اخذ گواهینامه ایزو ISO فوری و ارزان

راهنمای دریافت رتبه یا صلاحیت پیمانکاری

تعیین صلاحیت پیمانکاری (رشته و مدارک تحصیلی قابل استفاده)
4.6/5 - (502 امتیاز)

راهنمای دریافت رتبه یا صلاحیت پیمانکاری

دریافت رتبه پیمانکاری با عناوین مختلفی مطرح هست. امروزه کارفرمایان متعددی از پیمانکاران خود گواهینامه صلاحیت پیمانکاری می خواهد. اما هر کارفرمایی با یک ادبیات متفاوتی از رتبه یا صلاحیت پیمانکاری نام می برد. در حالیکه در حال حاضر فقط دو نوع گواهینامه یا رتبه صلاحیت پیمانکاری وجود دارد.

رتبه یا گرید یا صلاحیت پیمانکاری توسط دو نهاد رسمی و دولتی قابل صدور می باشد. نهادهای صادر کننده صلاحیت پیمانکاری یکی سازمان برنامه و بودجه کشور است. و یکی دیگر اداره کار هست. گواهینامه ایمنی که سازمان برنامه و بودجه کشور صادر می کند را صلاحیت پیمانکاری می نامند. گواهینامه صلاحیت پیمانکاری که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور صادر میگردد را در اصطلاح عمومی، رتبه پیمانکاری یا گرید پیمانکاری می نامند. مدرکی که توسط اداره کار صادر می گردد را گواهینامه صلاحیت شرکتهای خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی می گویند. البته این گواهی هم مانند گواهینامه صلاحیت پیمانکاری سازمان برنامه و بودجه که نامه های مختلفی دارد. مثلا رتبه یا گرید اداره کار هم می گویند یا مثلا صلاحیت پیمانکاری اداره کار یا صلاحیت خدماتی اداره کار و یا صلاحیت اداره کار و یا مجوز اداره کار در حالیکه همه این عناوین یکی هستند.

بنابراین متقاضیان محترم ابتدا باید مشخص نمایند که دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری از ساجات می خواهند یا دریافت گواهینامه صلاحیت شرکتهای خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی را وزارت کار، اصلاحا ساجات برگرفته از سازمان برنامه و بودجه کشور است. شما متقاضی محترم نیز ابتدا باید نوع و مرجع صدور گواهینامه های خود را مشخص نمایند و سپس جهت دریافت آن اقدام نمایید.

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری از ساجات

شرکتهای پیمانکار و فعال در حوزه فنی مهندسی از طریق ساجات اقدام به دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری میکنند. یعنی زمینه فعالیت شرکت متقاضی بایستی حتما در حوزه فنی و مهندسی باشد. بطور مثال شرکت پیمانکاری که در زمینه تامین نیروی انسانی فعالیت می کند نمی توانند از ساجات رتبه بگیرد.

 

رشته های رتبه یا گرید یا صلاحیت پیمانکاری ساجات

سازمان برنامه و بودجه کشور در حال حاضر در 11 رشته به شرکتها رتبه یا گرید میدهد. رشته های ساختمان، آب، راه و ترابری، صنعت و معدن، نیرو، تاسیسات و تجهیزات، کاوش های زمینی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی، مرمت آثار باستانی، نفت و گاز، رشته قابل گرفتن و اخذ رتبه پیمانکاری هستند. البته تعداد رشته های مذکور برای زمان حاضر است. لذا ممکنه در طول زمان تعداد و عناوین رشته های رتبه بندی پیمانکاری کم و زیاد شود. لذا متقاضیان محترم می توانند با مرکز تماس بگیرند و از آخرین وضعیت رشته ها مطلع شوند.

 

شرایط دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری

دو شرط اساسی برای دریافت رتبه پیمانکاری وجود دارد. یعنی شرکت متقاضی گرید پیمانکاری بایستی حتما و حداقل دو شرط زیر را داشته باشد.

شروط هیئت مدیره ای

شرط کارکنان امتیاز آور

دو سوم اعضای هیئت مدیره بایستی لیسانس زمینه یا مرتبط باشند و همچنین برای هر رشته مورد تقاضا یک نفر با تحصیلات زمینه در هیئت مدیره باشد. همچنین به ازای هر رشته این شرکت متقاضی قصد دارد در آن رشته رتبه اخذ نماید بایستی دارای دو نفر کارشناس امتیاز آور در کارکنان خود باشد. این دو نفر کارشناس باید 36 ماه سابقه کاری در 48 ماه گذشته داشته باشند. سوابق کاری کارشناس امتیاز آور به استناد لیست بیمه سازمان تامین اجتماعی است.

 

الویت بندی و امتیاز رتبه بندی شرکتها

سازمان برنامه و بودجه کشور برای شرکتهای متقاضی رتبه پیمانکاری بین 1 تا 5 رتبه لحاظ کرده است. هر چه رتبه دریافتی توسط شرکت متقاضی به عدد یک نزدیکتر باشد بهتر است. البته شرکتهایی که برای اولین بار رتبه می گیرند. بهشون فقط رتبه تعلق می گیرد. و در سالهای بعد می توانند رتبه خود را ارتقاء دهند. در هر مرحله از دریافت رتبه یا گرید صلاحیت پیمانکاری می توانید از خدمات مرکز سیستم کاران استفاده نمایید.

 

دریافت گواهینامه صلاحیت شرکتهای خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی

شرکتهای فعال در حوزه پیمانکاری خدمات می توانند برای دریافت گواهینامه صلاحیت خود از طریق اداره کار اقدام نمایند. باید توجه کنید که اداره کار فقط برای رشته های خدماتی گواهی صلاحیت صادر می کند. شرکتهای فعال در حوزه مهندسی مانند عمرانی، نفت، گاز و راه سازی و… نمی توانند از طریق اداره کار اقدام کنند باید از سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام کنند.

 

مدارک لازم برای دریافت مجوز اداره کار

مجوز اداره کار همان گواهینامه صلاحیت شرکتهای خدماتی، پشتیبانی و فنی و مهندسی است. عنوان این گواهینامه در هر زمانی دستخوش تحولاتی میشود و نامش تغییر می کند. مجوز اداره کار همانطور که از اسمش پیداست توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر می گردد. متاسفانه قوانین و مقررات اداره کار برای صدور گواهی صلاحبت پیمانکاری خدماتی همواره دستخوش تحولات اساسی است. تغییر در رویه های اجرایی، قوانین، نوع آموزشها، نحوه برگزاری آموزشها، سخت گیری در بازرسی ها، طرح طبقه بندی مشاغل و خیلی عوامل دیگر روی زمان و هزینه دریافت این گواهینامه تاثیر مستقیم دارد.

بدلیل وجود تغییرات روزافزون شایسته است که از راهنمایی ها و اطلاعات بروز مرکز سیستم کاران استفاده نمایید. چون خیلی شرکتها بدلیل روال نامفهوم دچار مشکل می شوند. خیلی از پرونده ها موجود در اداره کار به بیش از یکسال هم می رسد. متقاضیان اطلاعات روز اداره کار را ندارند و فقط در سایت اقدام به ثبت نام می کنند. غافل از اینکه کل مراحل را آشنا نیستند. همچنین مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه صلاحیت از اداره کار نیز همیشه متغییر است. به همین دلیل نمی توان در این مقاله مدارکی را گفت که در یک زمان کاربرد دارد و در یک زمان دیگر نیازی نیست. بهترین راه تماس با مرکز سیستم کاران است تا کارشناسان بروزترین مدارک مورد نیاز را خدمت شما تشریح نمایند.

 

هزینه دریافت گواهینامه صلاحیت پیمانکاری اداره کار

هزینه دریافت مجوز اداره کار شامل هزینه های ثبت نام اداره کار، انجمن ها، هزینه های آموزشی، هزینه های طرح طبقه بندی مشاغل و… است. هزینه ها هم مثل مدارک متغییر است. برای کسب اطلاع هزینه روز بایستی ازراهنمایی ها و اطلاعات کارشناسان مرکز سیستم کاران بهره مند شوید. کلیه خدمات اطلاع رسانی مرکز سیستم کاران برای متقاضیان رایگان است.

مطالب مهم مرتبط دیگر که متقاضیان به دنبال آن هستند.

دریافت گواهینامه ایزو ISO

اخذ گواهینامه ایزو

گواهینامه ایزو – ۷۹۱۶۵-۰۲۱  اخذ ایزو – گرفتن ایزو – دریافت ایزو

 

 

مطالب مهمی که متقاضیان بدنبال آن هستند.

مطالب فنی و کاربردی مورد نیاز کارشناسان و علاقمندان به ایزو ISO

3 Responses

  1. هزینه صفر تا صد گواهینامه صلاحیت پیمانکاری چقدر میشه؟ با توجه به اطلاعات داخل سایت متوجه شدم باید تحصیلات مدیر عامل لیسانس باشد. متاسفانه این شرط را نداریم آیا راه حلی جهت این موضوع هست؟

  2. چرا برای دریافت گواهینامه تایید صلاحیت برای شرکتهای مهندسی و نفتی نمیتوانند از اداره کارگواهینامه دریافت کنند؟

  3. گواهینامه صلاحیت پیمانکاری را میتونیم بصورت شخص حقیقی بگیریم چون بیشتر مدارک برای گرفتن گواهینامه رتبه برای شرکت بصورت حقوقی را نداریم . اولیش هم نداشتن پرسنل امتیاز آور هست . ممنون میشم راهنمایی کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینکهای مفید و مرتبط