ایزو ISO گواهینامه ایزو گواهینامه ISO گواهینامه HSE یا HSE - MS گواهینامه CE انواع گواهینامه های ملی و بین المللی معتبر و ارزان و فوری در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه

روش اجرایی مدیریت ریسکها و فرصتها

روش اجرایی مدیریت ریسکها و فرصتها
5/5 - (60 امتیاز)

 

روش اجرایی مدیریت ریسکها و فرصتها

روش اجرایی مدیریت ریسکها و فرصتها اقدامات لازم جهت پرداختن به ریسک ها و فرصت ها را تعریف میکند. این روش اجرایی بایستی با در نظر گرفتن بندهای 4 – 1 – درک سازمان و محیط آن و همچنین 4 – 2 – درک نیازها و انتظارات طرف های ذینفع به ریسکها و فرصتهای مورد نیاز سازمان بپردازد. روش اجرایی تدوین شده پیش روی شما متقاضیان محترم بر طبق به روزترین مستندات ایزو 9001 و ایزو 14001 و ایزو 45001 تهیه و تدوین و منتشر شده است. همچنین دیگر روشهای اجرایی را می توانید به رایگان از منوی خدمات مرکز ، به روی منوی نمونه مستندات ISO ، نمونه روشهای اجرایی ISO بروید. روشهای اجرایی مورد نظر خود را به رایگان به همراه فرمهای  ISO دانلود کنید و به رایگان دریافت نمایید.

1- هدف :

هدف از تدوین این روش اجرایی شناسایی، تجزیه و تحلیل، تعریف و پیگیری اقدامات کنترلی و اصلاحی ریسکها و فرصتها در حوزه کیفیت، ایمنی و بهداشت و زیست محیطی هست.

 

  • دامنه کاربرد :

این روش در تمامی واحدها و فرایندهای موثر بر کیفیت، ایمنی و بهداشت و زیست محیطی کاربرد دارد .

 

  • مسئولیت ها :

مسئولیت نظارت : مدیریت ارشد

مسئولیت اجرا : مدیران واحدها

 

  • شرح :

4-1- شناسایی ریسکها و فرصتها

کلیه مسئولین واحدها (معاونت ها) همزمان با دوره پایش فرایندها، موظف هستند تا نسبت به شناسایی و ثبت ریسکها و فرصت های حوزه های کیفیت، ایمنی و بهداشت و زیست محیطی تحت اجرای خود، مطابق با فرم ریسک / فرصت با کد F-05-00-01 اقدام نمایند. از جمله مواردی که بایستی در این شناسایی لحاظ گردد می توان به راهبردها و تصمیمات، عملیات، فرآیندها، منابع انسانی، وظایف، پروژه ها، محصولات یا خدمات و دارایی ها و . . . نام برد.

 

4-2- تحلیل و ارزیابی ریسکها و فرصتها

نماینده مدیریت وظیفه دارد نسبت به پیگیری و جمع آوری فرم ریسکها و فرصتها که توسط مسئولین واحدها (معاونتها) تهیه شده اند را جمع آوری و با برگزاری جلسات عمومی و تخصصی با مدیران ذیربط با هر از ریسکها و فرصتها نسبت تحلیل و ارزیابی آنها اقدام می کند. در این تحلیل کسب نظرات کلیه افراد مرتبط با موضوع ضروریست. نتیجه این جلسات و تحلیل ها، تصدیق وجود ریسک و فرصت بهمراه تعیین ارجحیت و الویت مدیریت آنها می باشد. لازم به ذکر است نتیجه این تحلیل و ارزیابی ها در همان فرم ریسک / فرصت با F-05-00-01 ثبت و نگهداری می گردد.

 

4-3- تعریف و اجرای اقدامات مرتبط با ریسکها و فرصتها

در همان جلسات تحلیل و ارزیابی ریسکها و فرصتها و با حضور نهایی مدیر عامل (در صورت ضرورت) نسبت به تعریف اقدامات مرتبط با ریسکها و فرصتها عمل می گردد.

گزینه های پرداختن به ریسک ها می تواند شامل موارد زیر باشد : اجتناب از ریسک ، قبول ریسک به منظور دنبال کردن یک فرصت ، حذف منبع ریسک ، تغییر احتمال یا عواقب ، به اشتراک گذاری ریسک به وسیله تصمیم گیری آگاهانه و همچنین فرصت ها می توانند منجر به روال های جدید ، ایجاد محصولات جدید ، گشایش بازار های جدید ، پرداختن به مشتریان جدید ، ایجاد مشارکت ها ، استفاده از فناوری جدید و دیگر امکانات مطلوب و مناسب برای پرداختن به نیازیهای سازمان یا مشتریان آن شوند. هرگونه اقدامی که جهت کنترل ریسک و یا دنبال کردن فرصت تعریف گردد بایستی در فرم ریسک / فرصت با کد F-05-00-01 ثبت شده و همچنین مطابق با همین فرم ، منابع مورد نیاز، مسئول یا مسئولین انجام و مهلت انجام و زمان ارزیابی اثربخشی اقدامات تعریف می گردد. به جهت حصول اطمینان از تحت کنترل در آوردن همه ریسکها و فرصتهای شناسایی شده، تمامی ریسکها و فرصتها مندرج در فرم ریسک / فرصت با کد F-05-00-01 توسط نماینده مدیریت شماره گذاری می گردد و در فرم لیست پیگیری ریسکها و فرصتها با کد F-05-00-02 ثبت و پایش می گردند.

نکته 1: در راستای اجرای مدیریت ریسک چنانچه عدم انطباقی کشف گردید بایستی مطابق با روش اجرایی مدیریت اقدامات اصلاحی با کد P-02  این موضوع مدیریت گردد.

نکته2: گاهی اوقات یک ریسک می تواند در عین این که ریسک هست در مقطعی دیگر فرصت تلقی گردد و برعکس. لذا برای چنین مواردی بایستی با دقت بیشتری نسبت به تحلیل ، ارزیابی و تعریف و اجرای اقدامات عمل کرد.

نکته3: چنانچه در ارزیابی ریسک ، بین افراد مرتبط تصمیم گیرنده اختلاف نظری در خصوص شدت وقوع و یا احتمال وقوع پیش آید، بایستی این ارزیابی با دقت بیشتر و از نظر علمی و فنی دقیق تر انجام گردد. این نوع ارزیابی ریسک به سازمان این امکان را می دهد تا دامنه و شدت اثر هر یک از مواقع محتمل الوقوع ناشی از عدم قطعیت فضای کسب و کار را بر دستیابی به استراتژی هایش تحلیل نماید. در اغلب روش ها، ارزیابی ریسک بر اساس دو مولفه احتمال وقوع (Like hood, Probability) و شدت (Impact, Severity) و معمولا بر اساس ترکیب روش های کمی و کیفی انجام می پذیرد.

نکته4: هرگونه اعمال تغییرات در کلیه موضوعات سازمان شامل محصولات یا خدمات، ساختار سازمانی، منابع انسانی، فرایندها، روشهای اجرایی، دستورالعملهای کاری و … بایستی مطابق با روش اجرایی مدیریت تغییرات با کد P-08 و روش اجرایی مدیریت دانش با کد P-09 نیز عمل نمود.

 

 

5- توزیع نسخ :

مطابق با فرم فهرست اطلاعات مدون معتبر توزیع شده است.

 

6- مدارک پیوست :

ردیف

نام

کد

6-1

فرم ریسک / فرصت

F-05-00-01

6-2

فرم لیست پیگیری ریسکها و فرصتها

F-05-00-02

 

7- مدارک مربوطه :

ردیف

نام

کد

7-1

روش اجرایی مدیریت تغییرات

P-08

7-2

روش اجرایی مدیریت اقدامات اصلاحی

P-02

7-3

روش اجرایی مدیریت دانش

P-09

 

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران ، به عنوان یکی از بزرگترین و اولین مراکز فعال در زمینه سیستمهای مدیریتی ، در خدمت متقاضیان محترم می باشد. این مرکز افتخار دارد به روزترین و کاملترین روشهای اجرایی را در به رایگان در خدمت متقاضیان قرار دهد. برای مشاهده لیست کامل کلیه مستندات ، لینک زیر را کلیک بفرمایید.

لیست کامل مستندات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینکهای مفید و مرتبط