را دیدم گذاشتید ولی اگر میشه از طریق ایتا فرم ثبت نام را برامون بفرستید تا بعد از صحبت نهایی تکمیلش کنیم و مدارک لازم را خدمتتون بفرستیم .

 9. گواهینامه های ایزو را شما بیشتر از کدام برندها و شرکتها صادر میکنید . بنده هیچ گونه آشنایی با استانداردهای ایزو ندارم و اولین بار هست که یکسری مطالب را از سایت شما مطالعه کردم ولی به راهنمایی و مشاوره بیشتری نیاز دارم . یک شرکت تازه تاسیس پیمانکاری هستیم و برای حضور در مناقصات و مزایده ها اصلا بگید چه استانداردی داشته باشیم بهتره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط