ایزو ISO گواهینامه ایزو گواهینامه ISO گواهینامه HSE یا HSE - MS گواهینامه CE انواع گواهینامه های ملی و بین المللی معتبر و ارزان و فوری در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه

روش اجرایی ممیزی داخلی

روش اجرایی ممیزی داخلی
5/5 - (60 امتیاز)

روش اجرایی ممیزی داخلی

روش اجرایی ممیزی داخلی در دسترس منطبق با ISO 9001:2015 تهیه و تدوین گردیده است. این روش اجرایی توسط مشاورین خبره مرکز سیستم کاران به زبانی ساده تدوین شده و در اختیار شما متقاضیان محترم قرار میگیرد. روش اجرایی ممیزی داخلی ، انطباقها و رفع عدم انطباقهای موجود در سازمان را در فواصل زمانی برنامه ریزی شده تشریح می کند. کارشناسان ایزو ، این روش اجرایی را به عنوان یک روش اجرایی عمومی در سیستمهای مدیریتی ، شامل ایزو 9001 و ایزو 14001 و ایزو 45001 استفاده نمایند.

متن کامل روش اجرایی ممیزی داخلی ، به همراه فرمهای مربوطه در زیر آمده است.

1 هدف :

تشريح چگونگي برنامه ريزي و اجراي مميزي هاي داخلي به منظور حصول اطمينان از انطباق فعاليت هاي موثر بر كيفيت، ایمنی ، بهداشت و محیط زیست و نتايج مربوط به آنها با ترتيبات برنامه ريزي شده و همچنين حصول اطمينان از كارآيي سيستم مديريت یکپارچه (IMS) مي باشد.

 

2– دامنه كاربرد :

اين روش اجرايي كليه فعاليتهاي سيستم مديريت یکپارچه (IMS) و همچنين عملكرد كليه واحدهاي مؤثر بر كيفيت، ایمنی، بهداشت و محیط زیست را در جهت رعايت نيازمنديهاي استاندارد مديريت یکپارچه (IMS) را در شركت ، دربرمي گيرد.

 

3– مسئوليت نظارت و اجرا :

  • نظارت : نماینده مدیریت
  • اجرا : واحد سیستم مديريت یکپارچه (IMS)

 

4– شرح:

4-1- واحد مديريت یکپارچه(IMS)در ابتداي هر سال مطابق با فرم جدول زمانبندي سالیانه ممیزی داخلی با كد F-03-00-01  نسبت به تنظيم و برنامه ريزي مميزي داخلي در طول سال جدید مبادرت می ورزد.

4-2- واحد مديريت یکپارچه(IMS)براساس جدول زمانبندي سالیانه ممیزی داخلی در هر نوبت اقدام به تهيه برنامه مميزي داخلي مطابق با فرم برنامه مميزي داخلي با كد F-03-00-02  مي گردد.

4-3-  یک نسخه از برنامه ممیزی داخلی به مميز(ان) و مميزي شوندگان مربوطه ابلاغ مي‌شود. زمان ابلاغ حداقل دو  هفته قبل از اجراي مميزي داخلی خواهد بود.

4-4- مميز(ان)داخلي براي اجراي مميزي مطابق برنامه انتخاب می گردند . اين افراد مي‌بايست علاوه بر آشنائي با مفاهيم استاندارد، دوره مميزي داخلي را گذرانده باشند. اين افراد مي‌بايست علاوه برآشنائي كافي با اموري كه قراراست مميزي نمايند را داشته و مستقل از واحدهائي باشندكه فعاليت آنرا مميزي مي‌نمايند.

4-5- نماينده مديريت چك ليست مميزي با کد F-03-00-03 را در اختيار مميز(ان) قرار داده و مميز(ان) مطابق برنامه مميزي كه به واحدها اعلام شده ، اقدام به مميزي نموده و مطابق با چك ليست شواهد را دنبال مي‌نمايند.

4-6- مميز(ان) نتايج حاصل از مميزي خود را در فرم گزارش نتايج مميزي داخلي با كد F-03-00-04 ثبت مي نمايند و به نماينده مديريت تحویل میدهند.

4-7- در صورتيكه در فرآيند يا واحد تحت مميزي، عدم انطباقي مشاهده گردد، مميز(ان) نسبت به تكميل فرم گزارش عدم انطباق با كد F-03-00-05 اقدام نموده و نسبت به تعيين اقدام اصلاحي لازم جهت رفع انطباق مورد نظر با مميزي شونده توافق نموده و جهت پیگیری تا حصول نتیجه  در فرم اقدام اصلاحی با کد  F-02-00-02ثبت مینماید.

4-8- نماینده مدیریت مطابق با روند تعریف شده در روش اجرایی مدیریت اقدامات اصلاحی با کد  P-02در موعد مقرر ( تاريخ مهلت انجام اقدامات اصلاحی ) جهت بررسي اقدامات اصلاحي و صحت و كارا بودن آن به واحدهاي ذيربط مراجعه نموده و در صورت صحت اقدامات اصلاحي و اطمينان از كارا بودن آن نسبت به ثبت نتيجه و تأييد اقدام اصلاحي انجام شده اقدام میکند. در صورتيكه اقدامات اصلاحي مؤثر نبوده و يا نياز به تعيين طول زمان بيشتري باشد با توافق مسئول واحد مميزي شونده نسبت به دادن مهلت مجدد اقدام میکند.در صورت عدم تایید مجدد مراتب جهت پيگيري و اعلام نظر به مدير عامل اعلام  مي‌شود.

4-9- نماينده مديريت با توجه به كليه گزارشات مرتبط با مميزي داخلي، گزارش نهايي را تهيه و به مدير عامل تسليم مي‌نمايد. اين گزارش به عنوان بخشي از ورودی جلسات بازنگري مديريت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

4-10- فرایند ممیزی داخلی حداقل دو بار در سال با فواصل شش ماهه انجام می گردد. همچنین بنا به تشخیص جلسه بازنگری مدیریت واحد هایی بیش از دو با ر در سال ممکن است مورد ممیزی قرار گیرند.

 

5– توزیع نسخ :

مطابق با فرم فهرست مستندات سیستم مديريت یکپارچه (IMS) توزیع شده است.

 

6- مدارک پیوست :

ردیف

نام

کد

6-1

فرم جدول زمانبندي سالیانه مميزي داخلی

F-03-00-01

6-2

فرم  برنامه مميزي داخلي

F-03-00-02

6-3

فرم  چک لیست مميزي

F-03-00-03

6-4

فرم گزارش نتايج مميزي داخلی

F-03-00-04

6-5

فرم گزارش عدم انطباق

F-03-00-05

6-6

فرم  اقدام اصلاحی

F-02-00-02

 

7-مدارک مربوطه :

ردیف نام کد

7-1

روش اجرایی مدیریت اقدامات اصلاحی

P-02

 

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران ، به عنوان یکی از بزرگترین و اولین مراکز فعال در زمینه سیستمهای مدیریتی ، در خدمت متقاضیان محترم می باشد. این مرکز افتخار دارد به روزترین و کاملترین روشهای اجرایی را در به رایگان در خدمت متقاضیان قرار دهد. برای مشاهده لیست کامل کلیه مستندات ، لینک زیر را کلیک بفرمایید.

لیست کامل مستندات

 

2 Responses

  1. جامعترین و کاملترین روش اجرایی ممیزی داخلی که خوندم. واقعا ممنونم از مطالب مفید شما. تهیه این روشهای اجرایی کلی هزینه داره ممنونم که ریگان خدمات را ارائه می کنید

  2. این روش اجرایی برای همه شرکتها کاربرد داره؟ من شرکتم صنایع غذایی هست. میخام ایزو 22000 بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینکهای مفید و مرتبط